Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Flori » 20 pro 2023, 21:56

Lenkalor píše:Flori, Josef - vy jste jiný svět :) Tady všechny ryngle a polorané švestky opadaly suchem. Měli jsme jen velmi raně velkoplodé myrobalány a budou obyčejné švestky. Alespoň, že tak. Každý rok je jiný a vyhovuje jiným rostlinám.

Omlouvám se za pozdní odpověď, pár měsíců jsem se sem nedostala a nedošlo mi to hned- Althanka je cca3- 4 metry od břehu potoka, co se odvážně nazývá řekou, v létě má jen trochu vody na dně,koryto je regulované, ale asi nějakou spodní vodu chytá, je také 3 m od studny.
Jak jsem teď rychle prolétla několik stránek fóra tak tam byl dotaz na sprašnost, cca 5-40 m daleko jsou i švestky, pološvestky např. Jojo, tak možná došlo k opylení odtud- ale nemám jistotu. Na jaře budu v téhle zahradě testovat japonskou švestku, omlouvám se, teď nebudu hledat odrůdu, jak půjde opylování nejaponskými odrůdami, roste zatím druhým rokem dobře. Zároveň mám Dapple Dandy u rodičů v zahradě, na jaře se také chytl dobře.
Naposledy upravil Flori dne 18 bře 2024, 16:06, celkově upraveno 1
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod gr81 » 13 úno 2024, 20:22

Prosím, nemá někdo Flawor supreme, nebo Dapple Dandy? Případně jiného dobrého křížene. potřeboval bych roub. Oba stromky "švestkomeruněk", co jsem koupil, byly záměny.
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 236
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Flori » 23 úno 2024, 20:01

gr81 píše:Prosím, nemá někdo Flawor supreme, nebo Dapple Dandy? Případně jiného dobrého křížene. potřeboval bych roub. Oba stromky "švestkomeruněk", co jsem koupil, byly záměny.

Měla bych mít na Vysočině, ale sama ještě nevím, jestli jsou to originály nebo záměna.. Takže moc nepomůžu.:-(
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod loccocz » 27 úno 2024, 01:31

Celkem úspěšně mi roste Flawor Gem, plodí a chutná. Ale už lístky, tak nevím, jak roub..
loccocz
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 26 kvě 2022, 14:09

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Tovy » 12 bře 2024, 03:32

veverka píše:Tovy "Tenhle rok jsem byl prijemne prekvapeny z krizence Cernyj Barchat"
To mě moc zaujalo,v jaký zemi ti to tak dobře plodí, na čem je to roubovaný? děkuju


Omlouvám se za spožděnou odpověd, dlouho jsem tu nebyl.

Cernyj Barchat mám na podnoži (alespoň dle štítku) St. Julien. Jsem na kopci cca 250m n.m., je tu písek a v létě dost sucho plus občas větrno, ale musím říci, že mi roste (a prvních pár let mi tu vše živoří) dobře a ze všech kříženců nejlépe a i chuťově je dobrý. Bál jsem se, že to bude něco jiného, protože to pri koupi byl stromek pomalu vysokokmen a přitom na fotkách od šlechtitelů to byl takový spíše nižší stromek-keř s převislými větvemi, ale ty se teď v záplavě plodů už začaly také ohýbat.

Má jediné mínus a to že plody dozrávaly a byly už dobré, pár jsem otrhal, ale chtěl jsem ještě počkat, jesti více dozrají, pak jsem po týdnu přišel a na stromě nebyl ani jeden. Pár zbytků bylo na zemi. Tak nevím, jestli tak náhle opadaly, nebo se do nich pustili práci či je někdo obral :) Mám tu křížence (nejspíše) mirabelky a mirobalánu a dělá mi něco podobného - je to dlouho chuťově nic moc myrobalán, pak najednou plod zežloutne a dostane výbornou meruňkovou chuť, jenže v zápětí spadne na zem.
Tovy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 15 dub 2021, 20:52

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod gr81 » 02 dub 2024, 15:44

Tak jsem v srpnu očkoval asi 5 oček Pirate na Melitopolski a ani jedno nevyšlo.
Máte ho někdo? Stojí za to pokus opakovat? :)
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 236
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Milan » 02 dub 2024, 16:13

Pirate nemám, ale rád bych se zeptal na ten Melitopolski ,
Jestli už ti rodil, a v případě že ano, jak hodnotíš plody ?
Mám ho vysazený asi 3 roky, na myrobalanu, ale ten je jaksi boulovitý a celé to moc neroste. Letos mi to poprvé kvetlo současně s Černým barchatem, jestli to nevyjde tak nejspíš poletí...
Milan
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 273
Registrován: 28 led 2017, 23:09
Bydliště: Chomutovsko, 327 n.m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod gr81 » 02 dub 2024, 19:45

mám ho 5 let, je n ryngli. Kvete jak blázen, plod ani jeden.
Na kmenu má také boule a roste taky mizerně.
Proto se to snažím postupně přeroubovávat a je otázka, jestli není lepší začít znovu a lépe. :-/

P.s: letos opět hned po odkvětu, začínají schnout větvičky. Trpí děsně na moniliovou spálu.
p.s2: letos porvé jsou na stromku plůdky, při letošním překotném kvetení všeho, ho něco opylilo. :) Možná jabloň (žert) :D S6 :D
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 236
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod loccocz » 09 dub 2024, 02:18

Z mně Melitopolski, jak už jsem psal za poslední tři roky počet plodů 1:1:0 - ale letos tam něco opylené vidím, tak se nechám překvapit. Boulovatý kmínek má, roste pěkně, spálové tři slabé větvičky bez postřiku. Dostal jsem radu na meruňku GOLDRICH jako opylovače, tak jsem ji letos přištěpil a uvidíme.
loccocz
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 26 kvě 2022, 14:09

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Flori » 09 dub 2024, 08:14

Melitopolski u nás má také boule, u tchána rovněž ( obojí Spomyšl) , koupeno před cca 3- 4 roky, musela bych dohledat, zda to bylo jaro nebo podzim. Loni u nás pár květů, neudržely se, letos obalený, tak uvidíme, testuju zatím české opylovače. Jinak roční Dapple Dandy má už 3 minipoupata, ale objevují jako pupen pod listy :shock:
Kmínek připomíná špendlíky..Tak uvidíme.Ty tam u nás na Vysočině právě krásně kvetou.
Obrázek
Teď mě napadá, že neměl rostlinný pas. Jaký s ním máte zkušenosti?

Obrázek
Flori
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 11 zář 2022, 17:39
Bydliště: Žďársko 630m.n.m., Praha 17 360m.n.m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Diana.Jerem » 09 dub 2024, 12:35

Hollywood, vysazený vloni na podzim. Původně byl zapěstován do tvaru keře, ale po zlomení bočních větví ho zkusím dále pěstovat jako stromek.
Obrázek
Michala
Uživatelský avatar
Diana.Jerem
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 850
Registrován: 13 úno 2013, 12:01
Bydliště: Písecko, 500 m n.m.

Předchozí

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 84 návštevníků