Maliny a malinoostružiny

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Lenkalor » 06 črc 2021, 10:47

Raději bych počkala až se spotřebuje to poslední hnojivo. Ale spíše by to chtělo radu od někoho, kdo má zkušenost s pěstováním malin v nádobách.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1129
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Petra75 » 06 črc 2021, 12:35

Letos taky zkouším pěstovat maliny, zatím mám všechny v nádobách, protože musím jim najít nějaký místo na zahradě a taky jsem tam nechtěla sázet něco, když nevím jak to chutná :D Mám dvě vyloženě zakrslý maliny do nádob..odrůdy Brazelberry raspberry Shortcake a Little sweet sister..tu Brazelberry můžu velikostí a chutí malin doporučit, je sladká, velké maliny, prostě výborná (prodává Hornbach)..Ta Little Sweet sister mi zatím jen kvete..koukala jsem, že ji dost napadl květopas..skoro všechny květy ukousaný :(
Z velkých malin mám Fallgold, ta mi ze začátku taky žloutla, ale jak se zakořenila, tak už je to lepší..chuťově výborná...poslední velká malina měla být Autumn Amber, ale místo ní mi v zahradnictví prodali nějakou červenou malinu, která je naštěstí aspoň chuťově výborná, sladká a má velký plody..aspoň že tak :wink:

Brazelberry Raspberry Shortcake

Obrázek

Obrázek

Fallgold

Obrázek

Obrázek

Maliny chtějí nějaký organický hnojivo, já použila nějaký biohnojivo na maliny a pak ještě kristalon plod a květ a trochu kompostu..substrát jsem použila na jahody..a zalévat, maliny jsou náročné na vodu, ale nepřelívat zase..to taky může způsobit žloutnutí..
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Hofis » 06 črc 2021, 14:40

Petra75 píše:...maliny jsou náročné na vodu, ale nepřelívat zase..to taky může způsobit žloutnutí..

Přesně tak, ta chloróza může být klidně i pouhým přelitím.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod VencaCzSk » 06 črc 2021, 17:36

S tím prelevanim mám takovou teorii, maliny mám v samozavlažovacích truhlících, a zalévám zeshora, tak, že co proteče, zůstane ve sběrné části na vodu (minimum vody), ale stává se mi, že kolikrát je jedna rostlina na povrchu hodně dlouho vlhká a dělá se tam jakoby mech, ten povrch vzhledem k počasí a ve srovnání s ostatními rostlinami neschne.

Samí problém jsem měl u jedné kanadské borůvky a zjistil jsem, že kořenový bal, se měsíc/dva po přesazení vůbec nezměnil, ale rostlina hodně vyrostla. Tím, že jsem s tím letos začal poprvé, a chyba byla, že jsem ten prehusteny bal nenarusil, tak myslím, že to žloutnuti v mém případě může být způsobeno i tímto. Nerozvinutý, kořenový bal, neadekvátní k velikosti rostliny.
Obrázek
VencaCzSk
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 16
Registrován: 02 črc 2021, 19:00
Bydliště: Mladá Boleslav, 219 m.n.m

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Petra75 » 06 črc 2021, 21:44

VencaCzSk:

U tý boruvky je pravda, ze by se kořeny měly rozrušit dole do stran a tak celkově i ten kořenovej bal..malina má kořeny asi jiný co jsem tak koukala, takže v tomhle problém podle mýho nebude..si nepsal, kolik ta malina dostává vůbec slunce, pokud ho má málo nebo na ní za sklem to slunce pere, to vše může být příčina nějakýho problému..zkus dodat mikroelementy v hnojivu kristalon a uvidíš co se stane..pěstování na balkoně je vždy asi tak trochu risk, ale jde to, pokud by to byla otevřená lodžie a na tu malinu svítilo přímo slunce, ne přes sklo..viděla jsem o u jednoho pěstitele na youtube, pěstoval úspěšně odrůdu Heritage na balkoně..měl na ní i hodně malin :D
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod VencaCzSk » 07 črc 2021, 07:04

maliny v lodžií (celkem 4ks) mám orientované na východ, takže mají dostatek slunce celé dopoledne + něco pak, lodžie je bohužel otevřena jen z části, aby tam alespoň trochu cirkuloval vzduch, protože bydlím v posledním patře a stala se mi už taková nemila věc, že skrze otevřenou lodžií se mi ptáci proxxxli až do pokoje k synovi :D5 , nějaké přistínění budu muset realizovat, napadlo mě použít takové ty polopropustne clony, co se dávají např do auta na boční skla
VencaCzSk
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 16
Registrován: 02 črc 2021, 19:00
Bydliště: Mladá Boleslav, 219 m.n.m

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Lenkalor » 08 črc 2021, 20:25

Loganberry - raná, odolná i v plné zralosti dost kyselá.
Obrázek


Poranna rosa- slabě roste, světlejší listy. Má hodně plodů, teprve začne zrát.
Obrázek

Vlevo Himbo Top - raná, výborná, roste silně. Vpravo černá malina Black Jewel, asi o 10 dní pozdnější, stejně silně rostoucí, trnitá.
Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1129
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Hofis » 12 črc 2021, 17:14

V Praze už také zraje Black Jewel. Letos díky dostatku srážek jsou plody velmi kvalitní, velké, štavnaté a chuťově naprosto vynikající. Zatím nejlepší plody za celou dobu pěstování letos... :)
Obrázek
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 12.07.21
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod VencaCzSk » 13 črc 2021, 08:58

tak posílám aktuální info ohledně těch žlutých listů, opravdu se jednalo o chlorozu (asi nedostatek železa?), každopádně kristalon plod a květ to vyřešil skvělé.
Akorát mě na jedné rostlině trápí opakující se výskyty svilušky, když dám postřik RockEffect, tak je na pár dnů klid, ale pak opět narazím na ko listy. Je dobrý nápad, zkusit třeba rostlinu omýt v nějakém roztoku třeba houbičkou na nádobí?
VencaCzSk
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 16
Registrován: 02 črc 2021, 19:00
Bydliště: Mladá Boleslav, 219 m.n.m

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Bullets » 13 črc 2021, 12:14

Rock Effect je srajda... Zkus něco jiného buď těžkou chemii která si s tím poradí nebo mě na chilli kdysi zabral i Neemazal ;) je bio a funguje :)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 564
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod VencaCzSk » 17 črc 2021, 09:12

Tak malinu jsem izoloval a použil chemii a zdá se, že bude načas klid, rozhodně to vypadá lépe než po použití RockEffectu, nejsem fanda chemie, ale zase to nechci na tom omezeném prostoru nechat rozšířit na další tři zdravé rostliny. Nicméně bych Vás chtěl požádat o názor, opět jsem na této rostlině (která byla opakovaně napadena) narazil na žloutnoucí listy (chloróza?) a to přesto, že 1x/týden podle návodu hnojím kristalon plod a květ, který s tím prvně zatočil. Nově jsou na listech i jakoby zavadlé/uschlé konce listů. V částech dne, kdy je silný svit, vytvářím stínění.

Osobně bych tipoval (názor amatéra bez zkušeností):

1. špatná zálivka
2. důsledek málo železa -> chloróza?
3. zanesená infekce škůdcem
4. kombinace bodu č. 1/2 a spálených listů


Obrázek ObrázekObrázek ObrázekObrázek
VencaCzSk
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 16
Registrován: 02 črc 2021, 19:00
Bydliště: Mladá Boleslav, 219 m.n.m

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Petra75 » 18 črc 2021, 11:43

Píšeš, že malina byla několikrát napadena..a pokud se jedná o svilušky, tak ty dělají pavučinky a jsou to takoví malý červený pavoučci..u tebe to tipuju na molice, bílý motýlky, který lítají a živí se šťávou u listů..to by vysvětlovalo to žloutnutí..u mně maliny v květináčích dole taky žloutnou, ale jinak vypadají zdravě..nesmí to žloutnutí pokračovat třeba do půlky stvolu rostliny, to už je pak větší problém..pokud jde jen o spodní listy, otrhej je a neřeš..ale ty škůdce samozřejmě zlikviduj..
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Petra75 » 18 črc 2021, 11:50

Ještě nevím v jakém substrátu ty maliny pěstuješ..mají rády kyselejší půdu, stejně jako jahody..takže i to může být příčinou žloutnutí..jestli máš kristalon na borůvky, pohnoj to tímhle hnojivem..nebo přisyp trochu rašeliny, pokud máš zásaditej substrát..
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod VencaCzSk » 19 črc 2021, 07:31

To napadení bylo určitě od svilušky. Nejdřív listy chradnou, zloutnou a pak že spodní strany listů jde vidět malé červené tečky a ony pavučinky. Od země jsem tu jednu rostlinu ocesal cca o 1/3 listů, které odpadaji.

Substrát mám koupený nějaký "speciální" na maliny, nicméně ostatním rostlinám se v něm daří, ale možná bude "problém" v rostlině. Když jsem si ji donesl, tak jako jediná že čtyř skoro nerostla, a vůbec přijde mi, že má takové etapy, kdy vypadá špatně, pak se zas hezky jakoby nabere sílu, vyroste, a pak zas vypadá že jí něco trápí, zloutne, vadné, je nápadná a tak stále dokola, nicméně je pozitivní, že nasadila na podzimní plody.
VencaCzSk
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 16
Registrován: 02 črc 2021, 19:00
Bydliště: Mladá Boleslav, 219 m.n.m

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod VencaCzSk » 20 črc 2021, 07:44

Má z Vás někdo zkušenosti s pěstováním malin v nádobách?

Jak řešíte, když v nádobě začne růst kořenová odnož? (předpokládám, že to je kořenová odnož). Logicky bych čekal, že v jedné nádobě chci jednu rostlinu a asi bych to ustrihl někde u povrch substratu. Tím asi chybu neudělám, ne?
Eventuálně, kdybych si na podzim z odnože chtěl rostlinu namnozit, tak asi ideální postup bude rostlinu z nádoby vyjmout, odnož na kořenu odriznout a rostlinu vrátit zpět, popřípadě rovnou přesadit do nového substrátu, nebo je to úplně mimo a je nějaký lepší postup?


Obrázek

Opět předem děkuji za názory a informace
VencaCzSk
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 16
Registrován: 02 črc 2021, 19:00
Bydliště: Mladá Boleslav, 219 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kasta a 13 návštevníků