Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod adypro » 29 zář 2020, 22:38

Jé, tak to děkuju za vysvětlení a nabídku roubů, to bych byla vážně moc vděčná. A ten žlutý špendlík máte taky? Mohl by být i roub z něho? Ty žluté jsem viděla i prodávat (plody).

A konečně už vím proč se tomu říká srálky (u nás v Brně teda mirabelkám), fakt jsem nad tím někdy i dumala, já furt že asi proto že je potom špinavej chodník, jak to padá na zem, a ono je to ještě prostší :)

Zajímavé, že nám na chalupě odešly švestky na šarku, ale ten špedlík ne, babička tedy tvrdila, že to trochu měl. Dříve jich tam v okolí fakt bývalo víc, ale vliv bude mít i přehrada, která zlikvidovala Dolní Pořičí s domkama i zahrádkama a pak ta šarka. Ten náš starej špendlík vyhnal kus od sebe prut, teď už malý stromek, babička ho tam pořád nechává s nadějí, že to bude ten špendlík, ale já si myslím, že to bude podnož. Babička má právě kamarádku z Knínic u Boskovic, svět je malej. Dokonce vím, že nějaký špendlík byl i u strejdy v Bohuňově, ale ten už bude taky fuč...

Tak já moc prosím o zaslání toho granátu i s rouby. Fakt ani nevíš, jakou radost bude babi mít, splním jí sen :) Kéž by se ještě dožila plodů.
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Radim K » 30 zář 2020, 01:18

Aha, já myslel, že myslíš a chceš právě ten žlutý špendlík :lol: . Myslíš teda hlavně ten modrý špendlík? Ten je jako malá modrá švestka. Ten znám já jako sralka, možná, že pod názvem sralka je lokálně znám třeba i obyčejný myrobalán, nebo nějaká jeho zajímavá forma :D . Každopádně není problém poskytnout oboje. Modrý špendlík mám dokonce 2 typy, jeden ten z Knínic a druhý od Honzy Koly z Jeseníku.
Btw. v Knínicích jsem byl asi 3 roky a pár lidí tam znám, tak třeba je ta kamarádka společná známá :D . Ale jinak jsem z Brna-venkova (Ochoz). Granát máš u mě, neboj. Příští týden se ozvu :wink: .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod moonvil » 30 zář 2020, 07:22

Nevěděl jsem, že je i modrý špendlík, mám jen žlutý - letos plodil poprvé.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod adypro » 30 zář 2020, 08:49

Radime, to je bomba, fakt moc díky, mám radost!!! :) Prosím tě, pošli vše, granát, i všechny ty rouby oba druhy modrého i žlutý (nebo máš na prodej stromky??, to bych brala raději, ale tchán je mistr na roubování, takže se s tím určitě úspěšně popere). Klidně pošli i ten modrý pro Moonvila, můžu někde v Brně předat, kdybys chtěl, Moonvile...? Ano, jde mi přednostně o ten modrý špendlík, ten právě býval běžný na Křetínsku. Prostě malá švestka dozrávající už v červenci, u nás řečeno špendlík, sralka u nás rovná se mirabelka.
No jo, teď přemýšlím, jak se ta babiččina kámoška jmenuje a já to asi nevím, ale jsou to starousedníci, starší lidé, velcí zahrádkáři a vím, že mají i včelky a bydlí tam kdesi na kopci. Ale já jsem tam nikdy nebyla. Ale svět je malej a nakonec jsme všichni vlastně příbuzní a nějak provázaní.
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod adypro » 30 zář 2020, 09:16

Jo, vzpomněla jsem si, že babička někdy říkala, že se ta odrůda modrého špendlíku nazývá brněnská švestka. Ale nikdy jsem to nikde nenašla, už jsem teda dlouho nehledala, ale ani tchán zem. ing. a tchýně zahradnice to neznají. Ani ve starých odrůdách, takže zřejmě fakt něco krajového, ale jsem šťastná, že budu mít rouby a zachovám strom pro "další generace", a vůbec to není špatné ovoce, podle mě na sušení ideální. Na to se těším.
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod moonvil » 30 zář 2020, 09:38

Žlutý špendlík je mi jaksi sympatičtější, modrý mít nemusím...
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4031
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod adypro » 30 zář 2020, 10:21

Mně se líbí oba, hezké by to bylo naroubované na jednom stromku, no zaúkoluju tchána :)
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Radim K » 30 zář 2020, 11:06

Klidně poskytnu, není problém. Jen mě na tom ale zaráží, že píšeš o zrání v červenci, kdežto modré špendlíky zrajou až s pozdními švestkami koncem září. Tak si říkám, co přesně je ta vaše sralka :D . Takhle brzo ze slivoní zrajou fakt jen snad myrobalány a jestli on to nebude modrý myrobalán (ano, aby toho nebylo málo, i ten se (tam) vyskytuje. Ještě by to teoreticky mohla být stará St. Julien, což je de facto taky modrý myrobalán (insititia), ale nevím přesně, který měsíc zraje, ale někde jsem snad četl, že jako myrobalány.
No a nebo by taky mohlo jít o nějaký ekotyp švestky, např. jako je Šlapanická švestka... Je z čeho vybírat :lol:
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod dědek Čeněk » 30 zář 2020, 11:15

V příloze popis Brněnské švestky z Malé pomologie a z pomologie vydané ČSAV v roce 1963.
Čeněk
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod adypro » 30 zář 2020, 11:15

Aha, no tak to je něco jiného, ale i tak ty rouby beru! Fakt to zraje tak v půlce prázdnin, asi jak jakubky, máme vedle sebe starou jakubku (průsvitné letní) a ten starý dodělávající špendlík a vždy zrály nějak tak zaráz, ale přesně nevím. Je takový jak malá švestka, trošku špičatější, jde od pecky, sladký. Myrobalán je teda prosm tě zas co? Už se ztrácím. To máš taky? Ta šlapanická švestka by mohla být, to by sedělo na to přízvisko brněnská švestka. Jinak znám ještě durance (durancie), těch tam máme taky hromadu, ale ty nejdou od pecky a jsou kulaté a zrají se švestkama. No, záhada. Pokud špendlík vydrží, zašlu v létě foto plodů. Ještě plodil, ale už dlouho nevyhání mladé proutky na rouby :(
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod adypro » 30 zář 2020, 11:19

Čeňku, to je ono, bomba, díky moc. Jen bych řekla, že ten náš má ty plody trošku víc protáhlé, ale ta pecka, to je přesně ono. Takže jsem měla, teda babi, pravdu s tou brněnskou švestkou :) Tak co Radime, to máš taky nebo budeme shánět oba dva rouby jinde ??? Prosím tě, ale ty rouby špendlíků pošli i tak, já jsem pro vše nové a zajímavé :)
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod dědek Čeněk » 30 zář 2020, 13:35

Dobrý den adypro, není zač, rád poskytnu ověřené a solidní informace.
Pokud japonka Oishi Wase, jejíž rouby jsem poskytl Tomášovi nebude ona (už neposkytnu rouby z neověřených stromů), tak se omlouvám. Asi důvěra v pravost odrůd prodávaných ve Spomyšli byla přehnaná.
Už jsem to tady psal, snad jde věřit jen stromkům označeným původní jmenovkou ze školky a ještě s číslem pěstitele: http://eagri.cz/public/web/file/220542/_12004.pdf , i tak nelze vyloučit, že jmenovky někdo přehodí.
S rouby je to podobné. U mladších ročníků to může být legrace ošálit druhého, ale podle nás dříve narozených je to sprosťárna, jsme rádi když se dočkáme prvních plodů.
Přeji hezký podzim. Čeněk
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod adypro » 30 zář 2020, 13:53

Já si myslím, že to nebývá naschvál, ale prostě omyl, chybička se prostě někdy vloudí...každopádně moc díky za informace. A, Vy, tu brněnskou švestku máte? Hodně o ni stojím, kdo máte, prosím nabídněte rostlinu nebo rouby, budu nesmírně vděčná...
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Radim K » 30 zář 2020, 14:56

Adélo, myrobalán jsem tu včera popisoval, viz: Prunus cerasifera - (slivoň třešňová) myrobalán. Plody všech tvarů, barev, chutí, zraje od června do října a všichni mu říkají špendlík a mirabelka, ale to jsou jen špatně vžité lidové názvy, je to prostě myrobalán! :D Roste skoro všude.

Ten máme v různých podobách, četné formy jsou k nalezení na Boskovicku, z nichž mnohé by mohly mít ovocnářské využití (velké plody, skoro jako švestka, vynikající chuť, jsou neskutečně variabilní kus od kusu).
Na tu brněnskou švestku teda koukám, tou raností mě dost láká, možná právě podle ní vznikl název špendlík modrý, špendlíček modrý :) . Snad ji ještě někdo někde má :) .
Možná, že to, co rostlo na letovicku byly semenáče z ní, proto i mírná odlišnost od původní odrůdy.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod adypro » 30 zář 2020, 16:11

Člověk se pořád něco učí, že?
Takže myrobalán je ta naše srálka neboli mirabelka. Snad už v tom mám jasněji. A náš křetínský špendlík je vlastně nějaká divná švestka, jo? Čert, aby se v tom vyznal.
Tak moc prosím, kdo by poskytl rouby brněnské švestky??? !!! Moc děkuji předem, zájemců bude asi víc.
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků