Bílá Sapota - Casimiroa edulis

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Bílá Sapota - Casimiroa edulis

Příspěvekod Stanley_51 » 30 led 2015, 14:15

Před pár lety jsem dostal od Vaška Sejkory sazenici, pravděpodobně semenáč bílé sapoty. Byl na okraji mého zájmu, jelikož jsem o sapotě nic nevěděl, nikdy ji neochutnal, dokonce ani neviděl.
Loni na podzim ji ovšem porazil vítr a květináč se zpoloviny vysypal. Doplnil jsem čerstvou zeminu z kompostu a před přicházející zimou ji nakonec uklidil do pokoje s teplotou okolo 15°C.
Jaké bylo dnes moje překvapení, když jsem šel rostlinu zalít a objevil jsem na ní velké shluky poupat.Jelikož nemám ponětí, co sapota potřebuje, byl bych rád za každou radu. V příštích dnech ji nafotím a zveřejním. Nyní pouze ilustrační obrázek.
Obrázek
screen grab
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9206
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Bílá Sapota - Casimiroa edulis

Příspěvekod Stanley_51 » 30 led 2015, 14:29

Dnešní foto stavu mé pučící sapoty
Obrázek
image url
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9206
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Bílá Sapota - Casimiroa edulis

Příspěvekod caver » 30 led 2015, 17:34

Ahoj,

bílou sapotu mám shodou okolností taky od Vaška, pravidelně kvete a plodí. Pěstuji ji od jara do podzimu venku v polostínu, přes zimní období je ve skleníku s teplotou kolem 15°C. Substrát používám hodně propustný, založený na směsích fy. Klassman, hnojivo do zálivky Ferty, do substrátu Osmocote. Při pravidelné zálivce s hnojením roste velmi bujně a kvete v několika periodách po celý rok. V každé periodě má několik tisíc květů, které silně medují a lákají včely. Po několik prvních kvetení rostlina neudržela plody, byť je jednalo o velký exemplář. Naprostá převaha květů je v mých podmínkách defektní - neprorůstá čnělka a nedaří se tedy opylení. Nicméně v tom kvantu květů se vždy něco podaří. (tento problém mají i v produkčních oblastech).
Drobné nasazené plůdky jsou velmi náchylné na plísně, je dobré odstranit zbytky okvětních lístků. Plody dozrávají cca za půl roku, v mých podmínkách jsou až velikosti pěsti, žlutozelené barvy a výtečné chuti. Konzistence je pudinková, podobná asimině. Nemá ráda zimní přemokření, reaguje shazováním listů. Dá se relativně snadno roubovat, zkoušel jsem do rozštěpu, bez problémů. Škůdce jsem nepozoroval. Celkově hodnotím jako perspektivní a relativně nenáročný druh, plody výtečné chuti jsou příjemný bonus S9
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Bílá Sapota - Casimiroa edulis

Příspěvekod Stanley_51 » 19 bře 2015, 19:13

Tak zhruba po 6 týdnech přidávám další foto sapoty
Obrázek
free screenshot software
Obrázek
upload image online free
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9206
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Bílá Sapota - Casimiroa edulis

Příspěvekod Tomas75 » 24 lis 2018, 21:18

Dobry den,

postupne sklizim ze skleniku plody bile sapoty - letos se mi urodilo asi 50 plodu. Dnesni uroda :https://i.postimg.cc/R0dYQmGz/IMG-8620.jpg.
Odruda McDill.
V podstate pomerne nenarocne a velmi chutne ovoce dozravajici u mne na prelomu listopadu a prosince, takze prijemne prodlouzeni ovocne sezony po te co jsem venku sklidil posledni jablka a uz vlastne zbyvaji pouze tomely.

Tomas
Tomas75
ouško
ouško
 
Příspěvky: 61
Registrován: 19 led 2013, 17:50
Bydliště: Kraluv Dvur, Beroun

Re: Bílá Sapota - Casimiroa edulis

Příspěvekod Stanley_51 » 24 lis 2018, 23:16

Tomáši, jednodušší by bylo, kdybys fotku dal přímo do příspěvku. Dnes jsem to udělal za tebe.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9206
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Bílá Sapota - Casimiroa edulis

Příspěvekod Pavel_CZ » 26 lis 2018, 00:49

Tome, gratuluju! Ta tvoje obsypana bila sapota mne utkvela v hlave (jeste s tou papayou hned u vchodu). Dokonce tak, ze kdyz jsem od tebe prijel, tak jsem hned zacal hledat nejakou superodolnou, ktera by zvladla nevytapeny sklenik. Normalne by me to ani nenapadlo, ale znami z ciziny se dusovali, ze to tu musi jit :D
No kazdopadne bez sance, zustane u kochani se na tvoje fotky.
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Bílá Sapota - Casimiroa edulis

Příspěvekod Tomas75 » 26 lis 2018, 01:03

ahoj Pavle,
bila sapota je v podstate citrus, takze odolnost ma pomerne vysokou. Na venkovni pestovani to samozrejme neni ani u tebe na superteplym jihu Moravy, ale vzhledem k tomu ze ma snest az -6 stupnu, tak nevytapeny sklenik by nemusel byt az tak mimo hru. No kdyby jsi jej postavil, tak u mne budes mit vzdy nejaky ten semenac k dispozici. Nebudes mit nejaky zajimavy rouby peckovin? mam tu z lonska asi tri VVA1 podnoze na nichz se neujaly lonske rouby a tak bych je zkusil zjara opet roubnout. Za odmenu ti pak zjara poslu plod z te Papaye - loni dozravala v kvetnu. Manzelka to stejne neji, protoze jak k tomu cichne tak citi zvratky /vona ta papaya fakt tak voni/ - ale jinak je paradne sladka. proste neco jako durian - musis se prenest pres ten cichovy vjem a pak si pochutnas:)
T.
Tomas75
ouško
ouško
 
Příspěvky: 61
Registrován: 19 led 2013, 17:50
Bydliště: Kraluv Dvur, Beroun

Re: Bílá Sapota - Casimiroa edulis

Příspěvekod Pavel_CZ » 26 lis 2018, 03:33

Tome, tak to beru. Ja co jedl papaye, tak byly vsechny z obchodu a pekne hnusne, ale verim, ze jsem mel jen smulu, jinak by se nepestovaly, ze jo ?!
Ten semenac bile sapoty bych bral, odkladej je, a pak na ne muzeme zkusit naroubovat neco z odrudovych: Rainbow, Yellow, Mac's golden, Booth, Spangler a Sue belle, ty si muzu nechat poslat od znameho. A co se tyce blum/pluotu, tak tech tu mam naroubovanych dost, akorat je to vsechno na myrosich, pokud by ti to nevadilo. Pak se domluvime po mailu. At ti to roste ;)
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Bílá Sapota - Casimiroa edulis

Příspěvekod caver » 26 lis 2018, 10:28

Tomas 75: paráda, bílé sapoty jsou výborné ovoce. Divím se, že není více rozšířené. Jak se povedlo roubování, ujaly se Ti rouby ode mne? Mě se ujalo od Tebe vše mimo Gefnera, už byl docela narašený. Rollinie z Tvého roubu už i vykvetla, opylil jsem s ním moji starou rostlinu a nějaké plody na ní visí. Ujal se i ten canistel , dva ze tří S6
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Bílá Sapota - Casimiroa edulis

Příspěvekod Tomas75 » 28 lis 2018, 17:43

ahoj Pavle,

diky. Smenac te bile sapoty tu pro tebe budu mit a zjara se ozvu kvuli roubum jabloni (pacific rose, gold rush) , tak se domluvime i na necem dalsim.

ahoj a at to roste.

Tomas
Tomas75
ouško
ouško
 
Příspěvky: 61
Registrován: 19 led 2013, 17:50
Bydliště: Kraluv Dvur, Beroun

Re: Bílá Sapota - Casimiroa edulis

Příspěvekod Tomas75 » 28 lis 2018, 17:51

Zdravim Martine, tak to gratuluju. Canistel jsme myslel ze se ti naroubovat nepodari - jsou videt letite zkusenosti s roubovanim. Gefner ti poslu dalsi rouby zjara, pokud budes mit zajem. Pak tu pro tebe budu mit roub green sapoty (pouteria viridis) pokud se ti podari sehnat podnoz. Rouby avokad od tebe se mi bohuzel neujaly, ale to je tou moji malou zkusenosti s roubovanim. Nicmene koupil jsem pred mesicem roubovany avokado REED ze Spanelska a spoleham ze mi pristi rok posles naroubovanyho Haase (samozrejme pokud se zadari). S rollinii mam podobnou zkusenost jaky ty, kvete, opyluju ale potvora neudela plod. Kdyby jsi pak mohl poslat zjara par roubu te tvoji budu rad, treba potrebuji opylit cizim pylem.
ahoj a at se dari.

Tomas
Tomas75
ouško
ouško
 
Příspěvky: 61
Registrován: 19 led 2013, 17:50
Bydliště: Kraluv Dvur, Beroun

Re: Bílá Sapota - Casimiroa edulis

Příspěvekod caver » 29 lis 2018, 13:26

Ahoj, díky, byly dobré rouby, to se pak dobře roubuje :D Za Gefnera budu moc rád, na zelenou sapotu sháním podnož, snad to vyjde. Haase Ti naroubuju, to není problém a stejně tak rouby Rollinie na jaře. měj se

M
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Bílá Sapota - Casimiroa edulis

Příspěvekod Pavel_CZ » 09 srp 2019, 14:11

Nema tu nekdo odrudu Suebelle? Koupil bych rouby
Pripadne, seminka casimiroa pringlei
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Bílá Sapota - Casimiroa edulis

Příspěvekod Pavel_CZ » 18 črc 2021, 15:19

nema nekdo nahodou casimiroa tetrameria? potrebuju par roub, nebo dva na mezistep. rad zaplatim
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Další

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Jožka, longr, majoxx87 a 16 návštevníků