Akébie pětičetná (Akebia quinata)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Radim K » 19 čer 2021, 11:50

Kde jsi teď vzal semena? Bohužel mají omezenou životnost, musí se skladovat při lehce nadnulových teplotách a ideálně ve vlhkém médiu. Bez stratifikace je klíčivost nulová.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1900
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod radek.god » 20 čer 2021, 00:42

Radim K píše:Kde jsi teď vzal semena? Bohužel mají omezenou životnost, musí se skladovat při lehce nadnulových teplotách a ideálně ve vlhkém médiu. Bez stratifikace je klíčivost nulová.

Radime,
chtel jsem hlavne tu Asiminu a vzit to od Tebe, ale Ugni molinae nemate skladem a Asiminu a Akebii jsem tam uz nakonec nenasel vubec :-(
Semena Akebie jsem tedy vzal, stejne jako Asiminy, tady https://www.ebay.com/itm/292500758458
Je to spis pokus.Stejna jako Ugni molinae https://www.ebay.com/itm/223179268457, jejichz semena se mi taky ted maci ve vode.
Kdyz mi nevyklici neco za kilo vcetne postovneho nebo chcipne semenacek do 150,- bez posty, tak to sice zamrzi, ale prekousnu to a zkusim to pozdeji jinak.
Asiminu jsem ale videl od 650-900 a to fakt za to, aby mi to pres zimu chciplo, nedam S13

Cilem je taky, aby se pripadny semenacek stihnul jeste letos podivat na slunecni svetlo.Kdyz to budu mit ted 3 mesice v lednici, tak to mozna vyklici, ale neporoste a jako hodne male to nejspis do jara chcipne.

Jinak ale diky za rady.Zatim se teprve forem Asiminy a Akebie prokousavam
:wink:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Radim K » 20 čer 2021, 01:40

Neboj, všechno bude :D . Jen letos ultimátně nestíháme, máme tak 6 týdnů zpoždění, ale o to více toho bude v létě a na podzim. Akebie budou v červenci, Asimina asi taky.

Z toho výsevu to prostě nijak neurychlíš. Chce to svoje. Pokud jsi teď koupil semena, tak jsi je měl dát teď stratifikovat až do počátku nebo zimy a pak je vytáhnout v předjaří do tepla. Na jaře bys pak semenáčky navykal na slunce a je to. Ale pokud byla semena skutečně viable, tak je šance, že je prodejce držel v chladu a možná tím tedy budou stratifikovana. Ale to bys musel mít fakt štěstí :D .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1900
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod dzani696 » 20 čer 2021, 09:59

Radim K píše:Ale to bys musel mít fakt štěstí :D .

Ja si tiež rád pestujeme rastliny zo semena. Ale môžem potvrdiť Radimové slová:,,Ale to bys musel mít fakt štěstí". Ja som to skúšal z ebay-u nespočetne krát a úspešnosť je tak 1% . U akébie a asiminy 0%.
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 876
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod vlado69 » 21 čer 2021, 14:31

Semena akebie se musí vysít hned po sklizni do truhlíku a uchovat v bezmrazé místnosti, přes zimu narostou podle teploty. Na jaře stačí rozesadit. Klíčivost bych tipoval 100%
vlado69
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 329
Registrován: 17 lis 2008, 23:10
Bydliště: Kutná Hora

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod radek.god » 21 čer 2021, 21:12

No tak k semenum natoz cerstvym se asi jentak nedostanu, treba tady nekdo pak bude mit naky navic z vlastni sklizne a podeli se :-)
Ty semena akebie mely na jednom konci takove bile kousky, asi zbytky duzniny z puvodniho ovoce, tak to jsem odtranil z vetsiny.
Cetl jsem, ze ta stratifikace je jen doporucena pro urychleni kliceni a % zvyseni klicivosti, nikoliv , ze je to nezbytene nutne.
Kdyz mi vyklici ( a prezije a dale poroste ) aspon jedno semeno, tak se to vyplatilo.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod radek.god » 21 čer 2021, 21:15

Radim K píše:Neboj, všechno bude :D . Jen letos ultimátně nestíháme, máme tak 6 týdnů zpoždění, ale o to více toho bude v létě a na podzim. Akebie budou v červenci, Asimina asi taky.

Parada Radime :wink: , tak drzim palce, at vam to RYCHLE roste, at se mame na co tesit :-)
Tu Asiminu, Akebii a to Ugni Molinae bych fakt chtel S14
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod vlado69 » 22 čer 2021, 09:06

radek.god píše:No tak k semenum natoz cerstvym se asi jentak nedostanu, treba tady nekdo pak bude mit naky navic z vlastni sklizne a podeli se :-)
Ty semena akebie mely na jednom konci takove bile kousky, asi zbytky duzniny z puvodniho ovoce, tak to jsem odtranil z vetsiny.
Cetl jsem, ze ta stratifikace je jen doporucena pro urychleni kliceni a % zvyseni klicivosti, nikoliv , ze je to nezbytene nutne.
Kdyz mi vyklici ( a prezije a dale poroste ) aspon jedno semeno, tak se to vyplatilo.

Myslím, že, jak říkáš, "bílé kousky dužiny" jsou součástí otevřeného semene a jejich odstranění semeno znehodnotilo.
vlado69
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 329
Registrován: 17 lis 2008, 23:10
Bydliště: Kutná Hora

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod radek.god » 22 čer 2021, 13:22

vlado69 píše:Myslím, že, jak říkáš, "bílé kousky dužiny" jsou součástí otevřeného semene a jejich odstranění semeno znehodnotilo.

Mno Vlado, asi mas pravdu - koukam na fotky semen na googlu ... tos me moc nepotesil :-( , tak jeste, ze jsem to neodstranil na vsech.Nekde to docela drzelo, jinde to slo dolu relativne lehce.Jedno semeno jsem tim odstranenim bile precnivajici casti jakoby pootevrel.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod radek.god » 23 črc 2021, 11:28

Asimina, Akebie a to Ugni Molinae - tak zatim k dnesnimu dni vyklicilo ve vytapenem mini parniku leda prd :D
Tak jsem vzal aspon ty akebie z Tropiku, hned jak se tam po aktualizaci sortimentu objevili, to jsem zvedav co prijde :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod radek.god » 06 srp 2021, 13:29

Tak jsem presadil Akebie co mam asi tyden z Tropiku

mam 2 petiliste, 2 hybridy Akébie pětičetné a trojlisté a trojlistou měli bohuzel jen jednu, tak tu jsem tam vyfouknul ja :P
ted koukam ze to tam nekdo vybrakoval uplne :-) :-) :-)

zatim rostou pomalu, tak jsem zvedav jak to bude pokracovat, akebie jsem jeste nemel a semena z ebaye nevyklicila ...

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod radek.god » 07 zář 2021, 15:57

Tak jsem dal zakorenit rizek akebie peticetne a S9
Zakorenila z mista ze kterych vyrustaji listy, nikoliv ze spodu stonku...
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Hofis » 07 zář 2021, 17:09

Radku, takto to bývá skoro vždy. Proto je nutné při zakořeňování příp. i vzdušném hřížení nechat v zemi vždy i alespoň jeden pupen. Kořeny pak zpravidla vyrůstají právě z toho pupenu.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod radek.god » 08 zář 2021, 11:33

JJ Honzo, diky za upresneni. S14 , zase jsem o neco chytrejsi :-)
Ja to zkousel jen tak na pokus, co kdyby.Vubec me nenapadlo, ze bych akebii takto mohl mnozit.
Zkusim jeste zakorenit tu trojlistou a ten hybrid 3 a 5 liste z Tropiku.Ale zatim to moc nepovyrostlo.
A to je mam u plotu na jihu :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod radek.god » 30 říj 2021, 17:39

Tak rizky mam stale jeste ve vode, zadny nezarval.Nektere jiz maji delsi koren.
Puvodni rostliny mam stale venku u plotu v kvetinacich na jizni strane.Sice rostou, ale velmi pomalym tempem E3
Premyslim kdy bude spravny cas je presunout treba na balkon.Predpokladam, ze i pres mrazuodolnost asi nebude idealni mit rostliny promacene destem nebo snehem venku, kdyz nemaji koreny v zemi :-o
Mate s akebiemi nekdo zkusenosti ?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1731
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Diana.Jerem a 9 návštevníků