Maclura pomifera

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Maclura pomifera

Příspěvekod martas » 03 pro 2014, 23:56

Dej jí ale od samců hodně daleko.Mě letos samci kvetli a mají pylu spoustu.Když jsem s nimi zatřásl tak to z nich létalo jako z lísky.Jinak jsou ti samci hodně dekorativní.Mají krásně žluté kulaté jehnědy.Z dálky úplně svítí.Obávám se že opýlí všechny samice cudránií v dosahu.Pro jistotu bezsemennosti jsem si raději pořídil i tu stenospermokarpickou odrůdu.
martas
ouško
ouško
 
Příspěvky: 60
Registrován: 21 čer 2012, 15:45

Re: Maclura pomifera

Příspěvekod sipánio » 04 pro 2014, 16:01

stenospermokarpickou odrůdu. :shock: :shock: prosím martas... čo je toto zač ???? opisal by si bližšie túto odrodu ?? diky
sipánio
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 211
Registrován: 11 bře 2013, 17:21
Bydliště: Nová Dedina, 200 m.n.m

Re: Maclura pomifera

Příspěvekod Stanley_51 » 04 pro 2014, 16:59

sipánio píše:stenospermokarpickou odrůdu. :shock: :shock: prosím martas... čo je toto zač ????

A ty neznáš strejdu " Googla " ? Ten ti to ozřejmí....
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Maclura pomifera

Příspěvekod martas » 04 pro 2014, 23:28

Já Ti toho sipánio také moc nepovím.Je to všechno malé.Až na ty samce.Ty už mám déle.Loni v zimě jsem sehnal v zahraničí rouby cudránií a k nim rovnou i maclurové podnože.Byly to rouby samce + tři samičí odrůdy.Jedna obyčejná,druhá partenokarpická a třetí bezsemenná (stenospermokarpická).A protože mi očkování kvůli třesu v rukou moc nejde tak jsem poprosil France jestli by se toho neujal.Tímto mu ještě jednou děkuji.
Vzal jsem tu stenosper.....odrůdu hlavně kvůli tomu že chci mít ve sbírce i samce.A když bude samec tak ta partenokarpická bude mít semena.Což u té stenosper..... odrůdy nehrozí.Ta semena sice vytvoří,ale ty hned v zárodku zaniknou nebo se nevyvíjí.
martas
ouško
ouško
 
Příspěvky: 60
Registrován: 21 čer 2012, 15:45

Re: Maclura pomifera

Příspěvekod sipánio » 05 pro 2014, 12:14

martas píše:Já Ti toho sipánio také moc nepovím.Je to všechno malé.Až na ty samce.Ty už mám déle.Loni v zimě jsem sehnal v zahraničí rouby cudránií a k nim rovnou i maclurové podnože.Byly to rouby samce + tři samičí odrůdy.Jedna obyčejná,druhá partenokarpická a třetí bezsemenná (stenospermokarpická).A protože mi očkování kvůli třesu v rukou moc nejde tak jsem poprosil France jestli by se toho neujal.Tímto mu ještě jednou děkuji.
Vzal jsem tu stenosper.....odrůdu hlavně kvůli tomu že chci mít ve sbírce i samce.A když bude samec tak ta partenokarpická bude mít semena.Což u té stenosper..... odrůdy nehrozí.Ta semena sice vytvoří,ale ty hned v zárodku zaniknou nebo se nevyvíjí.


dakujem pekne za vysvetlenie :wink: ja tiež som v očkovaní viac neuspešný, ale občas sa mi zadarí ale nevzdávam sa..časom to hadam zvladnem....
ja som mal jednu partenokarpickú od Andreja Daneka z nitri, ale neprežila zimu. :(
sipánio
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 211
Registrován: 11 bře 2013, 17:21
Bydliště: Nová Dedina, 200 m.n.m

Re: Maclura pomifera

Příspěvekod milas » 05 pro 2014, 15:14

S1 od Daneka... S1
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2581
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Maclura pomifera

Příspěvekod sipánio » 05 pro 2014, 16:06

no a co ???? ja viem, že ten človek je exkomunikovaný z tohoto spoločenstva, ale kidať nanho v jednom kuse tiež nie je zrovna najštastnejšie.... je na všetko sám a to je jeho nevyhoda, že nestíha a má to potom následky.....
sipánio
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 211
Registrován: 11 bře 2013, 17:21
Bydliště: Nová Dedina, 200 m.n.m

Re: Maclura pomifera

Příspěvekod milas » 07 pro 2014, 10:13

No a nič!! Neriešme to tu... :D10
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2581
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Maclura pomifera

Příspěvekod sipánio » 07 pro 2014, 11:20

pohodička milas, isto nechcem sa hadat... ja som tu novačik a učím sa.. poznam andreja osobne aj som unho brigadoval mesiac...isto by som robil kopec vecí inak ako on, ale berem ho takeho aký je...jeho prispevky na porade su pre mna zaujimavé, ale aj tvoje, paloove, zdenkove černochove...... atd.. berem od každeho dačo... :wink: :wink: :wink:
sipánio
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 211
Registrován: 11 bře 2013, 17:21
Bydliště: Nová Dedina, 200 m.n.m

Re: Maclura pomifera

Příspěvekod meyer » 25 led 2021, 23:55

Tenhle plod jsem kdysi dávno /1984/ objevil cestou za nádražím v Novém Sadu, bylo to křovisko v divokém neudržovaném terénu. Plod jsem doma pak zkusil vysemenit a zapěstovat. Něco z toho vyrostlo, takový košťátko, drželo se to nad vodou asi 3 sezony, pak to odešlo na věčnost. Tím to tehdy skončilo, ale byl onehdá pořad - zámek Židlochovice, tam je údajně několik stromů. Plody se asi dají nasbírat.
Takže až někdy....
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Maclura pomifera

Příspěvekod meyer » 24 úno 2021, 23:10

Další info, zámek Kačina, údajně. 8)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Maclura pomifera

Příspěvekod Radim K » 25 úno 2021, 01:07

Plodících stromů je v Česku celá řada, méně však je opylených. Třeba v Brně je několik samic, ale o samci nevím žádném a plody tedy bez semen. Stejně tak v lednickém parku. V Praze-Troji v botanické plodí Maclura asi 800 gramové plody :) .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Maclura pomifera

Příspěvekod meyer » 25 úno 2021, 19:09

Jo tak to je dobrý, to je teda asi kus přírody. Ovšem krásné, když to visí na stromě je to zajímavé, no a to je vše že? Nebo se z toho může něco vyrobit, mám dojem že to je celý bez užitku do kuchyně i do pálenice... :)
Uživatelský avatar
meyer
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 19 pro 2020, 18:15
Bydliště: Praha 17

Re: Maclura pomifera

Příspěvekod Radim K » 26 úno 2021, 02:37

Skoro na všem je něco jedlého :wink: . A Maclura není výjimkou! Jen jde, vzhledem ke složitosti zpracování, o "nouzovou potravu". Jedlá jsou totiž jen semena, která jsou v opylených plodech celkem četná. Velikost a trochu i chuť a využití je jako u slunečnicových semen.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Maclura pomifera

Příspěvekod majoxx87 » 26 úno 2021, 20:51

U nás rastie len samici strom takže plody bez semien... Ale vyzerá to naozaj parádne na tom strome...
Horšie potom ten bordel z toho pod stromom :?

Obrázek
Uživatelský avatar
majoxx87
nováček
nováček
 
Příspěvky: 120
Registrován: 28 led 2017, 17:59
Bydliště: Považská Bystrica, 298 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků