Akébie pětičetná (Akebia quinata)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod kasta » 06 dub 2024, 10:08

nene: nadherny, akebie se pomalu stava jednou z mych nejoblibenejsich rostlin, mam rad tyhle vitalni liany. moje trifoliata koupena loni ve Spomysli ma asi dva metry. cely rok zustala stejna, venovala se zakorenovani a ted obrazi po cele delce takovym stylem, ze myslim, ze me letos zaroste. a vsechny rostliny obrustaji podobne, moje nejstarsi Silver Bells na berounsku uz ma poupata, tak se chystam sousedum dole ustipnout par kvetu z jejich letity akebie a zkusim ji opylit. a brzy dojde i na caj z listu...
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1315
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod radek.god » 11 dub 2024, 23:17

kasta píše:moje trifoliata koupena loni ve Spomysli ma asi dva metry. cely rok zustala stejna, venovala se zakorenovani a ted obrazi po cele delce takovym stylem, ze myslim, ze me letos zaroste. a vsechny rostliny obrustaji podobne a brzy dojde i na caj z listu...

Minule roky mi trifoliata vylozene stala, to byl snad narust o 1cm za rok.Ale ted je uz od zacatku roku dvojnasobna ( stale zadny obr) .
Loni kupovana quinata zacina zarustat plot, ale ke kveteni se jeste nema.A nejstarsi quinata se pomalu dere houstim kus od te trifoliaty, ale taky to kvest nebude.Povedlo se mi zakorenit jediny rizek te trifoliaty ( zatim stale ve vode) , tak spekuluju nad tim ji dat vedle te nejvetsi quinaty.Ze by se casem zkamaradily a vznikla Pentaphylla :wink:
O tom caji z listu tady uz nekdo tusim psal, ale nemel jsem ho jeste.Jaky caj z toho je ? zeleny ? a jak chutna ?
pripadne je nejaky rozdil z caje akebii dle druhu ? Listu je na quinate dost, tak by se to dalo zkusit :P
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod kasta » 14 dub 2024, 18:31

Radku s tim cajem zatim nic podrobnejsiho nevim, pocitam, ze to budu vic zkoumat tak za dva roky, az budou moje rostliny velky.

Ja se dnes pokusil o opyleni moji Silver Bells, cestou jsem utrhl par kvetu jine rozkvetle akebie, kterou tu chatari maji na plote. Az ted jsem si ty kvety poradne prohledl a zjistil, ze jsou samci a samici a ze se to celkem snadno pozna. Bohuzel moje rostlina je mlada a ma zatim z 90% jen samci kvety a samici jeste ani nebyly otevrene. Jeden jsem roztrhl a trochu ho postouchal temi donesenymi pestiky, ale myslim, ze to letos asi nevyjde (zitra zase odjizdim). Tak snad za rok....
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1315
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod radek.god » 15 dub 2024, 19:40

Martine a nezkousel jsi / nezkusis to naroubovat ?
Ze by se to jeste chytlo, zakvetlo a mel treba plody jeste letos :wink:
Ja jsem jen zatim ve fazi koreneni rizku s velmi bidnou uspesnosti, aneb JDE TO :-) , ale DRE TO :-(
Takze to roubovani chci zkusit. 8)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod kasta » 15 dub 2024, 20:01

Radku, roubovani nemam v planu, letos uz by mi to stejne nepomohlo. Pristi rok uz bude ta Silver Bells vetsi, pyl si pujcim od sousedu :) jinak mam na kazdy zahrade 2 rostliny, takze je to otazka 2-3 let a budou se opylovat samy. Letos jen takova generalni zkouska.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1315
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod moonvil » 15 dub 2024, 22:58

Akébie kvetou jak o život, ale nepozoruji na nich žádný hmyz. I když se podívám blíže na samčí květy, tak nevidím nic, co by připomínalo pyl. Možná snad těsně před zvadnutím a upadnutím, ale není to zcela průkazné.
Lítá snad ten pyl větrem nebo jak to je? Má někdo představu?
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4087
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Rudolf M » 15 dub 2024, 23:28

moonvil píše:Akébie kvetou jak o život, ale nepozoruji na nich žádný hmyz. I když se podívám blíže na samčí květy, tak nevidím nic, co by připomínalo pyl. Možná snad těsně před zvadnutím a upadnutím, ale není to zcela průkazné.
Lítá snad ten pyl větrem nebo jak to je? Má někdo představu?


Zeptám se možná blbě, nevím jak dlouho akébie pěstuješ, ale zkoušel si prašníky prstem otřít?
On na nich pyl není vidět, protože má podobnou barvu, jako je barva květu, tedy temně fialovočervený a detekovatelný je pouze, pokud ti ulpí na prstu. Já taky nepoznam, jestli už práší, tak to testuju na prstu a až pak si utrhnu celý květ a objedu s nim samice. Opyloval jsem zrovna předevčírem, kvetou komplet všechny odrůdy naráz, i ty, které se běžně nepotkávají. To bude pěknej mejdan, jestli to nezmrzne :D ..
A jinak nějaké opylení zvládne i vítr, předchozí roky jsme nic neopylovali a vždy pár beden ovoce bylo. Včelu jsem na akébii taky v životě neviděl, podle mě ty květy ani nevidí. Možná proto to kvete jak blbý, aby byla šance aspoň na nějaký plod.

Quinata nám zarostla spodní větve na moruši a je to paráda, zelenej ubrus na stromě.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod moonvil » 16 dub 2024, 09:23

Mám od Vás semenáče tri/penta asi třetím rokem, teprve letos to trochu více kvete, tak zjišťuju, jak to vlastně funguje.
Pylu bych si pravděpodobně všiml, kdyby tam nějakej byl (u řady jiných druhů lítám se štětečkem celkem pravidelně), proto mě to zarazilo.
Zkusím to ještě večer hodit pod mikroskop, třeba z toho něco vyklepu.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4087
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod kasta » 16 dub 2024, 10:43

Ja to mel presne jak pise Ruda, pyl jsem nikde nevidel, ale jak jsem nesl ten trs kvetu, mel jsem pak fialovy prsty.

Zaujalo me jeste, ze na moji mlady rostline byly snad z 99% samci kvety. Tech samicich jsem nasel asi jen pet. Vysvetluju si to tim, ze je jeste mala a "vi" ze by stejne vic plodu neunesla. Uvidim pristi rok.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1315
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod radek.god » 16 dub 2024, 13:25

moonvil píše:Mám od Vás semenáče tri/penta asi třetím rokem, teprve letos to trochu více kvete, tak zjišťuju, jak to vlastně funguje.

Tak to mas kliku, ja dohledal, ze je mam z Tropiku nekdy od konce cervence 2021. Prezimovani v byte a cca od 05/ 2022 na druhy pokus v zemi (Trifoliata a Quinata) a jeste nekvetly.
Rikal jsme si, ze je to v mem pripade blbym umistenim, ale videl jsem je nedavno kvest i v totalnim stinu.Asi holt musi nejprve poradne prokorenit a pak poradne povyrust, nez zakvetou ...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1750
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Rudolf M » 16 dub 2024, 13:56

moonvil píše:Mám od Vás semenáče tri/penta asi třetím rokem, teprve letos to trochu více kvete, tak zjišťuju, jak to vlastně funguje.
Pylu bych si pravděpodobně všiml, kdyby tam nějakej byl (u řady jiných druhů lítám se štětečkem celkem pravidelně), proto mě to zarazilo.
Zkusím to ještě večer hodit pod mikroskop, třeba z toho něco vyklepu.

Možná to bude chtít ještě pár dní počkat, samci uvolňují pyl až po několika dnech od úplného vykvetení.
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1289
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Předchozí

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 103 návštevníků