Maliny a malinoostružiny

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod lipoti » 23 srp 2022, 02:40

Mám dotaz na pěstování maliny Black Jewel (Bristol). Každý rok jí přibývají šlahouny s pravidelnou geometrickou posloupností, začal jsem s jedním, další rok měla dva, loni 4 a letos jich vyrazilo už 8. Vyvazuju je na plot a už se tam letos nechtějí moc vejít - tak přemýšlím, má smysl je nějak redukovat, může to pomoc úrodě nebo je to jedno? Zatím ty 4 byly, myslím, stejně obsypaný plody jako v předchozích letech.
lipoti
nováček
nováček
 
Příspěvky: 176
Registrován: 22 led 2021, 19:27
Bydliště: Běleč u Litně, 280 mnm

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod mates » 23 srp 2022, 09:42

Já nechávám 3-5 výhonů, některé bez zkracování a pravda je, že plody na koncích nezakrácených výhonů jsou drobnější. Takže za mě nechávat cca 4 výhony a zkracovat je na max 2,5 m.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Hofis » 23 srp 2022, 11:19

Nechávám také tak max. 4 výhony ze 2 rostlin, takže 2 nejsilnější výhony na rostlinu a zakracuji velmi výrazně tak na 1,5 m max. Pruty poté tolik nepoléhají a ovoce je pak velké a šťavnaté, což je zrovna u Black Jewel celkem žádoucí. I tak je toho spousta.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod lipoti » 23 srp 2022, 16:40

Díky. Nechal jsem tam 4 výhony, když to letos ostružina zvládla. Délka šlahounů je dána délkou plotu, pak klesají dolů a mají tendenci se zakořeňovat, což jim nedovoluju.
lipoti
nováček
nováček
 
Příspěvky: 176
Registrován: 22 led 2021, 19:27
Bydliště: Běleč u Litně, 280 mnm

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod kaossik » 11 zář 2022, 22:28

Letos se mi děje s malinami taková zvláštní věc, nikdy jsem se s tím nesetkal. Malina je jeden den těsně před dozráním a druhý den jí najdu zralou ale jakoby lehce přezrálou. Po utržení je při pohledu dovnitř v malině jakoby voda a malina je nechutná. I když vypadá jako plnohodnotná malina postrádá úplně malinovou chuť a je spíš kyselá. Už jsem takto vyhodil tunu malin, setkal se s tím někdo?
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Stanley_51 » 12 zář 2022, 10:55

kaossik píše:Letos se mi děje s malinami taková zvláštní věc,

Mám to úplně stejně, ještě bych dodal, že chuť je taková zkvašená. E7
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod kaossik » 12 zář 2022, 11:27

Tak už jsem našel odpověď. Můžeme přivítat nového invazivní škůdce z Japonska, octomilku drosophila suzukii, která na rozdíl od ostatních jde teprve na dozrávající ovoce a likviduje prakticky vše drobné ovoce i to, co jinak škůdci netrpí jako kiwi nebo fíky :-(


Obrázek


Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod nene » 12 zář 2022, 13:44

Nebo kanadské borůvky....
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Pokuston » 12 zář 2022, 17:55

Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 343
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod mates » 18 zář 2022, 09:48

Na jaře jsem ve Spomyšli náhodně zabloudil do místa, kde měli v zimovacích obalech nabalené maliny a vybral jsem si asi nejvíce narašenou Mapenu. Nic jsem k té odrůdě na netu nenašel, zasadil a čekal co předvede. Během léta jsem zjistil, že správně je to Mapema a že je to remont. První sklizeň byla pěkná a druhá bude ještě lepší. Ještě je otázka, jestli je to opravdu Mapema, na fotkách na netu má plody více do kužele. Přikládám aktuální foto, na druhém obrázku porovnání s plody Himbo Top.
Obrázek

Obrázek

Jo a ještě Brazelberry malina, na terasu jako zeleň možná dobrá, ale jinak propadák, suché nešťavnaté maliny s podprůměrnou chutí.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Hofis » 18 zář 2022, 19:16

mates píše:Jo a ještě Brazelberry malina, na terasu jako zeleň možná dobrá, ale jinak propadák, suché nešťavnaté maliny s podprůměrnou chutí.

Souhlasím, také mě zatím moc nepřesvědčila. Pravdou ale je, že jsem jí vysadil do volné půdy a v důsledku toho celkem hodně přeplodila. V první vlně z ní bylo opravdu hodně malin, ale vzhledem k málo listům nějak chyběly cukry, takže maliny byly tak nějak bez chuti. Druhá vlna už byla o něco lepší, plody byly sladší, ale stále chybělo nějaké výraznější aroma. Tak uvidím příští rok, to už by měla být rostlina plně etablovaná, tak snad se to ještě zlepší.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod kaossik » 23 zář 2022, 19:50

Himbo top už je octomilkami tak zdevastovaná, že asi zbytek úrody spálím, většina plodů je nepoužitelná. Zajímavé ale je že All Gold - žlutá odrůda se drží a nenašel jsem zatím jediný napadený plod. Je sice tak 20 m daleko, ale stejně. Možná je tolik neláká žlutá barva.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod nene » 23 zář 2022, 21:17

Asi nám nezbývá než doufat v konečně normální zimu....Jak tak koukáme, nic proti tomu rozumného není. (Dostatečně účinný je v současné
době pouze organofosfát dimetoát (Dime-
thoate 4C, Dimethoate 400), který je však
nevhodný z ekotoxikologického hlediska.
Účinný je např. i spinosad, ale ten má příliš
krátký reziduální účinek. Jednou z možnos-
tí ochrany je použití ochranných sítí; pro-
blematické jsou však otvory v místech, kde
sítě přiléhají k zemi vlivem nerovného te-
rénu.) a 8-9 generací za rok je strašná představa - začne to u třešní a skončí u malin na podzim :( .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod kaossik » 23 zář 2022, 21:37

Já jsem v tomhle ohledu optimista. Zima je přeci jen dost zredukuje a množí se geometricky, takže patrně výraznější dopad budou mít až ty pozdní generace. Navíc se mi zdá, že maliny jsou pro ně tak přitažlivé že na nic jiného v podstatě nejdou. To by šlo patrně využít. Testuji pasti na octomilky a v každé plave už pár desítek, kdybych je nasadil preventivně možná by vypadala sezóna úplně jinak. Postřiky jsou bezpředmětné, od nakladení do poškození plodu je to odhadem 2-3 dny. To by člověk musel stříkat obden.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1158
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Flori » 10 říj 2022, 15:25

Takhle krásně ještě teď v říjnu jdou maliny letos na Vysočině. Podle názvu by to měla být Polka, ale tipuji podle malin, že to bude Polesie nebo Poemat, ty byly původně nasazeny kousek vedle.
Obrázek

Obrázek
Na fotce bohužel moc nevyniká ta velikost 2-4cm) a tmavá barva malin.
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků