Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Stanley_51 » 25 říj 2020, 17:43

Barbucha píše:Dobrý den, děkuji za přijetí. :D

Ahoj, vítám tě na kiwifóru E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod adypro » 25 říj 2020, 22:25

Barbucho, mě by také dost zajímaly zkušenosti s tou švestkomeruňkou, mamce se taky docela zamlouvá, je to menší stromek, na malou zahradu ideál.
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod jardos » 26 říj 2020, 14:52

Ahoj. Adypro, jednu taku svestkomerunku som mal, resp. este mam. Ale bol to obrovsky omyl, co mi potvrdili uz aj ini pestovatelia. Kupoval som to v Sieberz ako stlpovu odrodu Miracose. V prvom rade, bol to neskutocny magnet na vosky (msice), nech som robil co som robil. Avsak este horsie boli plody. Tie trpeli hadam na vsetko, co existuje. A ked ich par konecne ostalo zdravych a dozreli, tak chut bola mdla, uplne sucha bez stavy, zlej konzistencie...proste cele zle. Tak som si po piatich rokoch povedal, ze ju prevrublujem. Skusal som dva roky po sebe a neujalo sa mi v nej nic, ani jeden z 20 vrublov. Kora sa neda odlepit od lyka, aj ked uz miazga na jar prudi. Takze o tyzden ide pekne von a na jej miesto pojde cacanska lepotica na podpniku St. Julien.
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 501
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Radim K » 26 říj 2020, 18:17

adypro píše:Ahoj Radime,
jak to dopadlo s granáty? Zbyl nějaký? Zase otravuju, já vím, poslal bys mi ho případně na jaře i s rouby těch špendlíků? Už mám vytipováno, na co naroubovat. Dokonce jsem zjistila, že jedna známá tady z Brna má na zahradě též dodělávající brněnskou švestku, tak budu roub zkoušet ještě od ní na jaře, pokud strom vydrží.

Ještě mě na Spomyšli zaujala jakási švestkomeruňka, zraje na podzim, ale barvou je to jako světlá meruňka, máte někdo? Je to dobré? Je to menší stromek, mamce by se hodil na zahradu.


Jasan, jsme domluvení :wink: . Granátů pár zbylo, bude lepší to nechat na to předjaří. Fakt má známá brněnskou švestku? Zrající tak brzy? To by mě zajímalo...
Ve Spomyšli vidím několik odrůd "švestkomeruňky", kterou z nich myslíš? Bál bych se každé, neboť berou z Polska :D .

Jardos: Miracose je čistá Prunus syriaca, resp. P. domestica syriaca, teda mirabelka, je to klasický podvod jako s Aprimirou, aby se to lépe prodávalo.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod jardos » 27 říj 2020, 10:36

Radim, ospravedlnujem sa za moj preklep...to co mam, je ta Aprimira. To, co som napisal tu miracose a nasledne vygooglil, poznam a to ma celkom dobru chut. Tu to rastie divo vsade naokolo. Ale toto co mam ja, ma tvar slivky, je to zlte s cervenym lickom. A chut je podradna, po rozzuvani som to plul z ust :lol:
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 501
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod adypro » 27 říj 2020, 20:42

Radime, díky moc, jsme domluvení, prosím tě, kdy se mám pak ozvat, ty rouby se roubují asi kdy? Únor, březen...?
Známá z Jundrova (část Brna) ji fakt má, je to též dožívající strom jako ten náš na chalupě v Křetíně, prý se tomu tady taky říkalo Anynka, protože dozrávaly na sv. Annu, to je jak ten náš špendlík. Takže budeme zkoušet roub případně i od ní, ale oba stromy už jsou dost špatné, tak uvidíme, kdyby se podařilo, ráda se podělím. Tchán je machr na roubování, takže jestli někdo, tak on.
Radime, myslela jsem tu miracose švestkomeruňku, to máš taky? Popřípadě, věnoval bys roub i z ní? Podnože už mám na chalupě vyhlídnuté.
Děkuji předem. Adéla.
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Barbucha » 01 lis 2020, 22:13

[quote="Radim K"]Tak dozrály poslední peckoviny, tak vkládám fotky několika letošních odrůd hybridů, japonek, pluotů... Snad nevadí, že vkládám rovnou velké fotky, ale je jich dost, tak ať se nemusí rozklikávat :) .
Letos zaplodilo asi jen 15- 20% hybridů, co máme, jednak jsou mladé a také docela škaredě mrzlo, takže letos jen taková ochutnávka, ale radost je veliká :) . Zatím považuji za nejzajímavější z hybridů Pluot Flavor Supreme a Aprium Cot-N-Candy. Osobně mám ale velmi rád i černou meruňku a hybridní myrobalány, protože jsou vděčné a snáší i nějaký mrazík v květu. A když nepřeplozují, tak jsou výborné... A z Pluotu Flavor King a Flavor Finale se vyklubaly žluté blumy -


Radime, vypadají luxusně všechny. Delší dobu už vybírám dva stromky do naší zahrádky a pořád jsem na vážkách. Neporadíte co vybrat z mixu: shiro x cot-n-candy x Flavour queen a pak mezi Černá meruňka x najdena x dapple Dandy? Mám dost protichůdné informace a nějak se nemůžu dobrat verdiktu. Pokud chci letos zasadit, mám nejvyšší čas E3 předem díky za případnou radu ☺
Uživatelský avatar
Barbucha
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 15
Registrován: 22 říj 2020, 08:19
Bydliště: Dolní Roveň, okr. Pardubice

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Radim K » 02 lis 2020, 02:43

adypro píše:Radime, díky moc, jsme domluvení, prosím tě, kdy se mám pak ozvat, ty rouby se roubují asi kdy? Únor, březen...?
Známá z Jundrova (část Brna) ji fakt má, je to též dožívající strom jako ten náš na chalupě v Křetíně, prý se tomu tady taky říkalo Anynka, protože dozrávaly na sv. Annu, to je jak ten náš špendlík. Takže budeme zkoušet roub případně i od ní, ale oba stromy už jsou dost špatné, tak uvidíme, kdyby se podařilo, ráda se podělím. Tchán je machr na roubování, takže jestli někdo, tak on.
Radime, myslela jsem tu miracose švestkomeruňku, to máš taky? Popřípadě, věnoval bys roub i z ní? Podnože už mám na chalupě vyhlídnuté.
Děkuji předem. Adéla.


Adélo, ozvi se v únoru. Prosím Tě, tu švestku bych zkusil, pošli větvičku, určitě se chytne :) .
Miracose klidně pošlu, ale nemohu zaručit pravost :( . Máme ji vedle Aprimiry a zdá se, že je to úplně to samé, respektive nevidím tam žádný rozdíl. Už skoro žádné odrůdy nikde nekupuju, je šance 1:1, že to nebude ono, pokud to není přímo od "výrobce".

Barbucho, to hrozně záleží na osobních preferencích. Já bych ze zmíněných vybral z chuťového hlediska Cot-N-Candy a Flavor Queen, ale z hlediska jistoty plodnosti Najdenu. Ta však letos přeplodila takovým způsobem, že byly plody bez chuti. Za normálních okolností je ale Najdena dobrá. Cot-N-Candy je nejchoulostivější na mráz v květu, zázrak, že letos udržela aspoň těch 10 plodů...
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod antarian » 02 lis 2020, 09:42

Barbucha píše:Dobrý den, předně děkuji za přijetí. Fórum už nějaký čas pročítám. Nemám až tak rozlehlou zahradu a už teď manžel protáčí panenky, ale ráda bych do zahrady propašovala nějakou japonskou švestku (zatím uvažuji nad Shiro) a švestkomeruňku- možná Flavour queen, Flavour supreme :lol: . Vím, že chuťové i pěstební kvality těchto kříženců se tu řešily, ale taky mnohokrát vyšlo najevo, že se nakonec jedná o jinou odrůdu, apod. díky nepoctivým prodejcům zejména v počátcích jejich prodeje. Počítám spíše s tím, že bych nacpala na pozemek ještě jeden strom a zbytek doroubovala. Mám už blumu Holywood, švestku Gabrovskou a Stanley... proto bych ráda poprosila o aktuální doporučení, nejlépe osvědčené, odrůdy japonské švestky a šveskomeruňky. Pokud někdo poskytne i zkušenost s roubování zmíněných, tak budu moc vděčná. Předem díky za případné reakce. :D



Sice to asi nepatri uplne sem, ale jaky je ten hollywood?
Sazel jsem to hlavne at si zajistim lepsi opyleni pro japonku :-) (s tim ze se to snad potka a navic mi ten stromek libil).

Nakonec to tedy vypada ze zrovna s opylenim problem nebude. :-) (bud stacili dve japonky kvetouci a nebo stromky z okoli)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Radim K » 02 lis 2020, 11:42

Hollywood nemá s blumou nic společného, je to čistá cerasifera, tedy myroš. Myrobalán může japonku opylovat, tvoří ochotně hybridy, ale jako lepší opylovač by byla jiná japonka, protože nevím, jestli kvetou myrobalány a japonky v úplně stejném termínu.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod dědek Čeněk » 02 lis 2020, 14:17

Jak jsem kvetení zaznamenal loni a letos.U Santa Rosy není jistá odrůda (měla to být Oulinská ryngle) a Flavor Heart je taky něco jiného (a není to poživatelné), obojí ze Spomyšle.
Obrázek

Obrázek
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Barbucha » 02 lis 2020, 17:04

[quote="Radim K"]Hollywood nemá s blumou nic společného, je to čistá cerasifera, tedy myroš. Myrobalán může japonku opylovat, tvoří ochotně hybridy, ale jako lepší opylovač by byla jiná japonka, protože nevím, jestli kvetou myrobalány a japonky v úplně stejném .
Máte pravdu s tím Hollywoodem. Před dvěma lety, když jsem koukala do objednávky, jsem kupovala v Droždíně jako blumu , ale je fakt, že je v ceníku teď jinde a jako prunus cerasifera. Mam ji tedy druhým rokem, roste celkem bujně a i když jsem měla za to, že květy přemrzly, měla 2 plody. Nám nechalo ptactvo jeden, ale byl sladký, šťavnatý a voňavý.
Uživatelský avatar
Barbucha
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 15
Registrován: 22 říj 2020, 08:19
Bydliště: Dolní Roveň, okr. Pardubice

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Barbucha » 02 lis 2020, 17:10

Čeňku, super přehled. Zrovna nad tou Spomyšlí pořád váhám, protože sortiment slušný, ceny tedy jak co, ale recenze tak padesát/padesát 8) .
Uživatelský avatar
Barbucha
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 15
Registrován: 22 říj 2020, 08:19
Bydliště: Dolní Roveň, okr. Pardubice

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod neubig » 02 úno 2021, 12:44

Vloni nám tu během jarních mrazů v březnu pomrzla většina květů meruněk, takže z nich nic nebylo, ale kupodivu těch pár asijských slivoní/pluotů, co tu mám, několik plodů udrželo.
Velkým překvapením byl Dapple Dandy ze Spomyšle kupovaný 2018, u kterého jsem nevěřil v pravost, ale jelikož jsem nesehnal rouby, tak jsem to zkusil.. a ono to vyšlo. Začíná dozrávat v srpnu, ale vydrží velmi dlouho na stromě s pevnou neměknoucí dužinou. Má vcelku velké plody. Chuťově zaostává za Flavor Supreme, je spíše sladko kyselý bez výrazného aromatu. To se ale snad zlepší, co jsem četl, později při přezrávání, takže příště je nechám viset o něco déle.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Flavor Supreme - ten mám od Starkla, taky pravý. U něho jsou nejlepší plody ty které jsou největší, nejvíce osluněné, jsou opravdu zajímavě aromatické. Drobnější ale mají velmi slabou nevýraznou chuť.

Obrázek Obrázek Obrázek

Dapple Supreme - roub zde z fóra. Jako kříženec předchozích dvou odrůd, je to něco mezi nimi. Akorát jsem myslel, že bude dozrávat později než Favor Supreme, a je to skoro stejně.

Obrázek

Pak mám ještě pravý Black Diamond z Lumigreen.sk, ale ten mi většinou načnou hmyzáci, takže jsem ještě neochutnal fest vyzrálý. Myslím, že by pak ale mohl být velmi dobrý. V deštivém roku 2020 pukaly pecky.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


Takže kdyby někdo chtěl rouby, není problém.
Naposledy upravil neubig dne 07 úno 2021, 22:41, celkově upraveno 1
neubig
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 11
Registrován: 25 úno 2015, 07:47
Bydliště: Kyjov

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod airbusy » 02 úno 2021, 20:38

Ahoj neubig,
Pekna uroda a hodnotenie odrod :-) Z tvojich pestovanych odrod mam len Black Diamond z kohaplantu a ten ma plody na priereze u mna s klasickou zltou duzinou. Nie taku peknu cervenu, ako mas ty na fotke. Tak teraz je otazka, ze komu predali zamenu, asi mne... :( Ale inak podobna skusenost, hmyz nahryzie plod a monilioza dokona skazu...Plody su v plnej zrelosti sladke a stavnate, ale vela sa ich zrelosti nedozije...
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Franz a 22 návštevníků