Maliny a malinoostružiny

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod efrazmor » 02 črc 2020, 14:53

keby ste zakladali nove malinovisko, ktore odrody by ste vybrali? Budem im davat korenovu barieru, cca 3 druhy, jedna z nich by mala byt remontantna. Nechcem malinove pole, iba na ozobavane, max dzem ci do mrazu.
efrazmor
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 19
Registrován: 01 říj 2017, 15:49
Bydliště: Piestany

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Tibor » 11 zář 2020, 13:05

Mne najviac chutila Zewa II. Malé plody, ževraj náchylná na choroby, ale tá silná malinová aróma a chuť S9
Teraz mám Fertödi zamatos. Veľkosťou plodov nenadchne ale u mňa je nenáročná a bezproblémová a tiež je celkom chutná.
Poľske odrody Radziejowa a Sokolica sú dosť chválené, ale osobnú skúsenosť nemám.

Z remontantných ma zaujala táto novinka:
https://in-vitro.pl/rosliny/black-polka/
Hneť by som vyskúšal, že čo je to zač, ale už nieje kde sadiť :lol:
Inak u remontantných odrôd som nikdy nebol spokojný s chuťou. Už si nepamätám aké odrody som mal, ale všetko fádne sladké bez chuti a arómy. Inak ovocie bolo pekné veľké a aj pekne plodili.
Tibor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 173
Registrován: 23 srp 2015, 19:49
Bydliště: Košice 246 m.n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod nene » 07 lis 2020, 22:28

Himbo Top - zatím nemrzlo

Obrázek
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Hofis » 08 lis 2020, 09:52

Mňam! :D
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Satan » 10 bře 2021, 18:20

Dnešní nákup Veten .

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Argout » 08 čer 2021, 07:05

Proč chcípá sadba malin? Kvalita sadby, citlivost odrud, smula na jaro, nebo delam neco spatne?

Sazela jsem v breznu:
3x Glen Coe (vsechny ok)
3x Glen Ample (vsechny ok)
3x Gordost Rossii (1x silnejsi sazenice v pohode roste, 2 slabsi od jineho dodavatele hezky obrazily, a pak po jednom chciply)
2x Cascade delight (1x chcipla, i kdyz puvodne hezky obrazila, tak taky najednou zvadla a konec)
4x Joan J (2x vubec nevyrazila, tem dvema zbyvajicim to trvalo 2 mesice a maji jen kazda jeden lenivy vyhonek, sadbou byly jen prostokorenne pruty narvane do raseliny a zavrene do jakychsi umelych rour)

Vseho vsudy tretina sadby prisla vnivec. Neuschly, maji kapkovou zavlahu.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 226
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Lenkalor » 08 čer 2021, 10:42

Nemohou být podryté? U nás myši docela řádí, musím to kolem rostlin také pravidelně hlídat a udusávat chodbičky.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Argout » 08 čer 2021, 11:39

Lenkalor:

Podzemni skudce me nenapadl, byt chciply 3 vedle sebe od 2 ruznych dodavatelu. Prisla nahrada, tak to poreju a uvidim. Dekuji :?
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 226
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Hofis » 08 čer 2021, 12:05

Mě se u výsadby malin stalo již několikrát, že nadzemní část uschla, ale další rok vyrazily na jaře nové výhony od kořenů. Naposledy, když jsem předminulý rok obnovoval maliniště po tom drsném suchu. Takže pokud to budeš vyrývat, tak zkontroluj i kořeny, jestli jsou v pořádku. Pokud je nic nesežralo, tak ty maliny dříve nebo později vyrazí, v nejhorším na jaře další rok. Samozřejmě ale nesmí uschnout.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Argout » 09 čer 2021, 10:27

Hofis píše:Mě se u výsadby malin stalo již několikrát, že nadzemní část uschla, ale další rok vyrazily na jaře nové výhony od kořenů. Naposledy, když jsem předminulý rok obnovoval maliniště po tom drsném suchu. Takže pokud to budeš vyrývat, tak zkontroluj i kořeny, jestli jsou v pořádku. Pokud je nic nesežralo, tak ty maliny dříve nebo později vyrazí, v nejhorším na jaře další rok. Samozřejmě ale nesmí uschnout.



Díky. Tak jsem je teda nevyhodila.Ty silné pruty Joan J, co ne a ne vyrazit, nevypadaly mrtvě, jen jaksi hibernovaně, tak jsem je tam píchla zprátky s těmi novými náhradními. S12 Vrátila jsem zpátky i dvě další maliny (ty předtím jsem už vyhodila), ale ty se moc živě netvářily.
Argout
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 226
Registrován: 17 dub 2021, 14:21
Bydliště: 220 m n.m., Berounsko

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod antarian » 25 čer 2021, 14:10

HIMBO TOP je fakt TOP :-D ne ale ted vazne :-) Jeste v prosinci jsem na nich sbiral zrale plody i kdyz uz jich mnoho nebylo. Nyni jiz par dni sbiram zrale maliny :-)
Ostatni drive skoncili a zatim nejsou jeste zrale :-D (ale je fakt, ze par odrud se mi jeste nerozjelo, protoze jsem je musel presazovat v prubehu sezony, tak treba take prekvapi)

Snad jako jedinou "nevyhodu" povazuju ze odnozovani je teda extremni oproti jinym co mam ... Rozrusta se to opravdu extremne a roste skutecne bujne. (Kazdopadne to muze byt samozrejme i vyhoda, zalezi na tom kde to clovek ma :-D)

Jen je tedy otazka jestli to je fakt HIMBO TOP, jeste by to teoreticky mohla byt sugana (ale popisky mam snad spravne)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod mates » 25 čer 2021, 18:22

Himbo Top co se plození týká, tak to mám stejně, ale mě teda neodnožuje, roste si třetím rokem kam jsem ji zasadil a naprostou ji 2-3 nové pruty.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod VencaCzSk » 04 črc 2021, 11:52

Dobrý den,

pěstují v nádobě maliník FallGold a neustále mě na něm trápí zloutnouci listy, viz. foto a celkově takový neuspokojivy stav rostliny, přijde mi povadla. V prostoru jsou další tři maliníky s identickýma podmínkáma a ty jsou v pořádku. Opakovaně jsem na něm nachazal svilušky, ale zdá se, že po posledním postřiku Rock Effect se zde již nenachází.

Nějaký nápad o co může jít, popřípadě jak rostlině pomoct?

Děkuji

Obrázek

Obrázek

Obrázek
VencaCzSk
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 16
Registrován: 02 črc 2021, 19:00
Bydliště: Mladá Boleslav, 219 m.n.m

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Lenkalor » 05 črc 2021, 21:28

V nádobě jsem nikdy maliny nepěstovala, ale při žloutnutí listů používám momentálně Fytovit proti chloroze. Většina maliníků v zemi je v pohodě, ale žlutá Poranna rosa je také světlejší s náběhem na chlorózou, takže občas dělám postřik na list.
Většinou obejdu s postřikem celé hospodářství a stříknu i některou borůvku, kiwi, broskev, rybíz.. :)
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod VencaCzSk » 06 črc 2021, 09:04

Lenkalor, děkuji za radu, toto mě také napadlo, proto jsem min týden začal přihnojovat kristalonem plod a květ, který by měl mít také účinek proti žlutnutí listů. Myslíte že stačí pouze hnojit zálivkou, nebo, když je žlutnutí už takto "rozjeté" přihnojit postřikem i na rostlinu, listy atd.?
VencaCzSk
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 16
Registrován: 02 črc 2021, 19:00
Bydliště: Mladá Boleslav, 219 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 48 návštevníků