Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Milan » 04 dub 2020, 21:42

Děkuji za určení. Je to běžné skoro 200 gr plody ?
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 271
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Radim K » 04 dub 2020, 22:16

Ano, jsou odrůdy s plody o velikosti broskve :) . Zejména díky Lutheru Burbankovi, který si nechal před mnoha desetiletími naposílat do Kalifornie z Japonska plody těchto slív, aby nich vybral semena a vyselektoval spoustu zajímavých odrůd a posléze i kříženců. Bez něj by asi nebyly ani žádné pluoty, nebo by nebyly "tak brzy", ale třeba až za 50 let...Protože jsou to kříženci meruňky a těchto asijských slív.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Milan » 06 dub 2020, 21:35

Mám dotaz, roubují se na bobkovišeň svestky, trešně atd? Mám velkou bobkovišeň a místo ubývá, tak mě napadlo to zkusit.
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 271
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Radim K » 06 dub 2020, 23:17

Zajímavý nápad, který jsem však zatím nezkusil, takže nevím. Je zde otázka ovlivnění rostliny toxickými látkami z bobkovišně, ale vzhledem k tomu, že plně zralé plody bobkovišně jsou jedlé, tak dle mě nebudou toxicky ovlivňovat zralé plody naroubované odrůdy něčeho jiného.

Na bobkovišeň jsem rouboval jen velkoplodou plodovou odrůdu bobkovišně z Turecka, tam se to chytlo pěkně.

Určitě to zkus! A poreferuj. Jsem na to zvědav!
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod vlado69 » 25 dub 2020, 21:38

airbusy píše:Ako vlastne tie pluoty chutia?mal uz niekto urodu na flavour supreme a dalsich flavourkach? Hodnotenie ich chuti by pomohlo pri rozhodovani o kupe .

Loni jsem měl první sklizeň F. Supreme - výborná chuť, rudá dužina a Flavour Candy nebo jak se jmenuje (ukrad jsem roub) opravdu bonbonová chuť, velmi sladká, zvláštní, žlutá dužina. Letos asi nic, podobně jako meruňky.
Naposledy upravil vlado69 dne 09 zář 2020, 14:32, celkově upraveno 2
vlado69
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 329
Registrován: 17 lis 2008, 23:10
Bydliště: Kutná Hora

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod vlado69 » 28 dub 2020, 10:04

Beru zpět, u meruněk zmrzly jen první květy cca třetina úrody je zatím zachráněna (ani jsem nestříkal a žádná spála) i F. Supreme vypadá uspokojivě.
vlado69
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 329
Registrován: 17 lis 2008, 23:10
Bydliště: Kutná Hora

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod dědek Čeněk » 06 kvě 2020, 07:41

Tak letos zase Melitopol neochutnám (4roky), bohatě kvetl, zůstaly tři opylené květy (plůdky), ale než pukl obal (pozůstatek květu) opadly.
Flavor Heart má několik plůdků (2 roky), uvidíme.
Všiml jsem si, že Melitopol má květy na krátké stopce podobně jako měruňka (ale úplně bílé), ale Flavor Heart dlouhou stopku jako myrobalány a japonky, asi má blíže k nim, uvidím podle chuti...
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod dědek Čeněk » 05 čer 2020, 20:00

Po měsíci přidávám:
Asi letos ochutnám Flavor King (fota), loňské rouby vykvetly a už mají asi 2,5 cm (díky Tomas).
Flavor Heart a japonky mají také po několika kouscích, uvidím a snad i ochutnám.
Připojuji ještě fota okrasného červenolistého myrobalánu, tak bývá obalen každoročně ať mrzne jak chce...
Hodí se akorát do sudu (musí se přisladit je moc kyselý, ale po překapání dobrý).
Čeněk


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Tomas75 » 06 čer 2020, 10:05

zdravim Cenku,
tak to zkazim radost, uz jsem to tu nekde psal, flavor king neni flavor king, ale nejaka japonska svestka kterou v Anglii prodavaji jako Flavor King. Proto taky tak paradne roste. Dozraje asi o mesic drive nez by dozral Flavor King, plody jsou o dost mensi nez u Flavor King a pomerne blbe odlucitelne od pecky. Chutove to neni az takova hruza ale pluot to proste neni. Je to tohle : https://www.crocus.co.uk/plants/_/plumc ... 000025218/
pravy pluot byl akorat roub Flavor Supreme pokud se ujal.
zdravi
Tomas
Tomas75
ouško
ouško
 
Příspěvky: 61
Registrován: 19 led 2013, 17:50
Bydliště: Kraluv Dvur, Beroun

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod dědek Čeněk » 06 čer 2020, 19:05

Zdravím Tomáši,
nevadí, mám radost, že se mi objevily první plody, bohužel rouby Flavor Supreme byly předvánočním zdržením na poště tak proschlé, že jsem je ani nezkoušel naroubovat.
Díky za odkaz, stejně jsem zvědavý na chuť, jsou na jedné silnější větvi s Indiánským létem (které bych měl také letos ochutnat), tak časem (když nebudou k jídlu) je mohu
zrušit. Pluoty a japonky jsou pro mě pole neorané...
Zdraví Vás Čeněk
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod paloo » 12 črc 2020, 12:03

Sugar Twist
Obrázek
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7338
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Jibro » 07 srp 2020, 16:13

Obilnaja se vybarvuje, po nedávných extrémních deštích už začíná také praskat, ale mnohem méně než klasické žluté blumy, ty vesměs shnily na stromě, chuť zatím nic moc, ještě to chce nějaký čas, stromek plodí slušně, ale roste málo, protože je extrémně náchylný na úžeh a každé jaro musím odstraňovat napadené uschlé výhony, ostatní slivoně na stejné zahradě tím netrpí, od myrobalánu bych tedy čekal větší odolnost...
Obrázek
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Jibro » 22 srp 2020, 12:21

Obilnaja je sklizena, plod vypadá na řezu docela atraktivně a chuť při plném vyzrání je celkem dobrá, i když na mě trochu víc kyselejší, naměřil jsem Brix 16, i když jen pomocí levného přístroje z Aliexpressu, tak kdo ví :) Letos jsme také měli extrémní srážky, takže nebylo tolik slunka, část plodů popraskala a spadla před plným vyzráním.
Obrázek
Jibro
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 157
Registrován: 30 lis 2018, 12:38
Bydliště: Vysočina 500 m n. m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Radim K » 06 zář 2020, 22:40

Tak dozrály poslední peckoviny, tak vkládám fotky několika letošních odrůd hybridů, japonek, pluotů... Snad nevadí, že vkládám rovnou velké fotky, ale je jich dost, tak ať se nemusí rozklikávat :) .
Letos zaplodilo asi jen 15- 20% hybridů, co máme, jednak jsou mladé a také docela škaredě mrzlo, takže letos jen taková ochutnávka, ale radost je veliká :) . Zatím považuji za nejzajímavější z hybridů Pluot Flavor Supreme a Aprium Cot-N-Candy. Osobně mám ale velmi rád i černou meruňku a hybridní myrobalány, protože jsou vděčné a snáší i nějaký mrazík v květu. A když nepřeplozují, tak jsou výborné... A z Pluotu Flavor King a Flavor Finale se vyklubaly žluté blumy - fake.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod milos 51 » 07 zář 2020, 07:18

Radime díky za nádherný soubor !! Letos jsem měl možnost ochutnat první plody pluotu Flavor Grenade
Obrázek
Pluot Flavor Grenade
https://www.youtube.com/watch?v=EQHnf29sDjo
Obrázek
Naposledy upravil milos 51 dne 12 zář 2020, 14:03, celkově upraveno 1
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Missi, pavell a 17 návštevníků