Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Josef » 29 srp 2023, 18:28

Díky teplému létu a pravidelné závlaze mají letos švestky a pološvestky abnormálně velké plody:
Obrázek

Obrázek
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Flori » 01 zář 2023, 15:39

Ano, úroda rynglí a švestek je výborná. Althanova ryngle na chalupě ( okraj Vysočiny, cca 450-500mnm)měla po 4 letech poprvé plody a buď je částečně samosprašná ( i když se tvrdí opak) nebo jí stačila k opylení 150 m vzdálená neznámá ryngle( podle plodů asi oulinská).
Obrázek
Švestky jsou ještě zelené.
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Lenkalor » 02 zář 2023, 09:24

Flori, Josef - vy jste jiný svět :) Tady všechny ryngle a polorané švestky opadaly suchem. Měli jsme jen velmi raně velkoplodé myrobalány a budou obyčejné švestky. Alespoň, že tak. Každý rok je jiný a vyhovuje jiným rostlinám.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Josef » 02 zář 2023, 09:30

Flori: Jako opylovače rynglí, jako je Althanova, Opál, Malvazinka..., používáme také Oulinskou a Zelenou renklódu. Jmenované jsou už sklizené a kvasí pro pálení, ze švestek dozrála pouze Top First a Tipala, nyní se začíná sklízet Čačanská lepotica. Ostatní odrůdy zde na Vysočině ještě dozrávají.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Flori » 07 zář 2023, 15:09

Josef: Tipovala jsem, že by to opylování mohlo vyjít. Ta snad Oulinská je asi 20letá, to naši ještě nevěděli o samosprašnosti, internet také nebyl dostupný jako dnes..U rodičů na zahradě nebyl opylovač, jen občas vyšly asi mirabelky, tak tam se ryngle na jaře srubla( skácela).
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Josef » 08 zář 2023, 08:55

Gr81: Jakube, zajímal jsi se především o velkoplodé pološvestky JOJO a TOP HIT. Letos na Vysočině opět obrovská násada a velmi velké plody. JOJO má na sběr asi tak týden ještě čas a TOP HIT stále dozrává. U Čačanské lepotice se dokončuje sběr. Prvé dvě foto JOJO, poslední TH.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Josef » 17 zář 2023, 10:30

Začal sběr pološvestek na Vysočině:
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod moonvil » 17 zář 2023, 11:06

Pološvestka 97g? Jak potom musí vypadat celá švestka....
U nás švestky jako téměř každý rok 0 kusů. Tohle ovoce je zde podobně těžko pěstovatelné jako meruňky.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Josef » 17 zář 2023, 11:39

Moonvil: Michale, to víš. Vy jižané můžete pěstovat třeba fíky, já ho tady venku mohu mít v zimě tak akorát u nosu, tak jsme přešli na pološvestky, které tady venku vesele rostou, dosahují průměrné hmotnosti 80-110g. Za celou švestku v tomto sortimentu odrůd považuji pouze odrůdu TOP Gigant, která dosahuje hmotnosti až 130-140g. Nejsou zase až tak přeslazené jak švestky pro pálení, ale chuťově jsou vynikající. Top gigant a TOP hit mají pro sklizeň ještě pořád stále čas, stále ještě nabírají na hmotnosti a velikosti.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod speedy » 21 zář 2023, 08:29

Aprimira a pro oživení, možná varování? Asi před 10 lety koupená do okrajové, nepříznivé oblasti v Podkrkonoší: jako uvažovaná náhrada místo vysněné meruňky ... a na kterou jsme se neodvažovali ani tehdy pomyslet. To podle tehdejší reklamy co se kolem Aprimiry rozjela, tj. že v Aprimiře je ta meruňka prý přikřížená a je odolnější.
Jako švestkovina by Aprimira ráda bujně rostla ale je u mne žel náchylná na poškození mrazem ve dřevě, takže dnes (po letech) už s omrzlým kmínkem je ráda že přežívá. A plody? Tak ty musí dozrát opravdu hodně do měkka, potom to je přeslazený žlutý bonbón. Ovšem dožije se toho stavu jich málo: mám velký odpad z nabodení hmyzem, o červivosti nemluvě. Z nostalgie (vzpomínka na tátu) ji (zatím?) podržím.
Píšu tady proto, že asi před 4 - 5 lety jsem provokativně pořídil opravdovou meruňku, z Holovous vyšlechtěnou Kompaktu a i do prý okrajových oblastí, loni a letos jsem sklízel první už opravdové meruňky. Proti Aprimiře se mně zatím jeví stromek vitálnější (zatím nedošlo k poškození mrazem ve dřevě) ovšem s tou komplikací, že jsem připraven meruňku stříkat na jaře proti monilióze, na počátku kvetení.
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod speedy » 21 zář 2023, 09:12

Bluma (červená) Hollywood ... a také možná varování?
Pořízeno před let do oblasti Podkrkonoší, tedy jílovačka a už nižší teploty. Měl jsem to z Kruhu a stromek byl jako Hollywood mně prodán: totiž z pozdějších rozpaků jsem potom dost rejdil po internetu no a tam jsem se dozvídal (i dle zveřejněných obrázků) věci různé. Jako by těch Hollywoodů bylo více variant?
Každopádně ta varianta, kterou jsem jako Hollywood já obdržel, byla asi opravdu ta spíše okrasná záležitost a plody byla věc ta až podružná?
Totiž červené plody velikosti jen narostlých špendlíků a, podobně jako u špendlíků, s velmi těžkou odlučitelností od pecky. Ovšem na některých foto z internetu lze dohledat, že plody mají být o poznání větší a s odlučitelností dobrou.
Podobně v popisech lze číst a co se týče chuti plodů, tak až reklamní chválu. Ovšem u mne Hollywood byl chuťově o celý stupeň ještě níž, než ty obyčejné špendlíky někde od silnice S12 Totiž chuť velmi nezajímavá a kyselá. Kdežto vydařený špendlík od silnice může být sladkou a až meruňkovitou pochoutkou.
Navíc a po těch několik let, dlouho zkoušeje moji vstřícnou trpělivost, stromek vypadal velmi nezdravě tj. jako kdyby rukou nerozdílnou ho hlodala náchylnost k vymrzání ve dřevě, podobně monilióza a tedy usychání větviček ... a asi i ta šarka? Takže s lítostí jsem stromek nenechal dál trápit.
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod moonvil » 21 zář 2023, 09:21

Aprimira se tu uz kdysi davno probirala. Jeste ji kdesi vzadu v sadu mam, ale neni to zadny zazrak. Kdysi na tom par plodu dozralo, posledni roky uz nic.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Milan » 21 zář 2023, 10:09

Plánuji vysadit Althanovu renklodu, doporučení opylovači Zeleno renkloda, nebo Oulinská. Nechtěl bych ale mít 2 renklody, kvůli nedostatku místa. Raději bych třeba Čačanskou, nebo jinou svestku. Neměl by zde někdo zkušenosti, s čím by se ta Althanova mohla opylovat, kromě ostatních renklod ?
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 273
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Josef » 21 zář 2023, 10:32

Speedy: Červenolistou odrůdu Hollywood máme také v sadu už více jak snad 12 let. Každý rok na jaře obsypaná květy, to je na jaře kytice květů, nevymrzá, obrovská násada plodů, musí se dělat opravdu velká probírka plodů, aby plody dosahovaly velikosti v průměru kolem 4 cm, jinak jsou to kuličky do 3cm. Téměř nejde od pecky, sladkokyselá chuť, pěstujeme ji bez chemické ochrany a u manželky je to chuťově absolutní jednička mezi všemi rynglemi a každý rok plodí. Nikdy tady na Vysočině nevymrzla - nezničitelná. Prostě každému chutná něco. Já osobně ji tedy moc nemusím. Beru ji spíše jako krásný okrasný červený strom s velkým množstvím menších, sladkokyselých plodů. Špendlíky mám také radši, žluté, červené, ty tady kolem nás rostou všude na každé stráni. Někdy špendlíky přidáváme do kvasu se švestkami kvůli zvýšení cukernatosti a vůni slivovice.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Tovy » 28 zář 2023, 14:01

Ja tu mam vysazeny (pravdepodobne) Hollywood po puvodnim majiteli jako soucast okrasne zahrady. Je pekny, na jare nadnerne kvete, ale rodi hrozne malo (a o tom jsem cetl) a plody postupne mizi, ze jich uzraje jen nekolik. Velikosti jsou jak ostatni myrobalany, takze kolem tech cca 3cm v prumeru. Chutove jsou jim taky podobne - pri dozrani sladke, slupka trpka.

"Spendliky kolem cest" - vetsinou jsou to myrobalany nebo krizenci s mirabelkama, spendliky vypadaji jak zlute svestky. Vetsina lidi to nedokaze rozeznat a pak se lidi dohaduji, kdyz cast pise, ze palenka ze spendliku je super a druha pulka, ze je hnusna (ti ji delali nejspise z myrobalanu, coz mohu potvrdit :D. Mam tu kolem baraku tak 10 myrobalanu a kazdy ma uplne jine vlastnosti vcetne barvy. Jen chutove jsou si dost podobne krome jednoho, ktery chutna po dozrani dost merunkove (snad krizenec s mirabelkou, protoze jde i dobre od pecky), coz je super, jenze vetsinou opadava jeste pred plnym dozranim, takze je na nic.
Tovy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 15 dub 2021, 20:52

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 42 návštevníků