Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod adypro » 30 zář 2020, 16:16

Ještě mě napadá, pokud by ten náš starý špendlík byl nějaký zplanělý teoreticky by to, co vyhnal kus od sebe mohlo být to samé...? Ale přijde mi to takové moc pichlavé, tak nevím. A mám pocit, že babička říkala, že ten špendlík rouboval její tatínek - můj pradědeček. Ale zkusím se ještě poptat. Takže máme naději,že ten mladý stromek by fakt mohl být zase špendlík? Ale zatím vůbec nekvetl a to už tam pár let je. Tak si asi ještě pár let počkáme na plody.
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod dědek Čeněk » 01 říj 2020, 08:06

adypro - Brněnskou švestku nemám a ani o nikom kdo jí má nevím. Z raných švestek je nejchutnější, podle mě, Katinka.
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod adypro » 01 říj 2020, 08:34

Jé, tak to jsem se radovala předčasně, ale třeba se ještě někdo ozve...mně jde vyloženě o tu brněnskou - kvůli babičce, která by ji hrozně chtěla. A myslíte, že je šance, že vyroste ta brněnská z toho vyhnaného stromečku? Nebo to bude podnož? No babo raď, zeptám se ještě babičky, zda byl strom roubovaný nebo ne...
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Radim K » 01 říj 2020, 09:42

Adélo, pošli pak fotku podnože. Minimálně půjde poznat, jestli jde o myrobalán (podnož) nebo o pravou slivoň. Nicméně roubuje se i na slivoně (St. J. a další), takže to by se pak rozeznávalo špatně :D . Ale aspoň nějaká indície.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod adypro » 01 říj 2020, 13:17

Děkuju, pošlu. O víkendu tam jedem (asi) tak vyfotím. A ještě se poptám babičky, až ji uvidím.
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Hofis » 01 říj 2020, 13:32

Mohla bys i zkusit trochu seříznout nějakou starší větev na tom starém stromu. Mohal by na jaře obrůst a tak vytvořit materiál na rouby (zmlazovací řez).
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3806
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod dědek Čeněk » 01 říj 2020, 13:50

adypro - když prohlédnete důkladně kmen od země po rozvětvení, možná najdete místo se změnou charakteru borky (kůry), kde byl stromek štěpován.
Když je tak starý, tak byl zasazen asi správně (štěpování nad zemí) a místo štěpování lze nalézt.
Brněnská jako švestka a nikoliv myrobalán by neměla tvořit kolce (krátké pichlavé větvičky se suchými konci).
Zmlazení pro obnovu letorostů většinou pomůže.
Přeji hodně štěstí v hledání a babičce aby se dočkala plodů... Čeněk
dědek Čeněk
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 čer 2018, 10:41
Bydliště: Hradištko u Sadské

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod adypro » 02 říj 2020, 09:30

Čeňku, moc díky. Zítra stromy omrknu. Případně vyfotím. Obávám se, že špendlík už nic nevyrazí, předloni přišel o větev, ulomila se a nic neobrazilo, spíš víc a víc prosychá. Je to vysokokmen takže řez už je skoro nebezpečný, část stromu už je provrtaná od strakapoudů...:( Prostě už je pozdě. Ale třeba překvapí ten mlaďoch vedle.
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod adypro » 02 říj 2020, 09:34

Ani nevíte, jakou bych babičce udělala radost, má přes 80 let, je to její a dědečka (ten už je v nebi) rodný kraj, ty stromy sázeli spolu, tak je to pro ni i takové bolestné, když nějaký odejde, zvlášť nesehnatelná odrůda, kterou rouboval její táta...proto podle mě na tom stromu tak lpí. Ale je pravda, že to je dobré ovoce. Ráda bych ho zachovala pro mé děti, jako takovou rodovou památku na pradědečka...
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod adypro » 02 říj 2020, 11:25

Dnes jsem se bavila s tchánem (odborník na roubování a stromky) a říkal, že si myslí, že to mladé vedle našeho špendlíku bude podnož - duranec, ty totiž na zahradě máme i takové plané, zřejmě to tehdy narouboval praděda na něj, duranec má totiž trochu pichláky, ale brněnská šv. ne, takže asi nic :( Ale ještě nás napadlo, že až bude tchán na jaře prořezávat sad, zkusí ten špendlík nekde cíleně ořezat dlouhýma nůžkama ze země a třeba něco vyrazí...a já se pomodlím a budu doufat, že mě strom poslechne :) Říkala jsem tchánovi, že by ještě mohl na důchod rozmnožovat zajímavé staré odrůdy, kdyby se zadařilo, lidi by mu podle mě utrhali ruce.
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod adypro » 05 říj 2020, 09:45

Tak, o víkendu jsem byla na chalupě, dokonce jsme se tam sešly s babičkou.
Tak jsem zkoumala špendlík a ten malý stromek u něho, to je bohužel jistě duranec, má to hodně pichláků, ten špendlík je nemá, takže asi podnož. Babičky jsem se ptala a ona neví, kdo to rouboval či sázel, prý co si pamatuje, tak ten strom tam byl. Takže je hooodně starý, babičce je přes 80 let. Prý totiž na Dolním Poříčí (dnes Křetín) bývala ovocná školka, zřejmě to tam tedy někdo množil. Tchán se ze špendlíku na jaře pokusí získat nějaký roub, zkusí ho nějak oříznout, aby něco vyhnal, je to poslední šance, pokud se vůbec probere, ten strom fakt nevypadá dobře. Ale prý ještě pradědeček ho zkoušel naroubovat strýcovi v Bohuňově, tak zkusím přes tetu zjistit, zda ho tam mají nebo ne. No, ale vypadá to, že jsme to prokaučovali.
Tak kdyby někdo měl roub brněnské švestky, budeme vděční.
Ale už mám s tchánem domluvené naroubování roubů špendlíků od Radima. Už vím i kam. Tak aspoň něco.
Tak všem pěkný den.
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Radim K » 05 říj 2020, 12:08

Možná by ještě stálo za to kontaktovat nějaké spolky, které schraňují staré odrůdy, případně zahrádkářský svaz. Je v něm celkem dost i starších lidí, kteří by mohli mít tuto švestku v povědomí, nebo alespoň znát někoho...
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod adypro » 05 říj 2020, 12:56

Taky mě to napadlo, zkusím něco pohledat.
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod adypro » 22 říj 2020, 17:35

Ahoj Radime,
jak to dopadlo s granáty? Zbyl nějaký? Zase otravuju, já vím, poslal bys mi ho případně na jaře i s rouby těch špendlíků? Už mám vytipováno, na co naroubovat. Dokonce jsem zjistila, že jedna známá tady z Brna má na zahradě též dodělávající brněnskou švestku, tak budu roub zkoušet ještě od ní na jaře, pokud strom vydrží.

Ještě mě na Spomyšli zaujala jakási švestkomeruňka, zraje na podzim, ale barvou je to jako světlá meruňka, máte někdo? Je to dobré? Je to menší stromek, mamce by se hodil na zahradu.
adypro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 117
Registrován: 08 bře 2019, 10:40
Bydliště: Troubsko u Brna

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Barbucha » 25 říj 2020, 12:53

Dobrý den, předně děkuji za přijetí. Fórum už nějaký čas pročítám. Nemám až tak rozlehlou zahradu a už teď manžel protáčí panenky, ale ráda bych do zahrady propašovala nějakou japonskou švestku (zatím uvažuji nad Shiro) a švestkomeruňku- možná Flavour queen, Flavour supreme :lol: . Vím, že chuťové i pěstební kvality těchto kříženců se tu řešily, ale taky mnohokrát vyšlo najevo, že se nakonec jedná o jinou odrůdu, apod. díky nepoctivým prodejcům zejména v počátcích jejich prodeje. Počítám spíše s tím, že bych nacpala na pozemek ještě jeden strom a zbytek doroubovala. Mám už blumu Holywood, švestku Gabrovskou a Stanley... proto bych ráda poprosila o aktuální doporučení, nejlépe osvědčené, odrůdy japonské švestky a šveskomeruňky. Pokud někdo poskytne i zkušenost s roubování zmíněných, tak budu moc vděčná. Předem díky za případné reakce. :D
Uživatelský avatar
Barbucha
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 15
Registrován: 22 říj 2020, 08:19
Bydliště: Dolní Roveň, okr. Pardubice

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků