Mango ( Mangifera indica.L. )

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod J.K. » 09 čer 2020, 15:52

Viac skuseností ani tento rok mať nebudem. Jedna rastlina mi masívne kvitla vlani na jeseň, žiaľ toho roku v prvej perióde nič. Teraz začína druhá perióda a z jedného výhonu mám pocit že budú kvety, ale je každopádne neskoro. Čo už, uvidím zase o rok. Zrezal som ju pre dvomi týždňami, možno jej to pomôže znormalizovať čas kvitnutia.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod jardos » 05 zář 2020, 13:07

J. K zaujimalo by ma, ako sa ma tvoje mango. Ja som mal asi stastie zatial, od maja zasadene mi rastie celkom svyzne. Aktualne mam 6 fazu rastu a 65cm vysku. Mam ho stale vonku v polotieni hrozna. Je krasne, avsak zima ukaze :). Ty ho mas v skleniku?
Obrázek
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 501
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod J.K. » 06 zář 2020, 08:15

Povedal by som nic moc. Ako som pisal minule, nejake kvety mala v juli a z pociatku aj nieco nasadila. Lenze vo velkosti okolo 1cm vsetky plodiky zhodila.
Obrázek
Tak som potom zrezal aj vyhony, na ktorych kvitla. Teraz su uz znovu obrastene. Je v skleniku vo volnej pode a rastie silnejsie, akoby som si zelal. Ak sa neutlmi rast plodenim, bude to problem.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod MonikaV » 06 zář 2020, 09:49

J.K. -- ale vypadá parádně S9
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 969
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod jardos » 06 zář 2020, 11:12

JK ozaj parada. Nepoznam nikoho, komu by v nasich koncinach co i len kvitlo. Z obrazka sa mi zda, akoby si ho mal vonku a nie v skleniku. Prosim ta, ten sklenik vykurujes v zime na kolko stupnov?
Myslis, ze keby zakvitlo skor na jar, tak by do zimy dozrelo? Ako, ta teplota v skleniku by asi problem po neskorsom kvitnuty nebola, skor je asi problem v kratkom dni a nedostatku svetla a slnka. Ale myslim si, ze keby si mal tu sortu a podpnik, co maju v sadoch na Sicilii, sance by sa ti hodne zvysili. Ja im tam aj vypisujem, ale su na slovo hodne skupy. Teraz tam oberaju odrodu Kensington pride.
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 501
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod J.K. » 06 zář 2020, 14:25

Osobne nepoznam sice nikoho ani ja, ale isto je takych viac. Ved minimalne p. Matejka z Vykana. Ale tropicke veci a myslim ze aj manga ma aj tunajsi clen - martas. Len uz sem asi nechodi.

O teplotach som tu uz pisal - v zime sa snazim, aby teplota neklesla pod 7 a nestupala nad 14st. A co sa tyka ostatnych otazok, ako sa hovori: mysliet, znamena h..o vediet :D Nema cenu spekulovat co by, keby. Treba len trpezlivost a dufat, ze raz sa podari. Alebo mozno aj nie.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod J.K. » 17 bře 2021, 21:30

Ako kedysi spieval Vlasta Redl - "zase nic..."
Obrázek
Škoda že nikto ďalší sa nechce podeliť o svoje skúsenosti, ale nútiť nikoho nemožno.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod dzani696 » 17 bře 2021, 21:36

Ja sa teda zatiaľ nemám čím pochváliť :) prvý pokus s naklíčením semena je tomu tak 3-4 týždne. Som zvedavý či vyleze. Ale už sa teším na štepenie :lol: :lol: :lol:
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod Hofis » 17 bře 2021, 22:27

Ona chuť zkusit to by tu byla, ale na to už potřebuješ opravdu dosti speciální podmínky. Pro úspěšné dopěstování plodů i v zimě minimálně 15 stupňů a hodně slunce, takže přisvěcovat. Ideálně tropický skleník. Ale máš moc pěkné, ty rostliny. S6 Ono se to jednou povede... :wink: Vím o čem mluvím. U tomelu čekám 11 let než zaplodí, u lokvátu čekám již dlouhých 12 let. To je potom ten správný adrenalin, jak píše Miloš. :P
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod J.K. » 17 bře 2021, 22:59

No jo, jasne. Ja som mal na mysli ľudí, čo už to u nás skúšajú vo voľnej pôde.

S tým prisvetľovaním v zime to asi nebude také žeravé. Pani z Odesy má niekoľko rastlín v kvetináčoch (v skleníku) a pár plodov pravidelne dopestuje. Ale teplotu má podstatne vyššiu, ako ja.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod Pavel_CZ » 18 bře 2021, 00:27

Ja se na manga nechystam, ale podle me i u nas je slusna sance se neceho dopestovat. Podivejte se treba sem na chlapka ze Springfield, VA
https://www.youtube.com/watch?v=x0Cxt0SkoNk
Je sice pravda, ze suma tepla ve Springfieldu je nekde jinde, nez u nas, ale je to taky zona 7A. Kdyz jsem s nim mluvil, tak rikal, ze zadne topne kabely apod. nepouziva a vytapi na 45F, coz je podstatne niz, nez vama zminovanych 15C. Ze kdyz je pouzival, tak mel mensi uspechy, nez ted bez nich. Sklenik, nebo spis foliak postavi nekdy v listopadu a sbali v dubnu. Podle me, kdyby jste se stejnym setupem zasadili mango na gomere, tak by byla velka sance na uspech.
Na tropicalfruitforum.com jsem videl i fotky od Itala, jak ma mango cele pokryte a obsypane snehem, prezilo v pohode (ale ta teplota nebyla moc pod nulou)
Takze se nenechte odradit a zkousejte :)
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod J.K. » 18 bře 2021, 05:54

Pavel_CZ píše:...vytapi na 45F, coz je podstatne niz, nez vama zminovanych 15C...

Neviem pre koho bola reakcia určená, ale mne kúrenie spína pri +7. Rastliny mám na gomere a s rastom problém nie je. Akurát nechcú kvitnúť na jar. Príčin môže byť viac.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod Hofis » 18 bře 2021, 08:00

No vlastní zkušenosti bohužel nemám, ale Šamla ve svém svazku subtropy píše, cituji: „K vyprovokování intenzivního kvetení pomáhá 3 až 4měsíční snížení závlahy. Po tomto šoku má následovat období bujného růstu, které vyvolá hojnost květních lat.“
Jinak taky píše, že se už několika pěstitelům u nás podařilo mango dopěstovat do plodnosti jako pokojovou rostlinu.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod J.K. » 18 bře 2021, 08:18

Díky Honzo, ja skleník nepolievam od novembra do februára. Pri tak nízkej teplote by inak všetko uhnilo. Ale môžem skúsiť prestať ešte skôr.

Ta pani čo som spomínal vyššie nie je z Odesy, ale zo Záporožia, nepamätal som si presne. Volá sa Татьяна Кузьмук. Má hodne videí YT alebo fotiek na FB.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod radek.god » 18 bře 2021, 12:49

geochelone píše:Tady je pár fotek z Kanárů - La Palma, foceno na konci listopadu 2016, všechny odrůdy byly fantastické!

No nechce se mi moc verit, ze by to nekomu u nas vykvetlo a dokonce i zaplodilo.Vubec tyhle fotky MALYCH mangovniku me sokovaly. S8 . Mam nekde fotku ze Sri Lanky, kde mel nekdo mangovnik na zahrade tak jako maji lide u nas jablone.Ale to byl strom vysoky a relativne i siroky jako krava :D :D :D !!!
Me ten mangovnik laka a libi se mi, ale proste na ne mam nakou smulu nebo na to nemam podminky.Posledni mangovniky ani uz ani nevyklicily a ty predchozi mi po case vzdy chciply.Dorostly do 30-60 cm vysky a pak slus.
Zacnou usychat spicky listu, pak to na konci zacne cernat podobne jako avokado a je konec
S13
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1655
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků