Maliny a malinoostružiny

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod petrlcr » 07 lis 2016, 19:44

Ještě se tedy zeptám. Koukám že někteří z vás malinám rozumí. Co je za druh, nebo hybrida Maliník GlenCoe (Rubus GlenCoe)? Pěstujete ji někdo?
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Radim K » 07 lis 2016, 19:55

GlenCoe jsme si letos také sehnali, neb jsem zvědav na plody. Je to kříženec zmíněné "černé maliny" s normální malinou (ale "americkou verzí"), tedy Rubus occidentalis x R. idaeus strigosus (=R strigosus). Opět je to ale spíše dílo přírody, je to kříženec, který má "přirozený výskyt". Než mu byl dán opět marketingový název GlenCoe, tak se jmenoval Rubus x neglectus.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Alena » 07 lis 2016, 22:12

petrlcr píše:Maliník Black Jewel (Bristol) pěstujete někdo tuhle novinku? Mně z toho vyrostla spíše plazivá obludně obrovská ostružina, než malina, ale plody žádné.

Tuhle "novinku" jsem koupila už někdy před 30 lety v plzeňské zahrádkářské prodejně jako "malinoostružinu". Od té doby zaplevelovala švagrovi zahradu, až ji zlikvidoval. Teď jsem si ji pořídila znova už jako Black Jewel (Bristol), protože u švagra už žádná není, jemu to nechutnalo, a já už se na starou zahradu nedostanu, kde jsem ji měla vysazenou.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Otas » 23 úno 2017, 10:51

Dobry den, mate nekdo zkusenoti s potiranim vlnovnika ostruzinoveho? Loni se to tady zacalo dost projevovat a o chrane toho moc neni. Planuju letos zkusit Sulku pri postriku vinne revy, snad by to mohlo zafungovat.
Uživatelský avatar
Otas
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 33
Registrován: 13 pro 2014, 00:18
Bydliště: Brno-Líšeň (Mariánské údolí) 270m. n m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Alena » 24 úno 2017, 13:45

No, kdybys zjistil, co na tu mrchu zabírá, bylo by to fajn. Já mívala ostružiny tou potvorou napadené pěkně. Uvidím, jestli mi bude řádit i tady, zatím mi tu ostružiny neplodily, letos se snad prvně dočkám. Ale co už vím jistě, je to, že tu na malinách intenzivně řádí bejlomorka :D17

Loni jsem si k původní Heritage pořídila Tulameen a Apricot, ostružiník Triple Crown, letos by mi měl přijít Fallgold, tak uvidím, zda a jak to bude prosperovat. Nechce mi pořád růst ostružiník japonský, zdecimovalo ho to předloňské sucho, které mi úplně zlikvidovalo třeba Bristol, loni tak přežíval, snad se do toho letos pustí. Kéž by byl dobrý rok, tak akorát teplý a deštivý S12 :D
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod bradhal » 24 úno 2017, 17:54

U nás byl Bristol mizerný loni. A jak se dívám z okna, tak ty mrazy dost poničili stálezelený. No celkově mám odrůd asi šest, kromě toho, že je to pestré, tak některá vždycky zachrání situaci a podrží sklizeň.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Alena » 12 bře 2017, 14:37

Lidi, prosím o radu. Tady na zahradě jsou maliny na jednom místě už nějakých 15-20 let v mizerné půdě, na místě, kde předtím rostly 20 let rybízy, a zasloužily by si lepší podmínky, jenže není, kam je jinam přesadit. Jedinou možnost vidím v tom, že je vyndám, zasadím provizorně do kýblů a půdu na místě, kde rostly, částečně odstraním, do té zbylé zapravím dusíkaté vápno na desinfekci, pak bych to osela svazenkou, na konci sezony doplním kompostem (budu-li ho mít dost :roll: ), přidám nějaké hnojivo a maliny znova vysadím. Myslíte, že takováhle "revitalizace" půdy postačí? Je mi jasné, že to není ideální, nejlepší by bylo je přesadit úplně na jiné místo, jenže to není...
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod moonvil » 12 bře 2017, 18:12

Alena píše:Lidi, prosím o radu...


To zní jako solidní projekt pro 3-4 lidi na dva měsíce práce. Nestačilo by je ostříhat, přihnojit a obsypat trochu tím kompostem?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Alena » 12 bře 2017, 19:05

Michale, já nemluvím o malinové plantáži, ale o záhonku o délce asi 2m :D Tady je malá zahrada, tudíž všechno malé :mrgreen:
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Satan » 17 bře 2017, 15:26

Zdravým všechny, pěstujete někdo maliny Golden Queen , a z jakým úspěchem děkují všem za odpovědi.Obrázek
Naposledy upravil Satan dne 16 říj 2022, 07:02, celkově upraveno 1
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod Jana » 26 bře 2017, 12:12

tak ty loni koupil syn :D hodnej kluk. A plodily trochu a červené maliny :cry: :roll:
Jana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 111
Registrován: 30 lis 2014, 03:56
Bydliště: Kněžmost Český ráj 246 n. m. n.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod mamakami » 20 kvě 2017, 22:13

Potřebovala bych poradit s prorůstáním malin. Jak hluboko se musí dát nějaká zábrana, aby neprorůstaly do okolí? Stačil by takový ten trávníkový pás, má myslím 25 cm? Nebo s čím máte dobré zkušenosti? Nechci aby to bylo moc vidět, čím neviditelnější, tím lepší :) .
mamakami
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: 29 říj 2015, 23:44
Bydliště: okr. Beroun, 430 m.n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod nene » 20 kvě 2017, 23:27

Máme remontanní odrůdu a maliny u plotu, pod plotem 40cm do hloubky plech a stačilo by to , kdyby ovšem soused nenaskládal dvacet čísel od našeho plotu hromady prken - mezi nima a naším plotem vesele bují kopřivy a semenáčky malin, které se už deset let šťastně rozlézají po okolí...dál to radši nebudu komentovat :roll: .
Soused má svoje maliny u našeho plotu zcela bez ohrazení a jeho maliny máme všude, ...jenže ono nám to nevadí, kde si je chceme nechat, tam je necháme, kde je nechceme, tam stačí přejet sekačkou nebo je jednoduše utrhnout, dvakrát třikrát za rok stačí, bršlice je horší plevel.

Myslím, že 25cm nestačí, maliny, zejména některé odrůdy, si s tím hravě poradí, ale pokud se kolem jezdí pravidelně se sekačkou, tak se vykosí a nejsou problém. A třeba odrůda Polka odnožuje velmi neochotně (proti třeba Autumům), tu se snažíme namnožit a moc se jí nechce.
My plánujeme udělat nový malinový záhon uprostřed trávníku , delší obdélník ohrazený jen neviditelným obrubníkem, v rozích tyčky na vedení provázku na ohrazení vysokých prutů, aby to nepadalo, a kolem normálně sekat trávu - pěstujeme výhradně remontanní maliny, takže sklizeň na konci prázdnin a v září (když to nepomrzne :) ), potom sestříhat na dvacet čísel - takže vysoké malinové houští je na zahradě jen asi tři měsíce.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod mamakami » 21 kvě 2017, 10:08

Díky nene. Mně by to taky nevadilo, třeba na trávníku to vůbec neřeším, tam to prostě posekám, nebo vykopu. Horší je to v záhonech, leze mi to do kytek - trvalek. Když jsem zakládala svou pidi zahrádku, tak jsem si naivně myslela, že až tak moc se ty 2 malé proutky nerozrostou, přesto jsem jim vymezila asi 3 - 4 metry/2. No to jsem se ale přepočítala :D. Po 3 letech, kdybych je stále nevykopávala a nerozdávala známým, tak jsou všude. Ještě je mám ve velkých nádobách, letos poprvé, jsem zvědavá, jak se jim tam bude dařit. Mít větší zahradu, udělám to jak ty, jak píšeš, že to chceš udělat. Maliny jsou super.
mamakami
nováček
nováček
 
Příspěvky: 109
Registrován: 29 říj 2015, 23:44
Bydliště: okr. Beroun, 430 m.n.m.

Re: Maliny a malinoostružiny

Příspěvekod nene » 21 kvě 2017, 22:08

Tak to bude asi opravdu chtít ten plech do hloubky, plech má tu výhodu, že se dá zatlouct (když není moc kamení nebo kořenů), nemusí se nic rozkopávat. Jinak by se asi dala použít třeba nopovka...

Nejjednodušší je ale pořád to vytrhávání - vykoukne malina tam kde ji nechci, tak ji vytrhnu od kořene a je tak na měsíc pokoj...nic nevykopávat, prostě jen podle hesla, co oči nevidí.... :) Ona samozřejmě zase vyroste, ale dá to míň práce ... :wink:
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků