Meruzalka zlatá - Ribes aureum

zde si můžete popovídat o čem chcete ...

Moderátor: Stanley_51

Meruzalka zlatá - Ribes aureum

Příspěvekod bradhal » 16 kvě 2015, 13:37

Zdravím.
Sem tam na tuto rostlinu vidím někde reklamu (Starkl a spol.), teď jsem se dívala na nějaká německá zahradnictví, že už nabízí dokonce i více odrůd. Plody černé, ale i nějaká odrůda s oranžovými. Jsem pro každou špatnost, na zahradě místo je. Máte s tím někdo zkušenosti? Plodnost asi nebude velká, jak je to s chutí? Díky za každou radu.
Pěkný den.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Meruzalka zlatá - Ribes aureum

Příspěvekod Radim K » 16 kvě 2015, 13:43

Myslím si, že tuto meruzalku budeš mít s jistotou na zahradě :) . Roubují se na ni angrešty a rybízy, aby byly stromkové. Plody má sama o sobě dobré, mě asi chutnají víc, než rybízy, ale není tolik plodná, jako šlechtěné rybízy samozřejmě.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1894
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Meruzalka zlatá - Ribes aureum

Příspěvekod chemik909 » 16 kvě 2015, 16:36

ak chceš tak ti pošlem odrezky :) len neviem či bude lepšie na jeseň alebo na jar, nemám s tým skúsenosti...
MArtin
Uživatelský avatar
chemik909
člen
člen
 
Příspěvky: 491
Registrován: 09 led 2013, 18:45
Bydliště: Ostrava

Re: Meruzalka zlatá - Ribes aureum

Příspěvekod sylvia33 » 16 kvě 2015, 22:36

:? To je divné, ja som si všade prečítala, že meruzalka zlatá je nejedlá, že nemá dobrú chuť. Viac krát sme kúpili ríbezle ktoré boli na nej navrúbľované a vrúble na nich dlho nevydržali - sezónu, dve, tri. S13 Bola by som nechala rásť podnožovú meruzalku, ale keďže je nejedlá S15 ....končí vždy v odpade
sylvia33
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 05 čer 2011, 20:58
Bydliště: Bratislava

Re: Meruzalka zlatá - Ribes aureum

Příspěvekod bradhal » 17 kvě 2015, 20:29

No loni mi manžel zesekl jeden stromkový angrešt, podnož letos obrazila, můžu ji tam nechat a uvidím. Ale myslím, že ty podnožové asi nebudou mít plody nic moc. Zajímaly by mě spíš ty, které někdo už zkusil šlechtit na kvalitu plodů. Německy Vierbeere, anglicky Fourberry, odrůdy třeba Black Pearl, Black Saphire, Gardenfriend, oranžová Orangesse.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Meruzalka zlatá - Ribes aureum

Příspěvekod Yenkee1 » 31 říj 2015, 23:25

Tuto som niečo našiel, ale do Ruska nejazdím, takže je to asi vysoko nedostupné...škoda. Odkedy mi minulý rok zarodili nejaké prerastené podnože, tak tá chuť mi nejde z hlavy...Aj tie najsladšie ríbezle sú proti tomu piesok. A podľa tých fotiek to aj celkom pekne rodí. Na klasickej podnoži sú jedna dve bobuľky pri sebe, (ale chuť vynikajúca).
http://www.niilisavenko.org/variets/curgovar.htm
Košariská; 325 m n.m.
Yenkee1
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 32
Registrován: 30 říj 2015, 12:19
Bydliště: Košariská; 325 m n.m.

Re: Meruzalka zlatá - Ribes aureum

Příspěvekod Fanda » 08 lis 2015, 21:58

Obrázek

Jako pravokořenná mi vydržela asi 3 roky, letos ji měl v nabídce "srandista". Odrůda Black Giant Missouri.
Naposledy upravil Fanda dne 01 dub 2016, 22:26, celkově upraveno 2
Fanda
ouško
ouško
 
Příspěvky: 50
Registrován: 01 srp 2010, 21:13
Bydliště: klatovsko

Re: Meruzalka zlatá - Ribes aureum

Příspěvekod Yenkee1 » 10 lis 2015, 12:21

Aké veľké bobule to malo ??? S21
Košariská; 325 m n.m.
Yenkee1
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 32
Registrován: 30 říj 2015, 12:19
Bydliště: Košariská; 325 m n.m.

Re: Meruzalka zlatá - Ribes aureum

Příspěvekod Yenkee1 » 21 lis 2015, 23:24

Tak Black Giant Missouri som dnes kúpil v Bojkoviciach. Uvidíme čo je to za čudo-judo :D15 , možno už budúcu sezónu ochutnám.
Košariská; 325 m n.m.
Yenkee1
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 32
Registrován: 30 říj 2015, 12:19
Bydliště: Košariská; 325 m n.m.

Re: Meruzalka zlatá - Ribes aureum

Příspěvekod Yenkee1 » 13 črc 2017, 10:12

Je to tu strašne aktívne...
Tak len doplním k tej Black Giant Missouri - som spokojný, plody cca. 1,5 cm v priemere, šušník sa dá krásne odcvaknúť nechtami, stopka tak akurát - krátky strpec asi tak 4 až 5 bobúľ, polosuchý odtrh. Šťavnaté, chuť skôr kyselšia - ale to môže byť spôsobené aj mojou netrpezlivosťou a pretekmi so škorcami a inými operenými čupakabrami - bez siete sa to nedá udržať na kríku. BTW, obyčajné meruzalky - podpníky mi odzobali behom pár hodín, odhadom nejaké dve kilá plodov.
Na jar to skúsim narezkovať, dúfam že to bude koreniť tak isto dobre ako meruzalkové podpníky.
Košariská; 325 m n.m.
Yenkee1
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 32
Registrován: 30 říj 2015, 12:19
Bydliště: Košariská; 325 m n.m.

Re: Meruzalka zlatá - Ribes aureum

Příspěvekod bradhal » 13 črc 2017, 17:21

Toto ovoce asi teprve čeká na svou chvíli slávy. Já chodím obírat bobule z té posekané podnože stromkového angreštu. V roce 2016 to bylo hnusné, pár jsem jich zobla, ale ble. Protože ji tam pořád ještě máme, tak jsem ochutnala opět i letos a je jiná, chodím ji ozobávat. Bohužel i když kvetla krásně a hustě, bobulí je tam pár a ve velikosti krapet většího rybízu. Od shánění speciální ovocné jsem upustila, pokud ji ale někde náhodně potkám, pouvažuju o tom.
Přeji pěkný den.
Uživatelský avatar
bradhal
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 552
Registrován: 08 dub 2012, 16:38
Bydliště: Moravský Kras, 500 m.n.m., MT10

Re: Meruzalka zlatá - Ribes aureum

Příspěvekod robo » 25 črc 2017, 19:54

Tak jsem neodolal a objednal jsem si místo pokoseného angreštu také Black Giant Missoury. Dnes přišla a potěšilo mě, že měla na sobě plody, jako bonus dva zralé, tak jsem hned ochutnal. Chuť je kyselejší, ale ne tak kyselá jako u červeného rybízu. Takto jsem si představoval, že bude chutnat Josta, když jsem ji poprvé ochutnal, ale ta chutná z 80% jako černý rybíz což mě malinko zklamalo. Přišlo mě že Meruzalka má chuť spíše mezi červeným rybízem a angreštem. Vím že po dvou bobulích nemohu moc hodnotit, ale chuť meruzalky mě zaujala víc než chuť Josty. Jediné co mě trochu zklamalo je, že mi měl přijít stromek cca 80cm a místo toho přišel keřík 50cm. Kdyby keřík nebyl tak pěknej a byl bez plodů určitě bych ho reklamoval, takto chybu prodejci odpustím.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Meruzalka zlatá - Ribes aureum

Příspěvekod dadlala » 27 bře 2019, 00:56

Zdravim,
take o meruzalce uvazuji a rada slysim, ze je dobra, jen me tak napadlo, zda je samosprasna?...Ja bych nakonec chtela tuto: Ribes odoratum ,Dorothea´s Early‘. Nasla jsem jen jediny zdroj (taky jsem treba blbe hledala), kde tvrdi, ze by mela byt "selbstfruchtbar"...tak nevim...? Pripadne myslite, ze opyleni pomuzou jine druhy rodu Ribes? Myslim klasicke rybizy/jostu?
Normalne bych asi brala i "Black Giant Missory", ta samosprasna je? Dorothea by ale mela byt mensi (1m) a mista je malo.
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Re: Meruzalka zlatá - Ribes aureum

Příspěvekod robo » 27 bře 2019, 21:37

Dadlo řekl bych, že bude samosprašná, většinou to u rostlin píšou, že potřebují další opylovače a pokud ti to o té samospašnosti napsali osobně tak bych tomu věřil. Jinak od nich mám tu Yellow fruited a Idaho kterou jsem dal našim. Loni mě Missoury napadly mšice a skoro ji zahubili (jedna ze tří větví kaput) samozřejmě přispělo i to sucho. Mšice jsem drtil v prstech. Yellow fruited zatím neplodila, ale zato je ze všech tří keřů největší a to o dost. Idaho jsem zatím neochutnal protože ho naši snědli dříve a stěžovali si, že je docela kyselé, samozřejmě ho nenechali úplně dozrát. O té Dorotheas jsem také uvažoval a teď mě to malinko mrzí, že jsem ji nevzal místo Idaha protože chuť bude zřejmě stejná jako u Missoury.
Jilemnice 470 m.n.m.
Uživatelský avatar
robo
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 305
Registrován: 27 lis 2016, 17:04

Re: Meruzalka zlatá - Ribes aureum

Příspěvekod dadlala » 28 bře 2019, 00:36

Robo, diky moc za info. Ja jim nakonec psala a odpovedeli, ze jedna rostlina jim davala pekne bobule, i vynos byl uspokojivy (coz je samozrejme subjektivni, ale nam by to urcite take stacilo). Ale ze dve rostliny budou davat (v prepoctu na jednu, mysleno samozrejme) v dusledku "crosspollination" velmi pravdepodobne vytezek vetsi...takze "klasika".. No a ja (take klasika) radeji zkusim objednat dve, ale kam je zasadim, to jiz zacina byt u nas slozite. No a nakonec jsem vybrala krome te Dorothei (je proste mala a rana, coz je prakticke) jeste Gwens, ze ma mit dlouhe kontinualni dozravani (jestli jsem si to spravne prelozila - Nemcina neni moje silna stranka), coz je idealni, protoze je planuji pro deti na primy sber - rozhodne ne na nejake "marmeladove vysilovani" (tak snad budou pozivatelne). Idaho jsem ani moc nezvazovala, ze mi pripadalo podobne jako ten "Black Giant Missory", co se da sehnat u nas. Ta Dorothea ikdyz ma tmavou slupku, je na prurezu bobule svetla, asi spis jak to Yellow fruited. Ale nevim vlastne jak uvnitr vypada treba to Idaho nebo Missory....

Jen jsem se jeste chtela zeptat, Robo - nebo ostatni, zda je mate opravdu vysazene hodne na slunci? A zda se vzrustem opravdu kere jevi do tech 2m? Asi to pujde trochu usmernovat rezem...?? No a jak to vlastne rezat, jako cerny rybiz? No kdyby se to sem nekomu chtelo pro me sepsat, byla bych rada (nebo vlozit uzitecny odkaz)....tak kdyztak predem moc diky... S6
Uživatelský avatar
dadlala
ouško
ouško
 
Příspěvky: 80
Registrován: 24 srp 2016, 23:23

Další

Zpět na VŠE OSTATNÍ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků