Stavby našich zahrad - drobné i větší

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod nene » 10 dub 2017, 14:23

Alena píše:No, mám na zahradě pěkně vysoký pařez po třešni, přímo volá po vyvrtání děr


To je bezvadný nápad :idea: !
S dovolením použiju :)
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4203
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod Jana » 11 dub 2017, 22:34

Mě tady asi před 8 lety úplně přestali létat včelky. Už jsem vymýšlela že je pořídím. Stavěla jsem obydlí pro včelky samotářky- zatím se nenastěhovali :( Ale soused asi 400 metrů má tři včelíny tak dva roky :D Už zase létají chodí se ke mě krmit a pít vodu z jezírka, meruňka úplně hučela krása :D :D :D Tak jsem myšlenky na včelstvo zavrhla.
Jana
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 111
Registrován: 30 lis 2014, 03:56
Bydliště: Kněžmost Český ráj 246 n. m. n.

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod Dahe » 16 dub 2017, 16:26

Dahe
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 391
Registrován: 10 kvě 2009, 14:50

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod PavelKt » 02 zář 2017, 13:09

ObrázekObrázek
Udělal jsem si letos radost a vybudoval subtropickej skleníček.
PavelKt
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 30 črc 2017, 22:54
Bydliště: Klatovy 390 m/n.m.

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod Jožka » 03 zář 2017, 18:05

Moc pěkný skleníček, taky by se mě líbil...
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1191
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod Marek1970 » 29 kvě 2019, 11:43

Ahoj.
Chcem poprosiť o radu. Zvažujem kúpu polykarbonátového, sériovo vyrábaného skleníka. Svoj výber som už zúžil na dva modely a to Gardentec Classic alebo Volya Trjoska
Technické rozdiely medzi nimi sú mi jasné, takže tu moja otázka nesmeruje.
Čo mi ale nie je jasné, a zaujímajú ma praktické skúsenosti, to sú reálne rozdiely v teplote vo vnútri akéhokoľvek skleníka v závislosti od hrúbky použitého polykarbonátu pri hrúbke 4 mm alebo 6 mm.
Neplánujem ho celoročne vykurovať (maximálne na jar teplotne dotemperovať pri hroziacom mraze), vie mi niekto povedať orientačné čísla, akú máte teplotu v skleníku ak je vonku napr. -5°C.
Je mi jasné, že túto teplotu asi ovplyvňuje ďalších x-faktorov od izolácie tepelných mostov konštrukcie skleníka, rýchlosti vetra, počas dňa naakumulovanom teple, ....
Keďže v mojom okolí nemá nikto polykarbonátový skleník, tak nemám ani najmenšiu predstavu, či už pri 4 mm hrubom polykarbonáte takýto skleník zvládne bežné jarné prízemné mrazíky bez poškodenia rastlín vo vnútri (t.j. bez zásahu človeka, udrží teplotu nad nulou). Ďakujem.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod Radim K » 29 kvě 2019, 12:19

Máme přesně takový, 3x8, a musím říct, že se tam teplota chová jinak (lépe?) než ve skleněném. Ale přesně jak říkáš, je to závislé na tolika faktorech, že se to nedá paušalizovat. Každopádně máme skleník 3 zimy a nejméně tam bylo -11°C. Letos tam bylo nejméně -3 až -4°C. Většinou bez jakéhokoliv topení, ale přes nejchladnější noci zapálené svíčky nebo na 2 hodiny puštěný přímotop (letos poprvé). Skleník je ale celoročně narvany kontejnerovanymi sazenicemi a je na betonové ploše, takže je tam v podstatě značná akumulace tepla do materialů, takže první mrazík se tam obvykle vyskytne v prosinci.
Je to takový svůj svět. A hlavně ve skleníku je -10 něco jiného, než -10 venku, aniž by se to dalo úplně vysvětlit.

Každopádně planujeme ještě jeden, zapustit mírně do zeme, na stanoviště, kde i přes zimu svítí slunce (když svítí), zcela bez vytápění a osadíme jej citrusy a dalšími subtropy.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1895
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod nene » 29 kvě 2019, 12:22

Je jasné, že je to o penězích, ale - nejsem tak bohatý, abych mohl kupovat levné věci - platí o skleníku mnohonásobně. Od materiálu konstrukce (hliník vs. ocel tj. bezúdržbovost vs. rez, natírání) po tloušťku polykarbonátu (čím tlustší, tím lépe). Důležitý je i způsob odvětrávání skleníku, dvoje protilehlé dveře (posuvné nelítají ve větru) nebo možnost odstranit stěnu, okno....Polykarbonát má jednu překvapivou příjemnou vlastnost oproti sklu - v letných horúčavách stíní, izoluje, prostě vevnitř je chladněji než venku na slunci. Větrání je samozřejmě nutné hlavně kvůli srážející se vlhkosti - máme oblouk, ale voda, která se sráží na stěnách, když se nevětrá, kape na rostliny a nikde jinde kytky tak ochotně neplesniví jako v místě kapek...u nás je na vině výrobcem nedodržený poloměr oblouku skleníku (a v důsledku i nedostatečná velikost větracích otvorů v čelech - skleník nám dělal výrobce krytů na bazény a nedodržel požadavky, cena byla sice příznivá, ale proklínáme ho často). Pokud jde o tepelnou izolaci při nízkých teplotách - dá se to spočítat, ale prostě čím víc vzduchu, tím lépe. Silný polykarbonát má i lepší nosnost při sněhové nadílce v zimě - máme 8 a 10 ve dveřích, ale stejně jsme museli vyztužovat skleník podélnými přídavnými lištami a v zimě chodíme ometat sníh - namrzá na vrcholu oblouku. Dost důležité je i zaslepení komůrek polykarbonátu páskou - jinak tam vzlíná voda, rostou řasy, lezou žížaly, je to nevyčistitelné a snižuje to množství světla ve skleníku (a vypadá to hnusně) - samozřejmě vlastní zkušenost /pásku slibovali, nedodali/.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4203
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod Marek1970 » 29 kvě 2019, 12:52

Radim K píše: Máme přesně takový, 3x8, ....

Radim môžem ťa poprosiť, aký máš na tom skleníku polykarbonát 4 mm alebo 6 mm ? Dík za odpoveď.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod Radim K » 29 kvě 2019, 14:57

4, ale na tom novém pro subtropy chceme radši 6 mm.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1895
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod ZdenekCernoch » 29 kvě 2019, 21:00

Polykarbonát je přežitek nedává dovnitř dost světla . Lepší v tomto směru je plexiglass Altop a uplně nejlepší dvojítá foukaná folie se životnosti plus minus kolem 10 - 12 let za cenu kolem 2,5 eura m2. Velké produkční skleníky a foliáky jsou řešeny bud jednoduchým sklem a uvnitř zateplovací a stínovací materiál nebo dvojitá foukaná folie se sílou 200 mikronu a je po starostech. S6
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod sasman » 29 kvě 2019, 21:41

Radim K píše:A hlavně ve skleníku je -10 něco jiného, než -10 venku, aniž by se to dalo úplně vysvětlit.


Je to hlavně tím, že zdaleka největší (nejintenzivnější) přenos tepla je prouděním - a v uzavřeném skleníku je proudění vzduchu malé, takže je malý i přenos tepla. Pokud bys dal do skleníku ventilátor, který by ten vzduch o teplotě -10 °C intenzivně rozháněl kolem rostlin, škody by byly kvůli silnému proudění pravděpodobně daleko větší (námět na pokus? :D ).
Druhý největší přenos tepla je vedením - to by se musely např. listy rostlin dotýkat stěn skleníku. Potom by byl odvod tepla z listů rostlin větší, a mohou zmrznout listy dotýkající se stěn skleníku.
No a nejmenší přenos tepla je radiací, což je v zavřeném skleníku taky omezené.

Mimochodem letos jsem měl ve foliovníku jeden den ráno -1°C a všechny rostliny včetně rajčat a fíkovníků to přežily bez úhony - bylo to způsobené právě malým přenosem tepla v uzavřeném foliovníku.
sasman
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 05 říj 2016, 11:13
Bydliště: Vizovice 325 m n. m.

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod Stanley_51 » 29 kvě 2019, 21:44

Marek1970 píše:Ahoj. Chcem poprosiť o radu. Zvažujem kúpu polykarbonátového, sériovo vyrábaného skleníka.

Mám seriově vyráběný skleník od Laniplast s polykarbonátem 4mm. Již nikdy více bych si nic takového nekoupil. Za prvé - konstrukce z hliníku je sice bezúdržbová, ale hliník je tak měkký, že po každém silnějším větru rovnám konstrukci. Za druhé - polykarbonát 4mm je tak slabý, že ho větší vítr nebo sníh vytrhá z konstrukce a honím ho po celé zahradě. Pro mě to měla být náhrada za foliák, ale je to pouze k vzteku. Takže za mně - nedoporučuji. Raději si ho postav ze dřeva a dej polykarbonát aspoň 10 mm. Pak to bude mít význam.
.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9205
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod ZdenekCernoch » 29 kvě 2019, 22:06

a když už ze dřeva tak něco co vydrží a nehnije jak smrk za pár let je po něm. Modřín taky není žádná výhra na konstrukci kde se sráží a stéká voda. To by se muselo obložit hnikovým plechem aby to vydrželo S14
mrazová kotlina Nízkého Jeseníku ve 460 m.n.m zahrada u rodiču Větřkovice
ZdenekCernoch
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3930
Registrován: 29 zář 2008, 21:38
Bydliště: Větřkovice u Vítkova

Re: Stavby našich zahrad - drobné i větší

Příspěvekod Marek1970 » 30 kvě 2019, 08:13

Ďakujem za všetky komentáre a rady S6 . Už mám v tom trochu jasno. Teraz sa len rozhodnúť, či zostanem u sériovo vyrábaného oblúkového skleníka z oceľových profilov s min. 6 mm polykarbonátom (kde nevznikajú problémy s ich vypadávaním z profilu ako to je u hliníkových skleníkov so sedlovou strechou) alebo vyrobiť si skleník na mieru z dreva. Skúsim to premyslieť a prekalkulovať a uvidím aké čísla mi z toho vyjdú.
Marek1970
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 05 lis 2018, 18:14
Bydliště: "kúsok" od Piešťan, cca 160 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků