Mango ( Mangifera indica.L. )

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod jardos » 12 dub 2019, 12:02

Honza, vies mi prosim ta napisat, ake velke mas to Nam doc mai mango a v com a kde ho pestujes? Mango je pre mna King of fruit. Keby som si mohol priat pestovanie jedneho tropickeho ovocia u nas na zahradach, bolo by to prave mango. Ja som vysadil pecku Nam doc mai manga asi pred 2 tyzdnami priamo na zahon do zahrady. Mam to tak kazdy rok...pecku dam do zeme, mango do podzimu vyrastie tak na cca 20-30cm a zaciatkom decembra pri silnejsich mrazoch zmrzne. Tento kultovar je vsak obrovska mnamka. A silno koumam, ako ho prinutit rast a hlavne plodit. Samozrejme vo volnej pode to nepojde, jedine v kochliku. Ale mna prave zaujima aj moznost stavat cez zimu okolo neho nejaky vykurovany a vlhky sarkofag a mat to celorocne vonku. Ale to je asi scifi.
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 501
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod Honza123 » 12 dub 2019, 15:53

Mám jich několik. mají do půl metru a obě jsou roubovaná. Při pěstování se musí dávat pozor na choroby, jsou na to ale i přípravky. Pokud je roubované tak kvete pravidelně. Přes zimu se jim moc nedaří, přes léto by mohly narůst. No vzhledem k tomu že je to trop. rostlina (nejodolnější jsou ty naroubované na odrůdě Gomera) se musí pěstovat ve skleníku nebo nádobě. Ty nejodolnější zvládají klidně 8 st., ale přes den to musí stoupat třeba ke 12. st (Ale jde o velké stromy v půdě).
Honza123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 157
Registrován: 18 zář 2017, 23:02
Bydliště: Praha/Roudnice nad Labem (cca 200 m n. m)

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod J.K. » 24 úno 2020, 19:19

jardos píše: JK, hod niekde foto ak sa ti da...

Radim K: Tak zrovna mango, to je jeden z nejtěžších kalibrů. Nesnese dlouhodobě pod 15°C. Teplota půdy by rovněž musela být min. 15°C.

J.K.: To nie je celkom pravda. Mám 3 rastliny vo voľnej pôde v skleníku. V zime mi kolíše teplota medzi 7 a 14st. Teplota pôdy takisto okolo 8st. Zatiaľ majú za sebou štvrtú zimu a žijú.

Toto su tie 2 lepsie:
Obrázek Obrázek Obrázek
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod Radim K » 24 úno 2020, 22:07

Tak to koukám, že ti přežívají nižší teploty. Poprvé jsem měl 2 manga ve volné půdě v zimní zahradě před asi 10 lety, kde teplota neklesala pod 10°C a odešly hned první zimu. Dalších několik v kontejneru odešlo v posledních 5 letech v zimní zahradě, kde to neklesá pod +13°C. Za to doma přes zimu vyrostou o půl metru..
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod J.K. » 25 úno 2020, 07:42

Možno je to aj podnožou, sú na gomere. Každopádne tie teploty su jednak kompromis s inými rastlinami, ale aj také rozumné minimum, čo sa dá s malými nákladmi dosiahnuť. Či sa to podarí dotiahnuť aj k plodeniu (a dozretiu) sa uvidí. Ja som samouk. Ľudia čo to v našich končinách dokážu, si to nechávajú pre seba.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod Honza123 » 27 úno 2020, 18:03

Ano, Gomera to ovlivní dost. Ale záleží i na naroubované odrůdě. Něco dává v pohodě i 8 st. Viz Španělsko. A tam pěstují i jackfruit a další zajímavé rostliny. Je to sice krátkodobá teplota, ale i tak mě to překvapilo. I tady v ČR to má jeden pěstitel dlouhodobě okolo 10 st. a přežívá. Je to ale větší rostlina
Honza123
nováček
nováček
 
Příspěvky: 157
Registrován: 18 zář 2017, 23:02
Bydliště: Praha/Roudnice nad Labem (cca 200 m n. m)

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod Hofis » 27 úno 2020, 18:48

Na Kanárech jsou celkem běžně k vidění mangovníky v zahradách, někdy i celkem pěkné vzrostlé rostliny. A také tam dokáže být sem tam v zimě i slušná kosa. Byly i roky, kdy tam nasněžilo a muselo se topit v ananasáriích. A mangovníky to očividně daly.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod BXL » 28 úno 2020, 16:59

Neviem si predstaviť mango v črepníku,na Floride sú to stromy ako stará hruška veľkosťou.
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod Stanley_51 » 28 úno 2020, 17:29

Japonci je pěstují ve sklenících ve velikosti okolo 1,5 m
https://www.youtube.com/watch?v=9eF0bM1KGyA
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod jardos » 29 úno 2020, 09:16

Hodne musi zavisiet od kultivaru a podnoze, na com je nastepene. Pre mna su krasnym prikladom mangove sady na Sicilii. Sicilia nie su ziadne tropy. Samozrejme sa tam nedaju pestovat kultivari ako v Indii ci Malajzii, ako napr. Nam doc mai. Mal som moznost si par krat zakupit Sicilske mango. Bolo vyborne. Ak si chcete precitat viac, navstivte stranku papamango.it. Su tam aj 4 kultivari, napr. Kend, ktore pestuju. A teraz sa pozrite, v akych podmienkach.
Posielam mapku, kde je vhodne na ostrove pestovat mango.
Dalej posielam Tmax a Tmin teploty za tento februar z oblasti Catania, kde je podla mapy ta area najvacsia.
A potom este posielam Tmax a Tmin teploty priamo z miesta, kde ma ta firma papamango sady. Tu som zvolil januar 2019, vlanajsi, ten bol zaujimavy. A cuduj sa svete, aj tieto nizke teplity zvladli a mali urodu. Ako je to mozne?
Obrázek

Obrázek

Obrázek
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 501
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod J.K. » 01 bře 2020, 16:13

Ja len doplním, že obidve rastliny na mojich fotkách patria do skupiny thajských máng.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod radek.god » 26 kvě 2020, 10:14

U me je scenar vzdy stejny.Semeno obcas vyklici a pak to v ruzne vysce zacne nahore cernat a uschne to.Zimu mi neprezila nikdy zadna rostlina, nejvyssi mela kolem 30 cm S13
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod geochelone » 09 čer 2020, 09:45

Tady je pár fotek z Kanárů - La Palma, foceno na konci listopadu 2016, všechny odrůdy byly fantastické! Jak to vidíte v zimě - stačil by vytápěný skleník, nebo by se ještě muselo přisvěcovat?


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
geochelone
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 9
Registrován: 28 kvě 2016, 19:03
Bydliště: Neveklov 413 m.n.m. Matěj

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod Hofis » 09 čer 2020, 11:50

Těžko říct, já si myslím, že by to možná ani nutné nebylo přímo pro tu rostlinu, protože se komerčně pěstuje i na Kypru, takže naše světelné poměry jako takové by asi mohla zvládnout. Jde ale o to, jak by u nás dozrávaly plody a v jaké kvalitě. Mango má mít podobně jako palmy nohy ve vodě a hlavu v ohni. Ten oheň nám tu občas dost chybí, hlavně na podzim a v zimě. To by asi byl ten nedostatek přímého slunečního svitu na kvalitě plodů znát. Ale u Jožky (J.K.) vypadají ty rostliny moc pěkně, třeba přidá svoji praktickou zkušenost. :)
Mě se podařilo asi před deseti lety vypěstovat semenáček. Někdy o Vánocích jsem zasadil pecku, vzešla, přes zimu jsem to měl za oknem v koupelně na jižní stranu, přes zimu je tam dost teplo a vlhko. Rostlina celkem rostla, paradoxně se jí ale stalo osudným přenesení v květnu ven, nedala ty chladnější noci a zašla.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mango ( Mangifera indica.L. )

Příspěvekod Stanley_51 » 09 čer 2020, 14:32

Hofis píše: Mě se podařilo asi před deseti lety vypěstovat semenáček.

Mám obdobnou zkušenost. Podařilo se mi vypěstovat celkem slušné rostliny, ovšem po roce vždy všechny zašly. Důvod jsem ale nezjistil. Podmínky jsem jim zachovával stejné, ale nebylo to nic platné. Myslím, že ten první rok je pro rostlinu z mě neznámých důvodů kritický.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků