Maliny a malinoostružiny

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Hofis » 20 črc 2021, 11:30

Ta odnož si do podzimu vytvoří vlatní kořeny a na podzim po vyjmutí z květináče už vlastně oddělíš již hotovou novou rostlinu. Starou dáš zpět, doplníš zeminu a novou sadíš do nového květináče. A máš hotovo. Není snadnější postup na množení malin. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3807
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Ivi » 17 srp 2021, 15:33

Jakým způsobem prosím pěstujete Black Jewel?Podobně jako jednouplodící maliník-tedy zkrácením výhonů na jaře a jak daleko od sebe rostliny,děkuji?
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 637
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Hofis » 17 srp 2021, 15:47

Na jaře seříznu ty velmi dlouhé a silné výhony tak na výšku 1 až 1,5 m, slabé výhony vyřežu úplně. Seříznu to vždy pod ohybem toho výhonu, aby zůstal pouze rovný prut. To hlavně kvůli tomu, že plodů je opravdu hodně a bez opory to jinak polehne. A plody jsou pak i větší a štavnatější. Roste to jako blázen, takže rostliny tak minimálně 1 metr od sebe, klidně i víc.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3807
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Bullets » 18 srp 2021, 07:59

Pěstuje někdo klasické maliny v květináči nebo jen ty "speciálně" vyšlechtěné do květináčů? Je mi jasné že do země je to asi nejlepší... Kluci děsně rádi maliny, jahody a borůvky :D
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod VencaCzSk » 18 srp 2021, 08:33

Ahoj,

doma k květináčích letos poprvé zkouším pěstovat odrůdy Tulameen, Heritage, Gle Dee a Fall Gold. I když u některých mám pochybení, zda je to to, co to mělo být. Rostliny jsou na lodžií a vcelku se jim daří. Úroda už letos byla, taková pro radost. Jediné co mě trápí je nekonečný souboj se škůdci.
VencaCzSk
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 16
Registrován: 02 črc 2021, 19:00
Bydliště: Mladá Boleslav, 219 m.n.m

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Bullets » 18 srp 2021, 10:56

Já mám jednu "balkonovku" a luxus. Takže bych pro příští rok chtěl rozšířit o nějaký ten kousek navíc ;) ať mají kluci co mlsat a právě bych rád i třeba žlutou nebo černou :)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod VencaCzSk » 21 srp 2021, 09:49

Ahoj, chtěl bych se s Vámi poradit ohledně stříhání malin (obyč, co plodí druhým rokem). Rostliny mám v lodžií, a aby z toho nebyla úplná džungle, tak to čas od času prostříhám do výšky a boční výhony.
Zajímalo by mě právě jak je to s těmi bočními výhony, zda nechat, nenechat. Buď to můžu stříhat na hlavní pruty, na kterých jsou listy, nebo ty boční výhony co rostou z prutů nějak vyvávazat do výšky.

Děkuji za rady
Obrázek
VencaCzSk
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 16
Registrován: 02 črc 2021, 19:00
Bydliště: Mladá Boleslav, 219 m.n.m

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod amy80 » 14 zář 2021, 12:02

Máte prosím někdo recenzi na maliníky Heritage, Gordost Rossii a Przehyba?

Případně klidně jakékoliv další recenze na druhy malin v letošní sezoně :-)
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Jožka » 28 zář 2021, 19:31

Obrázek
Maliny stále dozrávají..
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1200
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Lenkalor » 28 zář 2021, 20:38

amy80 píše:Máte prosím někdo recenzi na maliníky Heritage, Gordost Rossii a Przehyba?

Případně klidně jakékoliv další recenze na druhy malin v letošní sezoně :-)

Gordosť Rossii zrála ve stejnou dobu jako Pokusa. Pokusa byla sladší, ale Gordosť měla víc chuť lesních malin.
Teď zrají současně žluté maliny Sugana Gelb a Poranna rosa a chutnější ( sladší i v tomto chladném počasí ) je Sugana Gelb.
Ale nejvíc mi chutná Himbo top, ta je skvělá. Je ranná, chutná a dobře roste. Máme ještě Polku a nějakou starou ostružinomalinu Tayberry .
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Hofis » 28 zář 2021, 22:00

V Praze také zraje Sugana gelb, tedy spíš ten zbytek, co neshnil koncem srpna. Ale i tak se něco zobnout dá, vděčná, odolná a chutná žlutoplodá odrůda.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3807
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod amy80 » 02 říj 2021, 18:17

Děkuju za vaše postřehy :-)

Já aktuálně stěhuju maliny z dočasného stanoviště na trvalé (snad, jeden nikdy neví...) a něco se chystám vyhodit, něco nechat, a nad něčím váhám... proto uvítám veškeré postřehy.

Pořídila jsem nově na zkoušku Preussen, Summer Chef a Heban (aka Black Polka), pochvalné ódy prodejců beru s rezervou protože ti prostě hlavně chtějí prodat... tak jsem zvědavá...

Sugana Gelb jsem nově objednala z Kruhu, přišlo mrňavé "cosi" s popsaným květníčkem, snad to aspoň bude ona...
Nechávám si žluté Fallgold a Valentina, poletí Poranna Rosa (je fakt hodně pozdní) a Polka (chuť nemůžu hodnotit protože mi skoro vůbec neroste).


Váhám u červené Sugany - prodávaná také jako Twotimer Sugana, jestli vyhodit nebo nechat - letos mě moc nepřesvědčila, vedle ní rostoucí Himbo Top a Aroma Queen mi přijdou lepší, ale na druhou stranu má stanoviště v polostínu, co čekat za zázraky... co myslíte, máte ji někdo?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod nene » 02 říj 2021, 19:24

Červenou Suganu máme, taky vedle Himbo Topu, Sugana nám velice odnožuje, Himbo méně. Chutnají nám obě, Himbo možná trochu víc, ale spíš záleží na stavu zralosti. Ale bacha na nás :D , nedáme dopustit na Polku, výška asi 180cm a plodí nám nepřetržitě už od srpna - každý třetí den mísa malin.
(záhonek metr x dva metry). Na jaře hnojíme vydatně rozpuštěnými a trochu vykvašenými slepičinci (granule).
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4229
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Lenkalor » 02 říj 2021, 19:31

Ještě k malině Poranna Rosa. Teď je pozdní, ale plodila už na jaře současně s Himbo top a Black Jewel.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod nene » 02 říj 2021, 19:39

Jo, to jsem asi měl uvést - necháváme maliny rodit jen na podzim - po mrazu na podzim sestříháme na deset centimetrů, na jaře pořádně vyhnojíme a tak nějak od srpna, září (podle odrůdy), sklízíme.
Má to výhodu, že se jednak odstraní nemocné šlahouny a druhak - na podzim nejsou červi.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4229
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků