Roubování, očkování....

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod Hofis » 30 led 2024, 11:07

radek.god píše:Premyslim, zda nebude lepsi udelat neco jako obraceny rozstep :-o

Radku, proč ne. Já sice používám obrácený rozštěp velmi výjimečně, ale zrovna v tvém případě by to mohlo fungovat. Používám tento způsob roubování vlastně pouze tehdy, když je z nějakého důvodu horší pracovat s podnoží, než s vlastním roubem. Např. když je podnož z velmi tvrdého dřeva a roub z měkčího, je pro mě snazší přesně seříznout tu podnož do špičky a rozštěpit roub než naopak. Tvrdé dřevo je velmi náročné na přesný řez, aby to někde neodstávalo. A třeba když jsem rouboval na hloh, tak je tak tvrdý, že přesně ho rozštěpit bez otřepů je dost výzva i s velmi ostrým nářadím. Ale do špičky ho seříznu dvěma rychlými řezy na první dobrou. Dosedací plocha je pak pěkně hladká a rovná a nikde to neodstává a roub má tak lepší možnost se ujmout. Navíc to měkčí dřevo se pak dá na tu seříznutou podnož pěkně stáhnout, takže pak dosedá po celé ploše. Prostě když nemůže Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi. :)
V tvém případě je to myslím stejný problém, i když ze zcela jiného důvodu. Určitě ale bude snazší seříznout tenčí podnož do špičky a rozštěpit ten silnější roub. Hlavně dej při instalaci toho roubu pozor, aby alespoň na jedné straně ten roub přesně lícoval s podnoží a minimálně první 2-3 týdny se ti do toho nesmí dostat voda. To jsou hlavní 2 zásady, které když nějak dodržíš, mohlo by se i něco při dobré vůli chytnout... :?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod Josef » 14 úno 2024, 10:50

Stanley_51: Stando, rád bych se tě zeptal, kdy začínáš ve Tvých podmínkách s venkovním roubováním? Ptám se proto, protože já za poslední roky tady na Vysočině s tím mám problémy dosti velké. Co se naroubuje v období konec března téměř až do poloviny května, sice se většinou krásně chytí, ale také v květnu všechno zmrzne. A můžeš to chránit jak chceš. Pak v polovině května se začíná znovu. Velká škoda krásných roubů. Tak si říkám, že letos ať je počasí jaké chce, tak veškeré tyto akce nechám až na začátek května, protože i začátkem května tady někdy sněžilo a mrzlo. I když rouby budou už třeba silně narašené a možná některé budou mít i malé lístky. Každý ví, že i všechny rouby se do nekonečna i při vší snaze také ve vynikajícím stavu uchovat nedají. Každý roub jiné odrůdy se chová jinak. Ty jsi sice trošku na tom lépe polohou, 80m to už nic není, ale podmínky přibližně stejné. Pochopitelně vše závisí na počasí, ale poslední roky jsou v tomto ohledu opravdu v uvozovkách zajímavé. Co Ty na to?
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod Stanley_51 » 14 úno 2024, 22:57

Josef píše:Stanley_51: Stando, rád bych se tě zeptal,

Josefe, já roubuji až když už je vyhlídka, že nebude mrznout ( aspoň teoretická ). Tzn. většinou v květnu , po zmrzlých. V minulosti z neznalosti jsem to zkoušel,jakmile se na jaře udělalo teplo, ale nikdy to nedopadlo dobře. Vždy to pozdní mrazíky zahubily, takže teď raději vyčkávám. Ale mám zkušenost, že co naroubuji do června, z 90% se chytne, pozdější roubování už nebývá tak úspěšné. Problém je udržet rouby životaschopné až do půli května, ale roubuji i narašené a také se chytnou. Jen je nutnost zvýšená opatrnost, abys neulomil vyrašený pupen. Tak zlom vaz !
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod Josef » 15 úno 2024, 10:44

Stanley_51: Stando, děkuji za Tvé doporučení z praxe. Člověk už je takový, že když se v dubnu oteplí tak už si myslí, že to nejhorší už je snad pryč a ono to většinou tak nebývá. Dávám Ti za pravdu, že v těch našich podmínkách bude lepší si raději pohrát někdy s více narašenými rouby a nechat to až na ten květen. Ušetří se rouby i práce. Tak ať se Ti letos vše daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod radek.god » 17 úno 2024, 18:35

Tak jsem mel radost jak jsem narouboval katlejanu a nekolik roubu na jednu rostlinu S6 , at se chytne aspon neco ...
Teprve az kdyz bylo naroubovano, tak jsem zjistil, ze podnoz nebyla katlejana, ale vedle stojici syzigium cumini :(
Aneb kdyz se dari, tak se dari ...
2 rouby jsem tam na tom uz nechal, tak uvidime jaky mismas z toho vznikne/nevznikne.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod Lenkalor » 25 úno 2024, 00:51

Radku, kdysi jsem z jara zkoušela roubovat třešně na různé semenáče ptáčnice u lesa. Jenom abych se to naučila. Po pár letech jsem mluvila s pánem, který u nás snad každému něco rouboval, byl velmi šikovný a ochotný. Smál se, že viděl, že někdo u lesa rouboval třešeň na jeřabinu :lol: . To jsem právě byla já :lol:
Ale mě to nevadilo, klidně jsem se k tomu přiznala. A on byl rád, že se to někdo vůbec pokouší a má o to zájem. S14
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod longr » 25 úno 2024, 09:09

radek.god píše:Teprve az kdyz bylo naroubovano, tak jsem zjistil, ze podnoz nebyla katlejana, ale vedle stojici syzigium cumini
2 rouby jsem tam na tom uz nechal, tak uvidime jaky mismas z toho vznikne/nevznikne.

Teoreticky by se to mohlo povést. Jsou si dost příbuzné, je to stejná čeleď, i když jiný tribus. Psidium je v tribu Myrteae a Syzygium v tribu Syzygieae. Otázkou je afinita. Třeba meruňka na třešeň se chytne, ale neudrží. Je to stejná čeleď a dokonce stejný rod, ale jiná sekce (meruňka sekce Armeniaca a třešeň sekce Cerasus). Přitom na Prunus cerasifera se i přes jinou sekci v pohodě roubuje i meruňka.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod kačer » 02 bře 2024, 19:33

Letošní roubování japonských ořešáků.
Obrázek
kačer
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 26
Registrován: 22 říj 2018, 09:33

Předchozí

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 90 návštevníků