Akébie pětičetná (Akebia quinata)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod MonikaV » 25 bře 2023, 18:28

Tri leta akebie peticetna, vypada ze letos poprve zakvete, - jak jsou kvety nebo pludky odolne proti mzazu??
Obrázek
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 969
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod radek.god » 04 dub 2023, 16:27

Tak je to cca 2 tydny od vysazeni semen quinaty a nic se nedeje :-o, od podzimniho vyndani z plodu jsem je mel v lednici v sacku s trochou ou vlhkosti... Mate s mnozenim semen nekdo prakticke uspesne zkusenosti? Mam z Tropiku jednu trifoliatu, roste snecim tempem E7 E7 E7 a jednu quinatu - jsou od konce lonskeho jara v zemi a jeste mam asi 1m kupovanou quinatu u plotu, venku od lonskeho podzimu.
Klicim ted ve spajzu u karmy ve tme pri 20-21°C :shock: a
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1655
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod radek.god » 20 dub 2023, 17:14

Tak ZADNE ze stratifikovanych semen QUINATY (ev VARIEGY - musel bych to dohledat?) vyndanych na podzim z plodu nechce zatim vyklicit :shock:
Ale u kupovane quinaty loni zasazene na podzim do zeme jsem nasel prvni zarodek 3 poupat :P
Cca 2+ lety semenac z Tropiku zije mezi plevelem v housti, ale roste zatim relativne pomalu a ze stejneho zdroje stejne stary semenac trifoliaty .... E3 E3 E3 poporostl asi o nanometr oproti minulemu roku, ale prezil v pohode zimu a zije :-)
Plody necekam, ale uz i to kveteni bude takhle brzo uspech.Stari nedokazu odhadnout, ale kminek ma neco pod 1cm, takze bude starsi nez ty semenacky.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1655
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Marie J. » 21 dub 2023, 17:06

O akébii už nějakou dobu uvažuju, ale dosud jsem z různých popisů moc nepochopila, jakou to má vlastně chuť. :) Sladkou? Hořkou? Nebo obojí dohromady? Osobně dávám přednost spíš chuťově výraznějšímu ovoci (t.j. např. raději kyselé než mdlé).
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod radek.god » 21 dub 2023, 17:42

No to ja mam taky radši neco s vyraznejsi, idealne sladsi ev. sladkokysele chuti, ale takovych rostlin v cr moc nezaplodi a nebo plidy nedozraji a hlavne rostliny nepreziji nasi zimu.V byte prezije jen par kusu a venku nic.Pepino jsem uz vzdal, annona a pitahaya jsou ze seminka tak na 10, spis 20 let.Citrusy rovnez.S asiminou jsem zatim moc štěstí nemel.Jeste zkousim minikiwi.
Tam ta VYNIKAJICI chut stoji za to to nevzdavat.Jo a fejchoa a narancila, tam vim, ze to jde :-) a ty plody, pokud uzraji, stoji za to.Ale ta akebie stoji za pokusy taky - nadherne kvety no a uznejte lidi, ze ta "jedovata" fialová barva plodu je proste super :o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1655
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Marie J. » 21 dub 2023, 19:05

Tak podle mě všechny ovocné druhy, které se v Čr běžně venku pěstují, mají dobrou a výraznou chuť. :D Chce to jen najít vhodnou odrůdu. Problém spíš občas nastává u různých "alternativních" plodin. Ale samozřejmě, člověk chce ochutnat i něco jiného.
Akébie je na pohled určitě pěkná rostlina, ale je trochu moc velká. Takže pořád dost váhám a rozhodující by byla právě chuť.
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod EvaOstrava » 21 dub 2023, 21:16

EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 848
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Marie J. » 22 dub 2023, 16:11

EvaOstrava píše:Chuť tady byla popsaná :D
viewtopic.php?f=6&t=402&start=15#p70497

Já jsem to právě četla, ale moc moudrá z toho všeho nejsem. :D Někdo píše, že chuť je mdlá, ale zajímavá + chutná to dětem, někdo jiný zase, že je to strašně hořké, popř. sladké... Možná to záleží právě i na odrůdě?
Nicméně mám podezření, že u nás by se to moc neuchytilo. :(
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Lenkalor » 22 dub 2023, 20:07

Chuť opravdu zralého arilu okolo semen je prostě sladká. :D Čím víc zralé plody jsou, tím je sladší. Ale má hodně semen, je ideální jíst je venku a hned kulometně plivat. Semínka nám v trávníku nikdy nevyklíčily. Nebo možná vyklíčily, ale máme na dvoře holuby giganty, takové chodící a ti oštipují akébii kam dosáhnou, tak to možná ožerou i na zemi.
Oplodí, mladé výhonky a prostě všechno ostatní než ten gel v plodech je hořké - hodně. Ale je to také léčivé, takže se to i tak dá využít. Květy jsem neochtunávala, ale krásně voní. Pro někoho je to moc a proto mu smrdí.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod nene » 22 dub 2023, 20:47

Marie J.
Akebie je především krásná a velice odolná popínavka. Plody jsou zajímavost, bonus navíc pro nadšeného zahrádkáře. Člověk se bez nich obejde. Jsou jedlejší věci. Ale snažit se o ně je zábavný cíl.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Marie J. » 22 dub 2023, 20:58

Lenkalor píše:Oplodí, mladé výhonky a prostě všechno ostatní než ten gel v plodech je hořké - hodně. Ale je to také léčivé, takže se to i tak dá využít. Květy jsem neochtunávala, ale krásně voní. Pro někoho je to moc a proto mu smrdí.


A, takže to hořké je oplodí, které se nejí. Už mi to došlo. :) No, já mám dojem, že vzhledem k velikosti této rostliny a její zřejmě omezené užitkovosti si ji minimálně zatím pořizovat nebudu.

nene píše:Marie J.
Akebie je především krásná a velice odolná popínavka. Plody jsou zajímavost, bonus navíc pro nadšeného zahrádkáře. Člověk se bez nich obejde. Jsou jedlejší věci. Ale snažit se o ně je zábavný cíl.


Taky mám (z přečteného) pocit, že je to spíš na okrasu. Já bohužel tolik místa nemám. :(
Marie J.
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 13 úno 2023, 16:55
Bydliště: ČR, Dyjsko-svratecký úval, 185 m.n.m .

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod kasta » 23 dub 2023, 07:59

nevite, jestli trifoliata vydrzi take zelena pres (mirnejsi) zimu jako quinata?
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1214
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod nene » 23 dub 2023, 08:52

Nám na jihu vydrží stejně, na severu nemáme.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod kasta » 23 dub 2023, 08:59

nene píše:Nám na jihu vydrží stejně, na severu nemáme.

tak to je super. a jeste jsem nekde cetl, ze kvety nevoni, je to pravda?
to bych byl i docela rad, protoze ta quinata to je fakt sila. tady ma jeden soused uz letitou quinatu na plote a kdyz mu kvete a jdu kolem, je to zazitek. Kdyz jen projdu, je to zajimavy, ale mit to na nasi pidizahradce dva tydny v kuse, tak nevim :)
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1214
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod nene » 23 dub 2023, 13:02

Kasta - tys neměl Covida, co? :lol:
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků

cron