Maliny a malinoostružiny

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod mates » 25 kvě 2020, 20:27

Mate nekdo uspesny zpusob pestovani malin aby co nejvice eliminoval ulamani vyhonu s kvety/plody pri narazovem vetru? Urcite je spatne je napevno ukotvit za horni konec prutu k nejake opore, potrebuji mit horni dejme tomu tretinu az polovinu prutu volnou, aby spolu s letosnimi kvetnimy vyhony ve vetru pruzily, nechat je vice nebo uplne na volno pri okolni vysadbe nelze, to se pak zamotaji do sebe a casto take polamou. Pestovat je na kratkych prutech se mi nechce, mam nejak zazito mit pruty 120-140 cm. Mozna nejakou plastovou mriz s oky 15x15 cm a dat ji nalezato cca 80 cm nad zahon?
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod antarian » 26 kvě 2020, 18:01

Kurna tak to me prekvapilo...

Maliny netknute, ostruziny netknute a mezi nimi stojici malinoostruzina uplne obsypana puklicema...

Tak me napada... Funguje na to mospilan 20 sp?
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod MartinS » 21 čer 2020, 10:30

Elida ma fakt obrovske plody. Fotene 15.6.
Obrázek

Elida, Glen Coe a Spartan.
Obrázek

Elida kyselkava, ale skora a obrovske plody, takze spokojnost. Glen Coe sladka a mimoriadne urodna, takze super.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod fahrweed » 21 čer 2020, 12:10

Zrovna dnes jsme utrhli naši první novou malinu. Je to (měl by to být) Glen Fyne. Ještě pořád je to sazenice v malém kontejneru, ale už plodí. Velikost plodů je za mě parádní a chuť je jemná, příjemná. Nemám ale srovnání s žádnými ušlechtilými odrůdami - jen starou polodivokou malinou.
Glen Coe jsme koupili taky, ale plodit bude nejdřív příští rok - takže díky za pozitivní reference :)

Obrázek
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod MartinS » 21 čer 2020, 22:50

Tej Glen Coe nechaj dosť miesta, lebo rastie omnoho bujnejšie ako bežné červené maliny. Rast má ako černica (ostružina). Chuť plodov je tiež trochu odlišná od červených malín, ale máme ju radi (hlavne deti).
Ak ešte len vysádzaš maliny, určite zasaď Tulameen. Tá je podľa mňa chuťovo perfektná, asi najchutnejšia v našej zbierke. Keby som vedel, že je taká dobrá, tak ich vysadím viac, ale záhon už je vysadený, vykopávať iné už nebudem.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod fahrweed » 22 čer 2020, 01:05

A jak je na tom Tulameen s odolností chorobám a s trnitostí? Manželka měla podmínku beztrnnost, já zase odolnost, takže jsme vybrali odrůdy Glen...
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod MartinS » 22 čer 2020, 06:47

Ja som vo velmi suchej oblasti, takze maliny u nas chorobami trpia minimalne. Preto odolnost posudit neviem. Tulameen je jemne trnity. Nam trnitost u malin nevadi, ale chapem, ze kazdy ma ine kriteria.
Velmi chutna je inak aj Meeker, ale ten ma tiez trne.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod fahrweed » 23 čer 2020, 16:04

Tak jsem to doma nadhodil a rozkaz zněl jasně - nic trnitého :) Takže zřejmě přibyde Glen Ample (přinejmenším dokud nebude mít manželka srovnání, o kolik je Tulameen lepší).
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod MartinS » 23 čer 2020, 23:30

Tak keď manželka povedala, že pichlavé nie, proti tomu sa nedá namietať. :)
Glen Ample som nejedol, tak nám aspoň povieš, aký je, keď budeš mať prvú ochutnávku.
Ono zlé maliny asi ani nie sú. Niektoré sú sladšie, iné kyslejšie, ale všetky sa zužitkujú.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod mates » 24 čer 2020, 08:25

Zcela beztrnne, velke a docela chutne plody (i pro ptaky...) ma Gordost Rossiji, ale chcou za ni ranec, SK tusim Limbach asi 8€ a CZ Zazvorka asi 150 CZK, no neber to. Uz jsem tu nekde psal, jaky za tu cenu prisly ze Zazvorky mrzaci (podle me si to sami rizkuji za zelena), naonec obe zimu prezily, letos plodi asi tretim rokem, celkem spokojenost. A malo odnozuji.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Hofis » 24 čer 2020, 16:24

Fahrweed: Hlavně nekupuj beztrnnou Kate wonder. Opravdu nemá trny, plody jsou krásné, velké a pevné, ale hnusnější a kyselejší maliny jsem v životě nejedl. Tento můj první pokus s beztrnnými malinami byl tedy zároveň i na dlouho poslední. S13
Nevím, jak jsou na tom teď ty nové beztrnné a ani to nechci zkoušet. K čemu je, že to nemá trny, když se to nedá jíst? Zlaté klasické maliny s trny.
Jinak už 14 dní sklízíme Suganu gelb, to je taková klasika, žlutá malina výborné sladké chuti, velmi raná.
A o víkendu jsme sklidili první plody ze Zevy II. Tu jsem letos musel poprvé vyvázat a stejně se pruty pod tíhou plodů ohýbají až k zemi. Neskutečná úroda letos.
Obrázek
Foto: Zewa II, Praha-Motol, 21.06.20

Za chvíli bude zrát už i Black jewel.
Obrázek
Foto: Black jewel, Praha-Motol, 21.06.20

Jinak mohu potvrdit, co tu psal MartinS o Glen Coe. Minulý rok jsem po tom extrémním suchu před dvěma lety obnovoval prakticky veškeré maliny. To sucho přežily akorát Sugana gelb, Zewa II a Black jewel. Všechny ostatní uschly. Ty tři jmenované se tedy jeví jako dobrá volba do sušších oblastí, osvědčily se jako výjimečně odolné proti suchu.
Bohužel bylo i minulý rok extrémní sucho, takže i když jsem ty maliny poctivě a vydatně zaléval, přírůstky byly minulý rok opravdu minimální. Vodu z nebe holt nenahradíš. Naštěstí to ale celá sadba nějak přežila a letos to všechno vyrazilo. Naprosto nejbujněji roste zmiňovaný Glen Coe, jsem zvědavý na první letošní podzimní plody, jaké budou. :)
Obrázek
Foto: Glen coe, Praha-Motol, 21.06.20

Jinak jsou maliny letos obří, ale chybělo slunce, takže jsou chuťově oproti minulým letem celkově dost podprůměrné. Ale to samé platí třeba i o muchovníku, extrémě velké plody, ale nevalné chuti...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod milas » 24 čer 2020, 18:43

Tak tu už týždeň zobkám. ..

Obrázek
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2581
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod fahrweed » 24 čer 2020, 19:16

Hofis - ale Glen Coe je taky beztrnný, ne?
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod mates » 24 čer 2020, 19:56

Hofis, Glen Coe urcite neni podzimni malina a ani remont. Nebo nechapu psany text :-).
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Hofis » 24 čer 2020, 20:02

No, výhony vidím letos poprvé, ale přijde mi, že nějaké trny to má. Není jich moc, ale nějaké tam jsou. Tak to nevím, co jsem to zase koupil. :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků