Akébie pětičetná (Akebia quinata)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Radim K » 06 čer 2022, 22:47

Naše premiéra s krásnou akébií Akebia longeracemosa. Až nyní rozkvétá, samičí květy mají 10 zárodků a samčí květy jsou v dlouhých hroznech. Samice na jedné rostlině vykvetly, samčí květy na jiné rostlině chtějí ještě pár dnů, tak snad se potkají S12 .
Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1899
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod radek.god » 21 čer 2022, 16:59

Na prvnich 6 stránkách jsem to nenašel, takse zeptam na radu a budu pokračovat ve čtení :-)
Jak, do ceho mam dat zakorenit rizky quinaty (drevnate 1cm tluste i tenci, zelene...)
Trifoliata, quinata i pentaphylla mi loni korenily ve vode docela uspesne.Rozhodne ve vode neuvadaly a neopadavaly listy.
.Jednalo se vsak treba o 3mm tenke 15-20 cm zelene rizky z mladych semenacku z Tropiku. Dalsi koreneni v kvetinaci a hlavne preziti pres zimu byl docela neuspech, ale jen diky tomu mam aspon 2 MALE rostliny...
Mala trifoliata teprve koreni a ta druha je budto pentaphylla (3 lístky jsem zbezne nenasel) nebo quinata.
No a ted zkousim s novymi rozky od Lenky to koreneni ve vode a po mesici je stav nasledujici.Zelene 5mm rizky nezakoreni a zcernaji od vrcholu podobne jako nektete kiwi (zcernanim od vrcholu mi chciplo v byte zacatkem roku nejvice 20-30 cm rostlin)
Ty drevnate maji dole bile tecky a jakoby sukni veprostred z praskle kury, alekoreny nikde.
Kiwi je na tom podobne.
Mate nekdo nejaky osvedceny postup na to jak to zakorenit ?
Ted mam ty sklenice s vodou za oknem na jizni strane, kam pres lodžií jde jen rozptylene svetlo, prime svetlo tam nejde vubec.Ty mesic stare byly taky na jiznim okne, kam se trochu primeho svetla dostane v lete az kolem 16-18h... :(
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod nene » 21 čer 2022, 18:14

Chlorovaná voda? Ty bílé tečky nejsou počátek kořenů a ta sukně kalus?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4205
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod radek.god » 21 čer 2022, 21:23

nene píše:Chlorovaná voda? Ty bílé tečky nejsou počátek kořenů a ta sukně kalus?

No tak jasne, jsem BOHUZEL v Praze a jeste k tomu v byte - tedy bez studny :( Cistou vodou bez chloru tedy nemam E7
V kvetnu jsem do ni dal trochu hypermanganu, ale nemam pocit, ze by to k necemu vedlo.
Ty bile tecky po obvodu nevim, tam jsem udelal u akebii a kiwi chybu a dal to z nedockavosti i do perlitu zalitem vodou a tecky nak tak zezelenaly a pomizely, neco tam zbylo, ale ... :|
Nevim, na jednom kiwi byly dole na rezu jako z boku (tvar spodku obraceneho pismene T) ale tim perlitem tak nak zmizely, rikam si, zda se vytvori znova nebo zda to mam treba 1-2 mm seriznout a zacit znova ...
U nejakych kiwi (Arguty) se korinky udelaly, ale s tema akebiema zapasim a nevim co s tim, nejak to musi prece jit :shock: S12
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Stanley_51 » 21 čer 2022, 21:33

Radku, mě fascinuje, že ty znáš zakořeňování řízků pouze ve vodě. Ne každému řízku to vyhovuje. Zkus také jiné možnosti.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod radek.god » 22 čer 2022, 00:20

Stando zkousim samozrejme i jine moznosti, nez jen tu "vodu", a to vcetne substratu na mnozeni.
Ten se ale moc neujal, protoze moc vysycha.
U mucenek, pepina a loni kupodivu i akebii se mi samotna voda osvedcila.Proto jsem to zkousel znova ve vode a divim se, proc to ted vubec nekoreni.
U mucenek a narancily a obcas i fejchoy se mi osvedcil treba i jen samotny perlit.
A zbytek jakmile byl v nake "hmote" at uz perlit nebo v substratu cehokoliv, tak budto to shnilo nebo naopak uschlo nebo se to upeklo :|
Ale obvykle rizek zhnedne nebo zcerna odshora *, listy komplet opadaji * , ( * tohle se mi ted deje nejcasteji) z pupenu nekdy vyrostou i nove litsky, ale ty se pak rozmoci nebo naopak uschnou a je konec ... :( Uz na to teda nepouzivam miniparnik, takze prehrat by se to nikde nemelo.
Samozrejme vzdy surfuju na webu a divam se jak to delaji ostatni, ale ne vzdy mame stejne podminky a tak to ne vzdy pro me funguje :(
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod radek.god » 15 črc 2022, 16:32

Akebie variega od Lenky
Tak preci jen to ve vode jde

Ale ta doba koreneni a ty ztraty E3 E3 E7


Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod radek.god » 24 srp 2022, 10:05

tak s korenenim akebii ve vode mam letos jen spatne zkusenosti, nevadi, kazdy pokud je k necemu dobry :wink: ...
Akebie peticetna z Tropiku vysazena do zeme

Obrázek

Obrázek

kupovana akebie peticetna v malem kvetinaci , ta jede kupodivu nejlip :-)

Obrázek

no a do tretice trifoliata z Tropiku, o tu jsem malem prisel

pentaphylla z Tropiku to ve volne prirode nedala R.I.P 2022 S13





Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Lenkalor » 14 zář 2022, 16:00

Silver Bels už zraje.

Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1128
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod MonikaV » 14 zář 2022, 18:44

S14 pěkné S14
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 990
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Lenkalor » 14 zář 2022, 19:12

MonikaV píše:S14 pěkné S14


:lol: Tak tohle řekne málokdo, komu to dávám ochutnat :lol: Většinou na to koukají hodně podezřívavě a dost lidí to odmítá ochutnat. Přitom chuťově je to dobré, jednom sladké. Jen je toho gelu málo a semínek hodně.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1128
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Rudolf M » 23 zář 2022, 01:26

Směs akébií sklizena, už teda pár dní zpět. Některé plody jsou fakt velký, asi jako běžně velké mango.
Obrázek

Za zajímavost beru fakt, že kvetly všechny odrůdy naráz a nic sme neopylovali, vše si poradilo samo větrem a možná nějaká pomatená včelka zavadila nožičkou... běžně na to sami nejdou :D .
Taky je pár trsů plodů asi 8 m nad zemí na střeše stodoly, kam pomalu potichoučku Akébie zarůstá.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1283
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod radek.god » 23 zář 2022, 15:47

No pekny, ale 8m... :shock:
Zrovna premyslim kdy a hlavne kam hodit do zeme kupovanou quinatu.
Tu prezivsi quinatu a trifoliatu z Tropiku mam od jara v zemi na vychodnim svahu krytou houstim a travou.
Trifoliata skoro nepovyrostla, quinata je na tom vyrazne lepe.Nejlepe jede ta quinata co jsem koupil nahodou nekdy na jare tady u nas.
Jeste nekvetla, ale poradne se rozrostla a prokorenila skrz kvetinac do zeme.Tak premyslim zda ji tam nechat volne nebo ji vykopat a zakopat i s kvetinacem bliz k 2m plotu :shock:
S tema rizkama ve vode to letos vubec
nedopadlo S13
Zelene jsou davno fuc a tem tlustsim drevnatym se ani po 3 mesicich korenit nechce E7
Co bylo v hline ci pisku, tak uschlo ...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Lenkalor » 23 zář 2022, 18:42

Rudo, pěkná úroda. S6 Co s nimi děláte? Máš nějaký recept? U mě mají na stodole ještě čas, teprve se otevírají. Dlouho byly plody malé kvůli suchému, horkému místu. Letos to byl extrém.

Obrázek
Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1128
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Radim K » 23 zář 2022, 23:13

Lenko, jíme to jen tak. Já nemám problém to jíst na kila, stejně jako Decaisneu :D. Takže plodů není nikdy dost. Rozhodně toho sním víc, než třeba Asimin. Co však zatím vyhazujeme, je oplodí, které by možná stálo za to nějak zpracovat, páč jsou toho fakt kila. Možná to zkusíme mléčným kvašením zakomponovat do kimchi, ale ono je to trochu nahořklý, tak nevím.
Jinak tvoje úroda je ohromná S6 .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1899
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků