Stavby našich zahrad - drobné i větší

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod vaclav sejkora » 14 pro 2022, 21:42

Martine, ve výběru typu ti neporadím, ale sílu polykarbonátu bych zvolil 8 mm a to na základě vlastní zkušenosti.
vaclav sejkora
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1847
Registrován: 15 črc 2007, 12:07
Bydliště: moravský písek, 177 m.n.m

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod moonvil » 14 pro 2022, 23:12

Záleží jakou tam chceš udržet v zimě teplotu. Se 4mm polykarbonátem jsem schopen zajistit tMin cca -8C, tzn. nic extra. Pokud bys to potřeboval blíž k nule nebo raději těsně nad nulou, tak snad zvážit i nějaký vícekomůrkový profil. Obávám se, že 6mm by se od 4mm až tak moc nelišilo.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod Franz » 14 pro 2022, 23:19

Martine doporučuji zenit dle potřeby ti to naformátují a dovezou https://eshop.zenit.cz/
pokud budeš chtít poradit tak zavolej
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod kaaja-el » 20 led 2023, 17:05

caver píše:Přátelé, před chvílí jsem zjistil, že se mi pod tíhou nově napadaného sněhu rozervala folie na foliovníku. Beru to jako výzvu k nákupu polykarbonátového skleníku, ideálně 3 x 6 metrů, min. 6 mm, lépe 8 mm polykarbonát. Máte nějaký tip?
Uvažuji nad něčím jao Laniplast Dodo, Volha nebo Trjoška. Díky


Já mám necelé 3 roky Galerica Garant.
https://www.buildex.cz/sklenik-galerica ... t3EALw_wcB
Tehdy uváděli v popisu, že jeklová konstrukce je z profilů 1mm silných. Když mi skleník přišel, zjistil jsem, že 1mm jsou silné jen prostřední oblouky. Čela, podélníky a hlavně kotvy, měly tloušťku cca 0,67mm. Pokud je skleník kotven za takto silné jekly, které jsou jen zahrabané v zemi, dovedu si živě představit, že za pár let uhnijou a skleník to odfoukne k sousedovi. Chtěl jsem jej vrátit, ale s Buildexem nebyla moc rozumná řeč, nakonec mi dali 10% slevu. Ale kotvy jsem si raději nechal zhotovit z plného materiálu a žárově pozinkovat, což bylo docela drahé. Dále jsem koupil skleník s tím, že k němu bude dárek - olejový pístek na střešní okénko. Ten samozřejmě nepřišel a tahal jsem ho z nich ještě cca měsíc. Informace o tloušťkách jeklů 0,67mm, dodatečně do popisu na webu doplnili. Celkově hrozný zážitek.
Po technické stránce bych ještě tomuto skleníku vytkl, že vzdálenost mezi jednotlivými oblouky je *lehce* variabilní, takže pokud si u nich přiobjednáte ještě střešní okénko, je vysoká pravděpodobnost, že se mezi jednotlivé oblouky nevejde. Takže flexa a dodělej si sám.
Jestli to někoho zajímá, tak až budu doma, mohu přiložit fotografie.

Subjektivně se mi zdá také špatná volba rozměru 6x3m, který vlastním. Jednu sezónu jsem zkoušel 2-pěšinkový design, ale 3 záhony byly příliš úzké, při jednopěšinkovém designu jsou záhony jen 2, ale zase příliš široké, takže se špatně dosáhne k vnějším okrajům. Nakonec mám tedy jednu širší pěšinku uprostřed, která je šikovná začátkem a koncem sezóny k uskladnění např. chilli nebo fíkovníků v květináčích, ale člověk pak přes ně nemůže na záhony a uprostřed sezóny je to nevyužité místo.
Uživatelský avatar
kaaja-el
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 183
Registrován: 23 dub 2022, 10:00
Bydliště: Nýřanská černouhelná pánev, 350mnm.

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod Rudolf M » 20 led 2023, 19:23

Pokud mohu poradit, tak jedině polohotový. Tento typ jsme stavěli naposled a přišlo mi to jako technologie z jiné dimenze, mega jednoduchý, mega pevný a strašně jednoduché na sestavení.
https://agroflex.cz/produkt/sklenik-titan-sirka-3m/
Udělali jsme to na jednu betovovku pod zemí a polykarbonát má 4 mm, se svíčkama se tam dá udržet do -5°C (3x8 m)

Skleník co zmiňuje v odkazu výše kaaja-el máme taky, stavěli jsme si to sami už před 7 lety. Jako konstrukce drží, občas teda vichřice sejme polykarbonát ale ve 2 lidech jsme to montovali do rána do večera týden E7 , přišlo 30 kg placatých kovových latím4, 4 kg šroubů a matic a půl kilovej návod. Nebyl k tomu pochopitelný návod na sestavení dveří, takže ty jsme pěkně pod...li. taky 3x8 m se 4 mm, ale je nad zemí, takže žádná izolační sláva.
Za mě rozhodně a pouze titana!
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1283
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod longr » 25 led 2023, 13:53

V práci jsem před x lety stavěl s kolegou pět skleníků, tři myslím byly Mythos a dva ještě jiný typ. Kotvy do země byly fórové, koupil jsem 4 mm/40 mm pásovinu a z ní ohnul pořádné kotvy, které jsem zakopal do země. Drží to. Než to uhnije, rozpadne se skleník :) Polykarbonát bylo potřeba na několika místech pojistit šroubky a konstrukci jsem na pár místech vyztužil lepením silikonem. Domů jsem si koupil VITAVIA TARGET 6200, hledal jsem nějaký skladem od ledna 2021, objednával jsem až v květnu, za cca 9900 Kč. Vzhledem ke covidu a výlukám ve výrobě a dopravě dorazil až na přelomu července a srpna. Moc jsem se s tím nemazal. K zídce ze ztraceného bednění (pozůstatek od bývalého majitele po obezdění bazénu) jsem do roviny doložil dvě stěny základu a na to pak přišel samotný skleník. Automatické otevírače jsem vzal z aliexpressu, byly o polovinu levnější. Nechávám je tam i přes zimu a fungují dobře. Pod záhony jsem udělal zásakový trativod, kam se zasakuje přepad z beček na vodu. Je to mix keramzitu, zeolitu, rašeliny, perlitu a hlíny. Na tom je směs jílovité hlíny, kompostu a trochy rašeliny. Půda podloží je dost jílovitá, ale i tak se voda krásně vsákne.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
longr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 370
Registrován: 15 lis 2021, 15:47
Bydliště: Brno-Bystrc, cca 229 m n. m., Novojičínsko, cca 265 m n. m.

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod caver » 26 úno 2023, 16:37

Dnes mi přivezli objednaný polykarbonátový skleník od firmy Bureš z Kroměříže. Musím jim udělat reklamu, protože zpracování je naprosto špičkové. Bral jsem rozměr 6 x 3 metry s víceduťinkovým polykarbonátem tloušťky 10 mm. Kostra z hliníku, spojovací materiál z nerezi (na jediný pozink šroub v místě, kde bude olejový otvírač okna mne extra upozornili), polykarbonátové desky ukončené "účkem", vše zatěsněno silikonem. Žena si ze mne dělá legraci, že normální chlap si v krizi středního věku koupí sporťák nebo motorku...asi to ještě není tak zlé S9
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod moonvil » 26 úno 2023, 17:29

Martine díky za tip. Na čem to máš položené? Rovnou na zemi nebo jsi budoval nějaký základ?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod Jožka » 26 úno 2023, 18:33

Obrázek

Obrázek
Mám taky z Kroměříže od firmy Bureš.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1195
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod caver » 27 úno 2023, 08:37

Mám ho na pronajatém pozemku, takže rovnou na zemi. Ale možná jej ještě postavím na šár ztraceného bednění.



moonvil píše:Martine díky za tip. Na čem to máš položené? Rovnou na zemi nebo jsi budoval nějaký základ?
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod Satan » 25 bře 2023, 15:39

Záhony pro zeleninu
Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod EvaOstrava » 27 dub 2023, 13:56

Loni jsem si nechala přestavět starou zděnou hospodářskou budovu( 6x3 m) na pergolu s průhlednou střechou. Chtěla jsem to hlavně na kytky, rajčata a fíkovníky. Jenže dali tam moc tlusté trámy, které budou dost stínit. Přemýšlím, jestli by pomohlo olepit je alobalem. A na zdi dát taky lesklou folii. Objevila jsem tu stříbrnou termoregulační z lékárničky- na fotce je na zdi.
Je otázka, jestli to bude mít nějaký efekt.
Co myslíte??
Obrázek
ObrázekObrázek
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 885
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod moonvil » 27 dub 2023, 15:25

Nedělej to, tím bys tu velmi hezkou stavbu úplně zabila. Světla tam bude dostatek.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod EvaOstrava » 27 dub 2023, 17:49

Díky za odpověď. Ona rajčata sice zas tak moc estetiku neocení, ale letos to zkusím bez folie. Snad se nebudou
moc "vytahovat". :)
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 885
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod suno » 27 dub 2023, 18:54

Myslím že hrúbka drevených trámov je ok a vadiť nebudú. Veď tieň sa bude pohybovať podľa dopadu slnečných lúčov. Takže počas dňa nebude tieň na jedom mieste.
suno
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 13
Registrován: 05 dub 2023, 13:03
Bydliště: Hrubá Borša, okres Senec, 123 m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků