Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod dědek Čeněk » 29 kvě 2019, 19:41

Ahoj lidi, s Pluoty a Japonskými švestkami teprve začínám, ale s dvěma myrobalány za 30 let mám dobré zkušenosti. Jeden červenolistý (údajně anglický okrasný) i druhý (podnož od švestky) nemusím stříkat proti moniliové spále a mají každý rok. Zasadil jsem od červenolistého dva semenáčky na druhou stranu zahrady vedle sebe a jeden rodí každoročně (5 roků), ale druhý jen nepatrně. Rozhodl jsem se ho loni přeroubovat a letos dva rouby už kvetly. Taky jsem ho stříkl proti moniliové spále a ejhle zbylé větve semenáče jsou taky obalené plody. Buď je ten nerodící cizosprašný (a od bratra vedle pyl nevyklíčil) a nebo na rozdíl od bratra je citlivý na moniliovou spálu. Oba původní stromy jsou na jarní mrazíky v květu velmi odolní. Kdyby tak genetičtí inženýři uměli předat jejich geny proti jarním mrazíkům meruňkám a ostatním choulostivým peckovinám.
Na https://www.davewilson.com/product-info ... cific-plum (i na ostatních pluotech) je kolonka Estimated Chilling Requirement a překladač říká (neumím anglicky) že Odhadovaný požadavek na chlazení 800 hodin pod 45 ° F . Jedná se o minimální dobu zimního klidu? Souvisí to nějak s předčasným podzimním kvetením? Díky za odpověď.
Ještě nakonec letošní raritka na Lepotici (nenašel jsem rubriku o švestkách) je asi čtvrtina plodů dvojáků, ještě jsem se s tím nesetkal. Mějte se prima Čeněk.

Obrázek
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod kloky » 31 kvě 2019, 07:21

Děkuji za přivítání. Sice mě Vaše informace nepotěšily, ale děkuji za Vaše názory. Zahradu u domu nemáme velkou (cca 700 m2) a její střed (cca 50 % zahrady) se snažím udržet otevřený a stromky dávat jen po obvodu, máme tam již kde co a všemu se docela daří a plodí (co už je dostatečné velké). Je to za cenu stovky hodin na netu při výběru odrůd a kopání děr pod stromky (většinou okolo 1 m2). Máme už velikou a letitou ryngli a jabloň + 3 menší jabloně. Na jabloních je naroubováno za poslední 2 roky dohromady 11 odrůd (včetně starých, které se mi podařilo sehnat - matčino, holovouský malináč a smiřické vzácné), broskvoň, dvě staré původní švestky, dvě odrůdy fíků (starší z 2015 má nyní v první vlně již okolo 150 fíků), 2 velkoplodé kiwi, kaki, granátové jablko (podařilo se mi sem sehnat odrůdu z Krymu, mělo by vydržet do nějakých -28), ořešák, angrešt (ale tomu se moc nedaří, protože je moc ve stínu od sousedů a vybíhá), dvě odrůdy bílých rybízů, 2 červených, 3 beztrnné malinoostružiny a 1 ostružinomalinu, naschi, mandloň, 6 odrůd révy a 3 kanadské borůvky. Čerstvě jsem před týdnem také sázel keřovou višeň. Stříkám jen proti pilatkám a občas (většinou neúčině) proti kadeřavosti, něco málo i na révy (tam to není vždy bez problémů). Nyní se mi po stříbrném smrčku otevřel prostor ještě pro jeden stromek s korunou tak max 3 x 4 m. Nemám tu s ohledem na předchozí místo na dlouhodobé experimenty a ani nechci nějak experimentovat s odrůdami, kde budu 5 let čekat na plody a pak mi to spálí Molinozy. Tak řeším, co místo něj. Myšlenky se mi ubírají k meruňkám, křížencům, teď z nouze i k další renklodě (pozdní), ale začím z toho mít již deprese :D .
kloky
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 10 kvě 2019, 23:27

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod kloky » 31 kvě 2019, 07:23

Ahoj, také mám letes na renklodě veliké množství dvojáků, až mě to překvapilo.
kloky
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 10 kvě 2019, 23:27

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Baysha » 18 čer 2019, 20:46

Krásný den všem!
Máte někdo zkušenost s touhle myrobaláno-meruňkou? https://www.zahradnictvi-spomysl.cz/merunka-cerna-pirate/
Je to fakt takový zázrak, jak píšou? Postupné dozrávání od července do září je asi hovadina, že? A jak je to u těchhle kříženců s opylováním, opylí je i třeba švestka?
Baysha
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 9
Registrován: 17 říj 2018, 09:39

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Radim K » 18 čer 2019, 22:54

Půjde o Prunus x dasycarpa, tedy černá meruňka či její semenáč, popř. selekce ze semenáčů. Já ji mám chuťově velmi rád, ale sama málo plodí, měly by být dvě cizí dasycarpy - 2 odrůdy nebo semenáče. Opylení meruňkou i myrobalánem asi funguje, ale každý kvete v jinou dobu a tak trochu jindy kvete i dasycarpa. Zrání po dobu 2 měsíců nějak nevěřím, u nás zraje v červenci a tím to hasne. Leda by to fakt byla nějaká nová odrůda, ale spíš bych to viděl jen na "slušivé" obchodní pojmenování :wink: .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Baysha » 19 čer 2019, 07:12

@Radim K děkuju moc! Tak tím pro mě asi padá, dvě odrůdy nemám kam dát, místa je málo. A ani nevím, kde je shánět...
Pořád váhám a vybírám, odrůd je moc. Pojala jsem mičurinské snahy naroubovat si NĚCO do koruny loni zasazené švestky Toptaste :-D Ráda bych tam měla dvě meruňky, ranou a pozdnější (na švestce by měly být odolnější vymrzání, jsme 450 m.n.m.), láká mě špendlík žlutý a ještě mi zbývá jedna větev. Kdybych tam dala třeba Melitopolski, tak se asi taky s ničím výše zmíněným v květu nepotká, že?
Baysha
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 9
Registrován: 17 říj 2018, 09:39

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Radim K » 19 čer 2019, 10:43

No, Melitopolski je na tom s opylovacími poměry docela podobně. Sice se většinou uvádí samosprašnost, ale co pozoruju nejen u nás, tak má s plodností problém. Nezřídka na stromcích visí jen pár plodů. Letos kvetl velmi brzy a na začátku kvetení se potkal s meruňkami a na konci s asijskými švestkami, což jsou oba jeho rodiče a měli by pomoct opylit. Zatím se tak ale neděje :D .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Baysha » 22 čer 2019, 07:31

Díky moc! Tak asi nic, no... A velkoplodé myrobalány, Obilnaja a spol? Případně je někde nějaký přehled, kdy co kvete, aby se to potkalo a opylilo?
Baysha
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 9
Registrován: 17 říj 2018, 09:39

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod antarian » 04 črc 2019, 00:15

Ahoj, puvodne jsem chtel poridit katinku na krymsku (peknou uz s plody), ale bylo moc prace a nestihnul jsem tam dojet.

Aktualne mam dilema, dojet si po prazdninach pro katinku nebo vzit kometu na julience, nejakou japonskou nebo svestkomerunku ze spomysle. (Kdyz si odmyslim tu cenu tam - coz na jeden dva stromky max preziju, tak me trochu stve ze to vypada ze tam dostanu za vice penez maleho chcipacka, kteremu bude trvat nekolik let nez zacne plodit)

Co me zaujalo napr. Na te komete je to ze by mela byt udajne bohata uroda, mela by drzet dele plody a plody by meli byt dele skladovatelne a dozrava brzy takze mi vyplni mezeru kdy mam na zahrade zrale jen drobne ovoce.

Chut tolik neresim, nejsem tolik vybiravej a hlavne kazdy ma chute jine.

Jake maji ty svestkomerunky, velkoplody myrobalany a japonsky svestky obecne nevyhody nebo treba i vyhody polud jsem neco podstatneho zapomnel? (Treba vetsi nachylnost k nemocem nebo neco podobneho)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Radim K » 04 črc 2019, 19:02

Baysha píše:Díky moc! Tak asi nic, no... A velkoplodé myrobalány, Obilnaja a spol? Případně je někde nějaký přehled, kdy co kvete, aby se to potkalo a opylilo?


Osobně ty ruské křížence, zvané velkoplodé myrobalány, mám moc rád, neboť dozrávají dlouho před švestkami a proti nim mají jistější plodnost. Někomu tam prý vadí myrobalánová (blumová) jakoby mírně banánová příchuť, mě teda ne. Jsou trošku v květu odolnější vůči mrazu, než švestky, ale ne o mnoho a hmyz (pilatky a obaleči) si jich všímají mnohem méně, než švestky. Rovněž monilii prakticky neznají. Opylí se s jakýmkoliv myrobalánem.

To je v podstatě i odpověď pro antarian :) .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod antarian » 04 črc 2019, 23:19

Radim K:
Dal jsem zene na vyber co chce ...

Bluma, Merunka, Svestka, Broskev, hrusku, jablko ... bez vahani vybrala Blumu, ze tu ma nejradsi. (I kdyz je otazka co si predstavuje pod pojmem Bluma - ale popisovala ji jako kulatou a stavnatou)

Po pravde jsem nikde nenasel odpoved co je to vlastne Bluma (Japonska svestka, velkoplodej myrobalan, mozna i renklody nebo Sliva :-D - treba Opal nebo renklody bych taky mohl poridit uz plodici :))) )

Ale vezmu nakonec asi to prvni co me uhodilo do oci :-D Takze Kometa a jako pokus zkusim i kolonovidnaja (potrebuju to mit tak do 2 m sirky coz by mohlo klapnout) a na plodnost si holt trosku pockam.

prece jen mi to nakonec neda a musim se jeste zeptat.
Daji se tyhle rusky krizenci, japonsky svestky, blumy udrzet i na myrobalanu na pouhych 3m, v krajni nouzi asi az 4 m sirky? (vyska ? no tak cim nizsi tim lepsi, ale zase tolik me to netrapi) a hlavne jsou tyhle rusky krizenci kompatibilni co se tyce opyleni napriklad s japonskejma svestkama nebo renklodama? Klasicky svestky jako opylovac urcite slouzit nemuzou.
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod dědek Čeněk » 06 črc 2019, 07:03

Ahoj lidi,
jak jsem psal minule, s pluoty a japonkami teprve začínám, kvetení jsem letos zaznamenal (příloha), Melitopol (zasazen 17) kvetl jako divý a nic, Oishi Wase, Ozark Premier (18) pár květů a nic, Dezertnaja (18) pár květů a nasadila tři plůdky,
dva sundala pilatka, Shiro (18) pár květů jeden plůdek včera ráno na zemi. Před jarními mrazíky jsem je na noc přikrýval (snad to pomohlo, Melitopolu určitě ne). Z ostatních slivoní mohu doporučit Opál, loni jsem musel větve podpírat a má i letos, Katinka je výborná, ale ráda odpočívá, osvědčila se mi taky Hanita, dobrá je Tegera měly loni a mají i letos. Mějte se, Čeněk.
Obrázek

Obrázek
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Radim K » 06 črc 2019, 10:50

antarian píše:Radim K:
Dal jsem zene na vyber co chce ...

Bluma, Merunka, Svestka, Broskev, hrusku, jablko ... bez vahani vybrala Blumu, ze tu ma nejradsi. (I kdyz je otazka co si predstavuje pod pojmem Bluma - ale popisovala ji jako kulatou a stavnatou)

Po pravde jsem nikde nenasel odpoved co je to vlastne Bluma (Japonska svestka, velkoplodej myrobalan, mozna i renklody nebo Sliva :-D - treba Opal nebo renklody bych taky mohl poridit uz plodici :))) )

Ale vezmu nakonec asi to prvni co me uhodilo do oci :-D Takze Kometa a jako pokus zkusim i kolonovidnaja (potrebuju to mit tak do 2 m sirky coz by mohlo klapnout) a na plodnost si holt trosku pockam.

prece jen mi to nakonec neda a musim se jeste zeptat.
Daji se tyhle rusky krizenci, japonsky svestky, blumy udrzet i na myrobalanu na pouhych 3m, v krajni nouzi asi az 4 m sirky? (vyska ? no tak cim nizsi tim lepsi, ale zase tolik me to netrapi) a hlavne jsou tyhle rusky krizenci kompatibilni co se tyce opyleni napriklad s japonskejma svestkama nebo renklodama? Klasicky svestky jako opylovac urcite slouzit nemuzou.



Bluma je: z obchodního hlediska Prunus salicina, tedy asijská švestka, z botanického hlediska se bluma říká i rynglím - renklódám - Prunus domestica ssp. italica.
Řezem je všechny lze držet celkem značně, určitě líp, než pravé slivoně. Výjimečně lze křížence s myrobalánem sehnat i řízkované, ty pak lze držet ještě menší.
Opylení s asijskýma švestkama je možný, kvetou ve stejnou dobu.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod antarian » 06 črc 2019, 13:10

No nakonec jsem vzal neco uplne jineho :-)

Black amber (uvidime nakolik bude mit uzsi vzrust) a sorisso di primavera (na misto kde mam mista vice)

Mely by byt nejranejsi i kdyz me lakala i regina claudia giollo a hlavne sangue di drago kvuli te cervene duzine.

Predpokladam ze toto budou spis renklody. Ale obcas napriklad u te black amber nekde vidim salicina a nekde italica.

Snad to nebude prusvih a pokazde to nezmrzne :-)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Radim K » 06 črc 2019, 15:21

Jsou to, obě, saliciny.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků