Maliny a malinoostružiny

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod kaossik » 07 říj 2021, 08:42

U mě All Gold měl 2 plesnivé plody jinak vše ok a dcerce chutná víc než červené.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1184
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod amy80 » 07 říj 2021, 19:50

Moje dcera má taky radši žluté, a už jsem tu samou zkušenost četla vícekrát... :-)

Tak jsem jí ještě doobjednala Jantar...
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod antarian » 23 led 2022, 18:04

Tak jsem vykopal par sazenic :-))) (jeste to musim zastrihnout :-) ale to pocka)
Kdyby se vsechno rozmnozovalo takhle snadno tak to je fajn. (Snad se takhle nekdy zacne rozrustat jujuba)

Na druhou stranu je s tim teda doca dost prace, to udrzet na jednom miste.

Obrázek

Obrázek

:lol:
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod moonvil » 23 led 2022, 18:47

antarian píše:(Snad se takhle nekdy zacne rozrustat jujuba)


Ani moc ne. Sice to má tendenci tvořit odnože, ale zdá se mi, že hlavně u hluboce seříznutých rostlin.
Navíc pokud to máš roubovaný, tak ti odnož z kořenů moc nepomůže.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod antarian » 24 led 2022, 17:12

Moonvil: tak ja myslel, abych mel podnoze na pripadne naroubovani a mohl dovest jujuby na dalsi zahrady :-D Zatim tam muzu vozit tak ty maximalne maliny a par fikovniku :-D
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod amy80 » 22 kvě 2022, 19:02

Argout píše: Proč chcípá sadba malin?
4x Joan J (2x vubec nevyrazila, tem dvema zbyvajicim to trvalo 2 mesice ...


Jak to nakonec dopadlo, zmátořily se?

Já loni na podzim předělávala maliniště, přesazovala jsem vše na nové místo.
Mám jedno maliniště "remontatní", a jedno "jednouplodící"... a Joan J. z remontatních, a Sokolica z jednouplodících, se mi taky ještě neprobraly.... myslíte že je ještě teď, na konci května, nějaká šance, nebo mám rovnou pořídít nové?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Argout » 23 kvě 2022, 15:42

Jak to nakonec dopadlo, zmátořily se?

Já loni na podzim předělávala maliniště, přesazovala jsem vše na nové místo.
Mám jedno maliniště "remontatní", a jedno "jednouplodící"... a Joan J. z remontatních, a Sokolica z jednouplodících, se mi taky ještě neprobraly.... myslíte že je ještě teď, na konci května, nějaká šance, nebo mám rovnou pořídít nové?


Koupila bych nové, nač ztrácet čas.

Moje se nezmátořily S13
Obávám se, že jsem na stopě – odhaduju to na kombinaci smolných aspektů v čele s Phytophthorou rubi, kterou jsem nejspíš zatáhla na zahradu s některou novou malinovou akvizicí.

Joan J. loni přišly jako (polo)suché klacky obalené rašelinou a zacvaknuté do jakési roury. Mohly být přeschlé nebo zmrzlé už u prodejce (někde jsem dohledala, že Joan J. je choulostivá a vymrzá). Koupila jsem později nové a zasadila znovu. Letos na jaře vyrazily z loňských 4 náhradních už jen 3. Ty se zatím drží a vypadají slibně.

Loni jsem taky nakoupila nějaké Gordosti Rossii a rozdala, všem se se nám hezky zelenaly a všem nám nakonec první várka nečekaně chcípla (!). Tady vidím pravděpodobný počátek té Phytophthory rubi.

Tuhle zimu mi chcíplo několik dalších malin. Pár jich prostě na jaře nevyrazilo (po jedné Joan J., Cascade Delight a Glen Coe). U jedné další se sice krásně vzrostlé loňské pruty zazelenaly (Gordost Rossii), ale najedou začalo listí zavadat. Nakonec jsem ji vytrhla – byla mrtvá, žádný parazit v prutu nebyl vidět, prut nebyl poškozený.
Když pak zavadlo pár lístků Glen Coe, tak jsem vypátrala, že by to mohla být ta Phytophthora rubi – podporovaná kapkovou závlahou. Okamžitě jsem odpojila zdroj vody, odstřihla zavadlý konec a zdá se, že zavadání na dotyčné Glen Coe v suchu nepokračuje (u Gordosti to pokračovalo pořád dál, možná, kdybych přestala zalévat včas, tak by se to taky zastavilo), jenže zatím u GC ani nevyrazily výhony na příští rok, takže vyhráno není.

Naopak Glen Ample má, zdá se, k mé "agrotechnice" vřelý vztah, nechcípe a daří se, má dostatek nasazených prutů na příští rok a ty loňské kvetou jako o život. Od jisté doby, kdykoli nějaká malina chcípne, nahrazuji ji Glen Ample.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod amy80 » 23 kvě 2022, 18:51

Díky argout, tak jestli Joan J má tendenci vymrzat, tak to už ji ani dokupovat nebudu.
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Josef » 04 čer 2022, 10:46

Willsonův ranný je tady na Vysočině každoroční bezúdržbová tutovka. Jednak v tuto dobu vždy krásně kvete, je absolutně bezúdržbový, nenamrzá, nemá žádné nemoci, žádné mšice a úroda vždy obrovská. Beztrnné ostružiníky sice také nepotřebují téměř žádnou údržbu, ale plody jsou často napadány hnilobou.
Obrázek

Obrázek
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod mates » 14 čer 2022, 13:37

už je to tady, jako první Himbo Top (na fotkách) a Laszka

Obrázek

Obrázek
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Argout » 23 čer 2022, 21:30

Letos je vsechno o cca 3 tydny urychlene, takze od 18.6. sklizime i maliny. Jednoznacne vede Glen Ample (zdrave rostliny, velke a chutne maliny). Glen Coe je velmi dobry s trochu zvlastni chuti, ma male plody, avsak trpi zrejme na korenovou hnilobu, takze 2 ze tri keru maji mizerne nebo zadne prirustky. Rada bych ho zachovala, takze zkusim trochu zabojovat. Remontantni Joan J. ma na lonskych prutech mene vyraznou chut a mensi maliny nez Glen Ample, takze tuto odrudu budu pomalu samovolne ukoncovat. Gordost rossii zivori, u me se ji nedari (asi ji vadi kapkova zavlaha), jakmile sezenu nahradou Glen Ample, konci.
Cascade delight vypada slusne, zatim nezraje. Mela jsem dva, ale ten druhy chcipl, tak nevim, co si mam myslet o jeho spolehlivosti a zdravi. Jeste dostane sanci.

Jen jsem tedy cekala, ze budeme sklizet skoro o mesic pozdeji - snad to aspon vydrzi plodit dlouho. Docela by semi hodila nejaka pozdni malina - idealne bez trnu.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 258
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod radek.god » 25 čer 2022, 22:38

Tak u pritelkyne na chate uz maji nejake cervene plody malinoostruziny.
Zajimalo me jak ty plody vypadaji a jakou to ma chut a prisla odpoved ... :-)

"Totálně tmavě cervenej prej hnusnej a kyselej". E7

Nikdy jsme to nemel a chci to samozrejme zkusit pestovat :)
Dle netu by mel zacinat uzravat az od 2 poloviny cervence.
Pokud je kysely, znamena to, ze maji blbou odrudu nebo ze i pres barvu to jeste neni zrale a utrhli to prilis brzo ?
A mnozeni jak ? Rizkem ve vode / do zeme se stimulatorem pod igelit/sklo/PET nebo tu musim naroubovat na naky angrest/rybiz nebo zkusit na malinu ? :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Stanley_51 » 25 čer 2022, 22:45

radek.god píše:Tak u pritelkyne na chate uz maji nejake cervene plody malinoostruziny.

Měl jsem je taky a potvrzuji, stojí za h...o. Vyhodil jsem je.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Lenkalor » 25 čer 2022, 23:05

Radku, ostružinám ( nejspíš i malinoostružinám) stačí dotknout se koncem země a už koření. Je to plevel. Takže zahřížit nebo odkopek. Mám Loganberry - velmi kyselá i když se nechá přezrát. Přesto ji sníme :D Je na konci pozemku a když je takhle horko, tak přijde k chuti.
Lepší je Tayberry Buckingham, když je vyzrálá, tak je výrazně kyselosladká, opravdu dobrá.
Ale obě začínají zrát už teď.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Hofis » 25 čer 2022, 23:31

Měl jsem Tayberry a bylo to kyselé jak šťovík. Potvrzuji tedy naprosto slova Standy, a taky stejně dopadla... :) Daleko lepší je třeba ostružiník nutkajský, když už něco podobnýho chceš....
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 90 návštevníků