Mango ( Mangifera indica.L. )

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod dzani696 » 02 srp 2022, 20:24

Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod radek.god » 03 srp 2022, 11:30

jardos píše: Dobre vidim, ze ti rastu z pecky dve stonky???

Ano Jardo, vidis dobre :-) Z jedne pecky roustou 2 stonky.Co Dva !!! Z druhe jich roste mnohem vic ! Napocital jsem 6 :o
Ale je fakt, ze je to schovane v hline a je tedy mozne, ze neco z toho budou vetvicky z jiz rostouciho stonku.Ale i tak verim, ze to druhe mango ma 3+ stonku .Nebyva to bezne, ale uz jsem se se 2 stonky setkal.S vice zatim ne .Tak jen doufam, ze to pak bude mit oddeleny nebo oddelitelny koren a bude vice mangovniku :-) Cim vic, tim lepe.Beru to jako zalohu.Protoze necekam, ze mi vsechny doma preziji zimu ... Spousta kdysi skoncila na 40-60 cm a pak zcernaly jako avokadoa chciply S13
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1746
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod Stanley_51 » 03 srp 2022, 11:59

radek.god píše: je tedy mozne, ze neco z toho budou vetvicky z jiz rostouciho stonku.

Měl jsem to již několikrát a nejen u manga ( liči, longan ), ale vždy to je více stonků ze semene a rozdělit to bez úhony nejde.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod jardos » 03 srp 2022, 12:37

Radek tak to je vyborne. Neviem ci o tom vies, ale manga sa delia na polyembryonalne a monoembryonalne. Vacsina tu predavanych druhov je mono. A teda ked zasadis pecku, vyrastie z nej jedna rastlinka, ale je diva, cize plod bude s vacsou pravdepodobnostou chutovo nic moc a cakas dlho na urodu. Ale ked zasadis pecku a vyrastie z nej viac rastliniek ako v tvojom pripade, je to druh manga polyembryonalnych a teda netreba ho stepit, plod bude rovnaky ako na materskej rastline, co je velka vyhoda. Da sa o tom precitat. Akurat som nie uplne na 100% pochopil, ci vsetky rastlinky z tej pecky, alebo len ta, co rastie z toho najvacsieho fragmentu tej pecky. Lebo ked tuto pecku zbavis obalu, tak to vnutorne jadro sa sklada z niekolkych kuskov...z kazdeho ti narastie rastlinka. U monoembryonalnych je to len jedno jadro= jedna rastlinka.
Monika, to nie je ten roubek. Ten je zabaleny stale v parafilme, nerobi nic, len je stale zeleny :)
Naposledy upravil jardos dne 03 srp 2022, 20:43, celkově upraveno 2
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod dzani696 » 03 srp 2022, 16:52

Jaro nepomýlil si si polyembryonálný,monoembryonálný s polykarpický , monokarpický ? Nechce sa mi veriť že by mangifera patrila aj do monokarpickej skupiny.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod jardos » 03 srp 2022, 20:41

Hej, moze byt...sorry za to, ale podstata plati. Idem to opravit, diky ;)
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod radek.god » 03 srp 2022, 21:48

* Jardo diky za vysvetleni, to jsem vubec netusil :-) , tak snad nebudu "monofonni" :-)
sice neverim tomu, ze to dokazu dovest do veku a stavu kveteni a plozeni, ale i tak bych byl rad, kdyby aspon jedna rostlinka prezila par let :-)
* Stando , ale pecka prece drive ci pozdeji odpadne nebo se vycerpa nebo uhnije ci zplesnivi.Kazdopadne by pri trose stesti mela zustat rostlina s korenem.
A domnivam se, ze kdyz budu mit na kazde strane pecky jeden stonek, tak nebudou mit spolecny nerozdelitelny koren, ale podle me kazda svuj.Taky me napada co by se stalo, kdybych ted mango vyndal, pecku rozriznul v pulce a kazdou pulku dal do jineho kvetinace ... Coz mi pripomina avokado.Tam mi taky obcas vyrostly 2 kmeny z jedne pecky.Ale to mi vzdy po 60-100 cm zcerna a konec, tak nevim zda to ma pak spolecny koren nebo se to dalo nejak oddelit.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1746
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod Stanley_51 » 04 srp 2022, 12:42

radek.god píše:* Stando , ale pecka prece drive ci pozdeji odpadne nebo se vycerpa nebo uhnije ci zplesnivi.Kazdopadne by pri trose stesti mela zustat rostlina s korenem.

Není nic jednoduššího, než to vyzkoušet. S14
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod radek.god » 06 srp 2022, 14:01

Ted na to pekne sviti slunicko :-)

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1746
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod radek.god » 11 srp 2022, 17:00

Ne vsechny mangovniky rostou v pohodě...
Tomuhle se rozmocily ci uschly listy a hlavni kminek uschnul ... Jinym zaroven odeslo i to semeno a chciply uplne S13 .
Tady se mangovnik zacina vzpamatovavat a znova od semene obrustat :wink:

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1746
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod MonikaV » 13 srp 2022, 13:31

Přílišná vlhkost asi taky není dobrá a pak slunce (i když né přímé - je za oknem) listy mírně popálené, ale valí neskutečně, uvidím jak dlouho to vydrží , sáček mírně nastřihnu, ať tam není až taková vlhkost.
(radku- mango pod igelitem téměř nezalévám, tak nemohlo u tebe dojít k přelétí?)
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 994
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod radek.god » 13 srp 2022, 18:28

Moniko, prelite urcite nebylo.
Respektive jsem neproderavelou PET zasypal temer po okraj hlinou, dal tam mango, zahazel hlinou a slepil spodni cast PET s odriznutou vrchni i s vickem.
Pokud to nepreleju, tak je tam vlhko akorat.
Samozrejme to vysycha i pres izolepu trochu.Kdyz jsou rostlinky vetsi, tak uz PET dole provrtam.
Spis se to asi pokazilo, kdyz jsem nebyl pres den doma, abych je dal mimo prime slunce.Takze asi PET zafungovala jako sklenik a uvarilo/prehralo se.
V kombinaci s vlhkem...
Kdyz jsem to za 2-3 dny zjistil, bylo uz pozde.
Vlhko tam bylo, protoze vicko PET bylo uzavrene.Ted je nemam na primem slunci v tech PETkach a je to bez vicka.
Mel jsem je ruzne po balkone a jsem pod strechou, takze ne vsude je slunce ve stejnou dobu a nektere rostliny byly velkou cast dne tedy ve stinu.I proto zarvaly jen nejake. :-)

Zbyla tak pulka, stejne ocekavam, ze zimu preziji 1-2 rostliny

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1746
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod MonikaV » 22 srp 2022, 13:06

Mango pod igelitem, neskutečně jede, a i kořeny se začaly prodírat, tak dnes došlo k přesazení a rozdíl je opravdu neskutečný! (muže to být i rozdílným druhem pecky , nebo ta vlhkost bude tou hlavní příčinou...?)- nechám pod igelitem co to půjde a uvidím jak to bude i z vyzráváním dřeva.

Obrázek

Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 994
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod Franz » 29 srp 2022, 09:40

Tak máte to pěkné já se snažím asi 4 roky pěstovat a moc mi to nejde mám to ve skleníku takže teplo tam je když jsem to pěstoval na sucho tak to byla úplná katastrofa sem tam list a chloroza pak jsem to dal do propustného substrátu s podmiskou a je to lepší má snahu to růst jen listy stále chlorotické máte nějaké spešl hnojivo?
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod milos 51 » 29 srp 2022, 12:10

Letos jsem dostal od kamarádů rostlinu manga ze Španělska . Je to odrůda Irvin a je roubovaná Forkertem na neznámé podložce . Jediné ,co jsem prozatím o mangu zjistil ,stejně jako Monika je ,že mango miluje vysokou vzdušnou vlhkost . Rostlinu mám ve foliáku a ještě celou zabalenou ve foliovém rukávu .
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Krásně je vidět Forkertovo roubování
Obrázek
A z podložky taky vyrůstá výhonek na případné rozmnožení .
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1868
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 90 návštevníků