Maliny a malinoostružiny

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod mates » 24 čer 2020, 20:07

Schvalne jsem byl na zahrade, Glen Coe opravdu nema ani drobny trn, naprosto hladky povrch. A Glen Coe to je urcite, plody stejne jako MartinS, mozna jsem sem daval predloni i nejakou hromadnou fotku plodu ruznych odrud.
Edit: jo, fotka v prispevku z 12.6.2018, je tam taky Black Jewel, to musely byt tropy tehdy, 12.6. a uz obe zraly, ted ani u jedne naznak nejakeho dozravani. A s tou chuti to je letos fakt naprd, uz jsem to psal u jahod, chybi slunce no.
Naposledy upravil mates dne 24 čer 2020, 20:13, celkově upraveno 1
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Hofis » 24 čer 2020, 20:11

Hmm, tak to jsem tedy fakt zvědav, co z toho vyroste... :evil:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod milas » 24 čer 2020, 20:49

Tu máš foto

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Nepichavý
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Hofis » 24 čer 2020, 21:47

Tak teď k tématu Glen coe, to mě opravdu zajímá. Milas, je fakt super, že jí máš.
Mě totiž i zajímá, jak se to chová, protože jsem to kupoval jako remontantní malinu, a to extra podotýkám, že to tam bylo napsáno, v mé doživotně poslední zásilce ze zahradnictví Kruh! Přišly takový chcípáci, arguty byly přemrzlé, jedna už přišla mrtvá, Japsai se doteď není schopen vzpamatovat, a to jsem to kupoval jako silnější rostlinu za vyšší cenu. Silnější byl, proto to přemrznutí přežil, na rozdíl od ostatních. No hrůza! Nikdy více! A pokud by Glen coe nebyl Glen coe, tak to už by byl opravdu vrchol!
Ale zpět k tématu. Byl jsem to také ještě extra na zahradě zkontrolovat. Chtěl jsem i udělat pár fotek, ale světelné poměry už detaily prostě nepovolily, takže to musím popsat. Vypadá to jako malina, vršky výhonů daleko více připomínají malinu, než ostružinu. Roste to ale více keřovitě a dělá to hodně výhonů. Spodek letošních výhonů je hustě otrněn, ale o ty trny se nepíchneš, jsou měkké a nepouští se jako u malin. Čím výše po výhonu jdeš, tím méně je tam těchto pseudotrnů. Vršky jsou prakticky bez trnů. Mohlo by to být ono? Fotky hodím zítra.
Bohužel nevím, jak se to přesně má chovat, jestli jako malina a mohu tedy očekávat úrodu už na letošních výhonech na podzim, nebo jako ostružina a úroda tedy bude až příští rok. A je ta rostlina remontantní?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod MartinS » 25 čer 2020, 14:37

Glen Coe je letná malina, neremontuje. zreje od toho 20.6. v našich podmienkach asi do 10.7. a koniec, potom už ani kvietok. Vyzerá to ako malina, len vzrast má asi 2x tak mohutný ako červené maliny. Stonky sú hladké bez jediného pichliača, svetlozelené. Zajtra nafotím ak nezabudnem. Tohtoročné výhony atakujú výšku 3 m! Je to riadna raketa. Ale vďaka bujnému rastu aj mohutne rodí.
Na britských eshopoch ju ponúkajú za 15 libier. Ja som ju kúpil za 5€ v Plantexe. :D
Môj názor je, že patrí do každej zbierky malín ak máte dostatok miesta. Kto bojuje o každý cm štvorcový, pre toho to asi nebude.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Hofis » 25 čer 2020, 16:58

Tak zpět, ráno moudřejší večera, dnes jsem si dal tu práci a prohrabal se tou džunglí, co u těch malin mám, až na štítky, a zjistil jsem, že jsem včera večer při tom popisu koukal na nesprávnou rostlinu.
Tady jsou fotky toho, co jsem koupil jako Glen coe, dokonce jsem i objevil někjaké nezralé plody na těch malinkých výhonech z minulého roku. A opravdu je zcela bez trnů, tak by to snad mohlo být ono:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 25.06.20

Fahrweed: Vůbec jsem se nepídil po tom, jestli je beztrná nebo ne, abych řekl pravdu, toho jsem si všiml teprve teď. U GFlen coe mi šlo o to, že je něčím zvláštní, pro takovéto rostliny mám slabost. Ale pokud je to výše opravdu Glen coe, tak máš pravdu, trny nemá žádné.

Mates: Přísahám bůh, že jsem ji v Kruhu kupoval jako remontantní malinu... :( Ale vem to ďas, po doporučení MartinaS to přežiju. Uvidím, jakých bude těch pár plodů letos chuťově, jsem moc zvědav. Jinak to vypadá, že jeden plod už mi sežraly děti (viz foto výše), ty taky najdou všechno... :D

Jinak děkuji všem za pomoc s upřesněním (mates, MartinS, fahrweed)!
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod mates » 25 čer 2020, 17:22

Rado se stalo. Jeste pro pripadne zajemce doplnim, ze Glen Coe jednak ma opravdu velmi vysoke letorosty a pak taky jednotlive vyhony s kvetenstvim jsou extra dlouhe, ty spodni budou mit kolem jednoho metru a cim vys tim jsou postupne kratsi, takze holt ten prostor kolem sebe potrebuje. A nevsimnul jsem si, ze by volne do prostoru odnozovala.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod MartinS » 25 čer 2020, 21:12

Hofis, na Tvojich fotkach to vyzera na Glen Coe. Podla plodov sa da urcit spolahlivo, vid moje fotky, co som sem daval. Ked Ti dozreju, mozes porovnat. Inak ja mam tiez slabost na rozne specialitky, takze v tomto sme na tom rovnako. Este Ti dam do pozornosti Apricot, ktora je svetlooranzova. Je remontantna, v rodine velmi oblubena pre jemnu sladku chut. Menej aromaticka, ale sladka, prijemne sa ozobava na jesen. Ja vsetky remontantne pestujem len na jesenny zber. Osvedcilo sa mi to viac ako 2 zbery.

Mates ano mas pravdu, odnozuje velmi malo. Je vyhoda, ze sa sama nerozlezie po zahrade. Mne vytvorila 2-3 odnoze iba v tesnej blizkosti materskej rastliny a dalej sa nesiri.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Hofis » 25 čer 2020, 22:10

Jj, říkal jsem si, že se to dost podobá a bude to asi ono. A moc mě těší, že máme podobnou zálibu ve specialitkách, můžeme se navzájem poinformovat. S20
Apricot vyzkouším, děkuji za tip! S6
Já zas upozorním na Suganu gelb jako výjimečnou odrůdu. Vydrží vše, zcela nenáročná, vynikající sladká aromatická chuť, roste jako z vody a dozrávají na ní poslední plody a nové výhony začínají už pomalu kvést. Již jsou vidět poupata. Jinak já to pěstuji na 2 sklizně, zvládají to v pohodě. Jinak letos je zatím výjimečně dobrý malinový a také ostružinový rok zde v Praze. Ostružiny vypadají také moc pěkně, kvetou jak o život.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod MartinS » 27 čer 2020, 07:50

Aj ja dakujem za tip na Suganu. Ked na nu natrafim, urcite vyskusam.
U nas to takisto vyzera na malinovy a cernicovy rok. Skora cernica Arapaho uz dozrieva.
Obrázek

Tu je porovnanie Glen Coe a cervenych malin.
Obrázek

Detail
Obrázek
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Hofis » 27 čer 2020, 13:22

Díky za foto, tak je to jasné je to ono! Pěkné věru ty ostružiny máš S6 , já jsem v Praze tak o 2 až 3 týdny pozadu.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod MartinS » 27 čer 2020, 21:35

Rado sa stalo. :D
Ano, cernice su tento rok pekne. Na fotke je Arapaho (to je z rovnakeho slachtenia ako znamejsie Navaho). Je velmi skora a aj chutna, nemala by chybat v ziadnej zbierke cernic. Triple Crown zacne asi o 2 tyzdne a Asterina este o cosi neskor.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod nene » 27 čer 2020, 21:46

Máme Navaho a Arapaho vedle sebe (takže srovnatelné), šlahouny vyvazujeme na podzim ke středem keře vedené tenké laminátové tyči - ustojí samy, síla výhonů je u země až 5cm. Jsou letos obalené květy a je naděje, že něco sklidíme, protože v době krupobití teprve kvetly. Arapaho nám chutná trochu víc než Navaho, ale v podstatě jedna lepší než druhá.
Navaho je mírně lépe samostojné, míň větví. Obě (nebo možná jen některá z nich, těžko říct) hodně odnožují, budeme je asi muset dost krotit, mají tendenci zabrat kus zahrady.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4208
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod MartinS » 27 čer 2020, 22:47

Ja ešte doplním, že Arapaho má viac vzpriamený rast v porovnaní s Triple Crown. Tá rastie o dosť viac do šírky. Arapaho by som označil ako polovzpriamené.
Ospravedlňujem sa za odbočenie od malín.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod mates » 30 čer 2020, 20:29

Aktualni stav na zahrade
Obrázek
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 568
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků