Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Tovy » 28 zář 2023, 14:21

Tenhle rok jsem byl prijemne prekvapeny z krizence Cernyj Barchat, ktery jsem nahodou nasel v jednom zahradnictvi u nas a kvuli tomu, ze mel vetve dost vysoko a na fotkach vypadal kerovite jak myrobalan a dost "previsle", tak jsem si nebyl jisty, zda je to on. Ale vypada, ze jo :) Plodil bez chemie dobre a i kdyz kolem jsou stare svestky, ktere plodi dost mizerne. Ma to byt krizenec merunky s ruskou svestkou a sice na merunku nema, ale chutove velmi dobry, myrobalany nechava za sebou. Jen po dozrani prakticky najednou opadl (3 dny jsem kolem nej nesel a pak uz bylo vse na zemi rozblemcane).

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Porovnani Barchatu (ulne vlevo) se zlutou Tipalou a Tegerou, se kterymi dozraval v cca stejne dobe.
Tovy
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 27
Registrován: 15 dub 2021, 20:52

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Mirecx » 25 říj 2023, 19:10

Nechce sa mi citat cele vlakno....
Premyslam zobrat dapple dandy... ako je to s opelovacom? Je potrebny? Mam miesto len na jeden strom. Pripadne zobrat nieco ine?
Mirecx
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 29 bře 2023, 14:59

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod speedy » 26 říj 2023, 09:43

Mirecx píše:Nechce sa mi citat cele vlakno....

Zadej si odrůdu tady do "Hledat" dle výběru na dvou místech, tj. máš možnost buď hledat v celém webu (vpravo úplně nahoře) nebo na tady tematickém fóru (vlevo nahoře) :D a i jen letmo prolétnout ty 3 stránky, i pro mne to bylo dnes ráno na tu asi jen 1 minutu poučné.

Toto ovoce (nadpis fóra) mne vždy zajímalo, od pohledu a dle popisů prodejců velký bývá optimismus, ale už jsem hodně opatrný. Věc opylení v nejhorším případě pořešíš tak že do stromku dodatečně doroubuješ navíc něco jiného, popisy prodejců co jsem nahlížel uvádějí opylovače tak na samosprašnost bych moc nevěřil a protože by to hrdě uváděli, možná má nějakou švestkovinu soused ale nemusí to vždy navzájem vyjít. Myslím dobu kvetení nebo vůbec.
Na jiném podobně zaměřeném webu je k této odrůdě toho docela také dost, především že důvěřivý zákazník dostane něco jiného i když podobného. Tak to bych řešil také v prvé řadě a právě proto bych se tu začetl ... a případně poslal SZ jako dotaz odkud to on koupil? Kapitola sama o sobě je, že v některých případech se tvrzení prodejců na začátku, že se jedná o kříženec s meruňkou, ukáže jako velmi problematické a i někdy přímo nepravdivé, i tak však ty plody mohou zachutnat a to je to hlavní :D
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Mirecx » 26 říj 2023, 15:14

Dakujem velmi pekne za rozsiahlu radu. Cital som ze vela ludi nakupilo a ma ine.
No nic vyskusam aj ja... kto neriskuje nema. Dufam budem mat stastie a budem spokojny.
Slivky mam aj mirabelky su naokolo ale to mi asi nepomoze.
Mirecx
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 29 bře 2023, 14:59

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod speedy » 26 říj 2023, 15:37

Mirecx píše:... Slivky mam aj mirabelky su naokolo ...

Odzkoušíš a uvidíš. I ty mirabelky třeba pomůžou, navíc některé odrůdy o kterých je toto fórum tu mirabelku v sobě prý mají. Tam jinde na mnou zmíněném webu nakonec z původního zklamání a naštvání, že došlo k záměně tj. navenek plod že to je ono ale uvnitř dužnina nebyla s červení, si to v konci po čase pochválili - prý to má ananasovou příchuť, kouzlo nechtěného :wink:
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod veverka » 27 říj 2023, 12:42

Tovy "Tenhle rok jsem byl prijemne prekvapeny z krizence Cernyj Barchat"
To mě moc zaujalo,v jaký zemi ti to tak dobře plodí, na čem je to roubovaný? děkuju
veverka
ouško
ouško
 
Příspěvky: 94
Registrován: 22 črc 2023, 12:18

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod veverka » 27 říj 2023, 12:46

Mirecx píše:Nechce sa mi citat cele vlakno....
Premyslam zobrat dapple dandy... ako je to s opelovacom? Je potrebny? Mam miesto len na jeden strom. Pripadne zobrat nieco ine?

Mám od dvou zahradníků, a jednoho prodejce potvrzeno,ale nevyzkoušeno, že opylovačem pro myrabelky,slivoně, je třeba i trnka obecná ,(jmenoval mi víc keřů,zapomela jsem je) a stačí i když si utrhneš její větvičky a dáš je do nádoby s vodou pod tvuj strom který potřebuje opylovače.
veverka
ouško
ouško
 
Příspěvky: 94
Registrován: 22 črc 2023, 12:18

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod speedy » 27 říj 2023, 15:39

veverka píše:... že opylovačem pro myrabelky,slivoně, je třeba i trnka obecná ...

Prunus spinosa - Trnka obecná "Zempléni" a asi to je nějaká tady telepatie? :D Od rána prší a já koukám do internetu co je u prodejců nového, začal přece sázení čas.
Tak tahle trnka, googlil jsem v maďarských zdrojích s překladačem, je nová záležitost pana Ference Szőkeho, který má široké aktivity a také ve vyhledávání a výběru atd. právě trnek, takže odrůda Zempléni je jeho dítětem.
Lze se dočíst že tyto trnky jsou o něco větší (jde přece o výběr S6 ) než ty nám běžně známé a prý jsou jaksi i jedlejší už za syrova a ani nemusí projít přemrznutím. Také prý Zempléni má být téměř bez trnů, budeme tomu věřit? Léčivé vlastnosti trnek obecně (nejen plodů) viz google.

Trnka jako taková je dost nebezpečná vysadit si ji na zahrádku a zvláště na malou zahrádku v osadě, no protože divoce tvoří výmladky od kořenů: to se u Zempléni řeší tím, že je naroubovaná třeba na Myrabolán a což mně teď odpoledne potvrdil mailem i český prodejce S. Výsledkem má být potom stromek tak do asi 2 a 1/2 metru a což by docela šlo.
Je uváděno že tato trnka je samosprašná. Ovšem jak popisováno i jinde tak trnka (obecně) může být úspěšným opylovačem. S tím také souvisí, že stromek trnky může plnit i funkci okrasnou, tj. na jaře v květu a v posledku v říjnu (listopadu) když větve jsou obsypány tmavomodrými kuličkami.
Estetika tedy krása bývá něčím vykoupená, tak jsem i zahlédl že trnka není prosta nemocí. Asi by bylo nutno ji na začátku květu stříkat proti monilióze.

*** Je to tak 2 - 3 roky. Co jsem si při podzimních toulkách po mém okolí uvědomil, že se změnila druhová skladba našich tady mezí. Dříve to byla místy právě především trnka a až potom následovaly šípky s hlohy a divokým ostružinami. Teď kolem mne na mezích trnku už nevidět! A to jsme právě jako kluci koncem podzimu (začátkem zimy) chodili a trnky jsme ochutnávali, ano někdy byl mezi keři rozdíl. A jak jsem zjistil že trnky kolem mne zmizely? No usmyslel jsem si po letech že se vydám na houby, za závojenkami podtrnkami.
*** Tady je odkaz na video, srovnání Zempléni s běžnou trnkou, Zempléni je ještě zelená a prý po dozrání má být kulička ještě o něco větší než je tam vidět, prý asi 2 cm v průměru:
https://www.youtube.com/watch?v=F9x32ngBPRY&ab_channel=Csapd%C3%A1k%2Ch%C3%A1zt%C3%A1jimegold%C3%A1sok.
Tak se pochlubte, kdo má tuhle trnku už doma! S11
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod gr81 » 25 lis 2023, 03:52

Řešímm takový mičurinský problém :)
Snažím se naroubovat broskev na švestku nebo meruňku (není místo na další strom).
Že to nepůjde přímo, jsem už pochopil, ale nečetl někdo o něčem, co by mělo dobrou afinitu k broskvoni i slivoním?
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 236
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Lenkalor » 25 lis 2023, 18:11

V zásadě je snazší broskvoně očkovat (v létě), to chytá skvěle. Už se mi povedlo jednou i naroubovat, ale řekla bych, že to hůř rostlo. Ale to mohlo být postavením v koruně.
Předloni jsem zkoušela jen tak pokusně očkovat broskev na renklodu, ale nepovedlo se. Ale dávala jsem to na hrubší kůru, ne na letorost.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod speedy » 25 lis 2023, 18:39

gr81 píše:... Snažím se naroubovat broskev na švestku ...

No tak já tě (jako stále zvědavý laik) asi před 3 lety předešel :D Protože jsem se na mé švestkoviny už naštval, zejména u v počtu 2 ks stromků (jeden z nich mirabelka Nancyská): dřevo roste jako zdivočelé, těžko potom zvládám protože nechci mít na zahrádce štafle nebo žebřík, ale plodů se nedočkávám - obvykle vymrzne květ a zbytek (co přece jen nasadí plody) tak skončí červivé.
Kupodivu co jsem začal zkoušet hned vedle odolnější broskvoně tak broskví se já dočkávám, švestek nebo mirabelek atp. u mne nikoli. V mé jílovačce si musím vážit každého zakořeněného kmínku: tak jsem se rozhodl, tj. že když u mne přece jen se dočkám broskve, tak já zkusím tu broskev dát i na ty nezdárné švestky :D

Použij google! Asi jako já zjistíš, že je kolem tohoto téma docela dost. Na švestkoviny broskev lze dát, jsou jen výjimky odrůd (jako podnož) co je afinita prý špatná.
Co se týče zdrojů tady u nás tak nabudeš dojmu, že broskvoně se výhradně očkují, tedy neroubují, tedy očkovat bys měl i na tu švestku. Ovšem: v především (jak já zjistil) ruskojazyčných zdrojích máš uváděno navíc i to obvyklé roubování, a to včetně i případně fotek (obrázků). Tak když to může fungovat v Rusku (a okolí) tak tady ne? ... nebo ano?

Takže po 2 roky já dělal sporadické pokusy s roubováním, pokoušel jsem se ale navíc přenášet ten roub (odstřiženou větvičku) z mé broskovoně na švestkovinu tedy metoda přímo ze stromu na strom a to je další dost velké riziko(!) navíc a obecně, připočtu k tomu moji začátečnickou neobratnost ... a výsledkem byl u mne, zatím, neúspěch.
Ty 2 ks stromků švestkovin jsem nakonec radikálně ořezal, dal jsem tomu letos ještě milost a pokusím se zapěstovat novou korunku. A budu se tomu vice věnovat. Dát broskev na švestku však u mne jako výzva zůstává. Protože mám i další stromky. Takže se rád od tebe, až to zkusíš, přiučím :D
speedy
ouško
ouško
 
Příspěvky: 90
Registrován: 10 zář 2023, 14:20
Bydliště: Podkrkonoší, 430 m n. m., mraz. kotlina, svah JV, jílovačka, půdní profil nízký, zahr. osada 4 ary

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Lenkalor » 25 lis 2023, 18:52

Pokud tedy roubovat, tak mě chytl nenarašený roub z koupeného prostokořeného stromku na mírně narašený strom.
Nechci tady něco propagovat, ale našla jsem https://moravske-sady.cz/cs_CZ/p/Broske ... u-DUO/1090
Podnož Alycha je myrobalán. Tak jestli to může pomoci s výběrem podnože na zahradě.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod Fanda » 25 lis 2023, 20:13

Pro mičurinské pokusy mohu nabídnout rouby křížence, který se podobá broskvomandloni. Vyrostl na místě výsevu pecek asijských slivoní, ale věřte té zahradní havěti, že vám to občas nepřehází. Předpokládám, že je to kříženec asijské slivoně a broskve. Květy mají zakrnělé blizny, žádné plody se nevytváří. Mohl by se možná vyzkoušet jako mezištěpování mezi podnož slivoně a broskev.

http://www.kiwiforum.cz/forum/viewtopic.php?f=6&t=353&start=510
Fanda
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 01 srp 2010, 21:13
Bydliště: klatovsko

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod gr81 » 26 lis 2023, 19:53

Já jsem zkoušel očkovat v srpnu na meruňku a švestkomeruňku. Uvidím na jaře, ale přide mi pupen zčernalý. Tak měsíc vypadal ok, pak asi zaschl (všechny).
Já jediné, co jsem zjistil, že to moc nejde na myrobalány. Že to časem odejde.
Právě mě napadla broskvomandloň, konkrétně GF-677, ale těžko sehnat.
gr81
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 236
Registrován: 13 zář 2020, 14:05
Bydliště: Praha

Re: Pluot, Plumcot, Aprium a další kříženci slívy s něčím

Příspěvekod veverka » 20 pro 2023, 18:10

speedy, píšeš ..."mirabelka Nancyská): dřevo roste jako zdivočelé, těžko potom zvládám protože nechci mít na zahrádce štafle nebo žebřík, ale plodů se nedočkávám - obvykle vymrzne květ a zbytek (co přece jen nasadí plody) tak skončí červivé. "....
Tohle jsem nechtěla najít :D , já jsem si těsně na konci letosní podzimní zasílací sezony koupila 4 nancysky prostokorenné, protože mám jednu kýblovku ,měla plno plodů, a chystá se mít i následující sezonu a až se mi dospraví ruka,chci to dát všechno do země. Prosím, jestli bys mi mohl napsat,máš tu nancysku na jaký podnoži? nebo je na svojí noze? a jestli není na svojí noze-proč se to tak nedává? děkuju
veverka
ouško
ouško
 
Příspěvky: 94
Registrován: 22 črc 2023, 12:18

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 69 návštevníků