Maliny a malinoostružiny

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod bradhal » 22 kvě 2017, 12:57

Cíleně u malin zábranu nemám, jsou na provizorním stanovišti (už pár let, ehm...). Nicméně vesele podrůstají pod 30cm obrubníkem zakopaným po okraj v zemi a usazeným ještě v betonovém lůžku a pak raší z kamínků v okapovém chodníčku. Vyrýpat se odtud nedají, to je brutus. V trávníku je mi to jedno, sekačka to vyřeší. Na jiném fóru na to radí dávat kompost nebo hnojivo jen doprostřed toho záhonku, že se budou držet tam.
Pěstování v nádobách bych chtěla zkusit, viděla jsem obrázky na netu i v knihovničce Zahrádkáře, ale nikde jsem se zatím nedoptala, jak probíhá celý ten pěstební cyklus. Chtěla jsem to zkusit, protože Bristol mi skoro úplně odešel ve volné půdě, má tam letos tři pidivýhonky a z po zimě mu zůstalo asi 30 cm loňského dřeva, stálezelená ostružina je furt vlezená v tom okapovém chodníčku, do kterého koření i ohnutými výhony a beztrnná ostružina občas vyhazuje trnité výhony, v květináči by se to líp hlídalo.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod mamakami » 29 kvě 2017, 22:26

Půjdu asi do toho plechu, ale nevím, nevím, to aby měl alespon 40 až 50 cm do hloubky a to v té naší kamenité půdě bude mazec, to tam vpravit.

Ty co jsem dala do nádob jsou krásně obaleny květy, tak snad z nich něco bude. Spíš jsem zvědavá, jak to zvládnou přes zimu a jak se jim tam bude dařit další roky. Nádoby jsou docela veliké, tak by jim to mělo snad na nějaký čas vydržet.
mamakami
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: 29 říj 2015, 23:44
Bydliště: okr. Beroun, 430 m.n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Jožka » 30 kvě 2017, 20:46

Maliny uplně v pohodě ale malinoostružiny v zimě zmrzli až ke kořenum asi -21°C bylo na ně moc, tak tento rok to bude bez plodu.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1175
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod ivan » 18 čer 2017, 19:52

Maliny už končia ( ešte pár dní a už nebudú)- sú zúbožené od toho sucha- listy bledožlté, malé, vypadajú ako koncom leta
Obrázek
Obrázek
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Dragonito » 21 čer 2017, 20:24

Ako docieliť takto pekne vysadené maliny? https://www.youtube.com/watch?v=KItnUXpu1RQ
U nás meter od malín medzi černicami vyrašila malina (no name). Potom ďalšia pol metra od ostatných priamo vo vnútri kompostoviska S15 :D17 . Tulameen po asi 2 rokoch rastie veľmi slabo, ale to tu už tiež niekto spomínal. Maliny na hnojenie reagujú veľmi dobre - skúsil som hnojiť polovicu záhonu NPK+síran amónny a letorasty vyrašili silné, hrubé, o čosi vyššie s väčšími listami (podobne zeragovala aj ostružina čačanská beztrná, no tripple crown je lenivý). Chystám sa na moje prvé množenie rastlín (malín, černíc, tayberry, možno aj čučoriedku skúsim) odrezkami, len ešte kúpiť zakoreňovač a možno piesok.
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod sasman » 21 čer 2017, 23:41

On to na videu víceméně říkal - pěstovat maliny v úzkých řadách (ne " čtvercová houština"), nechávat jen malý počet výhonů na běžný metr (říkal 20) a zabránit růstu plevele (mulčovat). Tyto věci asi budou zásadní. Teďka to tak hodlám dělat na jedné sazenici Tulameenu (vysazena na podzim), tak se uvidí. Byla to hodně malá sazenice, takže na hodnocení je brzy. Jinak máme doma zatím jen tu klasickou neprostupnou houštinu.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod suchy » 02 črc 2017, 22:01

Nedávno jsem byl v zahradnictví Na Zázvorce a ing.Mařan se mi vzhledem ke klidnému dopoledni věnoval a pochlubil se malinami,které musím mít.Mělo by jít o Gordosť rossiji a na podzim by mohly být dostupné.Plody klasické červené barvy,ale velikosti až 5 cm.Mimo toto téma jsem také u něj ochutnával zimolezy a samozřejmě neodjel s prázdnou...
suchy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 9
Registrován: 13 led 2016, 15:16
Bydliště: Malé Svatoňovice,Trutnovsko 430 m.n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod nene » 02 črc 2017, 23:02

nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod suchy » 03 črc 2017, 08:13

viděl jsem je in natura a skutečně fantazie.Měl je vysazené v plastovém kalfasu a obalené obrovskými plody.
suchy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 9
Registrován: 13 led 2016, 15:16
Bydliště: Malé Svatoňovice,Trutnovsko 430 m.n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod nene » 03 črc 2017, 10:24

Hlavně jak chutnají, my teď preferujeme Polky, ta chuť je opravdu výrazně malinová, skoro jak malinové bonbony :D .
Na velikosti zase až tak nezáleží :wink:
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Dragonito » 03 črc 2017, 13:57

U nás z malín asi nič nebude. Včera idem skontrolovať tayberry a bobula nikde. Potom pozerám na maliny a na plodoch malé osy ktoré ich žrali. Nádeje si robím z černíc. Tie vždy boli.
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Alena » 12 srp 2017, 12:30

Začala mi zrát malina objednaná jako Apricot, takže měla být oranžová. Je to jakýsi červený paskvil :mrgreen: Ze Zahradnictví Zoja.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod bradhal » 12 srp 2017, 13:28

U nás maliny letos nic moc, teprve začínají plodit. Část prutů během roku uschla, nevím proč, zálivku mají nejlepší ze zahrady, prostříhané na řídko byly. Koupila jsem si nově Valentinu oranžovou a znova Bristol, protože ten starý témež uhynul po loňském roce a a má jeden ocásek. Kupovala jsem vzlášť, v různých zahradnictvích, byly to mrňata, dala jsem je přechodně do nádoby. Obě jsou ale neslané nemastné, původní proutky podivně oflekatěly, uschly, nevím, zdravě to nevypadalo. Jsem ráda, že jsem je nedala hned k ostatním a nezaneřádila si celý porost. Mladé výhonky vypadají zdravě, tak snad dobré a nebude to nějaká potvora nakažlivá. Mám nově i Malling Promise, myslím z Lídlu, ta je oproti nim bezproblémová od začátku.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Alena » 13 srp 2017, 09:56

Tož tohle má být "oranžová malina Apricot" ze Zoji S2
Jenom ta "malina" souhlasí :D17
Obrázek
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod amy80 » 13 srp 2017, 11:03

A jéje, ze Zoji mám letos taky pár kytek, to jsem teda zvědavá jestli mě taky napálili.

Jinak Apricot mám odsud, a opravdu oranžová je, tak snad to bude ta pravá, kdyby jste o ní stála :lol: http://www.kotvicnikovafarma.cz/product ... inne-1100/
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Rudolf M a 11 návštevníků