Stavby našich zahrad - drobné i větší

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod triodyn » 12 úno 2017, 20:07

aron píše:Ja som na tom rovnako skúšal som aj odchyt ale nikdy nič nevrátila sa. Už to nechávam na dobrovoľnosti.

No já už k tomu taky spěju.Vždycky jsem zjara zaúkoloval lidi kolem sebe,když uvidí u země čmeláka,dát vědět,nebo odchytit,už jsem byl pak i v práci pro srandu králíkům)).Jednou se mi zabydleli v přehozu,který byl hozený v přívěsném vozíku,ten přehoz byl čirá umělina nic přírodního,dokázali ho přežvíkat ,tak jsem podlehl tomu,že to s nima nebude tak těžké...a je.A jak umí kousat,nebo bodat,nezkoumal jsem to,ale vosa je podle toho pohodička.)Ti kdo to množí (výzkumák)chcou za královnu 1400,- :D11 ,stejně když začali čmeláky prodávat do hodiny měli vyprodáno,je po tom teda pořádný hlad.Drbal jsem se z budkama a zbytečně.
triodyn
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 2525
Registrován: 13 kvě 2007, 20:27
Bydliště: KOSTELETZ(ol) 241,1m.n.m.

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod Ivi » 12 úno 2017, 22:01

Tridyne,a měl jsi uvnitř výstelku jako dával Cardelius?Pokud nemáš jak sehnat,tak mají výplň tady http://www.zelenadomacnost.com/detail/8 ... -2-naplne/ ,eventuálně i knihu o čmelácích http://www.zelenadomacnost.com/detail/2 ... e-cmelaku/ .Nejlépe se zabydlují čmelák polní a čmelák luční,zemní je dost vybíravý. http://www.cmelaci.cz/druhy-nasich-cmel ... acmelaku-/
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 636
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod ivan » 09 dub 2017, 07:31

Moji mini čmeliaci pilne pracujú, opeľovali aj pri ochladení s max. dennými teplotami 10°C, teraz už majú svoje dierky skoro všetky zazátkované
Obrázek
Obrázek
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod J.K. » 09 dub 2017, 09:10

Pekné! Prosím ťa akým priemerom si vŕtal? Ja som kedysi skúšal rôzne priemery, ale na odbyt išli tuším len 6-ky u včiel samotárok.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 525
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod nene » 09 dub 2017, 09:32

viewtopic.php?f=6&t=146&p=69137#p69137

Tihle "miničmeláčci" nám tady taky lítají, hlavní nápor je v době kvetení Rosy rugosy, takže rady k jejich ubytování pečlivě sleduji a realizuji. :)
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4205
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod ivan » 09 dub 2017, 09:40

Viac som o tom písal v téme: DŘÍN
Som rád, že sa o to pokúšaš a nech sa Ti darí ich "ubytovať"
- len jedna smutná skúsenosť zo včera- suseda sa mi posťažovala, že im lieta veľa sršňov- takže už minula celý biolit- ( keď som sa bol pozrieť akí sršni jej lietajú....)-----neni sú to sršne!!, ale tieto" miničmeliaky"- čo som jej nedokázal vysvetliť, že sú veľmi užitoční- že opeľujú všetko kvitnúce....- vadí jej, že napr. v chladnom počasí sadajú na fasádu, aby sa vyhriali .... S13
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod nene » 09 dub 2017, 09:55

Ach, to je bezmocnost.....
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4205
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod robo » 09 dub 2017, 19:25

Ajajaj ta asi nemá zdravý ho..o. E11 To mi je velice líto. :( Já jsem šťastnej za každého brundibára co vidím na zahradě. Včera například jeden jedinej lítal kolem kamčatek jako mišuge, asi je měl poprvé v životě. Bylo to velice potěšující a zábavné jak se dychtivě dral do ještě zavřených květů.
Naposledy upravil robo dne 09 dub 2017, 19:32, celkově upraveno 1
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod petrlcr » 09 dub 2017, 19:29

Máte to opravdu dobře vymyšlené. Kolik takových řekněme příbytků máte? Respektive kolik je těch dírek? Máte představu? Jste asi zednicema zamořil obec S6 .
petrlcr
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 325
Registrován: 06 říj 2011, 21:14
Bydliště: Sokolov

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod ivan » 09 dub 2017, 19:47

Odhadujem že dierok som navrtal okolo 300-400, skoro všetky už boli zazátkované- v sobotu som pridal ďalšie... zamoriť obec sa takto nedá- veď včiel medonosných sú tisíce v jednom úli, týchto sú max. stovky, ...včely tu vôbec nelietajú- tak aspoň títo "miničmeliaci"
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1779
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod nene » 09 dub 2017, 20:01

Tak to se musíme ještě hodně snažit, hooodně snažit :)
Zítra se tedy bude ještě vrtat a vrtat :) Máme pěkné staré odřezky trámů, snad se jim zalíbí. Soused má sice včely, ale nějak letos nejsou vidět...
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4205
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod BXL » 10 dub 2017, 05:34

No ja budem s napatím čakať na čerešňu,ak som tam zahliadla za weekend 2 čmeliaky tak je to veľa,ale bolo veterno,tak možno preto.Dvaja susedia čo sa venovali včelárstvu prešli cez 80 a nepokračuje nikto.Idem asi vrtať.Myslím,že nám už z tých reklám na hnojivá a insekticídy celkom šibe,stratili sme pud sebazáchovy.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod Alena » 10 dub 2017, 09:21

No, mám na zahradě pěkně vysoký pařez po třešni, přímo volá po vyvrtání děr - jenže nejdřív mi někdo musí půjčit vrtačku S2 Asi zmermomocním švagra nebo bráchu.Včera jsem na zahradě viděla poletovat jednu jedinou včelu samotářku, jinak nic. Jediné, co se hemží v květech meruňky, jsou mravenci :D17
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod Stanley_51 » 10 dub 2017, 10:39

Asi se opravdu všechen hmyz přestěhoval ke mně. V meruňce to hučí a nad ránem či v podvečer ( když se ochladí ), včely zmizí a bzučí desítky různých čmeláků. Už dlouho jsem jich na jednom místě tolik neviděl.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod Alena » 10 dub 2017, 12:20

Nojo, asi je těžké chovat dneska včely- když už se někdo do toho chce pustit na své zahradě, tak aby se bál, že na něj hned vletí nějaká šílená hysterka ze sousedství, která bude psát na úřady, že ji včely ohrožují, a když postaví úly někde u lesa, tak může přijít primitivní hovado, které to vypálí nebo postříká nějakým jedem. Kde jsou ty časy, kdy se za poškozování včelstev dávaly přísné tresty a kdy si lidi obecně byli vědomi, jak moc jsou včely potřebné...
Teď už je asi pozdě, už jsem to prošvihla, ale měla jsem v úmyslu zkusit nápad, který jsem viděla někde na netu - jednoduché ubytování pro čmeláky z překlopeného květináče zahrabaného do země až po dno, vyplněného suchým mechem nebo nějakou cupaninou a otvor ve dnu květináče shora překrytý tak, aby do něj nepršelo, ale byl přístupný. Třeba by se tam nějaké čmeldě zalíbilo... Ty díry musím do toho pařezu vyvrtat, na staré zahradě jsem měla udělaný takovýhle úl pro hmyz v dřevěné přepravce a díry v trámech byly zabydlené.Do děr v hlíně ani ve stéblech trav se včelky nehrnuly.
Alena
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3492
Registrován: 17 dub 2009, 15:40
Bydliště: Klatovy 428 m. n. m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: majoxx87, mirka a 12 návštevníků