Maliny a malinoostružiny

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod amy80 » 02 říj 2021, 19:44

nene píše:Červenou Suganu máme, taky vedle Himbo Topu, Sugana nám velice odnožuje, Himbo méně. Chutnají nám obě, Himbo možná trochu víc, ale spíš záleží na stavu zralosti. Ale bacha na nás :D , nedáme dopustit na Polku, výška asi 180cm a plodí nám nepřetržitě už od srpna - každý třetí den mísa malin.
(záhonek metr x dva metry). Na jaře hnojíme vydatně rozpuštěnými a trochu vykvašenými slepičinci (granule).


Děkuju nene, a jaká je ta Polka co do chuti? třeba ve srovnání právě s tou Himbo Top? :-)


Lenkalor píše:Ještě k malině Poranna Rosa. Teď je pozdní, ale plodila už na jaře současně s Himbo top a Black Jewel.


Já mám dva záhony malin, jednouplodící a remontantní..., a ty remontantní pěstuju jen na podzimní sklizeň, takže to takhle asi srovnat nemůžu... teď sice moje Poranna Rosa nemá zrovna nejvhodnější stanoviště, na druhou stranu má úplně stejné stanoviště jako všechny ostatní remontantní maliny které jsem seřezala až k zemi, a mezi nimi je o hodně pozadu...
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Lenkalor » 02 říj 2021, 20:43

Hmm.. u mě je to anarchie.. plodí si, kdy chtějí. :wink:
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1136
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod nene » 02 říj 2021, 21:12

Amy - Polka je výborná, malinová, a hlavně má malé pecičky, maliny byly zpočátku obrovské, pak zdrobněly, ale teď už zase některé prýty nasazují velké plody - ovšem celkově už záhonek vypadá, že bude končit, už mají odpracované. Máme ještě Maju a AutumBliss - Maja je na stanovišti už asi patnáct let, obrovské maliny, šťavnaté, kyselkavé, ale s velkýma ostrýma peckama, skoro nebezpečné to je na jídlo, odšťavujeme ji. Autumm je klasika, použitelná, ale rychle přezrává a plesniví.
Jo, u těch Polek s tím naším cestováním oceňujeme, že po dozrání nijak moc nepadají a neplesniví, ani v dešti. Takže když se nám nechce sklízet, tak počkají, bez újmy na stavu, to o těch dalších dvou říct nejde, nesklidíme-li právě včas, nemáme. Ovšem Sugana i Himbo takto ochotně počkají taky.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4264
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Hofis » 03 říj 2021, 12:26

amy80 píše:Sugana Gelb jsem nově objednala z Kruhu, přišlo mrňavé "cosi" s popsaným květníčkem, snad to aspoň bude ona...

Amy, po tom šíleném dvouletém suchu jsem musel obnovit takřka kompletně maliny. Přežily to pouze 2 odrůdy z x ostatních. Sugana gelb a Zewa II. Vše ostatní to ten druhý rok už nedalo, a to jsem zaléval, co jsem mohl. V Praze to prostě ta pekelná výheň spálila na padrť.. S13 Tak jsem v Kruhu udělal celkem pěknou objednávku:
Maliník červený HIMBO TOP - stáleplodící
Maliník červený SUGANA - stáleplodící
Maliník červený ZEWA III - stáleplodící
Maliník žlutý GOLDEN EVEREST - stáleplodící
Maliník stáleplodící POLKA - červený, stáleplodící
Maliník červený AROMA QUEEN - stáleplodící
Maliník ENROSADIRA - NOVINKA - červený, stáleplodící
Maliník oranžovožlutý VALENTINA stáleplodící
Maliník červenofialový GLEN COE - beztrnný, stáleplodící
Všechno ve 2 kusech, pro jistotu. Sice oceňuji to, že to přišlo už v první polovině března, takže jsem to mohl vysadit do ještě jakž takž vlhké půdy, ale ty rostlinky co přišly, to teda bylo maso. Proto i přesto, že byly vysazeny na jaře roku 2019, ještě nemůžu letos podat nějaký smysluplný report, protože většině teprve letos narostly nějaké slušnější pruty, takže nějaká normální degustace bude až příští rok. Jinak mi v tom balení poslaly i mrtvou Ananasnayu a polomrtvou Issai, která už to letos přes veškerou možnou péči definitivně zabalila. A to to měla být silnější rostlina za podstatně více peněz. Pak jsem se Spomyšli objednal za půlku Ananasnayu a přišla mi nádherná rostlina, tak třikrát větší, než všechno z Kruhu dohromady. Tam už nikdy nic neobjednám!

Mohu tedy zatím hodnotit Suganu Gelb, Kate's Wonder, která mě totálně zklamala, a Zewu II.
Začnu Kate's Wonder. Nijak zvlášť neroste a plody jsou sice velké, pevné a krásně vypadají, ale chuťově tedy pro nás naprostý propadák. Cosi bez chuti a zápachu. Už není, zbavil jsem se toho.
Zewa II je dobrý držák, přežila sucho, je poměrně vitální a má dobré velké plody, úrodnost je hodně slušná. Ale teď už má svoje odsloužíno, budu jí muset vykopat rozdělit a zkusit jí tak zmladit. Právě kvůli ní jsem objednal i Zewu III, jejího prý vylepšeného nástupce.
O Suganě gelb jsem toho napsal už hodně, tak abych nepsal jen samá pozitiva, tak i nějaká negativa, která se plně ukázala tento rok. Ta malina je u mě nejranější ze všech. Pěstuji skoro vše jako remonty na dvě sklizně, takže Sugana gelb mívá první plody zralé zpravidla na přelomu května a června. Některé letošní pruty pak začínají nakvétat již v první polovině července a plodí průběžně až do prvních mrazů. Letos je to všechno hodně zpožděné, takže mi nakvetly v srpnu do toho nejhnusnějšího počasí. Vše co nakvetlo v tu dobu zplesnivělo na troud, komplet celé vršky i s květy.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 03.10.21

Takže podle mě je ta odrůda relativně citlivá na plíseň v době květu a plodu. Zajímavé je, že ty pruty, které nakvetly později až teď v září, jsou pěkně zdravé a mají výborné plody.
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 03.10.21

Jako další negativum vidím její agresivitu. Je to nejagresivnější z malin. Strašně rychle se šíří a to i na úkor ostatních malin. Už jsem i uvažoval, že začnu některé pruty cíleně brzdit Roundupem, aby z toho malinového záhonu za chvíli nezbyla jen Sugana gelb. :|

Jinak z těch výše vysazených jsem letos ochutnal ve větší míře Glen Coe, pouze letní malina s extrémně bujným růstem, skoro jako ostružina. Plody jsou dobré, mají takové zvláštní specifické aroma, chutné. Ochutnal jsem i Valentinu, není špatná, plody jsou opravdu až do oranžova. Ochutnal jsem i s jistotou Himbo Top, výborná malina se slušně bujným růstem. U ostatních si nejsem jistý, co jsem ještě všechno jedl, ale vesměs zatím menší plody podřadné kvality, na nějaké hodnocení to ještě rozhodně nebylo. Jenom s Polkou mám tedy podobnou zkušenost, že moc neroste. Příští rok to snad už bude lepší, to i možná zkusím vyhrabat nějaké štítky. Jinak to tedy u mě v malinách vypadá podobně, jak píše Lenkalor, vládne tam čirá anarchie. Ale dnes je už budu muset pořádně prolít, přidám jim tam k tomu i nějaké to papání na podzim... :D
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3835
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod amy80 » 03 říj 2021, 12:43

Hofis díky za super recenci :-)
Já mám tohle vlákno pročtené a tu žlutou Suganu jsem koupila mimojiné právě na základě Tvojí chvály 8) ale s tou rozpínavostí jsi mě teda nepotěšil - já myslela že jí dám do lajny mezi ostatní maliny (budu sázen dnes nebo zítra), a ted to vypadá že budu muset plány překopat a dát ji někam radši na samotku :lol:

Ale objednávka z Kruhu celé velké zklamání - dvě Sugany a dva Himbo Topy (ten už jeden mám a spokojenost tak jsem chtěla doobjednat), dost chcípáci.
Včera jsem byla ve Spomyšli, jejich ceny některých malin maliny mi teda vyrazily dech, ale přesto jsem neodolala a něco koupila na zkoušku - Summer Chef, Preussen, a Heban (aka Black Polka), aspoň jsou to pěkné rostliny.
A místního zahradnictví jsem koupila cosi se štítkem "Mailing Passion", podle mého to má být spíš Malling Passion, má to být remontantní fialová, tak jsem zvědavá, když o ní hedám víc info tak mi pan google pořád nabízí Malling Promise.

Jinak píšeš že Zeva III má být vylepšený nástupce Zevy II, ale Zeva II je přece jednouplodící ne?

Já chci mít záhon jednouplodících a záhon remontatních (které budu mít jen na podzimní sklizeň), ale zatímco u těch remontů je obrovský výběr, u těch jednouplodících je to o dost horší. Ještě bych nějakou jednouplodící potřebovala, zvažuju jestli Zeva II nebo Sokolica.

Tak já jdu tedy vymyslet kam dát tu žlutou Suganu :D
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Hofis » 03 říj 2021, 13:01

Zewu II pěstuju jako remont, je ale o dost pozdnější, druhá úroda mi letos začíná nakvétat teprve teď. Nevím, jestli vůbec něco ještě dozraje. Ale je už jetá, budu jí muset zmladit.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3835
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod mates » 03 říj 2021, 13:05

Jednouplodících je taky dost, akorát třeba ještě nejsou prodeji. Bez zklamání u mě třeba Fertodi Zamatos, Laszka, Gordost Rossii a za zkoušku určitě stojí Glen Coe a Black Jewel. A z těch úplně obyčejných třeba Rubín a Granát.
Co jsem zatím viděl teď v zahradnictvích, tak většinou nějaké zakrsliky na balkon v kontejnerech, ale nakonec jsem si našel nakontejnerované zbytky z jarního prodeje, takže i když to jsou sazenice, tak mají narostlé velké pruty jako ty doma na zahradě a tak bude úroda už příští rok.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 582
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod kaossik » 03 říj 2021, 19:59

Já mám zatím zkušenosti s Himbo Top, která se mi skvěle osvědčila, rostliny jsou mohutné, takže potřebují podporu, mohutná je i plodnost, plody jsou velké a velmi chutné, pozdější jsou už menší, klasicky malinové. Loni jsem zasadil novou žlutou odrůdu "All Gold", v podstatě kopíruje Himbo top, vzrůst lehce menší, plodnost vysoká (sklízíme zhruba stejně jako z Himbo Top), chuť dobrá, moje 3 letá dcerka je preferuje. Ani jedna rostina ničím netrpěla, u All Gold mezi prvními plody byly 2 co zplesnivěly a pak už vše v pohodě.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1193
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod amy80 » 05 říj 2021, 18:32

Děkuju za všechny postřehy :-)

Mám ještě jeden dotaz co se týká maliníku Valentina - já jsem s ním celkově spokojená, roste bujně (možná až moc), plody jsou menší ale chutné, a je jich spousta... ale posledních pár dní jich nacházím spoustu napadených plísní, daleko víc než u jiných odrůd... nemáte podobnou zkušenost?

Je to odrůdou, nebo je to "náhoda"?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod kaossik » 05 říj 2021, 20:44

Osobně si myslím, že to je odrůdou.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1193
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod amy80 » 05 říj 2021, 21:15

Dělá Ti to taky kaossiku?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod kaossik » 05 říj 2021, 22:49

No já si pořizoval odrůdy, které by měly být hodně odolné a právě že se mi to nestává ačkoliv jsem v chladné a vlhké lokalitě a některé maliniky jsou touto dobou už téměř celou dobu ve stínu.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1193
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Hofis » 06 říj 2021, 08:10

Mě přijde, že obecně žlutoplodé odrůdy jsou o něco náchylnější na plíseň než ty červenoplodé.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3835
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod amy80 » 06 říj 2021, 19:28

kaossik píše:No já si pořizoval odrůdy, které by měly být hodně odolné a právě že se mi to nestává ačkoliv jsem v chladné a vlhké lokalitě a některé maliniky jsou touto dobou už téměř celou dobu ve stínu.

To mám podobné podmínky, tak je letos stěhuju na lepší místo. Ta Valentina je všude prodejci popisovaná jako odolná všech chorobám malin, ale známe ty popisky prodejců... Nebo je možná k plesnivění náchylná jen na né ideálním stanovišti...

Hofis píše:Mě přijde, že obecně žlutoplodé odrůdy jsou o něco náchylnější na plíseň než ty červenoplodé.

To je možné, ale třeba hned vedle mám Fallgold a ten je ok...
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Hofis » 07 říj 2021, 08:25

U Fallgoldu nevím, měl jsem ho sice před tím suchem, ale už si to moc nepamatuju. Moc mi teda nechutnal. U toho jsem byl rád, že to sucho nedal a už jsem ho neobnovoval.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3835
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků