Longan

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Longan

Příspěvekod Pavel_CZ » 31 led 2015, 15:26

Nikde jsem tu nenasel vlakno o Longanu, tak ho vytvorim (snad nevadi). Zajimalo by me, jestli se ho tady nekdo pokousel pestovat. Ja s nim teda zadne zkusenosti nemam, ale rad bych se podelil o jeden zazitek a mozna take povzbuzeni pro experimentatory/odvazlivce.
Bydlel jsem delsi dobu v severni Virginii na predmesti Washington D.C. a navstevoval jsem pracovne spoustu domacnosti. Jednou jsem prijel k pristehovalci asiatovi, ktery mel v kuchyni misku se zvlastnim ovocem. Zeptal jsem se ho co to je a on, ze Longan a ze je to dobre a at si vezmu a jeste mne pak daval i na cestu. Rikal mne, ze za domem (bydlel v radovce) zasadil seminko a strom mu vyrost a krasne plodi. Sel mne ho ukazat a strom mel asi 3metry, mozna i vic. Ja mu to jen odkyval, abych neurazil, protoze me to tenkrat nezajimalo. Ted o par let pozdejc, kdyz se ale nad tim zamyslim, tak v USDA zone 7/8 by podle vseho zadny Longan nikdy vyrust nemel. Je pravda, ze leta tam jsou mnohem teplejsi a i v zime jsem tam vyjimecne chodil v sandalech, ale snih napadnout umel a -10 dokazalo byt mockrat taky. Zimy tam byly kratsi, ale teplotne srovnatelne s tim, co mame treba tento rok nebo loni tady. Na netu o Longanu moc informaci neni a kdyz uz, tak kolikrat protichudne. Nekde napisou, ze je odolnejsi nez lici, jinde, ze ne. Vsude pisou (aspon co se tyce USA) ze se pestuje na Floride a par lidi ho zkousi v Kalifornii (ale ja ho zazil o par set km severneji). Nasel jsem informace na foru kde pisou pestitele v Kalifornii, ze jim vydrzel i nejnizsi teplotu -3C (min tam tu zimu nemeli). Nekdo dalsi psal i o mnohem nizsich teplotach (snad -10). Zkousel nekdo tady? Jeste dodam, ze kdybych to nevidel na vlastni oci, tak tomu neverim, protoze podle dostupnych informaci bych nic takove videt nemel...hricka prirodu :) Mozna by to tu zvladla nejaka odolnejsi odruda jako Kohala (v zime jako je tato urcite)
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Longan

Příspěvekod Stanley_51 » 31 led 2015, 16:41

Pavle, nové téma nevadí. K tomu longanu - možná by bylo dobré se zeptat nějakého vietnamce, neboť tam se longan také pěstuje. Ovšem jak je znám, moc se s čechy nekamarádí.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Longan

Příspěvekod vaclav sejkora » 31 led 2015, 17:31

Longan se tady dá taky pěstovat, je to jeden druh z těch tropických, který v zimě nepotřebuje tak vysoké teploty pro zimování. Určitou zkušenost má caver, kterému jsem věnoval roubovanou rostlinu a loni mu již kvetla, letos nevím.
vaclav sejkora
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1847
Registrován: 15 črc 2007, 12:07
Bydliště: moravský písek, 177 m.n.m

Re: Longan

Příspěvekod Pavel_CZ » 01 úno 2015, 18:57

Diky obema za odpoved. Je fajn, ze to mistni borci zkousi. Jak jsem psal, urcite snese mnohem vetsi mraz, nez se udava, tak sance na pestovani u nas je.
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Longan

Příspěvekod caver » 01 úno 2015, 21:54

Ahoj,

longan zimuji ve skleníku s teplotou kolem 5°C a zcela bez problémů, roste, kvete. Zkoušel jsem i teplejší zimování (kolem 15°C) a nebylo to ono. Rostlina mi přijde poměrně nenáročná, alespoň ve srovnání s litchi je podstatně odolnější vůči ztrátě kořenů. Co se týče pěstování venku ve volné půdě, tomu nevěřím ani omylem. Je to rostlina původně z jižní číny, to je úplně jiný typ klimatu. Mám venku vysazeno mnoho rostlin, o kterých se běžně tvrdí, že to u nás "nedají", ale longan bych neriskoval. Dle mého je to perspektivní nádobová rostlina, ale ven ne.

Výborný univerzitní zdroj (https://www.hort.purdue.edu/newcrop/default.html) udává o klimatických nárocích tohle:

is found growing at higher latitudes and higher altitudes than the lychee." Also: "On the higher elevations of the mountainous regions which are subject to frost the lychee is seldom grown. The longan appears in these regions more often but it, too, cannot stand heavy frosts." The longan's range in Florida extends north to Tampa on the west coast and to Merritt Island on the east coast. Still, small trees suffer leaf-and twig-damage if the temperature falls to 31º or 30º F (-0.56º--l.11º C) and are killed at just a few degrees lower. Larger trees show leaf injury at 27º to 28º F (-2.78º--2.22º C), small branch injury at 25º to 26º F (-3-89º--3.33º C), large branch and trunk symptoms at 24º F (-4.44º C) and sometimes fail to recover.

tj. silné větve a kmen bývá poškozen teplotami cc -4,5°C.
Nicméně, stále jej možnost existence odrůdy, která za jinak optimálních podmínek snese mráz silnější, ale s mojí rostlinou to riskovat nebudu:-)
caver
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 459
Registrován: 03 zář 2009, 12:31
Bydliště: Hranice IV Drahotuše

Re: Longan

Příspěvekod martas » 01 úno 2015, 22:30

Je to tak jak to Caver píše.Longan nemá sebemenší šanci naši zimu přežít.Já ho mám celoročně v tropickém skleníku se zimní minimální teplotou nad 15stupnů.
Roste hodně bujně s ročními přírůstky kolem 1metru.Mám jen problém s plozením.Tedy ani ne tak s plozením jako s opylením květů.Opylení se nedaří a tak mám plody bezsemenné,jen s miniaturní zakrnělou peckou.To samé i u litchi.
martas
ouško
ouško
 
Příspěvky: 60
Registrován: 21 čer 2012, 15:45

Re: Longan

Příspěvekod Pavel_CZ » 02 úno 2015, 08:20

Z nekolika zdroju jsem se docetl, ze zacina plodit snad az po sesti letech nebo pozdejc. Diky za vycerpavajici informace obema. Sem tam dejte vedet, jak se s Longanem dari. Z nekolika zdroju jsem se docetl, ze zacina plodit snad az po sesti letech
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Longan

Příspěvekod J.K. » 04 říj 2020, 09:49

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Longan

Příspěvekod Radim K » 04 říj 2020, 22:38

Tak jo je bomba! S8
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Longan

Příspěvekod Hofis » 05 říj 2020, 09:06

Taky se přidávám, paráda! S9
Kolik má ten stromek let?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Longan

Příspěvekod J.K. » 05 říj 2020, 13:37

Dával som na fotky schválne dátumy :wink: Vysádzal som ho hneď, keď mi prišiel. Predpokladám, že bol množený rok predtým.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Longan

Příspěvekod Hofis » 05 říj 2020, 13:50

Omlouvám se za slepost, krása!
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3763
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Longan

Příspěvekod Pavel_CZ » 05 říj 2020, 20:45

Jo, to je naprosta pecka. To je semenac, nebo nejaky odrudovy? Kde se da takovy stromek sehnat?
Pavel_CZ
člen
člen
 
Příspěvky: 407
Registrován: 23 črc 2014, 14:44
Bydliště: Židlochovice, 190mnm

Re: Longan

Příspěvekod J.K. » 06 říj 2020, 06:40

Pochybujem, že semenáč dokáže v rozumnom čase zaplodiť. Toto je konkrétne Haew. Kupoval som ho tu:
https://frutalestropicales.com/en/7-longan
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 521
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Longan

Příspěvekod radek.god » 08 říj 2020, 10:47

J.K. píše:

Tak vidim fotky s plody a zacina me to zajimat tak moc, ze bych 1 rostlinku v tropiku prihodil do objednavky.
Je to 100% samosprane nebo jen castecne nebo je vic odrud ?
Plodi to za jak dlouho ? 4 roky dle fotek nebo driv ? Asi bych obdrzel 15-20 rostlinku a asi naky semenac ...
Ja ho nahodne koupil a zkousel i zasadit, ale nak mi nevyklicilo, tak jsem zvedavej jak se to tady rozjede :-)
Naposledy upravil radek.god dne 08 říj 2020, 11:05, celkově upraveno 2
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Další

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků