Maliny a malinoostružiny

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Alena » 13 srp 2017, 21:06

Jo, z Kotvičníkové farmy jsem kdysi objednávala taky něco, od nich to bylo v pořádku :D Ale jednu malinu nemá cenu objednávat, počkám, jestli na ni někdy nenarazím náhodou někde tady v zahradnictví nebo v OBI.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod mates » 06 zář 2017, 10:00

nene píše:http://www.shop.zahradnictvolimbach.sk/malina-rubus-idaeus-gordos%C5%A5-rosii-synonymum-ispolin

Vypadá lákavě.


No někdo si udělal velkou radost, původně "připravujeme na podzim" už asi měsíc je "vyprodané", nikde jinde CZ/SK jsem na něj nenarazil.

Jinak máte někdo tip na odrůdu podobnou Rubínu? Jde mi hlavně o to, že Rubín má v bobuli "velká zrna", tj. ta malina je hodně šťavnatá. Většina prodávaných odrůd má alespoň podle obrázků hodně menších zrn a v puse pak z toho je pomalu suchý písek (přeháním samozřejmě, ale vyzkoušel jsem si osobně). Letos mi něčím pochcípala většina malin (letorosty buď vůbec nevyrostly a pokud ano, tak na nich postupně zasychají listy až opadají úplně), tak uvažuju o likvidaci zbytků a totální obnově....
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Gabriela » 07 zář 2017, 15:38

Kupila som minulý rok jednu tuto. Toho roku z nej vyrastli dva male prúty, ktoré su navyše na stonke napadnuté, tak uvidím či sa dožijú budúci rok úrody. Inak vyzerá dobre.
http://www.gaard.sk/eshop/malina-laszka/p-57898.xhtml

Mám ešte jednu polsku z mercury marketu. Ktorá plodí teraz. Má velké tie guličky, ale sama o sebe je okruhla.
Gabriela
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 22 čer 2017, 01:03

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Stanley_51 » 07 zář 2017, 16:49

Gabriela píše:Kupila som minulý rok jednu tuto.

Laszku mám taky, třetím rokem. Je výborná a plodná.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Gabriela » 08 zář 2017, 12:26

tu je ukažka mojich jesenných malin. Ta velka je ta okruhla no name z merkury marketu. Nejaka polska krv. dost sa tie guličky rozpadavaju od seba.
Obrázek

Samostojná konštrukcia na maliny. Tu je ta uboha Laszka.
Obrázek
Gabriela
ouško
ouško
 
Příspěvky: 75
Registrován: 22 čer 2017, 01:03

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Otas » 24 zář 2017, 08:44

Alena píše:No, kdybys zjistil, co na tu mrchu zabírá, bylo by to fajn. Já mívala ostružiny tou potvorou napadené pěkně. Uvidím, jestli mi bude řádit i tady, zatím mi tu ostružiny neplodily, letos se snad prvně dočkám. Ale co už vím jistě, je to, že tu na malinách intenzivně řádí bejlomorka :D17

Loni jsem si k původní Heritage pořídila Tulameen a Apricot, ostružiník Triple Crown, letos by mi měl přijít Fallgold, tak uvidím, zda a jak to bude prosperovat. Nechce mi pořád růst ostružiník japonský, zdecimovalo ho to předloňské sucho, které mi úplně zlikvidovalo třeba Bristol, loni tak přežíval, snad se do toho letos pustí. Kéž by byl dobrý rok, tak akorát teplý a deštivý S12 :D


Po jarnim postriku Sulkou (strikal jsem soucasne s vinem, ostruzina uz mela listecky) to letos vypadalo velmi dobre. Vlnovnik se skoro vubec neobjevil. Takze pristi rok budu strikat opet.
Uživatelský avatar
Otas
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 33
Registrován: 13 pro 2014, 00:18
Bydliště: Brno-Líšeň (Mariánské údolí) 270m. n m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Stanley_51 » 03 říj 2017, 21:32

Maliny stále dozrávají, přesto, že teploty jsou nízké a neustále prší. ( POKUSA )
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Radim K » 04 říj 2017, 00:23

Úplně stejně u nás vypadá Polka, nechápu, jak může tak zrát a nasazovat, vice než v létě, a ještě dlouho bude. V roce 2014 byly plody ještě po Vánocích :D
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Stanley_51 » 04 říj 2017, 09:45

Polku mám taky, má nasazeno úplně stejně. Máš pravdu Radime, dokud nepřijdou opravdové mrazy, plodí obě jako divé ještě v prosinci.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Stanley_51 » 04 říj 2017, 21:54

Dnešní sběr malin, krabička ze dvou keřů obden.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod mates » 18 říj 2017, 14:05

jak jsem uvedl výše, tak chci obnovit výsadbu malin, takže postupně "sbírám", od loňska mám Polku, letos jsem koupil Heritage a včera mi ze Zázvorky přišly Polana, Pokusa a Gordosť Rosiji;
tuším Polana je ok, docela pěkný prut, Pokusa je jen zelený letorost a vč. kelímku má tak 30 cm, totální zklamání je Gordosť (být panem Mařanem a prodávám něco takového za 129,-, tak se od rána do večera fackuju sám sebe a ještě bych si za tu avizovanou exkluzivitu nechával dát od někoho holí přes záda), zelený pidi letorost který má i s kelímkem necelých 20 cm, je to určitě vytažené někde ze skleníku, přežití do jara skrz křišťálovou kouli.....
co jsem koukal na jednouplodící přímo ze zdroje, tak jsem si vybral Rubín/Granát/Veten ze Sempry Velké Losiny, ale je to totálně z ruky a přes jejich e-shop je předpokládaná cena dopravy asi dvojnásobek ceny malin, takže budu hledat dál v nějaké školce, do kontejnerovaných už nejdu
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod bradhal » 22 říj 2017, 09:36

Letos mám maliníky nějak extra flekaté, ale podle fotek na netu opravdu nejde poznat, která choroba je jaká. Máte nějaký tip, kde jsou jednotlivé choroby opravdu dobře vidět? Když se zeptám strejdy Gůgla, vyhazuje mi to pořád stejně.
Chtěla jsem letos maliniště přesunout na tři jiná místa, ale nevím, jestli to radši nespálit. Podařilo se mi sehnat pár pěkných odrůd, ale něco jsem si donesla flekaté už ze školky. :( Nevím, jak to ozdravit.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod sasman » 22 říj 2017, 10:00

Na určení chorob používám 2 stránky:
https://www.zahradkari.cz/metodiky/#
https://www.agro.basf.cz/agroportal/cz/ ... kudcu.html

Nejsou flekaté jen kvůli podzimu?
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod sasman » 09 úno 2018, 23:40

sasman píše:Zdravím, pěstujete někdo maliny na neoploceném pozemku? Konkrétně by šlo o odrůdu Tulameen. Zajímalo by mě, jestli je okusuje zvěř. DIvoké ostružiny nic neokusuje, ale ty mají samozřejmě mnohem větší ostny....

Tak jen pro info: Vysadil jsem maliník přímo k plotu z vnitřní strany a nějaká zvěř okouše všechny listy, které trčí aspoň trošku z plotu ven...

Jste někdo spokojený s malinoostružiníkem z hlediska chuti a odolnosti proti mrazům?
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod petrlcr » 10 úno 2018, 00:09

Je myslím několik odrůd hybridů. Jako malinoostružiny na Moravě označují i Rubus occidentalis. Asi by ses měl ptát na konkrétní odrůdy. Mně tedy moc nechutnají, ani ty černé maliny ne. Na druhou stranu žluté a červené maliny i ostružiny zbožňuji. Tedy myslím že ostružinomaliny nepředčily své rodiče.
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron