Meruzalka zlatá - Ribes aureum

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Re: Meruzalka zlatá - Ribes aureum

Příspěvekod nene » 25 dub 2021, 14:10

Díky Honzo, to vypadá rozumně, my pesimisti :D čerpáme informace odtud:
http://temperate.theferns.info/plant/Ribes+magellanicum
A ano, nikde nic moc informací není, takže ano, budeme pokusničit :wink: . On když si člověk najde podnebí v jejich domovině, tak dost znejistí...
Jsou to sympatické kytky, my máme pro takovéhle "divokosti" slabost, navíc tuhle zimu jejich vitalita a zelenost udržovaly náš pesimismus :wink: na rozumné úrovni - takže už je tu i citový vztah E10 , neradi bychom je zlikvidovali zbytečnou blbostí.
Musíme vymyslet, jak jim co nejlépe vybrat místo. Jsou to dost ochlastové, ale při přesazování bylo vidět, že vlhko dole v misce nemusí - takže doma v květináči je prolijeme a misku pak vylijeme. Venku budou chtít hodně vody a přitom propustnou zem - to je dost problém. No a radši chráněnou polohu....Na Valašsku na slunku (nikdy ho tu není dost), na jihu spíš polostín a někde do vlhka, na Valašsku jim to asi vydrenážovat, jinak je utopíme v jílu....No a připravit se na housenky, ty z nich asi budou nadšené....Jo, sranda bude :wink: .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Meruzalka zlatá - Ribes aureum

Příspěvekod Radim K » 25 dub 2021, 23:10

My ji budeme letos sázet ven, tak jestli si chcete být Jirko jistí, tak počkejte na příští rok, kdy řeknu že to buď zmrzlo, nebo ne :lol: . Ale určitě to dá. Při nejhorším trošku zamulčovat.
Jako zóně 4 a 5 teda určitě nevěřím, ale 7 určitě dá a pravděpodobně 6.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Meruzalka zlatá - Ribes aureum

Příspěvekod nene » 25 dub 2021, 23:18

Radime, my ti věříme, naše taky půjdou ven...jinak by to stejně nemělo moc smysl.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Meruzalka zlatá - Ribes aureum

Příspěvekod Issai » 29 dub 2021, 08:53

Přečťete si příspěvek od issai z 21.7.2019 - žádné květináče - přímo do půdy - hodně odnožuje - na podzim můžu dát odkopky průběžně je vystřihuji - kolik jich mám nechat ?
Bydlím v Hodoníně. Nechte na fóru č. mob.
Jarda.
Issai
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 20
Registrován: 02 bře 2011, 20:11
Bydliště: Hodonín

Re: Meruzalka zlatá - Ribes aureum

Příspěvekod nene » 29 dub 2021, 16:23

Poslal jsem soukromou zprávu :) .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4237
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Meruzalka zlatá - Ribes aureum

Příspěvekod veverka » 08 říj 2023, 08:20

v pulce srpna 23 mi přijely meruzalky king edward,ktera kvete na jaře červeně v hroznech, na některych byly ještě pro mě,moc dobrý plody. V baliku přepravou se náky větvičky oddelaly,pichla jsem je do hlíny a foceno 4.řijna jak jedna kvete. Jinak jde z týhle meruzalky takovej jakoby zápach repelentu po rozemnuti i přibliženi a listy má bez jediný známky nemoci ci podzimu. ,mam i meruzalku zlatou i horskou-vse od letoska a ty ten zapach nemaj.
Obrázek
veverka
ouško
ouško
 
Příspěvky: 94
Registrován: 22 črc 2023, 12:18

Re: Meruzalka zlatá - Ribes aureum

Příspěvekod ARBORETUM » 16 úno 2024, 16:15

Yenkee1 píše:Je to tu strašne aktívne...
Tak len doplním k tej Black Giant Missouri - som spokojný, plody cca. 1,5 cm v priemere, šušník sa dá krásne odcvaknúť nechtami, stopka tak akurát - krátky strpec asi tak 4 až 5 bobúľ, polosuchý odtrh. Šťavnaté, chuť skôr kyselšia - ale to môže byť spôsobené aj mojou netrpezlivosťou a pretekmi so škorcami a inými operenými čupakabrami - bez siete sa to nedá udržať na kríku. BTW, obyčajné meruzalky - podpníky mi odzobali behom pár hodín, odhadom nejaké dve kilá plodov.
Na jar to skúsim narezkovať, dúfam že to bude koreniť tak isto dobre ako meruzalkové podpníky.


Dobrý deň,
s odstupom času ako by ste kvalitatívne vyhodnotil - Black Giant Missouri vs. Worcesterberry vs Josta vs Jonova a aj z hľadiska zakorenovania...?
ARBORETUM
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 15 črc 2023, 21:30

Re: Meruzalka zlatá - Ribes aureum

Příspěvekod ARBORETUM » 14 bře 2024, 09:38

21.07.2019
[quote="Issai"][quote="vrana"]Já žil v zahradnictví se sbírkami ovocí, odrůd.Už před 70 lety jsem obdivoval vůni květů meruzalek, pěstovaných na podnože,plodily málo, ale jejich silnou chuť mám rád.Na jižní moravě kdesi žil šlechtitel,který se jim věnoval, ale zemřel už před 40 lety.Moc bych chtěl tu žlutou kterou tu někdo má, viděl jsem ji na obrázkách z mičurinska.


Ahoj.
V roce2001 jsem v Brně na zelňáku koupil meruzalku Cirus .
Od divoké meruzalky je odlišná barvou listu (list je matný,zespoda je šedý skoro sametovy) a velmi bohatě kvete,a hodně voní skořicově,ovoce je větší než černého rybízu a bohatě plodí.Chuť je příjemná.
Jarda.

Máme USA meruzalky zlaté velkoplode, dorastajú do V3m. :)
ARBORETUM
ouško
ouško
 
Příspěvky: 73
Registrován: 15 črc 2023, 21:30

Předchozí

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Jožka a 82 návštevníků