Roubování, očkování....

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod mitas » 20 led 2024, 20:10

Na Youtube som našiel toto Bengálske video o vrúbľovaní manga.

Kým u nás sa doporučuje priam chirurgická čistota vrúbľovacieho noža a dezinfekcia liehom, nechytať prstami odrezaný vrúbeľ, tak tam si s toho moc ťažkú hlavu nerobia,vrúbľujú so starým hrdzavým nožom, prstami sa dotýkajú vrúbľa a úspešnosť v ujatí majú na 100%
https://www.youtube.com/watch?v=AX0JBapMY1g
Milan
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod longr » 21 led 2024, 10:24

Když se někde v pěstírně navelko roubuje třeba roubovacími kleštěmi, taky jim při těch stovkách kytek taky nezbývá čas na dezinfekci kleští, a to ani nehledě na to, jak ty čepele dělají kolikrát ožižlaný řez...
Třeba když jsem se učil roubovat, používal jsem taky kdejaký nůž, elektrikářskou pásku, rouby mně občas spadly do hlíny... A taky se to chytlo. Někdy se daří, občas zas ani za nic.
Ta hygiena se ale vyplatí. Zabrání se potenciálnímu přenosu virů a hub, které sice okem nejsou vidět, ale pak si člověk říká, proč to i přes srůst pomalu raší, neroste, křiví se listy...
Navíc roubuju sám pro sebe v malém, takže mě nezabije, jestli budu roubovat o pár vteřin déle a pěkně čistým, ostrým nářadím :)
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod milos 51 » 21 led 2024, 12:55

Už dva roky dezinfikuji kromě nože i podložku a roub v místě kde se bude řezat . Je to přece živý organismus a roubování je operace . K dezinfekci používám líh a čistý ubrousek . Občas se divím ,jak je to špinavé .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod Marek1970 » 22 led 2024, 18:55

milos 51 píše:Už dva roky dezinfikuji kromě nože i podložku a roub v místě kde se bude řezat . Je to přece živý organismus a roubování je operace . K dezinfekci používám líh a čistý ubrousek . Občas se divím ,jak je to špinavé .

Dovolím si použiť toto vlákno na verejné poďakovanie Milošovi.
Dnes som pri otvorení poštovej schránky zažil menší šok, keď som v nej nečakane objavil obálku od Miloša s vrúblikom rastliny ktorú som tu na fóre ešte minulý rok verejne zháňal. Patrí mu moja obrovská vďaka za ochotu a to, že na to sám od seba myslel a dúfam, že mu to budem môcť nejako odplatiť. Už je to pekných pár rokov čo som mu v inej veci posiela moju adresu, takže o to väčšie bolo moje prekvapenie z dnešnej obálky. Ešte raz, veľká vďaka Miloš S20 .
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod lubinek » 24 led 2024, 18:52

Zdravím,dovolím si prosím pěkně poptávat rouby třešní těchto odrůd.

CARMEN, KAREŠOVA, SYLVIA, TĚCHLOVAN, REGINA, GRANÁT.

Pokud by někdo měl aspoň něco z toho výčtu,budu tomu rád a finanční vyrovnání je samozřejmostí.
Mnohokrát děkuji. L.B. (lubinek)
lubinek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 53
Registrován: 20 úno 2015, 20:48
Bydliště: Drahanská vrchovina Protivanov

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod radek.god » 28 led 2024, 17:40

Tak studuju roubovani.
A co jsem zatim nikde na netu nenasel :

JAKYM ZPUSOBEM naroubovat vetsi rizek na mensi podnoz ?

Co potrebuju :

Naroubovat cca 5mm rizky z Asimina Triloba PRIMA na ani ne rocni semenace Asiminy Triloby, ktere maji dole cca 3-4 mm a na vrcholku jen 2mm, nektere s zacinajicimi pupeny.
Vsude je jak roubovat mensi na vetsi, ale ja to potrebuju obracene :D

Netusite prosim nekdo ? :shock:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod Pavel_CZ » 28 led 2024, 18:42

Uplne stejne jak "obyc" roubovani. Rostline je jedno, jestli je sirsi podnoz, nebo roub. Takze treba do rozstepu, nebo klasicka kopulace, prip. anglicka. Staci kdyz ti licuje jedna strana (samozrejme cim vetsi kontakt kambia tim lip).
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 409
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod radek.god » 28 led 2024, 19:13

Diky za tip Pavle - premyslel jsme o tom rozstepu, jak radili pestitele v asimina foru, ale jde prave o to , abych neroztrhnul podnoz a takhle maly semenac nezlikvidoval uplne.Tu anglickou jsem uz videl a zkousel neuspesne u neceho mnohem sirsiho.
Byt to 7+ mm, asi bych si na to troufnul, ale u 3mm, to je na mikroskop a ziletku :D
No za zkousku nic nedam nejak to udelat musim.
A kolik cm vysky se tak doporucuje nechat jako minimum na te podnozi ? 3-5 ? :shock:
Kdyz to dam treba do 15-20 a nejak upevnim bambusovou tyci, tak by ta podnoz mohla snad ten roub unest a treba to behem jara trochu zesili ...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod Pavel_CZ » 28 led 2024, 22:38

Cim niz tim lip, protoze je tam podnoz silnejsi.Klidne muzes odhrabat i kus hliny a roubovat az na koren, uz jsem to tak delal mockrat (ne u asimin teda, ale princip je stejny) a funguje to uplne v pohode.. Dokonce kdyz jsem mel kdysi malo podnozi, tak jsem koren precvaknu vejpul (aby mela kazda polovina nejake postranni koreny/vlasecnice) a rouboval jsem uspesne na obe strany. Snad vis, jak to myslim. Na tyto titerne roubovacky je nejlepsi takovy ten zalamovaci ziletkovy nuz. Ne ten kobercovy, ale jeste mensi. Stoji par korun a jde to s nim skvele. Neco na tento zpusob
https://zahradka24.cz/fortum-nuz-ulamov ... m-4780028/
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 409
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod moonvil » 28 led 2024, 22:39

radek.god píše:Byt to 7+ mm, asi bych si na to troufnul, ale u 3mm, to je na mikroskop a ziletku :D


Samozřejmě, že žiletku. Já už ničím jiným pomalu ani neroubuju - snad jen jujuby pokud výjimečně používám dřevité rouby místo zelených.
Jestli se ti ty podnože asimin zdají hodně tenké, tak prostě počkej s roubováním do poloviny sezóny a hoď to do polovyzrálých výhonů.
Mezitím je můžeš trochu přikrmit a nahnat nějaký ten milimetřík.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod radek.god » 29 led 2024, 16:56

moonvil píše:Samozřejmě, že žiletku. Já už ničím jiným pomalu ani neroubuju - snad jen jujuby pokud výjimečně používám dřevité rouby místo zelených.
Jestli se ti ty podnože asimin zdají hodně tenké, tak prostě počkej s roubováním do poloviny sezóny a hoď to do polovyzrálých výhonů.
Mezitím je můžeš trochu přikrmit a nahnat nějaký ten milimetřík.


Tak ziletku jsem nenasel, jako na potvoru, nekde bude nove baleni asi jeste z dob minulych, ale kde :-o
Britva byla moc tlusta, tak jsem to zkousel odlamovacim nozem.
Roub se s tim jeste rezat da, ale ta mala podnoz to je peklo.
A hlavne to obmotavani roubovaci pasky nekde dole v PET lahvi je taky lahudka ...
Pokousel jsem se o neco jako anglicka kopulace.

Premyslim, zda nebude lepsi udelat neco jako obraceny rozstep :-o

Ano podnoze jsou moc tenke, ale nez dorostou na sirsi, to muze trvat taky 1-2 roky a to uz zase nebudu mit rouby.
Nevim jak dlouho vydrzi rouby, tipuju tyden od uriznuti, dalsi tyden doprava a moje vyckavani.Zelene jsou to jo :-) Ale jak dlouho ...
Tak to zkusim s nimi, treba se neco chytne :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod moonvil » 29 led 2024, 17:46

Ach jo.
Jak daleko to máš do nejbližšího DMka pro žiletky? 200m?
PETku si snad seřízni, ať se ti to dobře roubuje. Nemusíš pak vymýšlet nějaké krkolomné nesmysly.
Rouby ti vydrží v lednici měsíce.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod longr » 29 led 2024, 20:11

Kup si žiletky. Tenké věci se moc ničím jiným dělat nedají. Doporučuju ty viz foto. Jsou tužší a líp se s nimi dělá. Pokoušet se u tenkých podnoží o anglickou kopulaci nemá smysl. Dost blbě se váže i obyčejná kopulace, ale při troše tréninku to jde. Rozštěp je pro začátečníka jistota. A sežeň si parafilm, tím se "nitě" budou vázat nejlépe. Tuhou a nepružnou páskou to nestáhneš a budeš jen nadávat.
Obrázek
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod Franz » 29 led 2024, 21:51

jsem rád, že Radek není doktor- by narouboval oko na prdel a ještě by chtěl, aby mrklo
ale vážně nejprve se vyzbrojit a pak něco dělat nelitovat pár stovek i za ten parafilm a žiletka je nezbytnost pak se ůspěch dostaví u věci u malých není od věci i spešl zvětšovací brýle abys viděl co děláš a jak
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod Josef » 30 led 2024, 10:35

Radek, god: Radku, hlavně vydrž a nevzdávej to. Po tolika pokusech co máš za sebou úspěch určitě přijde. Nic se neboj. Franz Ti to napsal sice od srdce, ale určitě v žertu, ale má pravdu v tom, jak ti psali i jiní, že pouze s nožem a plastovou páskou se všechno dělat nedá. Tak držím palce a ať se daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 48 návštevníků