Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod paloo » 02 bře 2023, 12:43

Flori píše:Tady je ta deformace kmene Melitopolski, jak jsem psala výše. Objevilo se to jak na Písecku, tak na Vysočině.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Takto vypadal ten strom aj u mňa než scipol.
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7346
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Bullets » 05 bře 2023, 09:27

Jeste jedna vec kdyz delam “cistku” v relativne novych stromcich. Pokud pousti od spodu tak je taky nejlepsi cas ho vykopat a misto nej zasadit novy kus ze? Ja bych ty robotniky nakopal nekam fakt… :x

Takto to dopadlo po mem vcerejsim najezdu a nad tim jednim stromkem co pousti odspoda porad vaham zda ho dat taky pryc plus se mi zda ze tu tresen (nejmensi strom) presadili strasne vysoko…
Obrázek
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 564
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod nene » 05 bře 2023, 10:28

To, že třeba myrobalán pouští odspodu, to je v podstatě vlastnost té podnože, ale nesmí to vypadat, že se to snaží nahradit původní kmen a na kmeni nesmí být náznaky klejotoku....
My třeba letos vyhodili ze zahrady hrušeň - už pět let jsme kolem ní chodili a bylo jasné, že něco není v pořádku, ale nikde jsme neviděli ani náznak problému. Pak začala mohutně obrážet zespodu, stříhali jsme ty výrustky, aby nebraly stromu sílu, ale věděli jsme, že něco je špatně a pořád nebylo jasné, co. Letos kolem vánoc jsme uviděli na kmeni malou dírku, pak odpadl kus kůry a pod ní prochodbičkováno......strom žil už jen z asi dvou centimetrů kůry na obvodu. Tož tak.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4227
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Bullets » 05 bře 2023, 10:47

Prave ze budu ted na jare nakupovat nove stromky tak ze bych to udelal hned nez stromek drzet pri zivote treba jeste nejaky rok a on nebude plodit a treba nakonec sam pojde :( uvidim dneska stejne nic neudelam protoze tady opet nasnezilo…
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 564
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod BXL » 03 dub 2023, 10:18

Lenkalor píše:Díky, nene :D Taky bych řekla, ale na rozdíl od jiných odrůd jsem nikde nenašla "rodiče". A jako broskvošvestka je asi uvedená jako jediná. Kdoví, kde k tomu označení prodejci přišli.

Ochutnali. Naozaj tam cítiť broskyňu.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 522
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod gr81 » 04 dub 2023, 21:41

a to PM má tedy mizernou opylovatelnost?
Vždyť píší, že je samosprašný?
To jsem zase vybral odrůdu, ach jo.
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 235
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Lenkalor » 04 dub 2023, 21:59

V Praze je tepleji, určitě jí to bude svědčit. Myslím, že je to slíva do lepších podmínek.
Já ji jen zkouším .
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1131
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod dědek Čeněk » 05 dub 2023, 06:56

Můj Melitopol ze Spomyšle měl zvláštní povrch kmínku, jemně hrbolatý, taky vůbec nerodil (jednou jsem ho ochutnal), na podzim šel na spálení,
vyměnil jsem hlínu průměr 120 cm do hloubky 80 cm a zasadil semenáč myrobalánu, za rok naroubuju co se osvědčí po dnešní noci (-4°C)...
Už nikdy nekoupím exoty z některých zahradnictví, jedině naroubovat osvědčené a ověřené odrůdy...
Čeněk
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod gr81 » 05 dub 2023, 11:45

Nemáte někdo podnož St. Julien? Nemůžu ji nikde sehnat a asi lepší volba než mirobalán.
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 235
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Tovy » 23 dub 2023, 20:03

Ahoj! Pred 2-3 lety (jaro 2021) jsem narazil v jednom zahradnictvi na Chernyj Barchat. Roste velmi pekne dost jak myrobalany, ale kdyz jsem hledal nejake obrazky, vetsinou vypadal dost kerovite, cast vetvi previslych. Predpokladam, ze k previslosti bude mit sklon pod tihou plodu (minuly rok plodil, ale nechal jsem jen 3 plody). A dotaz zni, jestli je u nej v pohode nechat vetve ohybat? Ja ho vysadil pod el. vedeni, protoze papirove ma mit nizkou vysku, ale korunku mel v cca 150-160cm a uz pomalu bude mit 2m :)
Tovy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 15 dub 2021, 20:52

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod vlado69 » 25 dub 2023, 13:25

gr81 píše:Nemáte někdo podnož St. Julien? Nemůžu ji nikde sehnat a asi lepší volba než mirobalán.

S podnoží St. Julien mám to nejhorší zkušenost, mám na něm Flavour Supreme a už třetím rokem ani plod, narouboval jsem s ním myrobalány a ty mají letos, při té bídě, slušně nasazeno. Kvetly asi o 14 dní později.
vlado69
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 330
Registrován: 17 lis 2008, 23:10
Bydliště: Kutná Hora

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod gr81 » 25 dub 2023, 17:49

díky,
tak tedy už nesháním. :)
------------------
Ví prosím někdo, co opyluje Plumcot melitopolski? Letos spousta květů. ale vše spadlo.
Něco bych tak přirouboval.
díky
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 235
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Flori » 29 dub 2023, 19:10

dědek Čeněk píše:Můj Melitopol ze Spomyšle měl zvláštní povrch kmínku, jemně hrbolatý, taky vůbec nerodil (jednou jsem ho ochutnal), na podzim šel na spálení,
vyměnil jsem hlínu průměr 120 cm do hloubky 80 cm a zasadil semenáč myrobalánu, za rok naroubuju co se osvědčí po dnešní noci (-4°C)...
Už nikdy nekoupím exoty z některých zahradnictví, jedině naroubovat osvědčené a ověřené odrůdy...
Čeněk

Také máme zvláštní kmínek u Melitopolski ze Spomyšle, ale vypadá to že letos bude i několik květu. Hned vedle roste stejně stará švestka, má kvést ve stejné době- shodná velikost pupenů- tak pak poreferuji, jestli se něco udrželo, když do toho nepřijde mráz nebo sníh na zmrzlé, na Vysočině to je v tomhle směru velmi nevyzpytatelné. Nakonec jsem tam poblíž nasadila i letos zakoupený Daplle Dandy, ten ale letos opravdu nepokvete, dostal sestřih, aby dobře zakořenil.
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 127
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Flori » 29 dub 2023, 19:26

gr81 píše:díky,
tak tedy už nesháním. :)
------------------
Ví prosím někdo, co opyluje Plumcot melitopolski? Letos spousta květů. ale vše spadlo.
Něco bych tak přirouboval.
díky

Jestli se ta švestka osvědčí, tak budu moci nabídnout rouby.
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 127
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Flori » 29 dub 2023, 22:23

paloo píše:Tady je ta deformace kmene Melitopolski, jak jsem psala výše. Objevilo se to jak na Písecku, tak na Vysočině.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Takto vypadal ten strom aj u mňa než scipol.[/quote]

Na Vysočině se to neobjevuje na přírůstcích, ani na dvouletých, tak uvidíme, letos má poupata na těch větvích s deformací.
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 127
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kaossik a 15 návštevníků