Akébie pětičetná (Akebia quinata)

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Radim K » 28 úno 2020, 01:21

Panašovanou máme pár let, bohužel na místě, kde je od května vyprahlo, takže přírůstky minimální. Ale už z logiky věci, že má menší obsah listové plochy s aktivním chlorofylem bude asi méně bujnější i v ideálních podmínkách.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod amy80 » 28 úno 2020, 08:45

Díky Radime! A myslíš že se lze od ní dočkat i plodů (samozřejmě v dobrých podmínkách), nebo je to fakt jen okraska?
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod BXL » 28 úno 2020, 16:56

Tak toto vysvetľuje prečo ju musím stále znovu riešiť,momentálne som ju už v zúfalstve zasadila medzi múr domu a figovníky nech je tam zašitá,lebo to vždy zvládne do leta a potom to napriek polievaniu neprežije.Myslela som si,že to neviem-ako je aj pravda. :)
BXL
oficír
oficír
 
Příspěvky: 519
Registrován: 01 lis 2011, 10:01
Bydliště: skoro LC,254 m n.m

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Lenkalor » 28 úno 2020, 19:32

Loni jsem sázela asi půlmetrové sazenice z Ekozahradnictví. Silver Bells a Variegata. Obě jsou na více přistíněných místech než a.quinata, rostou dobře, ale je pravda, že jsem je v těch hicech zalévala. Letos už je moc zalévat nebudu, myslím, že jsou dobře zakořenělé a u baráku se nějaká vlhkost vždycky najde.
Zima byla taková, že ani neztratily listy, fotky jsou z dneška.
Variegata roste kompaktněji, má i menší listy, Silver Bells jsem už zastřihovala, vedle mám argutu, tak aby si nekonkurovaly. U Silver Bells a quinaty jsou už vidět květenství. :( Zdá se mi to brzy, ale je fakt, že jsem to nikdy moc nesledovala, protože opylovače jsem sehnala až loni.

Silver Bells


Obrázek

Variegata

Obrázek

Rašení pupenů

Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Radim K » 28 úno 2020, 20:38

Je to tak, Lenko. Taky máme už poupata venku. Naštěstí v tomto stavu snesou zhruba -8 a ve fázi vyvinutého poupěte cca -5,5 a v plném květu -3,5 až -4°C.

Amy, podle mě určitě plodit bude, květy nebyly "zmršené".

BXL: u vás jsou taky léta horká a značně suchá, jednoznačně to bylo tím.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Lenkalor » 27 bře 2020, 15:04

Poupata akébií po uplynulých mrazech. Minima tady byla -6,7, -6,6, -6,4. Klasická akebia quinata to asi odnesla trochu hůře proto, že je na plném slunci a nejspíš jí neprospělo střídání nočních mrazů a sluníčka odpoledne. Ale i tak většina poupat vydržela.

Obrázek

Obrázek
Silver Bells vypadá výborně, tam omrzly jen nejmladší výhonky, poupat se to nedotklo.


Obrázek
Akebii variegata teprve začínají vylézat poupata a té se to nijak zvlášť nedotklo.

Obrázek
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Radim K » 27 bře 2020, 15:47

Zvláštně se chovají akebie v těchto teplotách. Všechny druhy už mají zřetelná růžová poupata a po téměř -9°C dopadly akebie dle druhu takto:
Quinata 100% spálená*
x pentaphylla téměř bez poškození
Trifoliata téměř bez poškození

*A dnes, další den od mrazů jsem kontroloval opět a spálená quinata se, nějakým mne neznámým způsobem, téměř zcela oklepala a vyhony jsou opět zelené :shock: . Něco takového jsem ještě neviděl. Asi se v této fázi ještě dokázala odvodnit a pak znovu nalít. Přitom ještě trochu vyvinutější výhonky zmrzly před předloni, když bylo koncem dubna -5.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod Satan » 30 dub 2020, 15:30

Akábie, plody asi nebudou máme jen jednu liánu.


Obrázek

Obrázek

Obrázek
Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod dzani696 » 25 kvě 2020, 13:02

Cestou do trafiky pre obálku za 4Kč som prišiel o 300Kč :D
Obrázek
ObrázekUž kvetúca za 150kč (no nekúp to) :)

Obrázek
A druhá semenáč za 60Kč
Plus niejaká ta sadenička asi 4 druhou máty :)
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 866
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod fahrweed » 25 kvě 2020, 18:21

Já už jsem pro akébii rozhodnutý také, ale zkušenější potřebuji poprosit o radu. V místech, kde by se mohla vesele šplhat i do výšky, je pro ni dost odvodněná (sušší) půda.
Jak Akébie koření? Co do hloubky a nároků na vlhko? Přemýšlím, že bych zakopal do země vanu, lavor nebo folií vytvořit prohlubeň, ve které by se držela voda, ale kdyby se naplnila úplně, tak by "vana" přetekla, takže nad ní by byla půda opět nanejvýš navlhlá. Jak velkou "vanu" co do hloubky a plochy by jedna rostlina vyžadovala? Někdo nějaký postřeh? Díky.
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod nene » 25 kvě 2020, 19:17

Podle našich severo - jižních zkušeností roste akébie všude, kde je jen trochu vlhko. Takže na jihu ji máme v podmáčené části zahrady, na severu ve vlhkém koutě. A ještě zaléváme. Na jihu na úpalu šťastná není, ale rozrostl se už ořech, po kterém se šplhá a taky teď pořád prší, takže ji letos nestačíme sekačkovat, jak se rozlézá do okolí. Koření asi podle podmínek, když jsme ji kupovali ve vysokém květináči, tak ten byl plný a kořeny se cpaly dole ven, ale rostla nám mohutně i na igelitové folii s kořeny pod velkým placákem. Už to tu zaznělo - je to plevel, pár roků se může tvářit jako neviňátko, ale pak....trifid.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod fahrweed » 25 kvě 2020, 21:57

To, že se rozlézá, vím, ale do jaké vzdálenosti tak činí, když tam nebude nic, po čem se plazit? Vybral jsem jí JZ-SZ roh domu, kde je hromosvod a terasa, po kterých se může plazit. S výjimkou kousku zeleně pro dvě aronie, by byla ze všech stran ohraničená nějakou zpevněnou plochou... Ale prostě je to místo u domu, kde je drenáž, takže je to velmi dobře odvodněné místo - proto přemýšlím o tom řešení s vanou pod terénem...
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod nene » 25 kvě 2020, 22:07

Ona se plazí ve skrytu (v koutě u zdi, mezi kameny...)po zemi, nekoukáš a máš ji o tři metry dál :D . Právě nám začala vykukovat ze spár v zámkové dlažbě - takže asi leze pod ní (máme ji v zemi za zabetonovaným obrubníkem).
S tou vanou mi to přijde jako zbytečná komplikace - tak ji nesaď do té drenáže, ale o kus dál do půdy a přiveď ji třeba jen po nějaké treláži (liště, drátu, hranolku...) do místa, kde chceš, aby lezla nahoru. Jí je všechno jedno :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod fahrweed » 26 kvě 2020, 01:14

Jesus - jestli leze pod zemí o 3 metry dál a ještě mezi dlažbou, tak mě manželka zabije - nejsme schopni se zbavit bambusu, který tady kdysi kdosi zasadil a jehož kořeny se při zemních pracech roztrhaly a roztahaly po celém pozemku - takže je VŠUDE.
Je ta akébie stejné "zlo" (byť s násobným užitkem) ? Nebo si dá nějak říct = utrhnu výhon a už dá pokoj? Jinak ji vysadím někde na veřejném pozemku :)
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Akébie pětičetná (Akebia quinata)

Příspěvekod nene » 26 kvě 2020, 08:54

Tak na bambus nemá, takové zlo to určitě není. Je to hebké a milé a krásné...akorát se to musí hlídat. Ta dlažba nás ale opravdu překvapila, zatím jsme kytku neutrhli, ale myslím, že utržení bude na chvíli stačit - ale bude to chtít vysledovat, odkud se tam vplížila a přerušit ji hned na začátku. A doufat, že pod tou dlažbou moc nezakořenila a nemá tam dost krmení...Nám tam až tak moc nevadí, ale životaschopná je na valašské poměry nezvykle hodně.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

cron