Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Pavel_CZ » 28 led 2019, 05:55

Jardos: Sice nejsem odbornik, ale za me ok, udelal bych to stejne. Akorat Flavor King roste docela pomalu a Flavor Supreme je zase dost bujny a strasne zahustuje, takze ho budes muset krotit, at ti ten Flavor King nezadusi. Jestli mas vic stromu, tak k Flavor Supreme bych dal spis Flavor Queen, pripadne Flavorich (jestli neco z tech odrud mas). Nebo mozna dat Supreme na slabsi vetev a King na silnejsi by taky slo.
Roubovani zdar
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Radim K » 08 bře 2019, 01:47

Co si myslíte o tomto? https://www.kohaplant.sk/2017030005-koromila

Nikde na netu žádné info. Patrně jde o cosi z Řecka, jinde se slovo Koromila pro nic švestkového neužívá. Mám svou domněnku, že jde buď o špatný překlad druhu Prunus cocomilia, což je něco jako forma myrobalánu, rostoucí v jižní Evropě, nebo jde o nějakou odrůdu myrobalánu, či možná i jiné slivoně, který dozrává v Řecku v období našeho Burlatu. Má to někdo?
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1895
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod nene » 08 bře 2019, 04:12

Kohaplant a řecká mirabelka ? :)

https://royal-int.com/product/damson/

Κορόμηλα:
Τα κορόμηλα ανάλογα με την ποικιλία έχουν χρώμα κόκκινο, κιτρινωπό ή πράσινο. Η γεύση τους είναι συνήθως γλυκόξινη και αρωματική και διαφέρει ελάχιστα από ποικιλία σε ποικιλία. Είναι πλούσια σε βιταμίνη Α που προστατεύει τα μάτια, έχει αντιγηραντική δράση και ενισχύει το ανοσοποιητικό και βιταμίνη C, η οποία έχει καρδιοπροστατευτική δράση. Περιέχουν επίσης νιασίνη, γνωστή και ως βιταμίνη Β3, που βοηθά στο μεταβολισμό και ενισχύει την υγεία των νεύρων. Τα άγουρα κορόμηλα είναι φτωχότερα σε θερμίδες.

http://www.bostanistas.gr/?i=bostanista ... le&id=1239
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4200
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod BXL » 08 bře 2019, 05:09

Ja,ale len od vlani.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 520
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod mates » 08 bře 2019, 11:23

když jsem včera viděl, jak napučené jsou květy na santa rose a flavor supreme (a v oblastech kde bylo poslední týdny větší teplo, tak musejí snad už pomalu být na pokraji pukání poupat), přitom dle yr.no pořád mají být noci za týden s mrazíky, tak si říkám, že je sice pěkné mít něco raného, ale pokud z toho člověk chce něco mít, tak buď musí mít připravené řešení jak ty mrazivé epizody pomoci ovoci přežít nebo musí mít jistotu, že to pokvete co nejpozději, no a nebo se holt zaměří na to, co kvete později, plodí později, ale s tím obecným postupným oteplováním bude mít zralé plody čím dál dřív (pokud mu to neuschne.....)
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 565
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Radim K » 08 bře 2019, 11:51

nene píše:Kohaplant a řecká mirabelka ? :)

https://royal-int.com/product/damson/

Κορόμηλα:
Τα κορόμηλα ανάλογα με την ποικιλία έχουν χρώμα κόκκινο, κιτρινωπό ή πράσινο. Η γεύση τους είναι συνήθως γλυκόξινη και αρωματική και διαφέρει ελάχιστα από ποικιλία σε ποικιλία. Είναι πλούσια σε βιταμίνη Α που προστατεύει τα μάτια, έχει αντιγηραντική δράση και ενισχύει το ανοσοποιητικό και βιταμίνη C, η οποία έχει καρδιοπροστατευτική δράση. Περιέχουν επίσης νιασίνη, γνωστή και ως βιταμίνη Β3, που βοηθά στο μεταβολισμό και ενισχύει την υγεία των νεύρων. Τα άγουρα κορόμηλα είναι φτωχότερα σε θερμίδες.

http://www.bostanistas.gr/?i=bostanista ... le&id=1239


Z toho jsem zase Jirko jelen :lol: .
Damson je anglický název pro slivoň slívu, tedy špendlík pravý (modrý) Prunus insititia. Jde o jednu z nejpozději zrajících slivoní. Čili to by to být nemělo.
Mirabelku jsem v odkazech nikde nepostřehl, ale ta taky zraje celkem pozdě (srpen, Prunus syriaca).

Myrobalán je v posledním odkazu a právě se obávám, že takto říkají Řekové všem myrobalánům obecně. A že to tam v květnu trhají těsně před zralostí, ještě zelené, na výrobu typických pokrmů, podobně, jako to dělají v Pákistánu s myrobalánem zvaným Gojeh Sabz nebo tak nějak.

BXL: snad ti brzy zaplodí, jsem na to zvědav :)
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1895
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod nene » 08 bře 2019, 14:20

To jsou jen některé odkazy, které Google našel.... ten Damson proto, že použitelnost je tam uvedená květen, červen, červenec...ale možná jsem to špatně pochopil.
No a ten řecký název, když zadáš do Googlu, tak toho vyplivne spoustu a většinou mluví o mirabelce...
On plodový myrobalán je taky jenom povedená mirabelka, ne?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4200
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Radim K » 09 bře 2019, 01:14

Právě. že ne. Myrobalán (Prunus cerasifera) má s mirabelkou (Prunus syriaca) pramálo společného, jen rod, ale lidi si to pletou, protože říkají myrobalánům mirabelka nebo špendlík, což je ale úplně jiná plodina :). Plodový myrobalán je většinou kříženec myrobalánu a blumy - asijské švestky (Prunus salicina), v případě ruských odrůd pak je v genech ještě Prunus ussuriensis, tedy usurijská švestka a Prunus simonii, což je příbuzná meruňky ze Sibiře. Rod Prunus je dost složitý a sbírám všechny jeho druhy, proto mě případná "novinka" zajímá :D . Akorát se obávám, že Koromila z Kohaplantu bude trošku slátanina :( . Každopádně jsem zvědav, až to někomu zaplodí.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1895
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod mates » 09 dub 2019, 14:42

Tak nakonec se mi flavor supreme v kvetení potkal s asijkou santa rosa (do vlákna k počasí jsem psal, že je mezi nimi rozdíl tak dva týdny, ale nakonec po těch teplech se rosa rozběhla), ale co teď s jejich opylením?

Nevím, jestli to mám nechat na přírodě a doufat, že se nějaká vhodná pylová zrnka přinesou vzduchem nebo mám po cestě domů ostříhat nějaké pláňky/slivky na mezi a doma s tím "zamávat" aspoň kolem supreme nebo někde vyšťourat štěteček a zahrát si na mičurina....

Nejsem si úplně jistý, ale když jsem sledoval pluot, tak na něj žádný hmyz nejde, včely ho jen jakoby očuchají a letí dál a ani mravenci do květů nelezou (přitom mi vlezou na všechno, i ve květech na santa rose jsou nalezlí).

Je tu někdo, komu pluoty spolehlivě plodí a subjektivně předpokládá, že ví, čím/jak byly opyleny?

Možná mám zbytečnou starost, když to všechno příští týden pomrzne, ale co kdyby.....
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 565
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod antarian » 19 dub 2019, 16:11

Tak po procteni diskuze se musim zeptat.

Je nejaky overeny prodejce od ktereho mam sance ze dostanu to co si objednam?

Rozhoduju se mezi jujubou a krizencema slivy a asi uvidim co se mi nakonec povede sehnat a bude to dostupne (budu sazet tri stromky)

Jaka je chut? Je odlisna od svestky? Tezko asi jde popsat nejak vic, ale jestli je to aspon neco jineho.

Jak je to s odolnosti vuci zime? A co choroby?

No a posledni ditaz velikost plodu? Videl jsem tu nejake obrazky a vypadalo to ze plody mohou byt opravdu velike.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 798
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod paloo » 20 dub 2019, 14:26

Striekali ste proti monilioze :?:
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7344
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Marek1970 » 20 dub 2019, 16:14

paloo píše:Striekali ste proti monilioze :?:

Dnes ráno, okrem višní, ktoré sú ešte v plnom kvete a obsypané včelami.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod ivan » 20 dub 2019, 21:04

...a aké stromy striekate proti monilióze? ... v stepných podmienkach monilióza nemá šancu....v Piešťanoch je vlhko?
...K infekcii kvetov dochádza v prípade vlhkého a daždivého počasia. Ideálne podmienky pre rozvoj infekcie sú teplota 20-24°C a vzdušná vlhkosť nad 85%....veď cez deň je vlhkosť okolo 20% a v noci nad 60% nejde...stále je slnečno+ suchý SZ vietor cez deň a aj v noci
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1775
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Marek1970 » 20 dub 2019, 21:18

Striekal som hlavne marhule, slivky a mladé čerešne. Aj v Piešťanoch je neskutočné sucho alebo monilioze to evidentne neprekáža.
Na marhuli (Maďarská) som už mal prejavy moniliózy v plnom prúde.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Stanley_51 » 20 dub 2019, 22:20

paloo píše:Striekali ste proti monilioze :?:

Já jsem postříkal meruňky před a po květu. Loni bylo stejné počasí ( teplo a sucho ) a stejně Velkopavlovická málem odešla, jelikož jsem se na postřik vyfláknul. Takže letos preventivně.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9202
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: mitas, moonvil a 6 návštevníků