Maliny a malinoostružiny

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod sasman » 10 úno 2018, 09:09

Co jsem se díval, tak v ČR jsou dostupné hlavně Tayberry, Boysenberry a Loganberry. A přijde mi, že víceméně nikdo není s jakýmkoliv spokojený, proto jsem se ptal obecně. Třeba sousedka má "nějaký" malinoostružiník (no name) a spokojená není vůbec - plodí hodně, ale jí to jen slepice :D
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod petrlcr » 10 úno 2018, 09:36

Mně také připadají vhodné spíš na nějaké zpracování. Sirupy, marmelády a do pečiva, než na přímý konzum.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod paloo » 10 úno 2018, 11:30

Ja mám Arapaho alebo Navaho a sú jedlé v pohode z kríka.Nie je to len môj názor ale aj názor hodne ľudí z fora čo to u mňa koštovali :D4 Kamarát má Polar a nevie ho vynachváliť.Videl som ho u neho ale som nejedol tak neviem zhodnotiť.No idem si ho tento rok od Kusibaba kúpiť.Vlani sa mi už neušiel :(
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod nene » 10 úno 2018, 12:33

sasman píše:... jí to jen slepice :D


Přesnější definice asi neexistuje :D12 :
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod petrlcr » 10 úno 2018, 21:28

No, Navaho i Arapaho mám také. Ale to jsou beztrné a vzpřímeně rostoucí ostružiny, né ostružinomaliny. K těm mohu říci, že plodnost, velikost i vzhled plodů dokonalý. Chuť si u ostružiny umím představit mnohem lepší. Ale ano, jsou kompromis mezi chutí, výnosností, snadnou sklizní a opravdu rostou takřka vzpřímeně. Nic to ovšem nemění na tom, že mně známé odrůdy hybridů malin a ostružin chuťově za moc nestojí.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod radim » 10 bře 2018, 21:53

mates píše:jak jsem uvedl výše, tak chci obnovit výsadbu malin, takže postupně "sbírám", od loňska mám Polku, letos jsem koupil Heritage a včera mi ze Zázvorky přišly Polana, Pokusa a Gordosť Rosiji;
tuším Polana je ok, docela pěkný prut, Pokusa je jen zelený letorost a vč. kelímku má tak 30 cm, totální zklamání je Gordosť (být panem Mařanem a prodávám něco takového za 129,-, tak se od rána do večera fackuju sám sebe a ještě bych si za tu avizovanou exkluzivitu nechával dát od někoho holí přes záda), zelený pidi letorost který má i s kelímkem necelých 20 cm, je to určitě vytažené někde ze skleníku, přežití do jara skrz křišťálovou kouli.....
co jsem koukal na jednouplodící přímo ze zdroje, tak jsem si vybral Rubín/Granát/Veten ze Sempry Velké Losiny, ale je to totálně z ruky a přes jejich e-shop je předpokládaná cena dopravy asi dvojnásobek ceny malin, takže budu hledat dál v nějaké školce, do kontejnerovaných už nejdu


Taky mam ze Zazvorky Gordost Rosii a kupodivu ten proutek letosni zimu prezil. Pod krytem už raší. Tak snad......
Uživatelský avatar
radim
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 17
Registrován: 14 lis 2017, 20:22
Bydliště: Olomouc, 240 m.n.m. (6b)

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod mates » 16 bře 2018, 07:53

u těch mých gordostí se o proutku vůbec nedá mluvit, to fakt byl kousek zeleného stonku s pár lístky na vrcholu, na zimu jsem je zahrabal do hlíny (kelímek) a kolem stonků jsem opatrně navrstvil drobný mulč ze smrkové kůry (venku zůstal jen ten vrcholek s lístky), na ty holomrazy jsem je ještě úplně zasypal pilinami, po mrazech piliny odkryl a včera je zase nahrnul zpátky, no jsem zvědavý jak to dopadne, až je někdy během dubna vyhrabu ze zimoviště
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod mates » 26 bře 2018, 21:17

Tak jsem se vcera venoval odbalovani a vyhrabavani a zatim jsem u tech pidimalin optimista. U obou rostlinek ten stonek pres zimu mirne zdrevnatel, ale hlavne z obou na vrcholu puci nove vyhonky a u te co prisla zdevastovana dokonce uz roste nova odnoz od korenu. Tak snad se jim bude darit i nadale, jen je asi na tento rok presadim do velkych kvetinacu a do zahonu pujdou az na podzim nebo pristi jaro.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod ivan » 03 čer 2018, 21:39

Maliny budú ešte cca 1 týždeň, dokonca zrejú už aj malinoostružiny( mali by zrieť až v júli) a oboje sú v polotieni (cca 1/2 dňa)...kam sa to všetko tak ponáhľa( o týždeň budú prvé marhule...)
Obrázek
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod mates » 12 čer 2018, 21:24

Tak Gordosti nakonec vyhodily z tech minikminku velke letorosty, vcera zacaly kvest, tak uvidime co z toho bude. Na vedle rostoucich Laszkach padaji obri devitigramove plody samy vahou na zem a nedokazu si predstavit neco dvakrat tak velkeho...
Zatim z dnesniho sberu, vlevo Glen coe, vpravo Black jewel, na dne se krci po bobulce Rubin a Granat. Obrázek
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod sasman » 04 črc 2018, 22:49

Tulameen dozrává. Velikost plodů je velmi dobrá. Chuť mi přijde dobrá, aroma je slabší než u "no name" 30 let starých malin, ale chuť je taková jemnější.

Obrázek
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod nene » 04 črc 2018, 23:14

Nám zraje Polka a dozrála japonská ostružina.
Na zahradě začíná nebýt co uzobnout. Všechno to dozrálo najednou a hrozně rychle. Tak snad to jistí fíkovníky a réva.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod bradhal » 12 dub 2019, 09:06

Budu zakládat nové maliniště, staré podlehlo hromadně nějaké metlovitosti. Koupila jsem Willamette, Valentinu, Heritage, Fall Gold, co mě tak zaujalo stavem sazenic v zahradnictví, protože ten zbytek se moc životaschopně netvářil nebo byl v ceně přes 200 kč. Je nějaká novinka, po které stojí za to se pídit?
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Hofis » 12 dub 2019, 11:23

Doporučuji ENROSADIRA, HIMBO TOP, AROMA QUEEN, ZEWA III
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod mates » 12 dub 2019, 12:01

Stav sazenic je takový jaký je, bohužel, zatím jsem nenašel zahradnictví, které by bylo samo producentem i maloprodejcem a bylo se tedy možné s nimi domluvit na prodeji pěkných volnokořenných prutů, takže se to všechno ať už volnokořenné nebo v substrátu prodává nějak zastřihnuté a nedá se moc počítat s velkou úrodou v prvním roce, většinou ale na ochutnání něco je. Já jsem loni také zakládal maliniště, některé maliny jsem měl už z prodeje podzim 2016/jaro 2017 (po 1 ks Polka, Black Jewel a Glen Coe, vše z místních zahradnictví, dočasně přesazeny do větších květináčů), další jsem kupoval podzim 2017/jaro 2018 (1 ks Heritage a 3 ks Fertödi Zamatos z místních zahradnictví, po 3 ks Granát+Rubín+Veten ze Sempry, po 2 ks Rubín+Laszka+Pokusa nebo Polana ze Spomyšle, 1 ks Pokusa+1 ks Polana+2 ks Gordosť Rosii ze Zázvorky) a letos na jaře jsem na kousek volného místa dokoupil ve Spomyšli 2 ks Himbo Top. Skoro ze všech původních "chudáčků" narostly loni pěkné letorosty, manželka teď na jaře docela žasla, jak se to místo zaplnilo a jak už tak brzy jedou nové výhonky. Minulý týden jsem u toho strávil asi hodinu, abych to zahuštění výhonků trochu vyřezal.
Ty remonty nechávám plodit dvakrát. Polka letos dostane poslední šanci, možná se musí nechávat plodit jen jednou, na podzim. Konec první úrody mi nebyl schopný uzrát do poživatelného stavu a na podzim to bylo jen pár bobulek. Naproti tomu s Heritage ze stejného zdroje (nejen zahradnictví, ale přímo producent) jsem byl spokojený, obě úrody pěkné velké chutné maliny, chutnaly i vosám (jen její kmínky jsou dost ostnaté, i na řapících listů). U jednoho Vetenu se začíná projevovat metlovitost, možná i u druhého, tak je asi oba vyhodím a u třetího se uvidí. Jinak s těmi ostatními spokojenost, pokud se dá něco vyzdvihnout, tak velikost plodů u Laszky a naprosto beztrnné kmínky na Gordosti. Jsem zvědavý, jak to bude u těchto dvou s velikostí plodů letos, teoreticky by na Gordosti měli být větší než na Laszce, loni při první úrodě tomu tak nebylo. Chutě si nepamatuju, ale kromě té Polky v pohodě. V minulosti jsem měl Willamette koupený tuším u Starkla, postupně zašel, asi na přemokření tehdejšího stanoviště. Žluté maliny nemám, chtěl jsem předloni nějaké koupit v zahradnictví, kde měli týden otevřených dveří, ale po ochutnávce asi ze čtyř odrůd přímo z keřů jsem zjistil, že takovou kyselinu doma nechci.
A slibuju, že sem dnes večer nebo zítra dám fotky z maliniště (akorát budu muset nejdřív něco promazat...) + jak vypadala GR ze Zázvorky když přišla, nevěřil jsem, že to přežije zimu.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků