Roubování, očkování....

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod longr » 19 pro 2023, 16:02

EvaOstrava píše:V čem je ale nedostatek - že se folií neprorazí výhon? Je moc hrubá nebo nepřilne? Jak se znám, tak větvičky stejně budu očumovat 2x denně, a případně folii nastřihnu. Já chci pouze očkovat. Nebo je tu jiný problém?

Tahle páska je v pohodě, jen to chce sledovat rašící pupen, jak píšeš, a pásku proříznout a pak i včas odstranit. Výhoda parafilmu je v tom, že jím v jedné vrstvě pupen projde (větší pupeny vezmou vrstvy i dvě). Kromě parafilmu používám i roubovací gumičky, ty se taky na slunci samy rozpadnou. Ty ale používám jen občas, když potřebuju nějaký roub fakt hodně stáhnout.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 394
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod EvaOstrava » 19 pro 2023, 16:42

Nezbývá mi, než pak pozorovat, jestli jejich popis pásky ( biologická odbouratelnost a schopnost pupenů prorůst páskou) bude odpovídat skutečnosti nebo ne. Ještě jsem vlastně nikdy nepsala negativní recenzi. Tak tohle by bylo - klamání zákazníka.
-------------
Výrobce z parafilmu vyvinul několik různých výrobků.
Mimo jiné- roubovací pásku (Grafting tape) -něco takového, co jsem dostala já.
Parafilm M - který se používá k různých účelům - farmacie, laboratoře, medicína, ....
Ten se pozná podle toho, že je na papírové pásce.
Buddy tape je jiný výrobek, páska asi vždy bývá perforovaná po malých kouscích, protože se dá hodně natáhnout.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 915
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod Lenkalor » 20 pro 2023, 21:24

EvaOstrava píše:V čem je ale nedostatek - že se folií neprorazí výhon? Je moc hrubá nebo nepřilne? Jak se znám, tak větvičky stejně budu očumovat 2x denně, a případně folii nastřihnu. Já chci pouze očkovat. Nebo je tu jiný problém?

Tato čínská páska je skvělá na očkování a roubování slabších výhonů. Na silnější beru pevnější pásku. Ale v místě, kde je pupen nechávám malinkou mezeru, aby rašící pupen nemusel prorážet igelit. Biologická odbouratelnost tam není, je to igelit. Takže pak odmotat a do plastů.
Parafilm je prostě takový placatý pružný parafín :D Je to umělý vosk na papírové pásce. Sám o sobě udrží jen očka v jemné kůře, nebo roubování jemných větviček. Na zpevnění úvazku sinějších roubů stejně použiju nějakou silnější pásku nebo gumičku.
Ale roub obalený v parafilmu, který na něj lépe přilne než igelit (a pak se většinou nemusí ani odstraňovat), má lepší mikroklima.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod EvaOstrava » 20 pro 2023, 23:40

Ono je otázka, jakou pásku vlastně mám, jelikož všechny tyhle pásky vypadají přibližně stejně. Složení parafilmu jsou polyolefiny a parafínové vosky. Asi ta roubovací páska z parafilmu, která byla vyvinuta přímo pro roubování, moc populární není. Nejspíš není tak pevná, aby to stačilo, ani tak tenká, aby bylo jisté, že se tím prorazí pupen. Proto se raději používá parafilm M (původně určený pro laboratoře), i když se asi více trhá (?), plus něco pevného.
Moje páska vosk určitě obsahuje. Popis pásky eshopem sedí na parafilm, i složením, i popisem vlastností. Teprve, až pásku budu používat, zjistím, jak to skutečně je.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 915
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod lubinek » 26 pro 2023, 15:54

Zdravím,myslíte že je dobré teď v tuto dobu odebrání roubů peckovin, když je venku kolem 7-9 st. nad nulou?
Není na to moc teplo?
Díky,Luboš
lubinek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 53
Registrován: 20 úno 2015, 20:48
Bydliště: Drahanská vrchovina Protivanov

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod pavell » 26 pro 2023, 22:33

Teď je na rouby peckovin ideální doba, za chvíli bude pozdě.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod lubinek » 27 pro 2023, 19:12

Tak díky pane pavlle,už jdu na ně....
lubinek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 53
Registrován: 20 úno 2015, 20:48
Bydliště: Drahanská vrchovina Protivanov

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod kasta » 27 pro 2023, 19:54

tak jsem se tu v diskusi zase docela poucil a doufam, ze pristi rok mi uz roubovani pujde (minimalne jsem zjistil nekolik veci, co jsem delal spatne). ale zarazila me informace, ze rouby pred naroubovanim namacite do vody, aby nezaschly. jinde pritom radi, ze se do roubu nema dostat voda a nemelo by se z toho duvodu ani roubovat v desti...
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1332
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod svazenka » 27 pro 2023, 20:33

pavell píše:Teď je na rouby peckovin ideální doba, za chvíli bude pozdě.


Počítá se jujuba do peckovin? Díky.
svazenka
nováček
nováček
 
Příspěvky: 177
Registrován: 06 lis 2018, 17:37
Bydliště: Vesnice nedaleķo Veselí nad Moravou 214 m n. m.

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod Josef » 28 pro 2023, 11:29

Kasta: Já osobně si rouby před roubováním nastřihám na potřebné délky, pak je dám na 1-2 hod do vody před roubováním, ale seříznuté rouby už do vody nenamáčím a také nedávám vodu do rozštěpu před zasazením roubu ro rozštěpu. Spousta známých je namáčí i seříznuté a dávají někteří trochu vody do rozštěpu a říkají, že úspěšnost je solidní. Osobně si myslím, že namáčení už seříznutých roubů do vody nebo přidávání pár kapek vody do samotného rozštěpu už nějaký velký vliv na ujmutí roubů nemá. Podle mého názoru je důležité se správně trefit časově při odběru roubů a jejich správnému uložení do doby roubování, no a pochopitelně trochu cviku a zručnosti při samotném roubování. A který je ten nejlepší způsob pro uchování roubů, to je otázka. Ve většině případů musí postačit lednice. Kdo má sklep s teplotou kolem 5 stupňů, tak je to další bonus. Mě to takto naučil můj děda a proto to tak dělám. Jestli to má nějaký velký vliv pro ujmutí roubů, to nemohu tvrdit. Prostě u mě je to naučený zvyk.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 637
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod kasta » 28 pro 2023, 17:48

Josef: jo, to mi prijde dobry, budu to delat taky tak. dekuju :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1332
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod lubinek » 28 pro 2023, 21:57

Zdravím,co tak rouby zavěsit do studny? Máte s tím někdo zkušenost?
Díky.
lubinek
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 53
Registrován: 20 úno 2015, 20:48
Bydliště: Drahanská vrchovina Protivanov

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod nene » 29 pro 2023, 02:50

Do studny musí být rouby dobře zabalené, aby neshnily. Dělám to takhle už čtyři roky, protože z různých důvodů v podstatě nemám jinou možnost.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4258
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod longr » 29 pro 2023, 12:07

Namáčení roubů před roubováním není špatné, pokud člověk roubuje déle, tak to rouby udrží svěžejší. Namáčení styčných ploch do vody bych nedělal, to může být spíš kontraproduktivní třeba kvůli možnému zanesení patogenů. Lepší je natrénovat si řezy a spojení nanečisto na čemkoli (trnky, vrby, okrasné keře apod.), ať se dostane grif do ruky. Pak už to jde dobře a svižně a i druhy, které třeba rády oxidují nebo roní latex, budou bez problémů.
Rouby pro uskladnění je možné postříkat slabým roztokem fungicidu, nechat mírně oschnout a pak teprve balit. Riziko chycení plísní se sníží. Někdo dělá i to, že střižený konec omotá parafilmem nebo namočí do rozehřátého parafínu. Roub stejně dýchá přes povrch.
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 394
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Roubování, očkování....

Příspěvekod moonvil » 29 pro 2023, 16:08

Já postupně zcela přecházím na roubování z rostliny na rostlinu a vlastně už žádné rouby ani neuchovávám. Ubylo starostí s jejich skladováním a mám i vyšší úspěšnost. Asi takto nelze dělat úplně vše, ale z mých rostlin naprostou většinu ano.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4106
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: moonvil a 13 návštevníků