Maliny a malinoostružiny

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod petrlcr » 17 zář 2016, 08:27

Já jen zareaguji na pěstování v jílovité půdě. Mám s tím problém rovněž, zároveň s podmáčením. Půda je tedy spíše oglejená. Mokrá v zimě a za trvalých dešťů, ztvrdlá za sucha. Malinám, ani ostružinám to příliš nevadí, ba naopak, všude okolo rostou i divoce. Jílovité půdy bezvadně vážou dusík, což je pro nitrofilní maliny ideální. Ovšem pro rakytník, dříny, zimolezy nic moc. Zkoušel jsem problém řešit tím, že jsem zcela vyměnil substrát ve výsadkových jamách za nějaký vzdušný organický. Borůvky jsem sázel do čistého rašeliníku, bez fólií. Bezvadný výsledek. Podmáčení borůvky spíše uvítaly. Zimolezy jsem sázel do listnaté hrabanky a výsledek také skvělý. Ovšem dříny uhnívaly. V tomto případě jsem to řešil principem vysokých zahonů. Vykopal jsem jámu a vyplnil drenáži, nad ní postavil z prken obrubu cca. 30 cm nad zem a vyplnil vzdušným substrátem s přídavkem dolomitu. Dříny rostou a plodí. Malinám, broskvoním a rakytníku jsem zase vybudoval záhony na principu německé kopy. Velka díra vyplněná dřevem a kompostem, překrytá původní zeminou. Princip je jasný. Vyzvednout kořeny rostlin nad okolní terén, ať má přístup vzduch a voda má kam odtékat.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod dadlala » 18 zář 2016, 00:36

Moc dekuji za rady ohledne jilovite pudy. S boruvkami je to u nas presne stejne jak pisete, v raseline bez folie, zamulcovane klasickou kurou a nemuzu si stezovat (krome jilu jsou jeste na skale - do pul metru - a i kdyz jsem loni nemela moznost je v letnich parnech vubec zalevat, byly v pohode). Ale tam, kde jsou rakytniky, tak tam je to opravdu jilovite extremne, coz jsem samozrejme zjistila az pri vysadbe. Pred rakytniky tam rostly olse a tem se tam libilo, tak jsem takovyto problem necekala. Pri sazeni rakytniku jsem take zmenila vysadbovy substrat na klasicky kupovany zahradnicky, ale asi to bylo malo (cca 70l). Pak jsem jim jeste postupne pridala a pokusila jsem se jim vytvorit neco na zpusob posledniho Vaseho opatreni a zatim nepozoruji vyrazne zlepseni, treba bylo pozde... :roll: Letos to jiz asi necham byt a na jare uvidim, zda bude vubec co resit. Ale za Vas prispevek jeste jednou dekuji, pripadam si ve veci rakytniku na zahrade mene beznadejne...o neco..
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod ZdenekCernoch » 23 zář 2016, 19:36

je to psané v jiném tématu k rakytniku nasypej mletej dolomit a máš po problému :roll:
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod dadlala » 24 zář 2016, 01:34

moc, moc, mooooc dekuji...jste tu na foru skveli...nejak zjistuji, ze nevim co resit na zahrade drive za problemy a ze je tu extra rakytnikove tema (taky proc by byt nemelo) jsem objevila teprve pred par dny....
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Dragonito » 28 zář 2016, 01:31

Minulý rok zakúpená taybery má fľaky na listoch (viď obrázok). Vygooglil som, že by sa malo jednať o hubu cercospora rubi (iné názvy - Coryneopsis rubi, Leptocoryneum rubi, Septoria rubi, braničnatka ostružiníková) . Neviete, kde alebo ako zistím, či existuje nejaký postrek proti tejto hube? Na internete som zatiaľ nenašiel. Táto huba vzniká najmä vo vlhkom prostredí.

Obrázekhosting images
Dragonito
nováček
nováček
 
Příspěvky: 165
Registrován: 12 čer 2015, 18:33
Bydliště: Žiarska kotlina - Žarnovické podolie, 230 m n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Alena » 28 zář 2016, 08:16

Jak podle vzhledu, tak podle synonymního názvu, co tam uvádíš, to vypadá na nějaký druh septoriové skvrnitosti, tak bych hledala pomoc někde tady:

http://www.agromanual.cz/cz/hledani?hle ... skvrnitost
http://www.agromanual.cz/cz/atlas/choro ... ost-celeru
http://www.agromanual.cz/cz/atlas/choro ... st-rajcete

Zkusila bych Kuprikol, Champion, něco takového, hned teď po opadu listí jako desinfekci, a listy bych shrabala a zlikvidovala. Třeba už se to příští rok neobjeví.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod MartinRK » 20 říj 2016, 09:10

Dobrý deň prajem ,

dajú sa maliny množiť odrezkami ?
MartinRK
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 34
Registrován: 03 říj 2012, 14:38
Bydliště: Záhrada - Podkriváň 450 m.n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod paloo » 20 říj 2016, 09:26

Dajú,ale jednoduchšie je to potápaním :D4
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod sasman » 06 lis 2016, 11:39

Zdravím, pěstujete někdo maliny na neoploceném pozemku? Konkrétně by šlo o odrůdu Tulameen. Zajímalo by mě, jestli je okusuje zvěř. DIvoké ostružiny nic neokusuje, ale ty mají samozřejmě mnohem větší ostny....
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod nene » 06 lis 2016, 12:11

Přijde na to, co se myslí zvěří :lol: Medvěda máte? S3
Zatím nikdy jsme se nesetkali s okousanýma malinama od srn a podobně, ale možná je to tím, že jim naše jabloně chutnají víc :D17 .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4235
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod sasman » 06 lis 2016, 14:14

nene píše:Přijde na to, co se myslí zvěří :lol: Medvěda máte? S3
Zatím nikdy jsme se nesetkali s okousanýma malinama od srn a podobně, ale možná je to tím, že jim naše jabloně chutnají víc :D17 .


S1 medvěda tu zatím nemáme, ale srnců požehnaně... Vysadím kousek a uvidím S21 jsem optimista...
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod petrlcr » 06 lis 2016, 23:32

Maliník Black Jewel (Bristol) pěstujete někdo tuhle novinku? Mně z toho vyrostla spíše plazivá obludně obrovská ostružina, než malina, ale plody žádné.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Rudolf M » 07 lis 2016, 12:59

petrlcr píše:Maliník Black Jewel (Bristol) pěstujete někdo tuhle novinku? Mně z toho vyrostla spíše plazivá obludně obrovská ostružina, než malina, ale plody žádné.


Myslím, že ho pěstuje celá Morava, aspoň tam ho vídám v každé druhé zahradě (to zas starkl z toho udělal "novinku století aneb zbrusu nový maliník" :D ). Ale v Čechách tolik rozšířený není, tady jsem ho kupodivu u nikoho neviděl. Já si ho dotáhl z Boskovic, kde to pálí po tunách, protože je to invazivní. A zkušenosti jsou takové, že dokud byl na suché a horké části zahrady, rostl 2-3 metry ročně, měl i snahu nakvétat, bohužel plodí až na 2 letých výhonech, které mají až kolem těch 3 metrů (ale plodí pak celý ten výhon, ne jen kraj), jenže to chce prostě hodně místa, ideálně nějakou zeď s oporou, aby se to dalo pěstovat kultivovaně.
Po přesazení do sadu za jabloň do vlhkého ďolíku o rostlině celý rok nevím, neroste ani neplodí S6 .
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Radim K » 07 lis 2016, 13:04

Asi tak. Je to botanický druh Rubus occidentalis, nejde o žádné zvláštní šlechtění, nicméně já ho mám velice, velice rád, neboť zraje časně, od června a má nezaměnitelnou chuť, tedy spíše aroma (prodávané bonbony ve tvaru malin a ostružin = ty "ostružiny" mají chuť po tomto maliníku, či chcete-li, ostružiníku západním). Navíc má údajně obrovské množství anthokyanů a dalších prospěšných látek, které nejsou obsaženy v takovém množství jiných druzích rodu.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod petrlcr » 07 lis 2016, 19:05

Děkuji za odpověď. Alespoň vim o jaký jde druh.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků