Roubování, očkování....

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod BXL » 17 led 2021, 07:29

Teraz mám hokej v časoch kedy to robí. Postrehli som marec, máj, jún, august... Používa niekto plastelína ako zemljak?
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 523
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod BXL » 17 led 2021, 09:11

Kalabakli-stepenie motorovou pílou.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 523
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod Jožka » 17 led 2021, 09:27

BXL píše:Teraz mám hokej v časoch kedy to robí. Postrehli som marec, máj, jún, august... Používa niekto plastelína ako zemljak?

Plastelinu nepoužívám řeším to steparskym voskem. Nevím jaké stromy chceš roubovat ale jabloně se chytají jako jedny z nejlepších. A co se týká těch termínů tak je potřeba vystihnout kdy jde míza a úspěch by se měl dostavit.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1205
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod JanoK » 17 led 2021, 14:57

Ja som to tiez este nerobil plastelinou, ale steparsky vosk je niekedy zradny. Od velkej teploty sa uplne roztecie a ked zatecie medzi to co sa ma zrast tak sa to nezrastie. Nieco na tej plasteline mozno bude.
JanoK
ouško
ouško
 
Příspěvky: 85
Registrován: 29 lis 2019, 19:41

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod Jožka » 17 led 2021, 16:10

Jano K- s tím voskem mám podobnou zkušenost, kupuji vosk pouze od výrobce který se mě osvědčil ty tekoucí nekupuji,ani vosky pod označením balzám. Je potřeba použít vosk který neteče ani za horka.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1205
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod mitas » 17 led 2021, 22:08

Načo vymýšľate kadejaké plastelíny a prečo radšej nepoužívate rokmi osvedčený prípravok ARBOKOL.
Ja ho s úspechom používam okrem iného aj na štepenie citrusov, figovníkov a všeobecne všetkých ovocných stromov. Je to disperzný prípravok, ktorý po uschnutí vytvára gumovitý povlak, ktorý podporuje vytváranie kalusu a tým pádom rýchlejšie zrastanie vrúbľa s podpníkom.
So štepárskym voskom som pri štepení citrusov nemal dobré skúsenosti, lebo nejaká zložka v ňom spôsobovala popálenie vrúbľov a ujateľnosť bola mizivá.

http://obchod.pestovani.in/sk/postreky- ... 31018.html
https://www.florapack.sk/stromovy-balza ... -250g.html
Milan
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod ZdenekCernoch » 17 led 2021, 22:14

Na roubování jedině rebwachs. V malém to jde balzámem ale od počtu roubu co dělám bych se ujebal. Roztopim na 70 stupňů a nic dalšího řešit nemusím jen ponořím a vytáhnu. Ochrana roubu proti vysychání plísním je zaručena.
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod mitas » 17 led 2021, 22:19

Zdendo po namočení do parafínu ich aj ponáraš do studenej vody, aby sa vrúble nepopálili ?
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod BXL » 18 led 2021, 07:25

Arbokol je vyradený z predaja.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 523
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod paloo » 18 led 2021, 08:20

Čo toto,šak to je za babku a netreba žiadne topenie vosku,meranie teploty,atď :wink:
https://eshop.oslavan.sk/steparsky-tmel-legocortex-1-kg
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod JanoK » 18 led 2021, 22:56

Ono sa to ale horsie ponara do vosku ked to clovek robi priamo na stromku v zemi. A balzam som tiez skušal. Tam je zase horsie pouzitie pri vacsich ranach, napriklad ked niekto stepi za koru do 3 a viac cm hrubeho stromku. Uz v tom istom roku na jesen, ten balzam poriadne nedrzi a robia sa pod nim kadejake hniloby a plesne. ocistit ale lahko nejde.
JanoK
ouško
ouško
 
Příspěvky: 85
Registrován: 29 lis 2019, 19:41

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod ZdenekCernoch » 19 led 2021, 07:08

mitas píše:Zdendo po namočení do parafínu ich aj ponáraš do studenej vody, aby sa vrúble nepopálili ?

Ne to jsem nikdy nedělal za cirka 5 sekund se ti nic nepopali. Max sekunda ve vosku a po vytažení je to v momentě studený. Jediná nevýhoda rebwachs je že skoro nejde sehnat a když už se to podaří tak 20 kilo pytel.
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod Marek1970 » 19 led 2021, 07:45

Používam roztopený včelársky vosk ale len ako ochranu proti vysychaniu odobratých vrúbľov(odrezkov), či vniku infekcie pred uskladnením. Keď už ide vrúbeľ na strom, tak štepársky vosk Dendrosan alebo Primax. Pri zakoreňovaní odrezkov to ide aj so zavoskovanými koncami do zakoreňovacieho média. Problémy žiadne. Každý má však svoje vlastné, obľúbené a osvedčené metódy.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod izi » 19 led 2021, 14:07

Já používam pri vrúblovaní toto:
Arbosan balzam Bio Plantella
Neviem, či je to dobré, ale mne to zatiaľ nikdy žiadne problémy nespôsobilo. Je to tekuté, takže manipulácia je stým bezproblémová. Na uskladňovanie vrúblov používam parafím kúpený u Pasiča.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod Hofis » 19 led 2021, 14:15

Ohledně roubů a ochrany proti jejich vysychání se mi nejvíce osvědčilo je obalit natěsno potravinářskou fólií, nejlépe tou, kterou Miloš 51 roubuje a uložit to do lednice. Bez jakéhokoliv namáčení do hypermanganu nebo jiných fungicidů a sušení, ale prakticky hned po odebrání. Kdo ode mě letos dostal nějaké rouby, tak ví, jak to myslím. Ještě se mi nestalo, že by mi nějaký roub takto do jara zplesnivěl.
Aby to ale takto fungovalo, je potřeba dodržet několik základních pravidel. Důležité je už počasí při odběru roubů. Ideální je to na konci podzimu až začátku zimy, když ráno mírně přimrzne, čímž se zvýší koncentrace retardantů v pupenech, a poté je sucho a svítí sluníčko. Kolem poledního už případná námraza roztála a kůra už je pěkně vysušená od zbytků vlhkosti. Když se to pak hned po odstřihnutí takto natěsno obalí a šoupne do lednice, tak máte na jaře po rozbalení úplně čerstvý roub. Pokud jsou rouby mokré, je třeba je nejdříve nechat někde v chladu a suchu oschnout.
Ale nemělo by se to pak vystavovat nějak příliš často změnám teplot, třeba to každý druhý den vytahovat z lednice, aby se člověk potěšil, jak pěkné má rouby apod. :) Pak by tam pod tím přeci jen nějaká ta voda mohla zkondenzovat a to by asi nebylo dobře. Ale ještě se mi to nestalo.
I takto uskladněné rouby ale postupně naraší, ale až po velmi dlouhé době.
Ale samozřejmě to takto není moc použitelné pro nějaké velkokapacitní roubování, spíše jen pro malozahrádkáře.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3813
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 115 návštevníků