Akébie pětičetná (Akebia quinata)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod nene » 07 zář 2018, 13:59

Radime, díky, i pro nás užitečné informace :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod amy80 » 07 zář 2018, 15:11

Díky Radime. A staci dva semenacky trifoliaty od vas aby se navzajem opylily?
Kdyz jsou vlastne geneticky stejne...?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Radim K » 07 zář 2018, 16:36

Rád poradím, když vím :D . Amy, žádný semenáč právě není geneticky stejný, vždy se jedná o geneticky odlišné jedince, i když jsou třeba ze stejného plodu. Tedy opylí se navzájem.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod dadlala » 08 zář 2018, 00:07

Jeee.. S6 .. Ja take moc dekuji za informace/zkusenosti... S9 ... tak se je pokusim vysadit jiz letos. .....Jeste jednou dekuji! Prestoze "hysterizujici pesimistka", jsem pozitivne naladena a asi se i tesim az je budu sazet (a kdyby preci jen do jara chciply, jsem pripravena dat jeste druhe kolo).... S11
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod efrazmor » 06 dub 2019, 17:13

ahojte, minuly rok som zohnala Silver bell's cca 50cm rastlinu a tri zakorenene drezky - Rosea, Cream form a klasiku. SB sa krasne rozrastla, z odrezkov sa kazdy inak vytiahol, ale vsetko to na zahrade prezilo zimu. SB a odrezok Cream form maju uz dokonca nahodene puky. Ak budu spolu kvitnut, aj ked su 15m od seba, tak by mohli aj zaplodit? Ak sa podari, mam im vobec nechat plody - hlavne na tom odrezku..
efrazmor
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 19
Registrován: 01 říj 2017, 15:49
Bydliště: Piestany

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod nene » 06 dub 2019, 17:27

Dnešní kontrola vloni na podzim vysazených akébií odhalila, že pětičetná už má třicet centimetrů dlouhé nové výhony a trojka něco kolem deseti...je to plevel :D
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Lenkalor » 07 dub 2019, 10:12

Radim K píše:Akébie opravdu není úplně jednoduchá na vyklíčení, je to jedno s druhým. Krátká výdrž semen (skladovat se musí v ledničce) a samotná klíčivost je v desítkách procent. Když už vyklíčí, tak to také není jistota. Letos vyklíčilo třeba quinat pár set, z toho zbylo asi tak 30 rostlin s chlorozou. Trifoliaty jsou na tom lépe.
Lenko, máš to kousek, jestli ti stačí malá rostlina skutečné trifoliaty, přijeď si...

Loňské léto bylo tak náročné, že jsem na tyto stránky neměla čas a tuhle skvělou nabídku jsem si nepřečetla a nevyužila. :(
Semena trifoliata jsem dala do ledničky až letos ( z pokusných důvodů, jestli vůbec vyklíčí), ale mám koupené a připravené k výsadbě akebii q. Silver Bells a akebii q. Variegata.
Kdybych měla ještě volné místo, tak bych si určitě přijela i pro trifoliatu, ale protože vím, jakým tempem akébie rostou, nemám už dost zdí na porůstání. Tu naší dvacetiletou na stodole stříhám dvakrát ročně, abych ji udržela dostatečně daleko od okapu, kiwi a meruňkou.
Ale ještě jednou, Radime, děkuji a pokud bych někdy místo našla, tak se určitě zeptám. :D
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Lenkalor » 07 dub 2019, 10:31

Ještě mohu dodat zkušenosti s klasickou akebií quinata. Máme ji asi 20 let v 500 m u západní zdi stodoly. Nikdy nezmrzla, jediný rozdíl mezi tuhou a mírnou zimou je ten, že při silných delších mrazech přijde o všechny listy. V mírných zimách část listů zůstane a opadá až v předjaří. Přírůstky jsou i bez jakékoliv péče několikametrové a při zanedbání pravidelného řezu je opravdu zábavné vytahovat šlahouny zpod tašek na stodole. Jak už psali přede mnou, je to plevel. Většinou v ní hnízdí vrabčáci.
Ale květy opravdu krásně voní a stříhání je rychlé, jde jen o to, nenechat to přerůst.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod amy80 » 07 dub 2019, 11:51

A plodi Lenko?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Rudolf M » 07 dub 2019, 13:17

amy80 píše:A plodi Lenko?


Z kontextu chápu, že neplodí. Proto shání jiné rostliny.
Doufám že sežene, protože pak se z přehlížené liány stane defacto ovocný vzrostlý keř.

Doplním nějakými fotkami z loňska, koukám, že je sem Radim nedával. Většina lidí ani neví co to je, když to někam dáme. Vzrostlejší Akébie dali loňské léto celkem s přehledem, sice přírůstky nic moc, ale kvalita plodů standartní. Jediným strašákemm jsou tak jarní mrazy a zoufalý nedostatek opylovačů. Naše včely na akébii vůbec nejdou, všechny plody jsou výsledkem ručního opylování.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod nene » 07 dub 2019, 13:29

Rudolf M píše:......všechny plody jsou výsledkem ručního opylování.


Štětečkem nebo stačí "otlouct" květ o květ?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4175
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Lenkalor » 07 dub 2019, 16:47

Ano, správně, neplodí, ale dnes jsem zasadila akebii variegatu a vedle té velké jsem postavila květináč s akebií Silver Bella, která má dvě květenství. Tak až obě rozkvetou, také se budu snažit raději i ručně.
Rudolfe, ty plody jsou krásné. S6 Jak chutnají ?
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Rudolf M » 07 dub 2019, 17:31

Akébie jdou dobře bez štětečku, prašníky i blizny jsou dobře dostupné, takže stačí vzít jeden květ s prašníky, otrhat okvětní plátky (aby byl pyl lépe dostupný) a potřít všechny blizny na ráz S14 .

Mě to chutná, je to hodně podobné jako Decaisnea, ale bez pachuti nafty. Sladoučké, rozplívající se na jazyku, něco jako cukrátko s příchutí letní louky. Jen je té dužiny velmi málo, na pochutnání je nejlepší ta trifoliata, která má ty plody přímo obří s vetším poměrem dužiny, řekl bych, že má i ještě jemnější chuť. Ta quinata má dužiny méně a jakoby tu chuť koncentrovanější.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod amy80 » 07 dub 2019, 17:59

jak tu tak čtu o vzrůstnosti akebie... když jí nechám popnout drátěný plot, nestrhne mi ho? :D
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Lenkalor » 07 dub 2019, 18:55

Já si myslím, že nestrhne. My ji máme na drátěnce, kterou tvoří velké hřebíky a pozink dráty. :D A stačí to. Ony ty šlahouny jsou dost tenké a lehké. Je taková vzdušná.
Zatím jsem ji vždy stříhala tzv podle drátu, ale jestli začne plodit, dám si víc záležet a budu prostřihávat víc na květ.
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků