Roubování, očkování....

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod J.K. » 17 pro 2023, 14:22

milos 51 píše: Parafilm M se bohužel nedá použít jako samostatná roubovací páska ,právě proto ,že je velice tenký.

S touto vetou úplne nesúhlasím. Samozrejme sa nedá použiť na tvrdé drevo (tam dávam bežnú pvc pásku zo záhradníctva), ale na mäkké veci už dávno nič iné nepoužívam - zelené kiwi, vinič, annony, fejchoa, mango, citrusy...
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 532
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod Franz » 17 pro 2023, 14:44

Taky doufám,že to půjde použít přímo na očkování s tím že očko počká na mízu a nebude se muset čekat a povolovat úvazek
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 421
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod EvaOstrava » 17 pro 2023, 15:13

Na tomtto videu je u očkování použitý pouze parafilm
https://m.youtube.com/watch?v=NBV9OIfQl ... lnIHRyZWVz
Je otázka, jestli různí výrobci nemají i různou kvalitu pásky.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 922
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod paloo » 17 pro 2023, 16:05

EvaOstrava píše:Parafilm M - to by měl být ten elastický. Byl dobrý?

Ja som vrúbloval tenké veci.Spokojný vtedy nič lepšie nebolo.Chce to trochu citu pri uťahovaní.Na hrubé veci používam normálnu pásku.
Bola to presne táto https://www.oescoinc.com/parafilm-nurse ... -tape.html
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7349
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod EvaOstrava » 18 pro 2023, 08:20

Zajímavé, že v této rubrice je zmínka o Buddy tape už před 10 lety.
viewtopic.php?f=6&t=349#p54084
Divila jsem se, že páska z Oslavanu má perforaci po pouhých 7 cm. Ale z videa je jasné, že se tahle páska natahuje jako žvýkačka.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 922
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod Hofis » 18 pro 2023, 13:07

Josef píše:Po dlouholetých zkušenostech s roubováním pro stahování roubů používám zásadně osvědčenou roubovací pásku nebo lýko a vršek pásky i roubu ještě zamáznu štěpařským voskem kvůli vodě. Parafilm M jen pro stažení roubu je samotný nedostačující jak psal Miloš, musí se pak ještě něčím fixovat. Parafilm M používám jen na obalení roubů při uskladnění, dříve potravinářskou folii, rouby napřed zatavím na obou koncích voskem, svíčka, dám do ZIP sáčku, označím cedulkou a uložím dolů do lednice. Část roubů celé uložím do kbelíku s vlhkým jemným pískem a umístím do sklepa s teplotou kolem 5°C. Zde vydrží déle nenarašené než v lednici. Rouby zde na Vysočině ze stromů a keřů odebírám vždy koncem prosince, začátkem ledna podle počasí a u kiwi ve druhé polovině února při střihání. Zatím jsem na nic lepšího osobně nepřišel. Ať se Všem jen daří.


No, u mě právě supluje ten parafilm (Parafilm M) štěpařský vosk. Nemusím pak rouby ničím patlat, sám nejsem zapatlán atd. Prostě říznu, okamžitě vložím do podložky, stáhnu páskou z potravinářské fólie, zatemuju parafilmem a hotovo. Ideální čisté a plně funkční. Používám ten prafilm na utěsnění i při roubování větších větví za kůru. Dá se to s ním skvěle utemovat. Jinak souhlasím s Jožkou (J.K.), citrusy a některé měkčí zelené rouby lze i roubovat přímo parafilmem. Vlastně od Jožky jsem se o tom dozvěděl a od té doby ho používám, díky Jožko. S6 U mě je ale problém v tom, že s těmi rostlinami často manipuluji a hrozí nebezpečí nechtěného vylomení roubu. Ta pevnost stažení tam prostě u toho parafilmu není taková. Takže vždy nejprve stáhnu tou páskou a poté utemuji parafilmem proti vodě. U té potravinářské fólie se může stát, že pod ní po tom roubu nateče, zvlášť když roub směřuje nahoru. Ten parafilm to skvěle utěsní, pak je voda naprosto bez šance.
Jinak si ale myslím, že při roubování rozhodují jiné důležitější věci, než jak to kdo omotá a utěsní. Každý na to má vlastní osvědčenou metodu, aby se do toho hlavně nedostala voda, a je to tak správně. :wink:
Zde bych si dovolil stručně shrnout v několika bodech, co považuji při roubování za nejdůležitější:
1. Podnož musí být dobře zakořeněná, minimálně rok nepřesazovaná.
2. Především rouby z měkkého dřeva je nutné chránit maximálně proti vyschnutí, ideálně zabalením do výše zmiňovaného parafilmu. To platí především pro jemnou práci, jako třeba u citrusů. Dodá se tak roubu mnohem více času na uchycení a lze tím dosáhnou uchycení i méně povedených roubů. Třeba u citrusů jsem měl takto rouby, které se chytly teprve po několika měsících, to samé u tomelů. Jinak toto celkové zabalení u velkých dřevitých roubů trochu postrádá smysl, těm stačí zakrýt vrchní řez proti vysychání.
3. Hygiena! Nástroje musí být vždy čisté a maximálně ostré a neměly by se používat na nic jiného než na roubování. Já ještě navíc nůž před každým roubováním důkladně umyju jarovou vodou a vytřu do sucha. Stejně tak je nutné se vyvarovat jakéhokoliv kontaktu s řeznou plochou (třeba rukou, prsty atd.). Jinak dojde ke znečištění (kontaminaci), což může vést k infekci a následnému odmítnutí roubu. Řezy musí být maximálně rovné a čisté, což vyžaduje trochu praxe. Je také dobré se zamyslet nad materiálem nože. Rostlinné šťávy jsou chtě nechtě povětšinou mírné organické kyseliny, které reagují se železem za vzniku solí. Sice jen malinko, ale přeci. Opět tedy hrozí kontaminace a infekce. Keramické nebo karbidové čepele tento problém nemají. Já např. používám tento šikovný keramický nožík. Je sice křehčí, takže při roubování velkých větví za kůru je třeba dávat pozor na zlomení čepele při páčení, ale jinak je zcela vyhovující, mám jich ještě pár v zásobě.
Obrázek

4. Rychlost! Veškeré dřevo na vzduchu relativně rychle oxiduje. Je nutné tedy vlastní řezy provést těsně před vlastním roubováním a okamžitě roub vložit/přiložit do/na podložku a zavázat a zatemovat. Čím méně času má to dřevo na oxidaci, tím lépe. Toto platí především u rostlin s obsahem taninů nebo jiných agresivních látek. Třeba u tomelů pak dochází k velmi rychlé oxidaci a černání dřeva. Jinak to není žádná novinka, to mi říkal děda už před nějakými 40 lety, když jsem s ním co by malý kluk rouboval jabloně. Ten vždy říkal, nesmíš se s tím babrat, musí to být rychlé. Ten strom ani nesmí poznat, že se něco změnilo… :)

Tak třeba to někomu pomůže…
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3834
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod meyer » 18 pro 2023, 13:33

S6 :)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 595
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod Franz » 18 pro 2023, 13:49

Já většinou očkuji a na to mi přijde nejvhodnější žiletka, jasně na roubování větších věcí to není
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 421
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod moonvil » 18 pro 2023, 14:55

Taky patřím mezi žiletkáře. Ostrost maximální, hygiena vysoká. Stejně čím dál víc roubuju a očkuju v létě a na ty zelené a polovyzrálé věci je to ideální.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4115
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod haco » 18 pro 2023, 20:18

Hofis píše:4. Rychlost! Veškeré dřevo na vzduchu relativně rychle oxiduje. Je nutné tedy vlastní řezy provést těsně před vlastním roubováním a okamžitě roub vložit/přiložit do/na podložku a zavázat a zatemovat. Čím méně času má to dřevo na oxidaci, tím lépe.…


toto riesim tak, ze vrubel uz so zrezanou plochou dam do vody, rovnako aj reznu ranu na podnozi zakvapnem vodou a ihned prikladam vrubel vytiahnuty z vody a utahujem paskou.

osvedcilo sa mi to pri vinici, kiwi, tomeli, jabloni, hruske, marhuli, morusi....
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 141
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod nene » 19 pro 2023, 00:59

Taky běhám po zahradě při roubování se sklenicí s vodou :D .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4262
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod EvaOstrava » 19 pro 2023, 14:03

EvaOstrava píše:Hledala jsem v eshopech Parafilm, a našla pásku bez tohoto názvu, ale podle popisu by to snad mohlo být ono.
https://www.garden-style.cz/zbozi/roubo ... ka-siroka/
Dnes mi tedy přišla bez názvu, bez výrobce. Dá se natáhnout a pruží. Když se pořádně natáhne, udělá tenkou pevnou šňůru, ale lehce se utrhnout nedá. Připomíná potravinářkou folii - ale ta se hodně trhá (jak s ní můžete roubovat?? ). Ale možná jsou různé druhy. Ještě jsem ji zkusila spálit a řekla bych, že smrdí trochu jako svíčka, na rozdíl od té na potraviny a mikrotenu. Špatně se stříhá.
To balení očka je horší než jeho vyřezání. :shock:
Obrázek Obrázek
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 922
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod Marek1970 » 19 pro 2023, 14:34

EvaOstrava píše:Dnes mi tedy přišla bez názvu, bez výrobce. Dá se natáhnout a pruží.

Čínska jemná páska z aliexpresu. Číňania to síce niekedy označujú ako “parafilm” ale skutočný parafilm to nie je. Tiež používam túto pásku ale len na spevnenie spoja podnože a vrubľa, ktorý som predtým obalil do originálneho Parafilmu M (pri vrúbľovaní do zeleného).
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod EvaOstrava » 19 pro 2023, 15:56

V čem je ale nedostatek - že se folií neprorazí výhon? Je moc hrubá nebo nepřilne? Jak se znám, tak větvičky stejně budu očumovat 2x denně, a případně folii nastřihnu. Já chci pouze očkovat. Nebo je tu jiný problém?
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 922
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod longr » 19 pro 2023, 15:57

Franz píše:Já většinou očkuji a na to mi přijde nejvhodnější žiletka, jasně na roubování větších věcí to není

Taky na většinu věcí používám žiletku. Fajn je značka Leon, ty se třemi dírkami bez prořezání. Žiletky jsou tuhé, drží se lépe než klasické. Jinak používám i zalamovací nůž.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 396
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kasta, Rudolf M a 20 návštevníků