Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Bullets » 23 led 2023, 11:54

Pratele mam na Vas zkusenejsi prosbicku. Je tenhle stromek odepsany a radsi ho na jare vymenit za novy? Loni na zahrade pokladali site proti krtkum a nejspis strom poskodili… Neni to jediny pochroumany stromek z “noveho sadu”. Takze na jare delam revizi a rad bych vedel jestli ho jeste pujde zachranit nebo se na to vykaslat a vymenit ho
Obrázek
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod nene » 23 led 2023, 13:37

Vzhledem už jen k té spoustě docela silných výhonů dole u kmene je určitě směrem nahoru něco dost špatně a, pokud vidím dobře, ten klejotok (je to klejotok, není to něčím zatřené?) je masivní. My bychom měnili. Ale počkej ještě na další názory.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Bullets » 23 led 2023, 14:10

Ano jak říkáš od pozdního léta začala strašně pouštět "od spoda" takže potvrzuješ jen mou teorii :/ tu firmu bych nakopal do...
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod milas » 23 led 2023, 18:17

Flori píše:
Přemýšlím, že bych Dapple Dandy koupila rodičům, teď v zimě porazili asi 20 letou ryngli, co plodila pořádně tak jednou za 7 let, jinak mívala tak 15 až 20 plodů. Rodiče tehdy netušili, že není samosprašná, když ji vysazovali. A zadařilo se zřejmě s úrodou jen tehdy, když kousek od zahrady kvetly ve stejné době plané špendlíky..Myslíte, že je lepší koupit ze Spomyšle nebo ze Zoji? Četla jsem tady, že ve Spomyšli není jistota, že je to skutečně Dapple Dandy.
Ze Spomyšle jsem koupila 2x Melitopolski před 3 lety a ještě nekvetl ani na Vysočině ani na Písecku u tchánovců.. Jen se mu na dřevě udělalo divné zvlnění - u obou stromků. Máte s tím někdo zkušenosti? Přidám fotku, až tam pojedu.
Tchánovi nevykvetla ani švestkomeruňka nazvaná genericky Plumcot ze Spomyšle, ale u té mu kus užrala srnka..

Trochu OT - ale ještě mám v zahradě u prarodičů od loňska japonskou švestku Black Amber právě ze Zoji, byla původně plánovaná pro komunitní zahradu v Praze. Myslím, že na Vysočině jí bude zdatně konkurovat co se týká plodů ryngle Althanova. Je tam v zahradě ještě jedna ryngle a různé švestky, tak letos, pokud Black Amber vykvete, otestuju možnost opylení místními odrůdami švestek a rynglí :D


Len neviem kde kúpiš origoš,lebo ja som mal vrúble....kúpené boli vždy podvod....vyzeralo to ako Dandy,ale dužina nebola Dandy :lol:
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Josef » 24 led 2023, 10:27

Bullets: Určitě bych se přiklonil k tomu, co píše Nene. Jestli je to dole klejotok a není to něčím natřené, určitě bych také měnil. Bohužel, minulý rok se mně to objevilo na spoustě mladých stromků v sadu po ledobití, na podzim šly všechny pryč. Pokud by se nad tím klejotokem objevil i nějaký výhon, bude slabý, za čas se začne dole kůra loupat a stromek půjde stejně do pryč. Ušetříš 2 roky pro růst nového stromku. Je to ale na Tobě, jestli se to pokusíš nějakým způsobem zachraňovat, nebo ne. Já jsem se také pokoušel takové stromky zachraňovat, dělal jsem vše možné, ale stejně nezachránil. Když jsem je dával pryč, bylo mně jich líto, ale nic se s tím pak dělat nedá. Čím déle se snažíš a výsledek je nula, tím Tě to více štve a stejně nakonec Ti nic jiného nezbyde. Tak ať se Ti daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 587
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Bullets » 24 led 2023, 12:47

Děkuji za reakce a stane se to co jsem si myslel. Jakmile sleze sníh budu dělat čistku ať můžu na jaře vysadit nové kousky ;) škoda že jsem to sem nepřidal hned po vyfoceni ještě před nasněžením - už mohl být stromek venku.
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Lenkalor » 07 úno 2023, 21:04

Nevíte někdo, jaký původ má Melitopolski? Někde to popisují jako švestkomeruňku, jinde jako broskvošvestka 'Plumcot Melitopolski' . Budu mít v okolí švestky, meruňky i broskve, ale stejně by mě to zajímalo.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod nene » 07 úno 2023, 23:46

Věřili bychom Fytosu.(...... mezidruhový kříženec meruňky a asijské slívy.)
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Lenkalor » 08 úno 2023, 17:59

Díky, nene :D Taky bych řekla, ale na rozdíl od jiných odrůd jsem nikde nenašla "rodiče". A jako broskvošvestka je asi uvedená jako jediná. Kdoví, kde k tomu označení prodejci přišli.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod paloo » 08 úno 2023, 21:11

Mal som ale plodila strašne málo.Veľa zaplodila len raz.Z plodmi aj chuťou bola spokojnosť.Chcelo by zistiť akého opeľovača potrebuje S2 Rozmýšlam,že si ju ešte raz navrúbľujem.
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Lenkalor » 08 úno 2023, 22:02

paloo - už jsem to četla, že se špatně opyluje, proto jsem chtěla zjistit z jakého je křížení.
Mám okolo i velkoplodé myrobalány a 2 švestkomeruňky, z nich by jedna letos měla kvést.
Chci ji také přiroubovat na zelenou renklodu, která sice kvete, plodí, ale pak shnije. Už mám na ní 2 meruňky a Najdenu a další budou postupně přibývat. Jinak bychom ji podřízli :wink:
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Flori » 01 bře 2023, 19:11

Tady je ta deformace kmene Melitopolski, jak jsem psala výše. Objevilo se to jak na Písecku, tak na Vysočině.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod nene » 01 bře 2023, 20:25

Puklice byly?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Flori » 01 bře 2023, 21:01

Není to živé, je to v kůře/ pod kůrou.Puklice jsme nezaznamenali, stejná věc se objevila na dvou různých místech u Melitopolski, další stromky, třeba Hollywood že Spomyšle že stejného roku to nemají.. :?
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod nene » 01 bře 2023, 21:11

Napadlo nás, že by to mohlo být hojení po nějakých "cucavcích"....jen pokus :wink:
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků