Lísky (Corylus)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Lísky (Corylus)

Příspěvekod bradhal » 15 dub 2014, 10:14

Zdravím.
Pořídila jsem si nějaké lísky (to je tak, když někam jedu a tam nemají to, co jsem chtěla) a jak je na jeden rok co nejlíp zachovat? Jsou to jenom pruty s drobnými kořínky, zatím si lebedí asi 14 dní napůl potopené v kýblíku s vodou. Mám je dat do nějakého záhonu? Rovně? Šikmo? Hluboko? Nebo do velkého květináče a věnovat jim péči u terasy? Díky za radu.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Lísky (Corylus)

Příspěvekod J500j » 15 dub 2014, 12:34

No vidím že si kupovala u tkzv. "ODBORNÍKOV", ktorí ti riadne poradili. Lieska je nezmar. Ale ak inak nevieš posaď tak hlboko prípadne trocha hlbšie ako boli posadené predtým. Nič nepokazíš. S6
Uživatelský avatar
J500j
oficír
oficír
 
Příspěvky: 609
Registrován: 19 zář 2011, 14:11
Bydliště: Bratislava,ZB., 175m.n.m., záhrada otvorená zo severu ____ Jano

Re: Lísky (Corylus)

Příspěvekod bradhal » 18 dub 2014, 12:59

Zdravím.
Zahradnictví dobré, spíš já jsem se nezeptala. V kýblíku se jim daří, asi je letos budu mít do podzimka jako hrnkovou rostlinu a pak je teprve dám do volné půdy. Nechci o ně přijít vlastní blbostí hned po zakoupení.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Lísky (Corylus)

Příspěvekod Carduelis » 22 dub 2014, 15:25

Kdyby měl někdo na výměnu lísky, tak mám pár kontejnerovaných - Lombardská červená

Obrázek
photo uploading
Uživatelský avatar
Carduelis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 590
Registrován: 22 úno 2011, 16:58
Bydliště: Moravský Krumlov asi 250 mnm

Re: Lísky (Corylus)

Příspěvekod Josef » 23 srp 2023, 10:26

Tak u nás proběhla na Vysočině sklizeň velkoplodých lískových ořechů s červeným i zeleným listem. Velká spokojenost, krásné velké a zdravé oříšky a že jich k našemu překvapení v tomto vedru bylo. Pochopitelně jsme nechali jako každý rok i něco veverkám na vánoce.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 587
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Lísky (Corylus)

Příspěvekod Hofis » 23 srp 2023, 10:33

Ano, potvrzuji také výjimečně dobrý rok pro lískové ořechy u nás na severu ve VDF. Prakticky po 4 letech opět hodně solidní úroda. Od začátku týdne baštím již ty nejranější odrůdy, které jsou už plně vyzrálé a na keřích nebo spíš stromcích toho ještě visí kvanta, za chvíli už budou hotové i středně pozdní odrůdy. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Lísky (Corylus)

Příspěvekod nene » 23 srp 2023, 10:44

Vy nemáte veverky? My doma lísky zrušili, protože za třicet roků jsme nesklidili ani oříšek. Soustředíme se na uhlídání vlašáků :shock:
Na jihu letos většina oříšků opadala, asi moc vlhko.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Lísky (Corylus)

Příspěvekod Hofis » 23 srp 2023, 11:29

Nene, veverky samozřejmě máme, a pravděpodobně i několik rodinek, vidíme jich více, černé, rezavé a jednu dokonce i bez ocasu, ta se nedá splést. :) A také máme datla, ten taky dokáže dost spořádat. :) Ale také máme asi tak 20 vzrostlých lísek různě kolem zahrady, a když přijde slušná úroda, příroda nemá šanci to spořádat. Když byla naposledy dobrá úroda před 4 lety, tak jsme nasbírali několik beden. Brali jsme z toho ještě průběžně i minulý rok, ale už to úplně nebylo ono. I když to dáš na několik dní do mikroteňáku, což dost pomůže a jádra zvláční, už to prostě je dlouho a není to ono. A na půdě stále ještě jedna bedýnka je. Letos bude nahrazena čerstvou sklizní. :)
Jediný, co mě trochu štve je, že budu muset v příštích 2 letech zase tahat kupu semenáčů z borůvek, protože tam si je ty veverky schovávají na zimu tak nějak nejraději a samozřejmě na něco zapomenou... :(
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Lísky (Corylus)

Příspěvekod nene » 23 srp 2023, 13:01

My jsme tady v lesích a lískových keřů je všude kolem spousta, ale ta naše Hallská byla holt asi nejlepší široko daleko :D . No ano, spíš největší :) .
S těmi semenáči v borůvkách jsme na tom stejně - akorát teda nám tam rostou vlašáky - a ty jak se nenajdou včas, tak ten kůlový kořen se pak špatně tahá ven.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Lísky (Corylus)

Příspěvekod kasta » 23 srp 2023, 16:02

nene píše:Vy nemáte veverky? My doma lísky zrušili, protože za třicet roků jsme nesklidili ani oříšek. Soustředíme se na uhlídání vlašáků :shock:
Na jihu letos většina oříšků opadala, asi moc vlhko.


ano taky máme lísky jako okrasné :) a já dost používám větve na různý konstrukce, dokonce na násadu hrábí :) párkrát jsme sklidili pár oříšků, jinak krmíme veverky a strakapoudy
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1212
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a


Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků