Roubování, očkování....

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod Jožka » 29 pro 2023, 16:18

moonvil píše:Já postupně zcela přecházím na roubování z rostliny na rostlinu a vlastně už žádné rouby ani neuchovávám. Ubylo starostí s jejich skladováním a mám i vyšší úspěšnost. Asi takto nelze dělat úplně vše, ale z mých rostlin naprostou většinu ano.

Souhlasím,taky to tak dělám osvědčilo se mě to nejvíc. A nebo odebrat rouby co nejpozději aby nebyly dlouho v lednici.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1203
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod longr » 29 pro 2023, 16:34

Pokud roubuju sám ze svého, taky nic neskladuju. Pokud ale seženu rouby od někoho jiného, tak někdy dotyčný rouby odebírá dřív. Pak je třeba rouby uchovat i po delší čas, ale dělám to nerad.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod dzani696 » 29 pro 2023, 18:59

Už som to tu možno niekedy písal mne sa tiež osvedčila metóda Z-DO a funguje to. Postačí postrážiť ten správny čas Ále, dá sa to len pokiaľ ide o jednu,prinajhoršom moju a susedovic záhradu. Napriek republikou je to buď riskantné alebo bez uskladnenia nemožné.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod longr » 29 pro 2023, 20:48

Do pár dní je to v pohodě. Pokud se rouby pošlou ve strečce nebo zipovacím pytlíku a ne úplně nasucho, tak je i týden cajk. Podmínkou je, že roub ještě neraší (nebo jen minimálně) a podnož +- ano. Pokud se odebírá v místě, kde je chladněji a roubuje se víc v teple, tak to jde třeba i o dva týdny. Nerad skladuju rouby, odebrané v zimě, které se pak roubují až v dubnu apod.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod Franz » 29 pro 2023, 23:36

Obrázek[/url]][/img]
tak mě došel parafilm a hned jsem testoval no chce to trochu opatrnosti, ale na očkování to vhodné je, neb uvidím za 3 týdny.
výhody by měly převážit- nečekám až podnož začne rašit a zkrácení podnože na příslušnou délku a očko by mělo prorazit vosk bez problémů.
Já dávam rouby do zip sačků na sucho - velký pytel, ale více roubů, skladování lednice 2 stupně - hystereze 0,5 stupně a i po půl roce je to ještě použitelné.
jasně pokud je málo roubů tak parafilm není od věci
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod longr » 30 pro 2023, 14:33

Více roubů vydrží lépe, udrží si to mikroklima. Problém je, když musím uchovat třeba 3-4 klacíky. To se v lednici uchovává blbě. Ovšem když jsem v práci v laboratorní ledničce dělal pořádek po jedné sezóně, našel jsem nějaké vzorky rostlin a větvičky stromů, některé byly živé a některé dokonce "přirůstající" (některé rostliny a jehličnany). Záleží na podmínkách. Pro cytometrii uchováváme mírně vlhké.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod EvaOstrava » 30 pro 2023, 15:28

longr píše:Více roubů vydrží lépe, udrží si to mikroklima. Problém je, když musím uchovat třeba 3-4 klacíky. To se v lednici uchovává blbě.
A co třeba k nim přidat nějaké 'nepotřebné větvičky" a dobře popsat, pokud jde jen o mikroklima. (-:
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 897
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod longr » 30 pro 2023, 21:03

To by šlo. Stačí nepotřebné stáhnout zvlášť gumičkou a označit svazky.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod Lenkalor » 02 led 2024, 22:14

moonvil píše:Já postupně zcela přecházím na roubování z rostliny na rostlinu a vlastně už žádné rouby ani neuchovávám. Ubylo starostí s jejich skladováním a mám i vyšší úspěšnost. Asi takto nelze dělat úplně vše, ale z mých rostlin naprostou většinu ano.


Toto se mi osvědčilo u všeho kromě třešní. Tam jsem měla nízkou úspěšnost. Ale to může mít subjektivní příčinu. :D
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod longr » 03 led 2024, 10:38

Mně se daří jarní roubování napřímo i u třešní, zatím stoprocentní úspěšnost, z asi šesti třešní se šest udrželo, a to jak kopulace, tak očkování. Dokonce se tak ujala i pokusná meruňka na třešeň, ale během roku podnož roub opustila.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 383
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod lubinek » 06 led 2024, 22:25

Zdravím,v prosinci jsem nařezal rouby peckovin.Část jsem zapíchnul do země na severní stranu a část jsem zahrabal asi 20 cm do země naležato.Teď mám obavy před vysokými mrazy které mají přijít,jestli ty rouby nezmrznou.Máte s tím někdo zkušenost? Díky L.
lubinek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 53
Registrován: 20 úno 2015, 20:48
Bydliště: Drahanská vrchovina Protivanov

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod pavell » 07 led 2024, 09:48

Rouby nezmrznou,leda tak uschnou.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod lubinek » 07 led 2024, 12:08

Díky za odpověď ale přeci jen,někteří pěstitelé na jiných forech píší,že rouby stačí jen tak pohodit volně pod strom nebo někde k severní straně domu bez nějakého krytí a že vydrží .Ty neuschnou?
lubinek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 53
Registrován: 20 úno 2015, 20:48
Bydliště: Drahanská vrchovina Protivanov

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod pavell » 07 led 2024, 12:19

Pokud budou v kontaktu se zemní vlhkostí tak neuschnou, ale přece zapíchnout je do země snad není problém, pokud tedy není hodně zamrzlá.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod Josef » 07 led 2024, 14:43

Lubinek: Souhlasím s Pavlem. Jen tak pohodit něco pod strom bych také nedoporučoval, to je sázka do loterie. Ale jak píše Pavel, buď zapíchnout celé do země blízko stromu, nebo vysypat kotouč vlhkého písku někde do stínu zahrady a do něj zahrabat rouby. Kdo zde bojuje s manželkou o místo v lednici, pokud není studený sklep, tak to u nás takto dělá spousta lidí. Je to starý a osvědčený způsob uchování roubů pro jarní použití, který se používá doposud.
Rouby jsou na jaře jako nové.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 85 návštevníků