Akébie pětičetná (Akebia quinata)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod dzani696 » 25 kvě 2023, 06:28

Lenko,ešte že ťa nepustili k durmánu alebo oleandru :lol:
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Lenkalor » 25 kvě 2023, 07:40

dzani696- taky jsme měli :D Ale vím, že římští vojáci se otrávili, když použili oleandrové pruty na opékání masa.
A durman z pasťáku jsme dostali darem, protože tam ho pravidelně ožírali chovanci. A asi bez následků.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1132
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod radek.god » 25 kvě 2023, 13:55

Lenkalor píše:.

Prý už od mala všechno ochutnávám. Tak právě musím vědět, co je jedlé a co ne. Taky máme na pozemku tis a štědřenec. :D


Take jsme meli na chalupe TIS, nastesti nas od malicka rodice ucili at se k nemu kvuli jedovatosti radeji vubec nepriblizujeme.
I syna ucim radeji nic co 100% nezna , neochutnavat.Tchan ma papuska a mel jednou vyborny napad - co je dobre pro papouska, je dobre i pro nej ( bobule ) :lol: Mix bobuli vypadal dle barev lakave :-) Udajne hral po poziti vsemi barvami a vypadal na umreni , ty zaludecni bolesti a problemy musely byt silene :shock: , no nastesti to dobre dopadlo a bez nasledku, ale ... Me to kolikrat v prirode take laka, preci jen takove ty driny, loniceru a jine podobne jedle bobule tvarem jako jerabina neznam, donedavna jsem neznal ani rakytnik a ani v prirode bych si jej nelajsnul utrhnout a snist ...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Kamča » 29 kvě 2023, 13:50

Dobrý den,potřebuji poradit ohledně Akebie.Pred dvěma roky jsem koupila tři malé rostlinky ,zasadila, ale moc blízko sebe.Muzu je rozsadit a kdy je nejlepší čas,pokud ještě půjdou rozplést.Dekuji za rady.
Kamča
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 1
Registrován: 01 kvě 2023, 10:18

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod radek.god » 30 kvě 2023, 14:08

Kamča píše:Dobrý den,potřebuji poradit ohledně Akebie.Pred dvěma roky jsem koupila tři malé rostlinky ,zasadila, ale moc blízko sebe.Muzu je rozsadit a kdy je nejlepší čas,pokud ještě půjdou rozplést.Dekuji za rady.

Ahoj Kamco,

kdyby Ti nikdo jiny neporadil, tak ja sazel akebii az konec podzimu.Zkousel jsem to i zacatkem jara a skoncilo to chcipnutim 3 rostlin z 5 (1x trifoliata, 2x quinata i 2x pentaphylla- tu uz nemam vubec).Jednu trifoliatu a jednu quinatu, jedine prezivsi, jsem sazel nekdy koncem jara/zacatkem leta a to jako posledni zachranu.Trifoliatu na misto, kam snad cely rok nejde slunce a quinatu jsem schoval do housti o kousek vedle.Ale je mozny, ze starsi rostliny s poradnym korenovym balem s tim rozesazenim nebudou mit problem.Ja bych je etda nechal klidne i u sebe, aby se mohly opylovat a propleteni neresil.Ale jiste tady budou zkusenejsi pestitele, kteri Ti radi poradi S14
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod kasta » 05 čer 2023, 09:09

chtel bych narizkovat tu svoji novou trifoliatu ze Spomysli, jak jsem tu procital, zelene rizky by mely korenit snadno, ze?

Obrázek

i quinaty z Tropiku hezky rostou, pres zimu jsem je mel za oknem na pude, aby vytvorily vetsi koreny a na jare jsem je zasadil ven. hned mi opadaly, az jsem se lekl, ale pak vyhnaly nove vyhony a rostou

Obrázek

Kamca: jsem v akebiich celkem novacek, ale myslim, ze presadit lze kdykoliv. moji silver bells jsem presazoval na jare i na podzim a nijak ji to nevadilo. Na druhou stranu jim nevadi ani kdyz rostou tesne vedle sebe, jak se tady uz parkrat psalo. propletou se proste do sebe
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod radek.god » 13 čer 2023, 16:18

kasta píše:chtel bych narizkovat tu svoji novou trifoliatu ze Spomysli, jak jsem tu procital, zelene rizky by mely korenit snadno, ze?


Martine nevim,

"snadno" asi ne.

rizky z rostlin z Tropiku quinata/trifoliata a pentaphylla mi zakorenily ve vode.Ty zelene tenke.Jen diky tomu rizkovani a zalohovani vlastne naky akebie vubec jeste mam.Tak jsem si rikal, ze to nebude tak tezky, kdyz to zakorenilo i me :lol: .
Nevim, zda jsem mel loni rizky i od Moniky nebo asi spis jen od Lenky, kazdopadne do vody zacal korenit jediny a rozmacel se driv, nez jsem ho stacil dat zakorenil do zeme a tusim, ze to byl spise drevnaty 1cm tlusty rizek.Ostatni rizky ( a bylo jich dost a ruznych druhu a velikosti a sirek) mi nezakorenily vubec S13 .S klicenim i stratifikovanych semen je to zatim tezky neuspech (naklicene semeno se vsaklo nebo jsem ho nenasel).
Za me je lepsi koupit nekde za 250 +/- vetsi rostlinu a neztracet s tim rizkovanim vubec cas.Nebo to flaknout do vody "co kdyby"
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod kasta » 13 čer 2023, 21:25

radek.god: Dik Radku, trifoliata uz je ve sklenicku v substratu (ten tenky zeleny vyhonek), tak to aspon jedenkrat zkusim a uvidim. kdyztak pozdejsi nakup to jisti :)

EDIT: chcipla :(
Naposledy upravil kasta dne 26 črc 2023, 16:55, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod radek.god » 24 čer 2023, 10:18

No s trifoliatou a koupi nevim nevim.
Ted jsem byl v zahradnictvi v okoli Cerny vul a mely tam jen quinaty .
Tak jsem si rano rekl, ze to zkusim namnozit ve vode.Stejne jako tu mucenku (Caeruelu ? ) s prvnim rostoucim plodem :wink:
Tu trifoliatu bych taky ran namnozil, ale ma pod 40 cm a par malych listku a jedinej kminek.To se mi rezat nechce :|
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod radek.god » 26 črc 2023, 15:58

Tak jedna quinata mi zacla korenit ve vode, tak jsem ufiknul i tu trifoliatu.
Ze semen i pres stratifikaci a nakliceni jednoho semene nezbylo nic.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod kasta » 26 črc 2023, 16:47

Já jsem to nakonec vymyslel tak, že na plzeňskou zahradu jsem dal trifoliatu ze Spomyšli a jeden semenáček quinaty z Tropiku. A na berounskou zahradu na podzim dosadím ke quinatě Silver Bells druhý semenáč quinaty z Tropiku (zatím je v květináči). Takže už nic nedokupuju ani nemnožím, takhle mi to bude stačit.
P.S. ta Silver Bells je na tom stanovišti druhý rok a letos po zimě se parádně rozjela a v pohodě zvládala i nedávné letní sucho. Je teda zastíněná, ale třeba arguta pod ní na podobném i trochu lepším stanovišti byla už minule totálně povadlá až oschlá, takž akébie je pro mojí zahradu rozhodně vhodnější
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod radek.god » 26 črc 2023, 17:41

No o tom uschnuti temer vsech akebii z Tropiku na vychodnim svahu jsem psal.
Mozna kdybych je tam dal na podzim a ne na jare, aby prokorenily... Mno chybama se clovek uci...
Takze trifoliata o kousek vyse zakryta malinikem a temer celorocne ve stinu tam uz přes rok
vegetuje.O 5m dale v housti a odkrytymi castmi nad 50cm vysky jede na slunci quinata radove rychleji.Tam ji pres housti temer nezalevam.Kupovana quinata
sla o par metru dal k zapadnimu plotu.Ta se rozrostla neskutecne letos a sucho ji ani nijak nevadi.Jedna vetev s par usychajicimi listy je nic oproti mnoha dalsim zelenym vetvim. Tehdy jsem jeste arguty nemel, jen jednu co sla loni na podzim taky k plotu asi 2m od akebie a taky naky problem se suchem nema.Je tam takovy usek 4-5m kde to sviti vic a treba arguta Scarlett September a tuším Issai mi tam chcipaji.X dalsich odrud argut ne.
Nemam tuseni jak se to tam rozroste.Ale zatim to vypada na jasne vitezstvi quinaty.
Jen me trochu stvou ta semena, mel jsem jich fakt dost a nic z toho :-o

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod kasta » 26 črc 2023, 18:10

radek.god: si rikam, jestli jsi ty akebie zasazene na jare neodepsal moc brzy. ja obe z Tropiku koupil vloni na podzim, zimovaly na pude a zasadil jsem je obe na jare. a obe prosly "nulovou fazi", shodily uplne vsechny listy a tak 14:dni se nic nedelo. az potom zacaly vytvaret nove listy a vyhonky a ted uz pekne rostou. jednu z nich jsem potom vratil do vetsiho kvetinace, ze pujde na podzim na berounsko, a ani si toho nevsimla, roste hezky dal
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1308
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod radek.god » 27 črc 2023, 10:21

Martine,
kupoval jsem 2x Quinata , 2x Pentaphylla a 1x Trifoliata (tu meli posledni).
Vsechny jsem aspon trochu namnozil, takze bylo na cem delat pokusy, respektive mel jsem zalohu.
Vsechny jsem ale zimoval v byte, coz byla chyba.
Mam dojem, ze se stalo dokonce to, ze nektere matecni rostliny pres zimu chciply a prezily jenom rizky z nich, ale ne vsechny rizky s koreny ve vode se uchytily pak v pude.
To je u me casty problem i u mucenek, kiwi, olivovniku a vubec vseho co dokaze korenit ve vode.Jakmile to dam i s mnoha koreny do zeminy, tak to uschne.Asi nema smysl rikat, ze mam pres rok jeden a posledni rizek olivovniku stale ve vode a bojim se ho dat do zeminy, protoze minimalne jeden mi takhle pak uschnul.
Kazdopadne na jare jsem skoncil s akebiemi tusim se stejnym poctem jako jsem zacal a vse slo na jare do zeme.Postupne take vse uschlo a po premisteni a presazeni na mene slunecne a suche misto me zbyla jedina trifoliata a jedina quinata.O pentaphyllu jsem bohuzel definitivne prisel :-(
Asi tam je nekvalitni vysychajici puda jako zbytek po stavbe baraku a je ji tam na hloubku malo.
Vedle tech akebii jsem dal incarnaty a asi je jasne, ze uz je diky tomu take nemam.
Ono mi tam o 1-2m dale od krovi uschly i asiminy, driny a snad temer vse co jsem tam vysadil.Misto nich jsem tam pak dal fejchoy v PET a do volne pudy angresty/rybizy.
Moje predstava, ze do svahu na kterem je nejaky krovinny 50cm vysoky plevel s cervenyma malyma bobulema a ze ty akebie tim jako budou chraneny, se nenaplnila.
Informace, ze akebie je "plevel" a ze roste vsude v cemkoliv se take bohuzel nepotvrdila.
Uschly nejel vsechny listy, ale i komplet stonek, nikde po vyndani ze zeminy a oklepani zadna znamka cehokoliv zeleneho.Nejakou dobu jsem to nechal ve stinu v kvetinaci a nakonec bez znamek zivota hodil na kompost.
Ted spis premyslim nad tim opylovanim mezi sebou.Ale to predbiham asi o par let dopredu, kdyz mi jeste zadna nekvetla.
Bylo by fajn, vytvorit vlastni pentaphyllu :-)
Mel jsem i rizky Variegy a jinych quinat , ale z mnoha rizku loni nezakorenil vubec zadny a vsude maji k prodeji prave jen tu quinatu.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Rudolf M » 24 zář 2023, 01:16

Letos jsme akébie neopylovali, quinata je celkem obsypaná. Plody mají snad všechny, trifoliaty výrazně méně.
Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 54 návštevníků