Stavby našich zahrad - drobné i větší

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod Carduelis » 16 dub 2014, 19:59

Pro velký úspěch a na žádost kamaráda, jsem vyrobil další.
Tady ještě rozpracované
Obrázek
image url

Tady už hotové, některé jen nalakované, některé nabarvené, jen noha chybí.
Obrázek
photo hosting sites

Pohled dovnitř
Obrázek
free image host
Uživatelský avatar
Carduelis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 590
Registrován: 22 úno 2011, 16:58
Bydliště: Moravský Krumlov asi 250 mnm

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod Carduelis » 16 dub 2014, 20:09

Stanley_51 píše:Zde odkaz na čmelín - http://goo.gl/NTbl1K


Určitě zajímavý odkaz a pěkný budky- čmelíny, jen nějak postrádám řešení podstatného problému a to mravenci. Nenašel jsem o nich ani zmíňku. Svoje řešení jsem posílal i Petru Dobrému z hnutí DUHA, který byl právě zvědavý, jak mám zajištěnou ochranu proti mravencům. I ten nápad s miskou, o kterém tu píše bradhal je zajímavý.
Sestra je keramička, tak dostala za úkol udělat budku z hlíny.
Uživatelský avatar
Carduelis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 590
Registrován: 22 úno 2011, 16:58
Bydliště: Moravský Krumlov asi 250 mnm

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod Ivi » 17 dub 2014, 14:58

Cardeliusi,moc pěkné. S9
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 636
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod Carduelis » 25 kvě 2014, 15:25

Letos zatím obydlené dvě ptačí budky. V jedné je sýkora koňadra a v druhé (viz. foto) rehek domácí. Ten udělá do podzimu ještě jednu snůšku. :D
Obrázek

Obrázek


imagen
Uživatelský avatar
Carduelis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 590
Registrován: 22 úno 2011, 16:58
Bydliště: Moravský Krumlov asi 250 mnm

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod Carduelis » 25 kvě 2014, 16:52

Inspirace pro ostatní, že čmelíny nejsou jen fantazie, ale funkční záležitost.
https://www.youtube.com/watch?v=2cJ0UBpldFw&feature=youtu.be
Uživatelský avatar
Carduelis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 590
Registrován: 22 úno 2011, 16:58
Bydliště: Moravský Krumlov asi 250 mnm

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod Pepe » 25 kvě 2014, 18:09

Vyzera to dobre.
Mam zopar dotazov, je nutne aby bol vyletovy otvor na strane, ma to nejaky vyznam ? co vyska umiestnenia nad zemou? je mozne ich aj viacej umiestnit nad sebou ? Zostavaju tam cmeliaky aj dalsie roky alebo ?
Pepe
 

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod Carduelis » 25 kvě 2014, 20:33

Pepe píše:Vyzera to dobre.
Mam zopar dotazov, je nutne aby bol vyletovy otvor na strane, ma to nejaky vyznam ? co vyska umiestnenia nad zemou? je mozne ich aj viacej umiestnit nad sebou ? Zostavaju tam cmeliaky aj dalsie roky alebo ?

Nutnost výletového otvoru na straně je důležitá proto, že vletový otvor neústí přímo do budky, ale je zakrytý a vyúsťuje na protilehlé straně budky.Dole na obrázku je to trochu vidět - česno je vpravo dole , ale čmelda v budce vyleze vpravo nahoře. Orientace česna (na světovou stranu) jsem zjistil, že nemá žádný vliv. Výška nad zemí by měla být 30 - 50 cm, ne výš. Rozhodně dávat nad sebe budky, jak např. u včel, bych nedoporučoval. Čmelák (aspoň zatím co sem pozoroval) obývá úlek jen přes vegetační dobu, na zimu budku opouští a zalezou do země přezimovat. Pokud bych zjistil něco jiného, dám vědět. Ještě je důležité zabezpečit budku proti hlavně mravencům, aby se nedostali do budky. Vnitřní rozměr budky je zhruba 25×25 a výška zhruba 20 cm bez izolace. Izolace je polystyren asi 15 mm. Někde se doporučuje jiný materiál, že polystyren koušou, ale zatím nic nekousali. Kouše ho pouze sršeň, který se mi mrcha do jedné budky nasomroval, i když už jsem jej jednou vyhodil a zničil mu dílo. Měl by být i ventilační otvor, já je tam nemám a zatím to nijak nevadilo. Pokud rozhodneš si budky udělat, tak se snaž abys je měl na podzim nebo v průběhu zimy nainstalované. Čmeláčí královna poměrně brzy na jaře hledá hnízdiště. Někde radí, chytit na jaře královnu a natvrdo ji zavřít v budce na pár dnů, s tím, že jí tam musíš dát nějakou potravu. Mě se to neosvědčilo. Mám zatím 6 budek a teď jich byla obydlena polovina, ale jednu jsem dal na zahradu už pozdě. Časem jsem dám i keramický čmelín, který slíbila vyrobit sestra - je výtvarník, a dělá hlavně hlínu.
Pokud by Tě ještě něco zajímalo, tak se ptej. Jo ještě jsem si vzpoměl, že se u nás dají koupit na jaře čmeláčí rodinky - http://www.vupt.cz/sluzby-a-obchod/cmelaci/

Obrázek
free photo upload
Uživatelský avatar
Carduelis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 590
Registrován: 22 úno 2011, 16:58
Bydliště: Moravský Krumlov asi 250 mnm

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod Carduelis » 25 kvě 2014, 21:42

Uživatelský avatar
Carduelis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 590
Registrován: 22 úno 2011, 16:58
Bydliště: Moravský Krumlov asi 250 mnm

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod Ivi » 08 čer 2014, 11:06

Na čt1 v programu polopatě je moc hezké názorné povídání o čmelácích,budkách umístění apod.Je to kolem 29 minuty,dá se to myší bez problémů posunovat kamkoli. http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1 ... 6-polopate
Je tam také stavba pergoly pěstování rajčat,natírání okapů a vrat.
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 636
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod bradhal » 02 led 2017, 22:19

Po ptačích a hmyzích budkách přiložím také jednu budku. Na zahradě nám po předchozích majitelích zbyl kopeček zeminy. Původně jsme ho chtěli zlikvidovat, ale nakonec zůstal. Je z něj prostor pro dětské hry.
Přímo do svahu jsme umístili dětskou skluzavku, není tak potřeba žádné kostrukce. Pro svezení musí děti směrem do kopečka oběhnout "vyvýšený" záhonek s keři rybízu a za modrými plastovými nádobami ve svahu vyjít po odkopaných schůdcích nahoru. Tam je teráska z jedné palety s vyplněnými mezerami, na které se často sluní nebo vymýšlí jiné hry na vrcholu hory. Za kopečkem je postavený domek z palet - má tři okna, uvnitř je stolek a dvě lavičky k sezení, štorkle pro návštěvy. Střecha je zakrytá pogumovaným ubrusem, takže do něj moc neteče. Nahoře je vyhlídka do kraje, jde se na ni dostat po můstku z terásky, proti úpalu je v létě přistíněná starým froté prostěradlem nataženým na dvou vodovodních trubkách (trubičkách). Unese s přehledem i několik dospělých (manžel to s bezpečností občas trochu přehání a dělá všechno bytelně bytelné). Pro klid jeho duše (a klid kolemjdoucích) je zábradlí potaženo síťovinou. U skluzavky a u domku jsou dva oblouky na popínavky, ty ovšem zatím moc nespolupracují, tak si je tam domyslete.
Práce s tímto nebyla nějak extra časově ani materiálově náročná a prostor je dětmi plně využíván.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod mifin » 11 úno 2017, 21:04

Pěkné čmelíny, díky za inspiraci. Určitě se taky o nějaký pokusím, jen nevím stihnu-li ho letos včas.
Pokud jde o mravence - je-li čmelín na tyči, je podle mě nejjednodušší a 100% účinné použít lep (např. chemstop). Aplikuju na malé stromky, které jsou obaleny mšicemi, obtočím ho nejdřív širokou izolepou a lep namažu na ní, aby se po sezoně dal prachem a špínou zanesený snadno vyhodit (některým stromkům lep přímo na kůru vadí).
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 317
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod triodyn » 12 úno 2017, 00:04

Mám na zahradě už dva roky 2 vyrobené čmelíny a nedaří se mně je zabydlet((,ikdyž je u nás čmeláků dost,tak mně to s-štve.Měli by se u mně parádně-zimolezy,dřín,borůvky,muchovníky aj. prostě príma časně jarní mňamka)když ještě nikde nic není a barák by měli přímo u rostlin).Nevím co jim dát optimálního do budky,aby se to královně , až teda bude jaro ,líbilo.Nemáte něco sehnatelného vyzkoušené?
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod Stanley_51 » 12 úno 2017, 11:13

triodyn píše:Mám na zahradě už dva roky 2 vyrobené čmelíny a nedaří se mně je zabydlet

Michale, vyzkoušej tohle http://www.cmelaci.cz/vlastni-cmelin/ja ... o-cmelina/
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9208
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod aron » 12 úno 2017, 11:55

Ja som na tom rovnako skúšal som aj odchyt ale nikdy nič nevrátila sa. Už to nechávam na dobrovoľnosti.
aron
nováček
nováček
 
Příspěvky: 129
Registrován: 20 črc 2015, 18:55
Bydliště: Utekáč 402 m.n.m

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod sorer » 12 úno 2017, 12:38

Sme mali na zahrade polozenu osb dosku na zemi, ked som ju chcel na jar dat prec, nasiel som tam cmeliakov. Bolo pod tou doskou vyhrabana diera a v nej trocha slamy. Asi tam povodne bola mys, a cmeliak ju vyhnal a zalozil koloniu. Nechal som ich tam teda cely rok az kym na jesen nezmizli.
sorer
nováček
nováček
 
Příspěvky: 114
Registrován: 22 říj 2013, 18:04
Bydliště: Malacky 159 m n. m. - Vlado

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kasta a 17 návštevníků